Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szociális temetés fórum

Szociális temetés (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5
107. 937a2a883a (válaszként erre: 106. - Kristo_f)
2013. jún. 7. 14:27

??? Merre felé laksz te?

Az egyik nagyapám 1985 márciusában halt.A temetése koporsós volt és cakk-pakk 8000 ft-ba került és közepes minőségűt vettek a szüleim mindenből.Emellett akkor már azt is megjegyzem,hogy apukám sofőrként dolgozott ugyanebben az évben 4000 ft volt a fizetése,ami akkor elég jónak számított.


A másik nagyapám 1994-ben halt.55 ezer ft volt akkor,szintén közepes minőségű koporsó és egyebek megvételével a temetés.Ebben a pap is benne van.1 évvel később lett rá sírkő csináltatva,ami 60 ezer ft volt.


Ezt most kérdeztem meg anyukámtól,aki azt mondta,hogy 90%,hogy még a számla is megvan a régi papírok között és teljesen tisztán emlékszik az összegekre.

2013. jún. 7. 14:12

"A társadalombiztosításnak ki kellene fizetnie mindenkinek a temetési költségeket, az évek alatt lerótt járulékból - **** ****** képviselő javaslata szerint. A képviselő ezt azzal indokolja, hogy súlyos lelki traumát okoz, és jelentős anyagi megterhelést is jelent egy temetés az elhunyt hozzátartozóinak, akik egyre nehezebben teremtik elő a szükséges pénzt."


No, melyik pát képviselője lehetett?


De drága a temetés?

Emlékeim szerint 86-ban egy koporsós volt tán 100ezer és a fizetésem úgy 10ezer körül

Tehát 10 havi pénz


Akkor a mai 2-300ezer olcsónak mondható még a minimálbér esetén is

De hol sántit a dolog?

105. cicakaktusz (válaszként erre: 102. - Zsanci79)
2013. jún. 7. 13:56

És van egy olyan oldala is a dolognak, amit nem kéne figyelmen kívül hagyni. Mindegy, hogy szegény, vagy szerény körülmények között él a család, ha tartós ápolást igényel a szerettük, akkor az anyagi eladósodáshoz egyenes út vezet, amit a temetés csak fokoz. Ha dolgoznak, akkor nincs otthon senki, aki ápolhat. Ha valaki, és itt általában a nő az, otthagyja a munkahelyét, az a jövedelme kiesését jelenti. A gyógyszerek meg nagyon drágák! De ha nem hagyja ott a munkahelyét, maradnak a különböző intézetek, amik ha fizetősek, akkor nagyon drágák, ha nem fizetős, akkor az olyan is, már ami az ellátás színvonalát illeti.

Ezt gondolom pontosabban csak az tudja elmondani, akinek volt benne része. De ezt belátni bárki be tudja, ha használja az eszét.

104. 937a2a883a (válaszként erre: 96. - Cicakaktusz)
2013. jún. 7. 13:55

"Az én szülőfalumban nincs (legalábbis míg ott éltem) fizetett sírásó."


Nálunk sincs és nem is volt.Nem teljesen értem ezt a mondatot,vagy lehet felénk működik máshogy a dolog? :)

Nálunk ha meghal valaki,akkor elmegy az ember egy temetkezési vállalkozóhoz,akinek többek között az a dolga,hogy megássa sírt,ez is benne van a költségekben.A mi falunkban nincs ilyen vállalkozó,de akkor sem az ismerősök ásnak/ástak,hanem elmentünk más településre felkérni a vállalkozót.

103. cicakaktusz (válaszként erre: 99. - EsztyMorgan)
2013. jún. 7. 13:48

Nem voltál bántó, egy kicsit inkább én reagáltam túl azok után, hogy nem voltam egyértelmű!

Az viszont elgondolkodtató, hogy milyen horribilis összegbe kerül egy temetés. Ha valaki anyagilag nem áll a topon, és ez a többségre igaz, a pénz miatt talán gyászolni sem úgy tudnak. A gyásznál fontosabb, hogy a pénzt előteremtsék egy tisztességes temetésre. Annak idelyén a bátyám rendezte apánk temetését, és igaz, hogy megtudtam, mibe került neki, soha nem lehetek elég hálás neki, mert egyedül magára vállalta. Azóta sem hozta szóba, és nekem sem hagyja. Viszont bárki, akinek köze van egy temetéshez, úgy mint temetkezési vállalkozó és a többiek, irgalmatlan összegeket tudnak elkérni. A legnagyobb tisztelet mellett...

102. zsanci79 (válaszként erre: 101. - EsztyMorgan)
2013. jún. 7. 12:38

Nem szoktam foglalkozni már az itteni kötekedők hozzászólásaival, csak max. olyanba, amibe részvétem volt, és másképp látom a dolgot mert megéltem. Ez pedig kissé kiverte a biztosítékot.

Ismeretlenül, nem "hozzáértőként" nem szoktam hozzászólni, max. érdeklődni, olvasgatni.

Egyébként már 13 éve halt meg a nővérem, de a mai napig nem tudom megnézni az emléklapot amit a hamvasztásról adta, és nem tudom meghallgatni a temetésen szólt zenét.

Nem tudom, hogy embereknek hogy lehetnek ilyen "ötleteik". Mármint temetésre vonatkozóan. Látszik, hogy sosem éltek még szerényebb körülmények között, nem hogy szegénységbe.

Nem minden szegény ember munkakerülő, stb. Csak nincs pl. miből félretenni, s valakinek lehet ez lenne a végső megoldás, mert sehogy sem tudja összeszedni a pénzt, bárhogy is szeretné.

Bennem még az a kérdés merült fel, hogy mi van ha senki nem vállalja a törvényben leírt feladatokat. Ez is egy eshetőség. Mi lesz akkor a helottal?

101. EsztyMorgan (válaszként erre: 100. - Zsanci79)
2013. jún. 7. 12:24

Részvétem a testvéred miatt :(((((

Én ugye a Mamámmal voltam így. "Jobb híján" végigasszisztáltam a haldoklását. És nem volt egy fáklyás menet. Nem akartuk elfekvőbe tenni, családon belül megoldottuk mert megtudtuk.

Bírom,h egy olyan ember nyilatkozik nyeglén aki szerintem soha nem találkozott közel a halállal.

100. zsanci79 (válaszként erre: 32. - Bd55e3f068)
2013. jún. 7. 12:19

Ne haragudj, de Te biztosan nem ápoltál rákos beteget, akár gyereket. Fogalmad sincs, hogy milyen egy végstádiumban lévő rákos beteget ápolni, pelenkázni, stb.

"jobb híján végigasszisztálom a hosszas haldoklását"

Kétlem, hogy volt benne részed.

Ha volt benne netán részed, akkor eléggé szívtelen ember lehetsz. Na ez után még temesd el! Nem kívánom, hogy ezt éld meg!

Az már nem menne. Tudom miről beszélek. Oda sem tudtam nézni, mikor elszállították a tesómat, pedig a kezemet fogta, mikor meghalt.

99. EsztyMorgan (válaszként erre: 98. - Cicakaktusz)
2013. jún. 7. 09:04

Hát igen.. :)) (Elnézést, ha bántóan nyilatkoztam az előző hsz-edre)

Ezzel az egésszel a szegénységet is "lejáratják". Holott attól mert mondjuk valakinek nincs 500e ft-ja hirtelen még nem biztos, hogy a legszegényebbek közé tartozik.

98. cicakaktusz (válaszként erre: 97. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 21:23
Persze, hogy más! Csak azt akartam mondani, csak nem sikerült, hogy van(?) még olyan település Mo-n, ahol ez nem gond, ahol nincs fizetett sírásó, nincs rá szükség. De tudom, hogy ez a ritka fehér holló, és ha megcsinálják az okosok, ahogy eltervezték, az nagyon nem lesz jó!
97. EsztyMorgan (válaszként erre: 96. - Cicakaktusz)
2013. jún. 6. 21:20
Szerintem teljesen más kategória ha az elhunyt tisztelői - akár volt kollegák - ássák ki a sírt és hantolják be, mintha mondjuk a fiának kellene mindezeket megcsinálni.
96. cicakaktusz (válaszként erre: 1. - Hmkati)
2013. jún. 6. 20:23

Az én szülőfalumban nincs (legalábbis míg ott éltem) fizetett sírásó. Az elhunyt barátai, tisztelői ásták ki a sírt, és hantolták be. Rendszerint megegyeztek egymás között, hogy ki az, aki ás, ki az aki hantol, vagy épp mindkettő. Olyankor, mikor a sírt ásták ki, közvetlen hozzátartozó nem mehetett ki a temetőbe. A tesómat is hazaküldték, pedig csak azt akarta megkérdezni, hogy milyen innivalót vigyen ki. Addigra egy ismerős bortermelő küldött ki bort, pálinkát, egy távoli rokon meg pogácsát.

Abban a faluban a gyászoló családnak a sír kiásásával és hantolásával nem kell törődni. Egyáltalán.

95. 1fbc7619c9 (válaszként erre: 90. - Kristo_f)
2013. jún. 6. 18:55
Engem szórjanak szét ,hivatalosan vagy fusiban nekem az mindegy.
94. 937a2a883a (válaszként erre: 85. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 16:01
Amúgy volt egy mondatod még visszább,hogy inkább akkor már ledolgozni.Hát igen,inkább.Nálunk a faluban volt is ilyen.Annyira szegény volt a család,hogy nem tudták eltemettetni az apukát.Mondták,hogy sok idő mire összeszedik a pénzt,erre az illetékesek közölték,hogy a test raktározás nem kevés pénz és meg is van szabva talán,de nem vagyok benne biztos,hogy meddig lehet.Aztán végül is az önkormányzat kifizetett mindent és család egyik tagja hónapokig azt dolgozta le.
93. 937a2a883a (válaszként erre: 89. - 712a5d68c1)
2013. jún. 6. 15:56
Hát igen...attól mert hitelt vesz fel valaki és így össze tudja szedni,az nem azt jelenti,hogy akkor minden oké és akkor nem is kell neki más támogatás.Ha valakinek hitele van,az tudja,hogy ez az egyik lehető legrosszabb megoldás,de sokszor az egyetlen is.
92. 5c98b496b3 (válaszként erre: 91. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 15:55
koszonom , es Neked is !!!
91. 937a2a883a (válaszként erre: 86. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 15:54
A naplódba is írtam,de itt is írom,hogy nagyon-nagyon sok kitartást nektek!Én is csak szavakkal tudok segíteni,de azzal mindig.
90. kristo_f (válaszként erre: 63. - Fa96ed4cf8)
2013. jún. 6. 15:51

Az urna hazavitelére olyan is van a trv. tervezetben, hogy beleegyezik-e a szomszéd

Mer' milyen már hogy a fal mögött ott egy urna és az zavarhatja.

Ugyanakkor én nem vinném haza, nehezebb a gyász feldolgozása szerintem

Szétszórni akár hivatalosan, akár fusiban, aztán emlékezni


Említett jóbarátom nagy humoros ember volt

Emlegetve jókat röhögünk, milyen dumái és hülyeségei voltak.

Jobb mint könnyt törölgetni. Természetesen a "jókat röhögünk" mellett, a barátnője nem egyszer kisirja a hiányát nekem.

89. 712a5d68c1 (válaszként erre: 60. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 15:49

Azért ez így nem teljesen igaz. A szomszédunkban 4 éve, hirtelen meghalt egy férfi. Nem volt pénz a temetésére, mert pont előtte szedték össze az utolsó fillért is a fiának, mert házat vett és kellett az önerő a hitelhez.

Szegény felesége a nyugdíjára nem kapott annyi kölcsönt, hogy fedezze a temetést. Kölcsön kellett kérnie. 3 évig fizette a pénzintézetnek, plusz a családnak. Valahogy összeszedte az igaz, de milyen áron.

88. 5c98b496b3 (válaszként erre: 87. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 15:48
koszonom!
87. EsztyMorgan (válaszként erre: 86. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 15:48

A szavak tudnak a legjobban fájni és sok örömet, vigaszt is tudnak adni.


Neked/nektek pedig tényleg nem tudok mást mondani: mint sok erőt, kitartást és sok-sok egészséget!

86. 5c98b496b3 (válaszként erre: 80. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 15:46

Tudod, amikor felhivtam a legelso temetkezesi ceget itt Angliaban, es megkerdeztem, hogy mennyibe fog ez kerulni, az volt a valasz, hogy be tudok menni ?


Elmentem hozzajuk... elmondtak, hogy minden, belertve a koporsot, a szallitast, a vizsgalatokat , a balzsamozast, a papot stb ... minden ingyenes.


A temetes maga nem, de mi nem is akartunk temetest, mi a kicsinket szorni akartuk. Ingyenes. 40 fontba kerul az egesz, igy bekerul egy Book of Remembrance nevu konyvbe, nevvel adatokkal egyutt.


Termeszetesen kaphat sirhelyet is, ha mi egyszer ugy gondoljuk.


Emberseg? Nos : a holgy , aki intezte , sirt amikor beszelgettunk. Sirt, mert emlekezett a sajat szeretteire.


Meg nem vagyunk tul ezen, hetfon lesz a hamvasztas , egyben bucsuztatas, kedden a szoras.

De annyi emberseget, annyi jot kaptunk ! Kapunk... Bocsasson meg az eg, de az emberseg ingyen van, nem ? Otthon 2 temetes alatt, 2 szulo halala miatt nem kaptuk a tizedet sem....

Pedig ezek "csak" szavak...

85. EsztyMorgan (válaszként erre: 82. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 15:45

Nem tudom..lehet.

Tudod, ez szerintem intelligencia kérdése. Nekem se mindig jó, sokszor rossz, de nem rúgok bele a másikba. Elég nekem a magam sara nem kell a másé is.

84. 937a2a883a (válaszként erre: 79. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 15:45
Köszi mégegyszer!
83. 937a2a883a (válaszként erre: 81. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 15:44
Köszi! :(
82. 937a2a883a (válaszként erre: 77. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 15:44

Hát igen,mindent elmond.

Amúgy én hiszem,hogy nagyon sokan nem voltak olyanok,amilyenek most.Legyen az a valódi életben vagy itt a hoxán.Sokakat az állandó idegeskedés és stressz tett ennyire gyűlölködővé és lenézővé.Valahogy az emberekben nagyon előjött az irigység és ha látják,hogy másnak jobb,akkor tesznek róla,hogy ne legyen.Vagy ha látják,hogy rossz,akkor alátesznek,hogy szenvedjen csak,mert én is épp szenvedek.

81. EsztyMorgan (válaszként erre: 78. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 15:40
.... őszinte részvétem!
80. EsztyMorgan (válaszként erre: 78. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 15:40
Nagybátyám temetése azért lett "olcsóbb" mert a temetkezési vállalkozó ismerte. Még benne is több emberség, empátia volt mint ebben a szociális temetés féle elgondolásban.
79. 5c98b496b3 (válaszként erre: 78. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 15:39
reszvetem Szanszi, es sok erot nektek
78. 937a2a883a (válaszként erre: 66. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 15:38
Nekem 2 és fél hete halt meg a nagynéném.Ő is hitelből lesz eltemetve és úgy,hogy sokat segített a temetkezési vállalkozónak még régebben,így magát a temetést nem kell fizetni,csak a hamvasztást és az urnát.De az sem 10 ezer ft.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook