Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szerintetek mit kell tudni egy 5 éves gyereknek és hogyan kezelendő a dackorszak? fórum

Szerintetek mit kell tudni egy 5 éves gyereknek és hogyan kezelendő a dackorszak? (beszélgetős fórum)


1 2
20. trapiti (válaszként erre: 19. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 10:39
A második gyerek a legtöbb családban sok mindent eltanul a nagytól, pláne ha nem túl nagy a korkülönbség...
19. a0c1361e44 (válaszként erre: 17. - Trapiti)
2014. máj. 3. 10:37

Az én esetemben semmi extra nem volt. A bátyám 1 évvel idősebb nálam, el kezdett járni suliba és amikor tanult, akkor én is azt csináltam. Utánoztam egyszerűen, ami olyan jól sikerült, hogy én is megtanultam vele mindent. Nekem is voltak füzeteim, ugyan azokat megcsináltam, amit ő suliban és otthon. Tehát én írtam, olvastam, számoltam, nem nyomtatott betűkkel, hanem rendes írottal, ahogy a bátyám is.

Ezután persze végig unatkoztam az elsőt:)

18. trapiti (válaszként erre: 17. - Trapiti)
2014. máj. 3. 10:29
Ha az iskola normálisan tanítana, akkor igaz lenne, hogy bízzuk rá... az én lányom most nem Mo-on elsős, itt pl. csak 3-4 betűs szavakat olvasnak első végére és nyomtatott betűkkel írnak, érdekes módon mégsem zavar senkit, hogy ő közben már folyékonyan olvas, a pedagógus dolga diferenciálni, nem a gyerekeknek kell egyfélének lenniük... és ez így lenne normális mindenhol.
17. trapiti (válaszként erre: 16. - Mazsinka)
2014. máj. 3. 10:25

Ha visszagondolok pl. a saját gyerekkoromra, megvan az oka, miért vált ez gyakorlattá a családokban (hogy olvasni tanítják a gyereket iskola előtt).

Az én szüleim még hagyományos módszerrel tanultak, nem is jutott eszébe senkinek, hogy a gyerek nem fog az iskolában megtanulni olvasni.

Aztán jött a 70-es generációnak a szóképes olvasástanítás és más csodák, és a szülők rájöttek, jobb ha ők veszik kezükbe a dolgot, mert az iskolában nem fogja megtanulni.

Nálunk én magamtól megtanultam, a tesómat anyukám meg akarta tanítani mert látta mennyivel könnyebb volt nekem mint annak aki az iskolában próbálta megtanulni (szóképes módszerrel). A tesóm tiltakozott, így végül a szüleim az iskolára bízták. Decemberben behívták őket, azzal hogy ha ez így megy tovább, a gyerek évet fog ismételni mert nem tud két betűt sem összeolvasni, anyuka ha jót akar, tanítsa meg otthon. Anyukám kivett 3 hét fizetés nélküli szabit és megtanította a tesómat olvasni, akivel csak annyi baj volt, hogy bal kezes és elfelejtettek szólni neki, hogy nem jobbról balra olvasunk... de erre a geodéta anyámnak kellett rájönnie, mert a tanító vagy nem volt rá képes, vagy nem érdekelte.

Ezek után a tesóm nagyon örül, hogy az 5 éves fiát érdeklik a betűk, mert nem bízik benne, hogy az iskola megtanítja. (Ebben ráadásul van is igazság, ha megnézzük, egy átlag nyolcadikosnak milyen ma Mo-on a szövegértése...)

2014. máj. 3. 10:16
A pedagógusok, úgy tudom, nem nagyon tolerálják, ha a gyereket iskola előtt tanítják írni-olvasni, hiszen ennek a folyamatnak is megvan a maga módszertana. Persze nagy részük tanítás nélkül, önerőből tanulja meg, mert érdekli. Sajnos manapság nagy divat lett, hogy a gyereket hajtják, aztán kérkednek vele, hogy milyen okos, ügyes, már 3 évesen Bibliát olvasott. Aztán jönnek a különórák, 605 féle, és valahol 18 évesen döbben rá, hogy nem is volt gyerek, de fő, hogy anyuka bír vele dicsekedni. Mondjuk, azt sem értem, ha nem dicsekvés miatt, akkor miért kellett ezt a kérdést feltenni. Normális-e, ha a gyerek 5 éves korában olvas? Hm... az a nem normális, ha nem beszél. Normális, hogy az én öcsém már 3 évesen le tudta írni a nevét? :P Csak érdekel, nehogy kiderüljön, hogy egy csodagyerek. :DDD
15. trapiti (válaszként erre: 13. - Tündér74)
2014. máj. 3. 10:08
Szerintem ha egy gyerek magától olvasni kezd, akkor arra kell különösen odafigyelni, hogy ne egy "mutatvány" legyen ebből, hanem valóban értse is amit olvas.
2014. máj. 3. 10:06

Nem korai, elég sok gyerek eljut idáig 5 éves korára. Kifejezetten tanítani nem kell, főleg a gyerek akarata ellenére nem, de ha érdekli akkor miért ne? Attól még lehet nyugodtan gyerek, nem fogja egész nap az abc-t gyakorolni. Sok gyerek rájön az összeolvasásra is magától, sőt írni is elkezdenek már nyomtatott betűkkel sokan. Szerintem ezzel semmi gond nincsen.


Az biztos, hogy az átlag magyar iskola és az átlag magyar pedagógus nem tolerálja ha egy gyerek kilóg a sorból, még ha "fölfelé" azt sem, de ezen nem segít ha kényszerrel visszafogod a gyereket.


Az én lányom most 6.5, 4 éves kora körül jött rá a betűk összeolvasására, akkor még csak szavakat olvasott ki, mostanra bármit. Gyereke válogatja, nem elvárás ez 5 évesen, de egy okos gyerekkel akinek igénye is van a tudásra érdemes foglalkozni.

13. tündér74 (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 10:01

Ha mindezt magától teszi, akkor teljesen rendben van.:)

A képességeknél nem a kezdet számít,van, aki másfél évesen indul el, de lehet, hogy 7 évesen ő lesz a legjobb futó a suliban.

Van, aki "csak" nyolcévesen tanul meg olvasni, de talán jobb lesz az értő olvasása, mint aki már hatévesen levelet írt a Mikulásnak. A dolgok kezdete nem befolyásolja a későbbieket ebben a korban.

Amit egy 5 éves gyereknek "tudni kell" az a játék.

Dackorszak: általában kinövik a gyerekek.

12. Cucicsillag (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 09:59

Hmm, ahany gyerek, annyi fejlodesi ritmus. Ha magatol erdekli, sztem jo, csak ne a szulo eroltesse.

Az abc-t meg nem tudtam, az biztos, de olvasni igen.

Ja, es irni sem :)

2014. máj. 3. 09:32
5 evesen nincs dackorszak. 3- 4 evesen kinovik.
10. michelle.r (válaszként erre: 3. - Andi6020)
2014. máj. 3. 09:31

5-6 évesen már eredeti nyelven :P :DDDD


A fiam 5 évesen százig számolt és tévedhetetlenül megállapítja még ezres nagyságban is, hogy melyik szám a nagyobb. Megpróbáltam átverni, azt hittem, mindig az utoljára elhangzottra mondja a nagyobbat, de nem. Minden betűt felismer, de nem tudja összeolvasni. Nem örülök neki. Szerintem gyakori vendég leszek fogadóórán ;o)))


A dackorszak pedig Xanax-szal kezelendő ;o))

9. andi6020 (válaszként erre: 7. - A0c1361e44)
2014. máj. 3. 08:35
(nem rád gondoltam)
2014. máj. 3. 08:33
Teljesen önállóan jött az egész. Egy betükeresős játékkal. Kérdezte mit hogyan kell és egyszer reggeli közben elolvsta mivan írva a tejes dobozra meg a gabonapelyhesre. Én meg csak csodálkoztam mint anyuszi répaföldön.
7. a0c1361e44 (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 08:27

Korai, de biztos meg van az oka, hogy miért tud ilyeneket.

Én is tudtam suli előtt már, de én azért, mert a tesómmal megatanultam.

Nem a háború és békét:) olvastam, hanem a hatrongyosi kakasokat:D

6. azure_ (válaszként erre: 1. - Kata00784)
2014. máj. 3. 08:19

Ha érdekli tanítsd neki játékosan, de ha nem hagyd. Kisfiam elmúlt 4 éves és karácsonyra kapott egy nagyon jó saphientino ismerkedés az abc-vel játékot, mert állandóan kérdezgette, hogy anya ez milyen betű. SZóval érdekelte. De alapvetően most elő sem vesszük a játék. Alábbhagyott az érdeklődése.

Ráér az iskolában ismerkedni a betűkkel.

2014. máj. 3. 08:14
korai. hagyd, hogy gyerek legyen, fog eleget tanulni.
4. Kata00784 (válaszként erre: 2. - Sziszi-szöszi)
2014. máj. 3. 08:10
Ja annak semmi csak nem nyitottam külön fórumot (kettő az egyben).
2014. máj. 3. 08:09
Korai, de majd jön olyan hozzászólás, hogy "én 5-6 évesen háborúésbékét olvastam", na majd akkor nem fogod korainak érezni :)
2014. máj. 3. 08:03
Korai. De ha mindezt nem a szülők kedvéért, hanem belső kíváncsiságból fedezi fel, és öröm neki akkor támogatni kell benne, nem beszélném le róla. De mi köze a betűknek a dachoz?
2014. máj. 3. 07:58
Minden gyerek más és ez tény. Nektek mi a tapasztalatotok? Ha egy 5 éve gyerek tudja az ábc-t (felismeri a betüket) leír és elolvas dolgogat az normális vagy korai.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook