Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Szerintetek jogos, hogy a közeljövőben felülvizsgálják a rokkant nyugdíjasokat? fórum

Szerintetek jogos, hogy a közeljövőben felülvizsgálják a rokkant nyugdíjasokat? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯
1207. f8db0709b8 (válaszként erre: 1203. - Wica53)
2012. jan. 13. 10:02
1095 nap.legalábbis mindenhol ennyi van írva,.
1206. f8db0709b8 (válaszként erre: 1202. - Eufórbia)
2012. jan. 13. 10:01
Nekem szerencse a szerencsétlenségbe,hogy most 18-án megyek a neurológiára,jöv.hónapban pedig műtétre.nekem kapóra jött!
1205. wica53
2012. jan. 13. 09:34

Ezt a jogi fórumról hoztam.

Nem semmi ellátásban lesz részünk!


A felülvizsgálatot követően az ellátások összege – eltérően az új igényeknél alkalmazottaktól – az alábbiak szerint kerül majd meghatározásra.


Az ellátás mértéke

51-60 % közötti egészségi állapot. (A RÉGI 40-49 %)Foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható

(57 év alatt) 28.720 Ft,

a közfoglalkoztatási bér 40 %-a

31-50 % közötti egészségi állapot.(50-69%-régi) Tartós foglalkozási rehabilitációt igényel

(57 év alatt) 57.440 Ft a

közfoglalkoztatási bér 80%-a


Rokkantsági ellátás esetén az ellátás megegyezik a jelenleg folyósított (illetve a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt) ellátás összegével.


/ NRSZH-tájékoztató/

1204. melindike (válaszként erre: 1204. - Daniela_D'O.)
2012. jan. 13. 08:57

Sziasztok!


Tavaly én is így jártam, de a háziorvosom azt mondta, az 1 hónapon belüli leleteket, szakorvosi vizsgálatok eredményeit még simán elfogadják és valóban így is volt.

1203. wica53 (válaszként erre: 1198. - B25f783933)
2012. jan. 12. 16:48
bocsi,hogy énis belebeszélek, én voltam bent a Nyufignál kaptam papírt 2-t. az egyik Igénybejelentés megváltozott munkaképsségűek ellátása iránti igény elbírálásához (ONYF 35-15-279) a másik pedig Nyilaztkozat az egészségkárosodáson alapuló ellátások (fokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, az egészségkárosodott személyek szociális járadai, valamint a rokkantási járadék ) megállapításához szükséges komplex minősítési eljárásá lefolytatásához. (ONYF 3515-278) no erre az utóbbira mondták azt, hogy ez uj igénynek számít és itt kell meglenni a ezerötszázvalamennyi biztosított napnak, de aki valamilyen elltást kapott annak meg van. Szóval én ennyit tudtam meg, de még nem kaptam én sem papírt.
1202. eufórbia (válaszként erre: 1190. - F8db0709b8)
2012. jan. 12. 15:39
Akkor ez megint érdekes lesz,esélye sincs az embernek beszerezni a friss szakorvosi véleményeket!Mindenhol időpont mint tudjuk,oda sem érek a szakorvoshoz márciusig,mégha most kérek időpontot sem:((
2012. jan. 12. 15:26
Tide 6: kapsz egy Nyilatkozatot, melyet vissza kell küldeni március 3l-ig.,melyben nyilatkozol ,h kéred a komplex felülvizsg.elvégzésést. sokan megkapták. amarica. a jogi fórumon olvastam ,hogy a legutóbbi füv. óta "keletkezett " papirokat kell csatolni, tehát ugy mikor a sorosra kellett menni ...) a jogi fórum a legjobb , beregisztráltok és felteszitek a kérdést és jogi végzettségü hölgy is van és több fórumozó van aki naprakész a dologban és megválaszolják mindenkinek. Lényeg vissza kell küldeni a nyilatkozatot annak aki még az 57.évét nem töltötte be.! ez fontos!)) többire a választ J.F.-ban)))))
1200. smudlaagi54 (válaszként erre: 1193. - Tide6)
2012. jan. 12. 12:33
Amit én olvastam,aszerint úgy emlékszem vissza kell menned.Januárban küldenek mindenkinek levelet,hogy mit merre tovább,de a Magyar közlöny 162.-ik számában szerintem ez is benne van.
1199. amarica (válaszként erre: 1198. - B25f783933)
2012. jan. 12. 11:47
Boncsita,Filcike ! Nem olvastam eddig sehol ezt a 2012. január elseje utáni papír "megfelelőséget" tudnátok valami jogi hivatkozást erről belinkelni ? vagy városi legenda ? Egyébként nem hiszem, hogy tíz - húsz éves papírokkal lehet és érdemes ügyködni, ill. az orvosoknak is ajánlatosnak látnám a jelenlegi helyzet alapján dönteniük, nem pedig a papír kilók alapján. Bár tudom,hogy a " méret a lényeg " vagy Nem?
1198. b25f783933 (válaszként erre: 1197. - F8db0709b8)
2012. jan. 11. 11:56
filcike! igen az elmult öt évben legyen meg 1095 nap jogviszony, s a bból a keresetből számolnak akkor))
1197. f8db0709b8 (válaszként erre: 1194. - B25f783933)
2012. jan. 11. 08:58

Nem tudom,ezen én is parázok,mert 6 hónapja nincs jogviszonyom,azóta dokihoz járkáltam,bizottságnál voltam,most megyek műtétre,tehát nem tudok dolgozni.

Abban reménykedem,hogy az elmúlt 5 évet nézik,mert akkor jó.

1196. b25f783933 (válaszként erre: 1195. - Smudlaagi54)
2012. jan. 10. 15:13
köszönöm szépen rendi vagy!)
2012. jan. 10. 15:06

Itt nézz utána


[link]


2011/162 december 29

2012. jan. 10. 14:41
filcike! v. bárki! ,ha nincs 1095 napja / bizt.jogviszonya/ akkor az uj igénylő nem is jogosult egyik ellátásra sem? ismerősöm 47 éves ,6-8 éve bérpótlón volt, beteg jár orvoshoz, Ő kérheti e a leszázalékolást az tv. szerint, vagyis a bérpótló az jövedelemszerzési idő -e avagy nem! köszi válaszokat.
1193. tide6
2012. jan. 10. 14:08

A következő kérdésemre szeretnék választ kapni:

2007-ben Munkaügyi Bíróság által kirendelt igazságügyi orvosszakértői szakvéleménye alapján a Munkaügyi Bíróságon jogerős végzés született, miszerint munkaképesség csökkenésem 67%-os, III. cs., nem vagyok rehabilitálható, állapotomban javulás nem várható, és felülvizsgálatom orvosilag nem indokolt.

Ilyen esetben is kérelmezni kell újabb felülvizsgálatot? Felülbírálható-e bírósági végzés?

2012. jan. 7. 15:44

Az Országgyűlés a 2011. december 20-ai ülésnapján elfogadta a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvényt. A 2012. január 1-jétől hatályba lépő törvény a Magyar Közlöny 2011. december 29-ei 162. számában került kihirdetésre.


A 2011. évi CXCI. törvényt az Országgyűlés a megváltozott munkaképességű személyek megmaradt, fejleszthető képességeire épülő foglalkoztatás központú rehabilitációjának, társadalmi reintegrációjának, foglalkoztatásának elősegítésére, továbbá a kieső jövedelem miatti keresetpótlás érdekében alkotta meg.


A törvény értelmében 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka nem állapítható meg.


A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira az jogosult, akinek az egészségi állapota - az egyén fizikai, mentális, szociális jóllétének betegség, illetve sérülés után kialakult vagy veleszületett rendellenesség következtében fennálló tartós vagy végleges kedvezőtlen változásait figyelembe véve meghatározott állapota - a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki

a) a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt,

b) keresőtevékenységet - sem belföldön, sem külföldön - nem végez és

c) rendszeres pénzellátásban - a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény által rendszeres pénzellátásként felsorolt ellátásokban, ide nem értve a hadigondozottak és nemzeti gondozottak ellátásait, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékot, az ápolási díjat, a hozzátartozói nyugellátásokat, valamint a szociális biztonsági tárgyú nemzetközi egyezmények, továbbá az uniós rendeletek alapján külföldi szerv által folyósított, ezekkel azonos típusú ellátásokat - nem részesül.


A biztosításának tartamára tekintet nélkül jár a megváltozott munkaképességű személyek ellátása annak,

a) aki iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül biztosítottá vált, és a kérelem benyújtását megelőzően 30 napnál hosszabb megszakítás nélkül biztosított volt, vagy

b) aki 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rehabilitációs járadékban vagy az egészségkárosodott személyek szociális járadékaiban részesült.


[Az 1095 nap biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, álláskeresési támogatás, a rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, egészségkárosodott személyek szociális járadékai és megváltozott munkaképességű személyek ellátása folyósításának idejét.]


A megváltozott munkaképességű személyek ellátásai a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (a továbbiakban: NRSZH) komplex minősítése keretében megállapított rehabilitációs javaslattól függően:

a) rehabilitációs ellátás, vagy

b) rokkantsági ellátás.


Az NRSZH a komplex minősítés során megállapítja, hogy a megváltozott munkaképességű személy

a) rehabilitálható, ezen belül

aa) foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy

ab) tartós foglalkozási rehabilitációt igényel;

b) rehabilitációja nem javasolt, ezen belül

ba) egészségi állapota alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt,

bb) egészségi állapota alapján tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt,

bc) kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, vagy

bd) egészségkárosodása jelentős és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes.


[A rehabilitáció a törvény alkalmazása szempontjából orvosi, szociális, képzési, foglalkoztatási és egyéb tevékenységek komplex rendszerét jelenti, amelynek célja a megváltozott munkaképességű személy munkaerő-piaci integrációja, megfelelő munkahelyen történő foglalkoztatásra való felkészítése, továbbá a munkaképességének megfelelő munkahelyen történő elhelyezés biztosítása.]


A megváltozott munkaképességű személy

- rehabilitációs ellátásra jogosult, ha rehabilitálható,

- rokkantsági ellátásra jogosult, ha a rehabilitációja nem javasolt, vagy ha rehabilitálható, de a kérelem benyújtásának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.


I. A rehabilitációs ellátás keretében a megváltozott munkaképességű személy

- a rehabilitáció sikeres megvalósulása érdekében szükséges szolgáltatásokra valamint

- pénzbeli ellátásra jogosult.


A rehabilitációs ellátásban részesülő személy a rehabilitációs hatósággal történő együttműködésre köteles, amelynek keretében teljesíti a rehabilitációs tervben foglalt kötelezettségeket.


A rehabilitációs ellátás a jogosultsági feltételek bekövetkezésének napjától, de legkorábban a kérelem benyújtásának napjától állapítható meg a rehabilitációhoz szükséges időtartamra, legfeljebb azonban a folyósítás kezdetétől számított 3 évre.


A rehabilitációs ellátás időtartama keresőtevékenységet folytató ellátott esetén meghosszabbodik a keresőtevékenység időtartama alatt bekövetkezett keresőképtelenség időtartamával (amelyre tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre szerezhet jogosultságot).


A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell, ha az ellátott keresőtevékenységet végez, közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy keresőképtelen.

[Az erre az időtartamra folyósított rehabilitációs pénzbeli ellátást az ok bekövetkezéséről való tudomásszerzést követő hónaptól járó ellátásból le kell vonni, vagy azt a rehabilitációs ellátás megszüntetése esetén vissza kell követelni.]


A rehabilitációs pénzbeli ellátás havi összege annak a rehabilitációs ellátásban részesülő személynek,

- akinek foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, a havi átlagjövedelem - a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem napi átlagának 30-szorosa; ha a jogosult nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlagának 30-szorosa - 35 százaléka, de legalább a minimálbér 30 százaléka és legfeljebb a minimálbér 40 százaléka,

- aki tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, a havi átlagjövedelem 45 százaléka, de legalább a minimálbér 40 százaléka és legfeljebb a minimálbér 50 százaléka.


A rehabilitációs ellátást a nyugdíjemelésre vonatkozó szabályok szerint, azzal megegyező arányban emelni kell.


A rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha a rehabilitációs ellátásban részesülő

- kérte,

- ellátásának időtartama eltelt,

- más rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve a keresőképtelenségre tekintettel folyósított táppénzt, baleseti táppénzt,

- egészségi állapotában olyan tartós rosszabbodás következett be, amely a rehabilitációt lehetetlenné teszi,

- egészségi állapotában olyan tartós javulás következett be, amely alapján már nem minősül megváltozott munkaképességű személynek,

- az együttműködési, értesítési vagy a rehabilitációs tervben foglalt kötelezettségét neki felróható okból nem teljesíti,

- a felülvizsgálat során neki felróható okból nem működik együtt, vagy

- foglalkoztatására a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában került sor.


A rehabilitációs ellátásban részesülő tizenöt napon belül köteles bejelenteni, ha

- az egészségi állapotában tartós javulás vagy rosszabbodás következett be,

- keresőtevékenységet folytat, vagy

- keresőtevékenysége megszűnt.


II. A rokkantsági ellátás a jogosultsági feltételek bekövetkezésének napjától, de legkorábban a kérelem benyújtásának napját megelőző hatodik hónap első napjától állapítható meg.


A rokkantsági ellátás összege a komplex minősítés során kialakított, a rehabilitációra vonatkozó javaslatban foglaltaktól függően a havi átlagjövedelem 40, 60, 65, 70 százaléka, de legalább a minimálbér 30, 45, 50, 55 százaléka és legfeljebb a minimálbér 45, 150 százaléka,


A rokkantsági ellátást a nyugdíjemelésre vonatkozó szabályok szerint, azzal megegyező arányban emelni kell.


A rokkantsági ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő

- kérte,

- más rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve a keresőképtelenségre tekintettel folyósított táppénzt, baleseti táppénzt,

- egészségi állapotában olyan tartós javulás következett be, amely alapján a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn,

- keresőtevékenységet folytat és jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát,

- foglalkoztatására a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában került sor,

- az értesítési kötelezettségét neki felróható okból nem teljesíti, vagy

- a felülvizsgálat során neki felróható okból nem működik együtt.


A rokkantsági ellátásban részesülő tizenöt napon belül köteles bejelenteni, ha

- a jogosultsági feltételeket megalapozó körülményeiben változás következett be, vagy

- keresőtevékenységet folytat és a jövedelmének 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. [A bejelentéssel egyidejűleg haladéktalanul igazolnia kell a jövedelmének összegét.]


III. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásait a lakó- vagy tartózkodási hely szerint illetékes kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatóságánál az erre rendszeresített nyomtatványon vagy elektronikus űrlapon lehet kérelmezni. Az eljárás költség- és illetékmentes.


A kérelmező az NRSZH vizsgálatán történő személyes megjelenésre kötelezhető. Ha a kérelmező a személyes megjelenési kötelezettségének önhibájából nem tesz eleget, az eljárást meg kell szüntetni.


Az NRSZH komplex minősítés keretében megvizsgálja a kérelmező egészségi állapotának százalékos mértékét, a rehabilitálhatóságot, és a megváltozott munkaképességű személy rehabilitálhatósága esetén rehabilitációs javaslatot készít.


A rokkantsági és a rehabilitációs pénzbeli ellátást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósítja.



Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

1191. melindike (válaszként erre: 1190. - F8db0709b8)
2012. jan. 6. 19:29
A területileg illetékes nyugdíjbiztosító elvileg január 31.-ig kiküldi mindenkinek a papírt, én addig nem csinálok semmit...
2012. jan. 6. 18:25
Azt tudjátok,hogy csak a 2012 január 1. után kiállított szakorvosi véleményeket fogadják el?Március 31ig kell leadni a papírt,állítólag küldenek behívót aki 40%felett van mindenkinek,de szerintem érdemes utána járni!Sok helyen még a körzeti orvosok sem tudnak a törvénymódosításról!
1189. b25f783933 (válaszként erre: 1188. - Rozália)
2012. jan. 5. 15:33
köszi)))
1188. Rozália
2012. jan. 5. 14:31

Ha esetleg érdekel valakit:


Nyugdíjfizetési napok 2012.


január 12.

február 10.

március 12.

április 12.

május 11.

június 12.

július 12.

augusztus 10.

szeptember 12.

október 12.

november 12.

december 4.

2012. jan. 4. 12:40
Persze, hogy jogos a felülvizsgálás.A rohadt csalókat ki kellene szűrni és orvosaival együtt bíróság elé állítani.Ugyanakkor a tényleges rokkantakkal pedig humánusan a legnagyobb odafigyeléssel kell bánni. Amit a törvény megenged minden juttatást biztosítani számukra.
1186. b25f783933 (válaszként erre: 1185. - 3532273647)
2012. jan. 4. 12:35
nem bukott Ildi1970!!!!!! fogod kapni továbbra is az emeléssel együtt))) ez ezer 100%, de bubinana megirja biztosan !!!
1185. 3532273647 (válaszként erre: 1181. - Bubinana)
2012. jan. 4. 12:05

Ragyogó!

Én 2011 szept. közepén voltam felülvizsgálaton, még mindig nem kaptam határozatot-3. csop. rny lett megállapítva. Előtte rny, majd 2 évig rehabos voltam. Akkor idén bukom az emelést?

Még le sincs zárva az ügyem, most kell jelentkeznem, vagy nem?

1184. bubinana (válaszként erre: 1183. - Wica53)
2012. jan. 4. 10:18

Nézz be a jogifórumba...ott elvashatsz erről is..


[link]

1183. wica53 (válaszként erre: 1181. - Bubinana)
2012. jan. 4. 08:02
bubina.... nekem bírósági ügyem van folyamatban, ilyenkor mi van? Te tudsz erről valamit, én felhivtam, a nyugdíjmegállapító Ig.-ot, és semmi konkrétumot nem tudtak mondani, még tart nekik a "kiképzés".Teljesen tanácstalan vagyok, de azért járok a nyakukra,!
1182. wica53 (válaszként erre: 1179. - Melindike)
2012. jan. 4. 08:00
Én is ezt kérdezem, nem tudom melyik munkahely torelálja, hogy hetente 3x orvoshoz, 3 havonta kb. 1 hónapig kezelésre járok...no akkor mikor dolgoznék, ha tudnék? Megáll az eszem, én már sokkal betegebb vagyok mint voltam, de szerintem ez mindenkinél igaz, ki akarnak csinálni minket!!!!!
1181. bubinana
2012. jan. 2. 15:40

A törvény rendelkezései szerint:


I. A 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő, és az öregségi nyugdíjkorhatárt 2011. december 31-éig betöltő - azaz az 1950. január 1-jét megelőzően született - személy rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíját 2012. január 1-jétől a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj 2011. december havi - a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - összegével megegyező összegben öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani.


[Az érintetteknek kérelmet benyújtani nem kell, a nyugdíjfolyósító szerv hivatalból jár el, de a továbbfolyósításról nem hoz külön döntést.]


II. A 2011. december 31-én


I-II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,

az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,

az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött vagy 5 éven belül betöltő rendszeres szociális járadékban,

átmeneti járadékban


részesülő személy ellátását 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásként kell továbbfolyósítani azzal, hogy az a) és b) pontban nevesített nyugellátások esetében az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó -a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás összegével.


[Az átalakítás nem érinti a soros felülvizsgálati kötelezettséget. Az minősül az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő személynek, aki 2011. december 31-éig az 57. életévét betöltötte, azaz 1955. január 1-jét megelőzően született.]


III. A 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő - az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő, azaz 1954. december 31-ét követően született - személyek ellátását 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásként kell továbbfolyósítani azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó - a III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülők esetén a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás összegével.


Az érintett személyeket a nyugdíjfolyósító szerv 2012. január 31-éig tájékoztatja arról, hogy


az ellátás rehabilitációs ellátásként kerül folyósításra,

Rehabilitációs kártyával történő foglalkoztatásra jogosult,

amennyiben keresőtevékenység végzésére rehabilitáció nélkül nem képes, a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez 2012. március 31-éig benyújtott nyilatkozatában kérheti a komplex minősítés elvégzését,

a c) pont szerinti jognyilatkozat elmulasztása milyen jogkövetkezményekkel jár.


Ha ugyanis az érintett személy 2012. március 31-éig nem kéri a komplex minősítés elvégzését, a rehabilitációs ellátását 2012. május 1. napjával meg kell szüntetni.


[A 2012. március 31-ei határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjeszthető.]


A komplex minősítésre és/vagy a Rehabilitációs kártya igénylésére vonatkozó nyilatkozatot az érintettek postai úton megkapják, de letölthető a www.onyf.hu weboldalról is. A nyilatkozatot postai úton vagy személyesen a lakó- vagy tartózkodási hely szerint illetékes kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatóságához kell benyújtani.


A rehabilitációs hatóság a komplex minősítés elvégzését kérő személyeket az e törvényben meghatározott ellátások megállapítása céljából felülvizsgálja. A felülvizsgálat időpontja nem lehet későbbi a soros felülvizsgálat időpontjánál. A felülvizsgálatot követően a jogosultsági feltételek fennállása esetén a rehabilitációs ellátást vagy a rokkantsági ellátást az erről szóló döntést követő harmadik hónap első napjával kell megállapítani.


[A rehabilitációs és a rokkantsági ellátásra való jogosultság feltételeiről, összegéről külön tájékoztató készült.]


IV. A törvény rendelkezései azokra a rokkantsági baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személyekre is vonatkoznak, akiknek az ellátását a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény, illetve a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai, vagy a fegyveres erők és a fegyveres testületek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 1971. évi 10. törvényerejű rendelet alapján állapították meg.


Az érintett, 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személy - az e törvény szerinti rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás megszüntetését követően - szolgálati járandóság megállapítását kérheti, ha a szolgálati nyugdíjjogosultság szempontjából figyelembe vehető szolgálati ideje 2011. december 31-én eléri a 25 évet, beleszámítva a szolgálati időbe a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban eltöltött időt is.


V. Az ismertetett rendelkezések nem vonatkoznak a 2011. december 31-én


a rehabilitációs járadékban részesülőkre (esetükben az ellátást a hatósági döntésben megállapított időtartamig rehabilitációs járadékként kell továbbfolyósítani, az érintetteknek az együttműködési kötelezettségüket továbbra is teljesíteni kell),

a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában részesülőkre (az érintettek 2012. január 1-jétől az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet alapján bányászok egészségkárosodási járadékára jogosultak)

a mezőgazdasági szövetkezeti tag munkaképtelenségi, növelt összegű munkaképtelenségi járadékában, munkaképtelenség címén megállapított özvegyi, növelt összegű özvegyi járadékban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által megállapított rendszeres rokkantsági segélyben részesülőkre (az érintettek a megállapított ellátásra a továbbiakban is jogosultak).


VI. Felhívjuk az ellátásban részesülő, keresőtevékenységet folytatók figyelmét arra, hogy a rehabilitációs és a rokkantsági ellátás nem nyugellátás, ezért 2012. január 1-jétől a foglalkoztatottak nem minősülnek nyugdíjasnak, az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkezők, illetőleg a társas vállalkozás tagjai pedig nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozónak.


A keresőtevékenység folytatása szempontjából továbbra is élnek a jogosultságot befolyásoló, korlátozó szabályok, amelyek a következők:


A II. pontban említett rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.


E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.


Ha a bányászok egészségkárosodási járadékában részesülő biztosítással járó jogviszonyban áll és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát, ezen keretösszeg elérését követő hónap első napjától a tárgyév december 31-ig (de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig) az ellátás folyósítását szüneteltetni kell.


Keresőtevékenység folytatása esetén a III. pontban említett rehabilitációs ellátásban részesülő személy ellátásának megszüntetésére nem kerül sor.


A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.


VII. A 2011. december 31-én folyamatban lévő ügyekben a nyugdíjbiztosítási igazgatóság a kérelmezőt tájékoztatja a jogszabályok megváltozásáról, és nyilatkoztatja arról, hogy a rokkantsági ellátás és a rehabilitációs ellátás tekintetében a kérelmét fenntartja-e. Annak a személynek, aki az új törvény szerinti ellátások tekintetében a kérelmét nem tartja fenn, a 2012. január 1-jét megelőzően igényelt ellátását - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a 2011. december 31-éig terjedő időtartamra kell megállapítani.


Ha kérelmező nyilatkozatában a kérelmét fenntartja, és 2011. december 31-éig a komplex minősítést elvégezték, a jogosultsági feltételek fennállása esetén


a 2011. december 31-éig terjedő időszakra I., II., III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat, rendszeres szociális járadékot, átmeneti járadékot kell megállapítani a 2011. december 31-én hatályos szabályok szerint,

2012. január 1-jétől


ba) az I-II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő - azaz 1955. január 1-jét megelőzően született - III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, vagy 5 éven belül betöltő rendszeres szociális járadékban, átmeneti járadékban részesülő személy részére az ellátást rokkantsági ellátásként kell folyósítani azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december 31-éig megállapított - rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj esetén a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás havi összegével,


bb) az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő - azaz 1954. december 31-ét követően született - III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő személy részére az ellátást rehabilitációs ellátásként kell folyósítani azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december 31-éig megállapított - rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj esetén a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás havi összegével.


Ha kérelmező nyilatkozatában a kérelmét fenntartja, és 2011. december 31-éig a komplex minősítést nem végezték el, a jogosultsági feltételek fennállása esetén


a 2012. január 1-jétől kezdődő időszakra rokkantsági ellátást vagy rehabilitációs ellátást kell megállapítani,

a 2011. december 31-éig terjedő időszakra


ba) rendszeres szociális járadékot, átmeneti járadékot kell megállapítani, ha a kérelmező foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy egészségi állapota alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt,


bb) III. csoportos rokkantsági nyugdíjat kell megállapítani, ha a kérelmező tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, vagy egészségi állapota alapján tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, azonban a komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt,


bc) II. csoportos rokkantsági nyugdíjat kell megállapítani, ha a kérelmező kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, és


bd) I. csoportos rokkantsági nyugdíjat kell megállapítani, ha a kérelmező egészségkárosodása jelentős és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes.


VIII. Az állapotváltozással összefüggő, kérelemre indult eljárás során 2011. december 31-ét követő kezdő időpontra vonatkozó - az ellátás összegét befolyásoló - döntések végrehajtása az alábbiak szerint történik:


A 2011. december 31-éig hozott, állapotrosszabbodásról szóló határozat alapján a felemelt összegű rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításáról 2011. december 31-ével kell intézkedni.


A 2011. december 31-éig hozott, a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj állapotjavulás miatt történő csökkentéséről (leszállításáról) szóló határozatot az abban foglalt időponttól kell végrehajtani úgy, hogy amennyiben a határozat alapján


II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, vagy a 2011. december 31-éig az 57. életévét betöltött személynek III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj kerülne megállapításra, az ellátást rokkantsági ellátásként kell továbbfolyósítani,

az 1954. december 31-ét követően született személynek III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj kerülne megállapításra, az ellátást rehabilitációs ellátásként kell továbbfolyósítani

a határozatban megjelöltt összegben.

2012. jan. 2. 15:12
[link] Itt megtalálhatóak közérthetően az uj változások ...
1179. melindike (válaszként erre: 1171. - Bcb6de9272)
2012. jan. 1. 18:28
Hm... és hova menjenek dolgozni?? Mert persze, biztos vannak olyanok sokan, akik mondjuk 4-6 órás irodai, nem fizikai munkát el tudnának végezni. DE ha az egészséges, túlóráztathaó, nyúzható ember sem tud elhelyezkedni, akkor ugyan ki fog felvenni egy beteg embert, akinek X időközönként orvoshoz kell járnia, akivel nem végeztethet el a főnöke minden féle munkát, stb.???
2012. jan. 1. 08:09
BUÉK!
❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook