Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szerintetek igaz, hogy a nagyszülők nem tudják elrontani a jólnevelt gyermeket? fórum

Szerintetek igaz, hogy a nagyszülők nem tudják elrontani a jólnevelt gyermeket? (beszélgetős fórum)


1 2
57. 4c1a787e8f (válaszként erre: 56. - Orsibigyu)
2012. ápr. 18. 13:19

Ott már rögtön úgy kell kezdeni, hogy a nagyszülők is tudják, hogy hol a határ, nincs papucsban átcsoszogás.. Még az elején egy kis konfliktust is megér ez..


Nálunk a mai napig megy ez, hogy csak a mamánál jó, mi meg vagyunk a szemetek, meg a nemtoménmik.. De hát ez van. Majd megértik, ha nagyobbak lesznek, nem kell ezt a szívünkre venni...


Egyébként meg nagyon jó, hogy közel vannak. Bár nekem nem sokat segítettek a szó hagyományos értelmében, de azért nem volt mindegy, hogy egy orvoshozmenést, vagy este 20 perc futást nem kellett két hétig szervezni...

56. orsibigyu (válaszként erre: 55. - 4c1a787e8f)
2012. ápr. 18. 11:10
Köszönöm! Hát nem tudom megold-e valamit, de télre költözünk egy utcával arrébb. Nagyon közel van, de talán megoldást jelent majd.
2012. ápr. 18. 10:27

Az együtt, meg egymásmellett lakásnak megvannak az előnyei, meg a hátrányai. Mi 5 évig laktunk egy lakásban.

A harmadik már külön született. Tény, hogy ő sokkal jobban szótfogad nekünk.


A nagyok úgy nőttek fel, vagy legalábbis sokáig, hogy mi szülők is gyerekstátuszban voltunk, még ha nem is szándékosan.


Az a helyzet, hogy ezt el kell fogadni, mert változtatni nem tudsz.


Nem tudom, miért laktok együtt, kényszer-e, vagy választás. Ha nem kényszer, akkor jobb lenne külön. De ha nem megy, akkor sincs baj, mert egyébként nagyon sok jó van abban, több az információ, alapvetően tájékozottabbak a több generációval érintkező gyerekek, és sokkal jobban tudnak bánni az idősekkel..


Egyrészt tisztázni kell a nagyszülőkkel a szabályokat, határokat, másrészt meg el kell fogadni, hogy ez van, az a fontos, hogy alapdolgokban ugyanazt hallja otthon is, mint odaát..

2012. ápr. 18. 10:16
Nem igaz!
53. 4c1a787e8f (válaszként erre: 1. - Orsibigyu)
2012. ápr. 18. 10:16

A gyerek a családon belül kezdi el azt, amit később a nagyvilágban tudnia kell. Pl. disztingválni.. Tudni azt, hogy vannak alapszabályok, de az emberek, élethelyzetek mások, és néha idomulni kell, lehet...

Ilyen az, hogy pl. a nagyszülőknél más egy kicsit. Nekik más a szerepük a gyereknevelésben, pont azt a lágyságot, kicsit engedékenyebb, stresszmentesebb létezést kell biztosítsák, amit a szülő nemigen tud, mert neki mindig "következetesnek" kell lennie, neki kell biztosítania a kötelességek elvégzésének lehetőségét, stb..


Ez elsőre "kényeztetésnek" hangzik a nagyszülők részéről, valójában egy másfajta tanulás.. Én nagyon sokat tanultam így a nagymamámtól, pedig mindig mindenre rávettem.. (Pedig anyámmal, de főleg a nővérével nagyon szigorú volt).


Nyilván ahhoz, hogy ez jól működjön kell az, hogy ne minden nap a nagyszülőknél legyen, szóval ne ők neveljék, ne ők legyenek azok, akikre a nevelés alapgondjai hárulnak...


Meg az is kell, hogy az alapvető összhang meglegyen a szülők, meg a nagyszülők között. Nem apróságokban, hanem alapvető világnézeti kérdésekben..


Ha ez nincs, akkor lehet baj. A sima nagyszülői természetes kényeztetés meg csak a javára válik, és tanul általa, még akkor is, ha néha otthon is bepróbálkozik... Nekünk szülőknek az a dolga, hogy kijelöljük a határokat, nekik meg az, hogy tágítsák.. Ez ilyen játék..

52. orsibigyu (válaszként erre: 51. - Kneseva)
2012. ápr. 18. 10:03
Az én nagymamám is ilyen volt, és nagyon tiszteltem szerettem. Anyukámat is szerettem, de felnőttként meglátom mit csinált rosszul: nagyon önállótlan embert faragott belőlem. Férjem anyja nem ennyire engedékeny, de ő viszont többet van a gyermekkel. Ő az evés körül rontja el a fiamat: kergeti az ételel játék közben, kezébe ad játékokat miközben eszik, kapkodja ki a kezéből a kanalat, nehogy megpróbáljon önállóan enni, ha épp nem kapkodja ki, vagy a fiam nem hagyja magát akkor meg pakolja át a bal kezéből a jobb kezébe a kanalat, ami viszont káros lehet, mert lehet a gyermek balkezes, és nem kell jobbkézre erőltetni.
2012. ápr. 17. 18:57

Jómagam, többszörös nagymama vagyok. Az élet úgy hozta, hogy a legkisebb unokámmal több időt töltöttem együtt.A fiamnak ez második házassága , a menyem 30 éves volt, mikor született, bizony az anyuka nagyon " elnéző " a gyerekkel.( nagyon jó a kapcsolatom a menyemmel, baráti, a nevemen szólít, tegez, bizalmas velem Nálam pici kora óta rend és fegyelem van.( 1-5 éves koráig együtt laktunk ) Anyukának is szigorú, következetes ,de megértő voltam, vagyok. Az unokám,ma már 16 éves, pontosan tudja mit engedhet meg velem szemben és az anyjával szemben. Ha ott vagyok náluk, az anyjával felesel, velem nem. Nagyon jóban vagyunk ennek ellenére. Az egész nyarat velem tölti, alig várja, hogy jöhessen. Nincs hét, hogy ne hívna telefonon, szinte naponta találkozunk a netten .Míg kisebb volt, egyszer mondta, hogy tudja, azért, mert egyetlen gyerek, az anyu neki mindent megenged. Volt ebben valami kritika is.

Szerintem a gyerek szereti, ha rend van körülötte, s ennek szerves része a következetesség,az elvárások pontos megfogalmazása, korának megfelelően és a szeretet. A rendben mindenki el tud igazodni, nincsenek kellemetlen meglepetések, váratlan helyzetek. Megalapozhatja az életét.

Mit csinál a fiam, akit az előbbiek szerint neveltem? Belefáradt a küzdelembe, hogy állandóan vitázzon a gyerek miatt a feleségével. A gyerek pontosan tudja, hogy ha panaszkodik az anyjának az apjára nyert ügye van. Pedig az apját is szereti, csak inkább választja a könnyebb megoldást, hisz lehet.

Van olyan nagymama is, aki szerethető, pedig szigorúbb az anyunál.

50. orsibigyu (válaszként erre: 49. - Sz.Izolda)
2012. ápr. 17. 13:00
Én is nehezen, de nem tilthatom el tőlük. Elég tanácstalan vagyok.
49. Sz.Izolda (válaszként erre: 47. - Orsibigyu)
2012. ápr. 17. 12:45
Nem leszek népszerű, de nem érdekel. Az ilyen nagyszülőket alaposan kiiktatnám az életünkből. Rohadt sokat ártanak a családnak. Ezt nem tűrném.
2012. ápr. 17. 12:25
A gyerekek ösztönösen tudják hol hogyan lehet viselkedni. Tudják, hogy amit esetleg a mama megendeg azt otthon nem szabad. Kell nekik egy kis engedékenység! :)
47. orsibigyu (válaszként erre: 45. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 20:22
Persze nem akarom eltiltani tőlük az unokájukat, azt sem akarom, hogy " gyomorgörcsöt" kapjanak, mert annyira félnek a kritikáimtól, de azt sem szeretném, hogy teljesen elforduljon tőlem a fiam, és folyton a nagyanyjánál lebzseljen, mert ott mindent szabad csinálni, mindenhez hozzá szabad nyúlni, konnektorba dugdosni a dugókat, mert "itt vagyunk mellette". Szóval nem tudom mit is tegyek. Mert ugye a nagyszülőknek az a dolguk, hogy kényeztessék, nekem meg, hogy neveljem. De mikor neveljem, ha folyton ott van. Valahol az is a baj, hogy nem akarok féltékenynek tünni a nagyszülők előtt, pedig az vagyok. Miért édesgethetik annyira magukhoz, hogy ha velem van sírjon, vagy ha az udvaron vagyunk, kaparja az ajtajukat és az egyetlen személy akit megnevez az is mama? Nincs se apa, se anya, csak mama. Ők megtehetik, de nekem nevelnem kell.
46. orsibigyu (válaszként erre: 29. - Kitrákotty)
2012. ápr. 13. 19:48
És jönne is, de azért nekünk is kell egy kis intim szféra. Mikor megszületett minden nyekkenésre berohant minthacsak őt hívta volna a gyermek.
45. orsibigyu (válaszként erre: 42. - 9536810fa1)
2012. ápr. 13. 19:36
Amugy azt sem mondhatom, hogy sohasem ringattam a gyermekemet, csak nem tettem ringatásfüggővé. Volt mikor így altattam délben, de mikor láttam, hogy lassan nem tudok semmit csinálni, mert mikor letenném újra üvölt, a ház szalad, a férjem nem jön szivesen haza, mert sem ebéd, se rend, se semmi, akkor azért meggondoltam a dolgot, és inkább változtattam ezen. Persze mondhatnám, és mondtam is, hogy bezzeg ő sem segít, de kinek használtam volna? Elismerni, nem ismerte el, mert esténként 1 órát az ölébe vette és bambultak egy film előtt, és néha meg is csiklandozta, tehát ő foglalkozott vele. Veszekedhettem volna vele, el is válhattunk volna, de kinek tettem volna ezzel jót? Inkább úgy neveltem a gyermeket, hogy megtanuljon elaludni ringatás, cumi, újjszopás, szopás nélkül. És mindenki dícséri, milyen jó fiam van. Anyám is. Nem gondolja, hogy a "hisztis anyja" is tett ezért valamit. Nem gondolja, hogy a rigolyáim, esetleg olyan szabályok amik így működtetik a családomat. Nem gondolja, hogyha megszületik a fiam, és a nagyobbik 18 hónaposom megmarad ilyen " jólnevelt" akkor könnyebb lesz nekem is. Mert siratni tudnak, hogy jajj szegény én milyen nehéz lesz nekem 2 ilyen pici gyermekkel, de igazán segíteni nem akarnak. Vagy ha akarnak ilyen hülyeségeket ajánlanak, hogy ők majd nevelik a nagyfiamat.
2012. ápr. 13. 19:28

Az én unokáim Sopronban vannak. Havonta egyszer látom őket, kivéve a szüneteket, mivel a nagyfiú már iskolás. 8-5-4 évesek. Fiamat egyedűl neveltem 3 éves korától, én voltam apja anyja. Nem kényeztettem el, most 29 éves tud főzni, sütni, takarítani, menyemnek nagyon sokat segít.

Szeretik ha elhozom őket, mert azt mondják, hogy őrmester vagyok, nagyon kordában tudom őket tartani.

Ezt nem így érzik a kicsik, mert imádnak velem lenni, és ha nyáron 2 hét után hazaviszem őket akkor végig sírják az utat.

Minden olyat csinálunk amit otthon nem tudnak. Elmegyünk villamosozni, metrózni, planetáriumba, cirkuszba, várhoz, Gellért hegyre a játszótérre. Én is imádom őket, ki is mutatom a szeretetem, de ők soha nem használják ki, tudják, hogy a mamánál mit lehet csinálni.

Nekünk nagyszülőknek szükségünk van arra, hogy anya-apa nélkűl egy kicsit velünk legyenek. Az idén leszek 50 éves, tehát még jó kondiba vagyok, és még egy kicsit én is tudok újra gyerek lenni.

2012. ápr. 13. 19:24

Lehet te megtehetted ezt! Talán a kulcsszó az, hogy "felváltva". Nálunk rajtam kívül senki nem kelt a babához, és ha ringatni kellett volna, tuti kimerülök, és az senkinek sem használt volna. Így is voltak éjjelek amikor ott görnyegtem az ágy szélén és szoptattam, néha óránként- kétóránként, vagy fájt a hasa, foga és simogattam. Nekem az is elég fárasztó volt, de most örülök, hogy nem szoktattam ringatáshoz, mert így talán jut erőm még a második gyermekemhez is.


Amugy anyám sem tudja, hogy az a véleményem, hogy engem nem tanítottak önállóságra. Mert ő egy erős, magabiztos asszonyt lát aki az életben a nehezebb utakat válassza, és aki mindenkit szeret, mert ő is ezt látta. Valahol büszke is magára. De csak én tudom mennyit szenvedtem és tudatosan edzem magam, hogy életrevalóbb legyek, ezért van ez a "nehezebb út" komplexusom.

42. 9536810fa1 (válaszként erre: 39. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 18:07
... a ringatás nem akadálya az önállóságra nevelésnek, mindennek megvan az ideje. :)Az első évek a ringatás évei! :)
41. 9536810fa1 (válaszként erre: 38. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 18:06
2 gyermekünk van.... és már 26 voltam, amikor szültem az elsőt, és igenis, minden pillanatát élvezni akartam... és átélni... és mégis úgy érzem, hogy még-még-még intenzívebben, és odafigyelősebben tenném, ha újrakezdhetném. Nekem is azt mondták, hogy elkényeztetem, meg önző lesz.... csudát, olyan gyerekek lettek, amit láttak, hogy a mellette élő a fontos... hogy arra figyelünk, akit szeretünk. Rengeteg szeretet és figyelmet kaptam tőlük... már csak a kicsi van itthon, Leányka 20 éves és leszakadó fázisban van, tehát őt nélkülözöm egy ideje fizikálisan... de fiam még itt van, 17 éves.... és csupa kedvesség, szeretet, és magabiztosság és fegyelem... :))) ... még van egy évem, amit kiélvezhetek és aztán tuti ő is lép, mert ez az egészséges élet rendje... de ha újra kezdhetném, egy pillanatot se pazarolnék másra... mert soha nem jön vissza...
40. orsibigyu (válaszként erre: 35. - 9536810fa1)
2012. ápr. 13. 18:00
Ezért nem tudom én sem tiltani, mert tudom, szüksége van a nagyszüleire is, és minnél többen foglalkoznak vele annál jobb, és konfliktust sem szeretnék a családban, mert azzal megint mit tanítanák neki?
39. orsibigyu (válaszként erre: 38. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 17:57
Úgy mondom, mint olyan szülők gyermeke, akit szintén így ringattak. Nagyon nehezen viseltem a felnőttéválást és mindent amiben önállóan kellett döntenem megszenvedtem. Férjemet önállóságra nevelték, és ez a szerencsém, mert sok terhet hordoz helyettem.
38. orsibigyu (válaszként erre: 37. - 9536810fa1)
2012. ápr. 13. 17:54
Kiváncsi vagyok, hogyha 4 gyermeket terveztetetek volna akkor is így csináltátok volna? Mert ha 1et szeretnék én is ezt tettem volna, de a fiam 11 hónapos volt mikor megtudtam, hogy újra terhes vagyok, és nagyon örültem, hogy egyedül alszik el, és nem kell ringatgatni. Plusz, nem hiszem azt, hogy a gyermeknek jót tesz az ember azzal, hogy nem tanítja meg önállóan elaludni. Az anyukák ösztönösen szeretik arra nevelni a gyermeküket, hogy szükségük legyen az anyjukra, de vajon ezzel teszek jót a gyermeknek, vagy csak így érzem magam fontosnak, ha egy lépést nem tehetek, mert a gyermek ordít, hogy Anya!!!! Nagyon hízelgő ez az anyai hiúságnak, de a gyermeknek nem biztos, hogy hosszútávon ezzel használok.
37. 9536810fa1 (válaszként erre: 1. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 17:42
... mi szülők voltunk (nem nagyszülők), és egész éjjel kispárnán ringatva altattuk a lánykámat, felváltva, 2 évig... hja, közben kinőtte a kispárnát, és jött a nagypárna... :)), húúú, tudom, hogy ciki, és néha baromi fáradtak voltunk, de egymást megelőzve ugrottunk minden kis nyüsszögésére... és újra így csinálnám, és újra és újra... és bár tehetném újra... :)
2012. ápr. 13. 17:32
Igaz,bizony,viszont alakítanak az elrontott gyereken ,csak add oda két hét nyaralásra!:)
2012. ápr. 13. 17:29

Igaz... igaz... igaz... :) ... a minta a szülő, a nagyszülő csak szeret, és ez megy át.

Rettegtem, amikor a gyerekeim picikék voltam, mert apukám nagyon-nagyon csúnyán beszél. Imádta a gyerekeim, de pl. úgy altatta a leányom, hogy fogta az ölébe, és énekelte, hogy "az anyád p...ját... stb.", szóval ezt a stílust vitte mindig. A görcs a gyomromban, de egyszerűen nem vitt rá a lélek, hogy tiltsam, mert imádta őket... és lám egyik gyerekem se beszélt csúnyán soha... a papától megtanult a fiam a kertben dolgozni, fát vágni, disznót vágni (panelházi gyerek amúgy), és mindig toleráns volt a papa stílusával szemben, most tinikorban kicsit kritikusabb, de hát ilyenkor mindenkivel azok. :)

Örülök, hogy megadtam a lehetőséget, és nem fordultam befelé a "jónevelés" szárnya alatt, sokat kapott ezzel mindegyik... apukám és a gyerekeim is. :)

34. a31cf0fa6a (válaszként erre: 1. - Orsibigyu)
2012. ápr. 13. 17:11
Attól függ mennyit vannak együtt. Hetente egy alkalom pl. nemigen árthat, ha amúgy a szülő következetes.
33. kitrákotty (válaszként erre: 32. - Venu)
2012. ápr. 13. 17:09
végülis egy próbát megér... :-)
32. Venu (válaszként erre: 30. - Kitrákotty)
2012. ápr. 13. 17:08
Én akkor is kérném a segítségét a páromnak, ha rám nem hallgatnak.
2012. ápr. 13. 17:07
Ha még pici, nem tudja megérteni, miért mások a szabályok a nagyinál, mint otthon. Kicsit veled kellene dolgozniuk, én legalábbis így érzem. Kérd meg őket nagyon komolyan, be kell látniuk.
30. kitrákotty (válaszként erre: 28. - Venu)
2012. ápr. 13. 17:06

Férj szerintem dolgozik, ha napközben nincs otthon, nem fogja látni és érteni, mi a gond :-D

hisz csak szeretgetik! :-D

2012. ápr. 13. 17:05
jah, nagyinak meg megmondanám, ölben ringatás-altatás közben, hogy legközelebb ha éjjel sír a gyerek, nyugodtan átjöhet ringatni :-)
28. Venu
2012. ápr. 13. 17:05
Szerintem ha nem a te szüleidről van szó, akkor jobb lenne ha a férjed venné kezelésbe a dolgokat és beszélne velük, mert egy anyós-meny kapcsolat soha nem egyszerű :D
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook