Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Pszichoszomatikus betegség-e az asztma? fórum

Pszichoszomatikus betegség-e az asztma? (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Pszichoszomatikus betegség-e az asztma?

1 2 3 4
2009. máj. 29. 22:20
Allergológus, asztmát is kezelő pulmonológus orvosom évekkel ezelőtt mondta, hogy évről évre nő az asztmások száma. Épp egy konferenciáról jött haza. És nem azért, mert mindenki rosszul lélegzik, hanem mert változik a környezetünk is, érzékenyebbek leszünk, több az allergén anyag közöttünk. Nem kezeljük, csak amikor már fulladunk, vagy köhögünk, így gyakran késő. Én súlyos asztmás vagyok + tüdőbetegség. Hiszem azt, hogy a lelki gondok sokat rontanak és sok minden a fejünkben dől el. De azt állítani, hogy a rossz légzés és egy tanfolyam majd megváltoztatja az egészségemet, ugyanolyan túlzónak tartom, mint a fogyi tabletták reklámjait. Megmondom őszintén: akkor hinném el a küldetést, ha ingyen lenne. (nem tudom így van-e, bocsánat, ha igen) Mert, ha gyógyít és millió asztmáson segítene egy légzés-változtatás, akkor tessék terápiába beépíteni, tanítani, hogy ne kelljen szteroidokat szednünk, hogy ne kelljen oxigén palackot igényelni majd 60 éves kor felett.
20. Sznebk2 (válaszként erre: 9. - Tonettó)
2009. máj. 29. 22:10
Bocsi, még nem olvastam el az egészet. Így első olvasatra inkább pánik-ici-pici rohamoknak tűnnek, mint kezdődő asztmának. Szerintem onnan is közelíteni kellene, mielőtt esetleg valamilyen gyógyszeres kezelésbe kezdenél. De mindjárt elolvasom az egészet, lehet, hogy már válaszoltak Neked mások is.
19. c19f5f79fa (válaszként erre: 15. - Drnéni)
2009. máj. 29. 18:40

Maximálisan egyetértek veled,minden betegség kapcsán ennek a felfogásnak kéne működni.

Sajnos mostanában túl sok szakember ért mindenhez...mindenki gyógyítani akar.... az emberi test,psziché vajmi kevés ismeretével a háttérben!!

2009. máj. 29. 18:35

Sziasztok!

Én is ismertem ezt a légzést,a kislányom asztmás.Nálunk azonban csak és kizárólag betegség kapcsán fullad.Ha zajlik egy felső légúti gyulladás,orrfolyás,láz...stb.Ilyenkor tudható,hogy pár napon belül jön a köhögés...Amióta van gyógyszerünk a pervenció által nincs roham.

Ez kinőhető és azt mondta a doki ennek nincs köze pszichés tényezőnek,ami nálunk van.Szóval gondolom itt is több kiváltó ok lehet...nálunk stressz kapcsán soha nem fulladt be még a kislány.

2009. máj. 29. 15:58
Mindig azt hittem, inkább "alullélegzem". Felületes a légzésem és sokszor kerülök oxigénhiányos állapotba, pedig ha túllégzésről van szó gondolom pont fordítva kellene legyen. Sokmindent kipróbáltam már az asztmára, a sóterápia volt a leghatásosabb el is múlt pár évre. Serdülőkorban visszajött, hormonális okokra tippeltünk. Azóta megvan de szerencsére nincs vele nagy gond, csak a szteroidot nagyon szeretném már elhagyni mert sokat árt. Szívesen elsajátítanám ezt a technikát a légzésem javítására. Tanfolyamok csak a fővárosban vannak?
16. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 8. - Christineee)
2009. máj. 29. 15:50

Sajnos én is tudnék mesélni a kórházasdiról, kétszer jártam nagycsoportba emiatt és a rubeola oltást sem kaptam meg mint a kortársaim. Azóta se lett pótolva, bár nem is hiányzik. Terhesség alatt lesz majd kockázata.

Egyébként nem tudom, de nekem a diétától is elmúlt az asztmám tehát a táplálkozás is nagyban befolyásolja. Még kiskoromban mondták, hogy az édességet felejtsem el! Az egyik kiváltó tényező, talán szénhidrátérzékenységem is lehet. Na de az asztmát sosem egy dolog váltja ki. Kell egy megváltozott szervezet, kell a hajlam és kellenek a környezeti tényezők hogy kialakuljon.

2009. máj. 29. 15:45

Nagyon érdekes, hogy a közvélemény csak most kezd megbarátkozni a pszichoszomatika fogalmaival, noha gyakorlatilag az ókor óta ismertek valamilyen szinten ezek az összefüggések. A modern pszichoszomatika nem ismer pszichoszomatikus és szomatikus betegségeket, hanem az a jelenleg érvényes (és szerintem az igazsághoz közelálló) felfogás, hogy a legtöbb (hacsak nem az összes) betegség eredetében és/vagy lefolyásában különböző súllyal megjelennek szomatikus, pszichés és szociális tényezők, megpedig egymással összefüggő rendszerben. Ahelyett, hogy azt vizslatjuk, mely tényezőnek van nagyobb szerepe egy adott állapot kialakulásában; arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy minden fronton kihasználjuk a rendelkezésre álló eszközöket az állapot javítására.


Az asthmát különösen sokat vizsgálták a pszichoszomatika szemszögéből: feltűnő, hogy az asthmások állapotát szinte mindig jelentősen rontja a stressz. Mindazonáltal az Ab ugyanúgy multikauzális (sok okra visszavezethető, soha nem egy kiváltó oka van) betegég, mint a legtöbb krónikus probléma: kialakulásában szerepet játszik öröklött hajlam, környezeti szennyezés, táplálkozás, pszichés tényezők.

Viszont: a patomechanizmus alapja a hörgők hiperreaktivitása, nem a "túllégzés". Ettől persze a B-féle légzéstechnika nagyon is hatásos lehet, hisz az asthmásoknak valóban nem hatékony a nyugalmi légzésük sem, de azért ne ferdítsük el a tényeket.

14. Christineee (válaszként erre: 11. - 1f9774333a)
2009. máj. 29. 14:54
igen meg kell tanulni. Én azóta alig szedek valamit és jól vagyok.
13. Gligi
2009. máj. 29. 14:45

Olyan allergiás tünetek halmozódtak fel rajtam jó pár év alatt, hogy bármivel próbáltak kúrálni nem volt hatása.

Elváltam és az összes allergiámtól megszabadultam!

Erre monták nekem, hogy ez pszihoszomatikus allergia volt!

2009. máj. 29. 14:07

Sziasztok.

nekem 8éves,teljesen egészséges fiamrol derült ki most hogy asztmás..van a háttérbe egy kis allergia is,poratka,macskaszőr.

Én is gondoltam arra,hogy ezt a betegséget kiválthatta e nála,valami lelki baj..

most költözködtünk,megszületett a 3ik fiam,iskolába kezdett járni,és sajna én is kicsit jobban feszült,stresszes vagyok.

Szerintetek van köze ezeknek az ő asztmájához??

8évig semmi baja nem volt..

11. 1f9774333a (válaszként erre: 8. - Christineee)
2009. máj. 29. 14:05

Én is hasonló cipőben járok. Arról akkor győződtem meg, hgoy pszihés, amikor hetekig nem szedtem a szintfentartó gyógyszeren kívűl semmit, de mikor észrevettem, hgo ynincs nálam az a gyógyszer, ami a fulladásra kell, rögtön befulladtam. sajnos volt, mikor reflexből bevettem, mikor kicsit lihegtem, mondjuk lépcsőn,ahol az egészségesek is..



Az asztmával meg kell tanulni együtt élni

2009. máj. 29. 13:13

Természetesen, nemcsak pszichés problémák állhatnak az asztma hátterében, kialakulhat egy megfázásból vagy allergiából is, de minden esetben a rossz légzés, a túllégzés, más néven hiperventiláció a fő bűnös.

A Buteyko módszer a légzésünk újratanulásáról, a helytelenül beidegződött légzési szokásaink megváltoztatásáról szól. Ezek a rossz szokások olyan mélyen belénk rögzültek, hogy nem könnyű tőlük megszabadulni és helyettük a helyes légzést megszokássá, automatizmussá tenni. Ha valaki magától tanult meg síelni vagy teniszezni és utána megpróbált egy edző segítségével javítani a stílusán, az tudja, hogy szinte nehezebb egy rossz beidegződést megváltoztatni, mint a nulláról megtanulni a helyes stílust. Ráadásul a légzésünk sokkal kevésbé tudatos, mint egy sporttevékenység.

Néhány hónapon belül megjelenik majd egy könyv a Buteyko módszerről "Asztma nélkül - Buteyko légzéssel" címmel, amiben az alapok benne lesznek, de ugyanúgy, ahogy jól síelni vagy teniszezni sem lehet megtanulni még a legkiválóbb könyvekből sem, a Buteyko módszer elsajátításához is szükséges a tanfolyam, a Buteyko terapeuta személyes segítsége.

2009. máj. 29. 12:02

Sziasztok!


Azt ugyan nem tudom, nálam mi váltotta ki, de a terhességem 5-6. hónapjától asztmatikus tüneteket produkálok, és egyszer volt hiperventillációs rohamom is. Azóta eltelt majdnem egy év, és még mindig sokszor van erős légszomjam. És főleg akkor, amikor valami miatt ideges, feszült vagyok, vagy izgatott. Tüdőröntgent nem csináltak, de légzésfunkciós vizsgálat alapján a doki azt állította, hogy valószínűleg kezdődő asztmám van. Szívesen elsajátítanék valamilyen légzéstechnikát, ami enyhítene a tüneteket (esetleg meg is szüntetné őket).

Szerintem én vagyok az a példa, akiről a cikk szól - a pszichoszomatikus eredetű asztmás:(

2009. máj. 29. 11:53

Sziasztok!


Én másfél éves korom óta vagyok asthmás. Igen sok életveszélyes állapotom volt. Fél gyerekkoromat kórházakban és szanatóruiumokban töltöttem.


Aztán ahogy nőttem és önállósultam kicsit jobb lett. De érdekes módon akkor rosszabbodott minig ha stressz ért!


És nagyon nagy javuláson mentem ár mikor elköltöztem otthonról!



Nálam mindig a mai napig igaz hogy ha idegeskedem rosszabbodik. És számtalanszor kiderült hogy pszichésen van nekem, nem szervi alapon.



Ez azért jobb mert kezelhetőbb. Már alig szedek rá valamit.

7. ti-mici (válaszként erre: 6. - 3388f1d995)
2009. máj. 29. 11:50

Persze hogy nem minden esetben stressz miatt alakul ki az asztma...de egyes esetekben ahol semmivel sem magyarazhato?!

ott mar igen csak ez a magyarazt lehet logikus...

6. 3388f1d995 (válaszként erre: 4. - Fragolka21)
2009. máj. 29. 11:33
Nem értek veled egyet.Az asztmát nem tudják miért alakul ki.Lehet genetika környezet stb..Az én középső fiam ha honapósan lett asztmás ŐT milyen stressz érte.{Az hogy a doki a hörgőit egy gyógyszerel tönkre tette}Az igaz hogy a környezettől füg {ha dohányoznak a hol a gyermek van vagy a ház vályogból a nagyobb városokban az autók miatt}
2009. máj. 29. 11:22

Érdekes cikk!

Nálunk a csládban is van pár asztmás és most hogy olvasom a cikket és vegiggondoltam, tényleg lehet benne valami hogy a stressz és ilyenek is okohzatják...

Nah de hogyan kell rendesen lélegezni? az engem is érdekelne, mert az orrom állandoan bedugulva, orvos szerint semmi bajom, se allergia se semmi, és néha nem veszek rendesen levegőt ezért érzem hogy megugrik a vérnyomásom, a szivem is hevesebben ver vagy belefájdul az oldalamba vagy mellkasomba...

kíváncsian várom a "hogy lélegezzünk helyesen" cikket is :)

2009. máj. 29. 10:56

Én egyetértek az eredeti kérdésre adott válasszal. Tényleg pszichoszomatikus betegség, aminek a megjelenése a környezet állapotától is függ, mint levegő minősége. Ahol laktam, ott több volt az asztmás, mint a környező településeken. talán úgy lenne szerencsés fogalmazni, hogy hamarabb kijött ott a betegség.

A gyerekek érzik a családi hangulatot. Nem szó szerint stressz lehetett nálatok, de lehetett valami, ami elősegítette a betegség megjelenését. (És ne mondd azt, hogy nem akartak a szüleid válni stb. Mert nem biztos, hogy ilyen szintű lehetett. Elég lehetett az anyukád szorongása akár anyagiak, akár egy beteg családtag miatt.)

Valamiért a szervezeted védekező rendszere túllihegte a dolgot:-)

2009. máj. 29. 10:49

Ettől függetlenül hiszek benne, hogy a már meglevő asztmát súlyosbíthatja a stressz. AZ idegeskedés most pl a vizsgaidőszakban sokat rontott az állapotomon.

Figyelemre méltónak találtam a Buteyko-légzést már amikor elöször hallottam róla akkor is. De ha jól gondolom csak tanfolyamokon lehet elsajátítani, tehát pl egy könyvből nem tanulható meg?

2009. máj. 29. 10:43
Hát nem tudom, nálam 3 éves koromban kezdődött, akkor még annyira nem lehettem stresszes.
2009. máj. 29. 10:03
A helyes légzés örökre megszabadíthat sok pszichoszomatikus betegségtől, mint például az asztma, allergia, orrdugulás, fejfájás, magas vérnyomás, elhízás stb. Sokak szerint minden betegség valamilyen pszichés problémára vezethető vissza. Nem szeretném most ezt sem megerősíteni, sem megcáfolni, de azt senki nem vitatja, hogy sok betegség pszichoszomatikus eredetű.

Ugrás a teljes írásra: Pszichoszomatikus betegség-e az asztma?
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook