Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mit teszel, hogy gyerekeid megszeressék a könyveket? fórum

Mit teszel, hogy gyerekeid megszeressék a könyveket? (beszélgetős fórum)


1 2
2007. máj. 14. 19:40
Én most kezdem bevezetni a diavetítést. Lehet, hogy esetleg az jobban érdekelné mint a könyv. Kezdetnek nem lenne rossz. Utána hátha rákap a mesék ízére. :)
18. rika
2007. máj. 8. 07:57
Nekem van egy keresztfiam. És ő nagyon nem szeret olvasni. Nemrég múlt 8éves és szeretném ha egy kicsit többet olvasna és kevesebbet számítógépezne. Mit csináljak?
2007. máj. 8. 02:45
Megkérdezem, mit szeretne olvasni, és ha már elolvsta azt a könyvet, csak akkor veszek másikat. Így állítjuk össze az Ő kis könyvtárát.
2007. ápr. 26. 09:44

Amíg kicsik voltak, addig sokat olvastam nekik elalvás előtt, vagy csak úgy. Általában meg is beszéltük. (közel egyidős a 3 gyerekem). Mindig volt valami téma. Amikor a nagyobb kisiskolás volt, akkor hosszabb könyveket is felolvastam, részenként. Általában humorosokat választottam. Most szó szerint falják a könyveket, ők ajánlanak nekem szerzőket, műveket.(Sok könyvünk van itthon is, gyűjtöm.)

Együtt jártunk könyvtárba eleinte, s a kiválasztásnál is megbeszéltük, hogy tényleg jó lesz-e az, vagy keressünk a témában szebbet, érdekesebbet.

Én is sokat olvasok, most is tanulok, nem tudom sokat számít-e hogy ezt látják. a múltkor a 8.-os lányom kérdezte mi szeretnivalót találtam Adyban.Levettük a polcról a kötetet, s mutattam neki olyan verseit, amin könnyesre nevettük magunkat. Az is igaz, hogy Dénes Zsuka Írásait mosogatás közben meséltem el neki, s ő elég részletesen írt Adyról. A csajszi azóta elolvasta Dénes Zsukát is, s többnyire az Ady kötetbe is mélyebben belelapozott. De a kedvence Meg Cabot.

Bár most valami félelmetes féltégla vastagságú valamit láttam nála a hétvégére kikészítve. Szeretnek olvasni is, a gépet is püfölik rendesen, sztem igazi tinik.

2007. ápr. 14. 21:04
Én már akkor elkezdtem mesét olvasni a kisfiamnak, mikor még csak pocaklakó volt. Szerintem ez ugyanolyan jó dolog, mint mikor énekel, vagy csak simán beszél hozzá az ember. Hiszen a tudomány már bizonyította, hogy mindent hall, és érez a magzat. Gergő azóta is imádja a mesekönyveket. Nem telik el úgy nap, hogy legalább kétszer ne olvasnék neki.
2007. febr. 24. 18:05
Én már semmit mert felnőtt a gyerekem és imád olvasni, mint én is.Tapasztalatom szerint semmi ninncs olyan hatásos a nevelésben és ez igaz az olvasásra is, mint a személyes példamutatás.Ha azt látja, hogy te szeretsz olvasni, gyakran olvasol az többet ér mint bármennyi magyarázat.Olvass neki minél többet, amíg nem tud olvasni és utána is.Ha majd ő is olvas kezdj el valami érdekeset és fejezze be ő....rá fog kapni!!
13. 1a50c86bb0 (válaszként erre: 1. - Coolmanus)
2007. febr. 20. 21:08

En teveben csakis filmeket nezek lemezrol, semmi musort, hireket stb. Neten sem keresek a hirekre, a parom meseli ha dobbeneteset hall, mert o mindent olvas. Azota nem teszem, hogy lediplomaztam mediabol, nyomtatott es elektromos sajtobol. Tisztaban vagyok a mediumok manipulativ hatasaval, azzal is, mit hogy talal vagy mit hogyan kell talalniuk, nincs ezekre szuksegem.

Emellett folyamatosan toltok minden letezo dolgot ami erdekel, filmek, dokumentumfilmek, termeszetfilmek sot, jo elore minden rajzfilmet, amit gyerekkorombol szerettem, ami ele meg le lehet gyereket ultetni, hogyha itt lesz az ideje, ne dragonball legyen a gyerek elott.

Konyvekre szoktatni lehet oket, kicsi koruktol fontos, legyen konyve. Ha a gyerek nagyobb, kapjon izgalmas konyveket a kezebe, akar [{[{[A HREF=" [link] TARGET="_blank"]}]}]Harry Potter[{[{[/A]}]}]t, Bridget Jones naplojat, Jokai regenyeket, ha komolyabb Elatkozott kiralyokat. Kislanykent sok kepregenyt kaptam, de nem olyanokat, mint a maiak, nagyreszt letolthetoek bizonyos kepregeny oldalakrol, nalam az olvasas megmaradt, 7.osztaly utani nyariszunetben 14 konyvet olvastam ki a vilagirodalom remekei sorozatbol. Nem szoktattak kulonosebben, egyetlen voltam, aki olvastam a csaladbol, de a kepregenyekkel hozzaszoktam, barhova mentem, 1-2 konyv nalam volt, hatha olvasni tudok, a konyvtarral pedig meg kell ismertetni oket idoben, hasznos szorakozas. Ha egy gyerek jol megtanul olvasni es koran, kesobb konnyebben fog tudni tanulni, nem is az olvasas a lenyeg, hanem hogy ertse, amit olvas.

Nincs szukseg a tevemusorokra, nincs ertelmuk, hacsak az nem, hogy idejekoran taplalkozasi gondjai lesznek a szepsegidealoktol, amiket lepten nyomon sugalnak, de ehhez a szulonek ugy kell a gyereket nevelnie, iranyitania, hogy az igenye igenyesebb dolgokra terelodjon, kapnia kell helyettuk mast, mas filmeket, mert igenis jo, ha igy is kilat a vilagra. Nem biztos, hogy az a jo, ahogyan en gondolkodom, en eleg kulonleges elveket vallok a gyereknevelesrol es pedagogiarol, de azt gondolom, a gyerek egy ember eletmuve, ha vallalja, vegye komolyan. Nem azt feltetelezem, hogy enelkul nem lesz belole normalis ember, de en attol picit tobbet szeretnek majd, ha mar majd bevallalom. Masreszt nem 10-et szul manapsag egy no, ha majd par felre sikerul, pottyantunk meg parat, hatha lesz koztuk normalis is. :)

12. neger
2007. febr. 20. 20:30
egyébként : én még mindig szeretnék olvasni de néha meggondolom a mikor megfordítom a könyvet és meglátom az árát :( sajnos néha visszateszem :(
11. neger (válaszként erre: 10. - _kleo_)
2007. febr. 20. 20:28

na igen :) szerintem ez valami belső sugallatra jön :) van akinek jön a suggalat van akinek nem :)

az én legkissebbem is tele van mesekönyvel szereti is a meséket olvasunk is neki kiváncsi leszek ö szeret e majd olvasni :)

10. _kleo_
2007. febr. 19. 22:27

Az en 2 évesem itthon szivesen lapozgat, nézeget mesekönyveket, képeskönyveket, rövidebb meséket végig is hallgat. De ha orvosnál vagyunk kiabál és fel- alá rohangál, nincs az a mesekönyv ami 3 percnél tovább egy helyben tartaná. De alapvetően szereti a könyveket és egész jó kis könyvtára van már, szivesen lapozgatja őket.


A bátyámmal mi is úgy vagyunk hogy én imádom a könyveket, őt nem lehetett soha rávenni arra hogy könyvet vegyen a kezébe pedig egyformán neveltek bennünket a szüleim és kevesebb mint 1.5 év van köztünk.

9. neger (válaszként erre: 2. - 'szti)
2007. febr. 19. 17:00
én nem láttam a szüleimet olvasni mert nagyon sokat dolgoztak . ennek ellenére én nagyon sokat olvastam mert szerettem olvasni volt egy filingje az olvasásnak föleg mikor jártamban keltemben mindenféléhez hozzá tudtam szólni mert volt hozzá alapom :)
8. neger (válaszként erre: 5. - KGyula)
2007. febr. 19. 16:53

csatlakozom az elöttem szolokhoz !

sajnos saját tapasztalat tényleg nem olvasnak eleget a gyerekek . Én is a könyveken nöttem fel bár ne felejtsük el a mi idönkben :) nem vol max 2 tv csatorna hétfőnként nem volt adás :)és ilyenkor mit is tehet az ember :) nagy indiánkönyv :) winetu , kincses sziget stb .....

de manapság minimum 20- 30 csatorna PS , XBOX , INTERNET stb szoval minden van ami elvoja a igyelmet az olvasasrol .

szerintem egyébként ha jo példával is jáunk elö nem biztos , hogy a gyereked is szeretni fogja az olvasást. pl nagylányom szeret olvasni és szakit is rá időt :) nagyfiamat 6 loval sem lehet egy könyv mellé ültetni csak már ha nagyon muszáj .


és milyen igaz amit Kgyula irt lényeg a szövegértés !! nemrég csináltak egy felmérést 100 5.-6.osztályos gyereknek adtak oda mindenfajta használti utasítást bizonyos háztartásban elöfordulo eszközökröl ( pl hütő, cipő ) és utánna le kellett irni mi az az eszköz ammiröl olvastak . 100 gyerekből 10 értette meg , hogy miről is irtak valójábann a többi csak felületes dolgokat irt .:( szomoru


sajnos egyre jobban elterjedt a kötelezö olvasmányoknál is a rövid összefoglalok dvd :) de valjk meg öszintén egyszerübb megnézni mint elolvasni :) de máááááááááás

7. KGyula (válaszként erre: 6. - 'szti)
2007. febr. 19. 12:50
Viszont roppantmód interaktiv! Ah, hah, meg ilyenek!
6. 'szti (válaszként erre: 5. - KGyula)
2007. febr. 19. 12:43

naja, az sokkal kényelmesebb, ha csak bámulja a képernyőt és nyomogat pár gombot

az olvasáshoz ennél kicsit több agymunkára van szükség

én is egyetértek, olvasás nélkül a fantáziája se fejlődik normálisan

2007. febr. 19. 12:24

<b>Kedves 'szti és hajaniko!</b>


Teljesen egyetértek veletek! Én is ugyanazt szerettem volna írni mint ti. Lássa a gyerek a szüleit és családtagjait olvasni (ez nagyon fontos), valamint meséljünk nekik sokat könyvből.


Van azonban egy elengedhetetlen feltétel, ez pedig az olvasási és szövegértési képesség. Na, az nincs nekik. Interaktív szerepjátékok? Ugyan! Lehet bármi is "interaktívabb" annál, mint amikor a szöveg olvasása közben, a tartalom megértését követően a gyerek mintegy látja a történéseket, hallani véli a hangokat is? Nagy ugye!


Szóval, hangsúlyozom, az olvasni tudásnál nincs fontosabb. Persze, nem könnyű: először is, fel kell ismerni a betőket, azokat ugye, össze kell tudni olvasni szavakká, a szavakat mondatokká, és most jön a lényeg: a szövegértés. Enélkül mit sem ér az egész.


A mai gyerekek - kevés kivétellel - nem tudnak olvasni. A legtöbbjük odáig el sem jut, hogy értelmezze az adott szöveget: nem ismeri fel a betűket, nehezen alakulnak ki a szavak, nem formálódik a mondat. Némelyik néhány perc után feladja.


Interaktív szerepjátékok? Az igen! Az marhára kell nekik...

4. Coolmanus (válaszként erre: 2. - 'szti)
2007. febr. 15. 19:53
Igen, minta lehet, ha az egyéb, ma divatos sokkal interaktívabb elfoglaltságok (PC, Szerepjáték, Gameboy, Nintendo, stb) nem kötik le jobban a figyelmét.
2007. febr. 15. 18:58
Mi kicsi koruktól kezdve minden nap többször meséltünk vagy olvastunk fel a lányainknak. Ha pl. orvosnál voltunk, várni kellett s más gyerekek kiabálva rohangáltak fel-alá, mi egy könyvet vettünk elő, vagy beszélgettünk ill. fejből meséltünk halkan, s eszükbe sem volt zajongani. Ha sétáltunk s elfáradtak, nyöszörögtek, hogy felvegyük őket, jött a "mese-terápia", elfeledkeztek róla. Később már felváltva olvastunk velük. Mindkettő máig imád olvasni!(már egyetemisták)
2007. febr. 15. 18:45
Ha látja a szüleit olvasni az ugye minta...
2007. febr. 15. 18:43
Úgy veszem észre -és ez alól saját fiaim sem voltak kivételek - hogy a mai tizenévesek menekülnek az írott betűtől. Bár én a könyveken nőttem fel, faltam őket gyerekkoromban (és később is), nekem sajnos nem igazán sikerült nagyon olvasni szerető embereket formálni belőlük, de majdan az unokáimmal szeretném elkerülni ezt a csapdát. Hallottam olyat is, hogy valaki kitiltotta a lakásából a képi médiát, ez azért talán nem igazán követendő út. Mi erről a véleményetek?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook