Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? fórum

Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? (tudásbázis kérdés)


2016. febr. 1. 18:36

Most kikapcsolok, de holnap jövök olvasni, ki mit kertészkedik.:)

Sziasztok.

2016. febr. 1. 18:34
Atya világ! :)
55. hesztia68 (válaszként erre: 50. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 18:33

A növénytarsitas már megvan a jegyzeteim közt, néhány egynyári virágot is találtam amik távol tartják a kartevoket.

Nagyon sokféle zöldséget szeretnék termeszteni, a kertem is adott hozzá.

Vannak tyúkok is amiket tavaly október elején vettünk , a férjem még 3 kismalaccal szeretne meglepni, azt hiszem nem fogok unatkozni. :)

54. bjudit55 (válaszként erre: 52. - Bnedora)
2016. febr. 1. 18:26
A szomszéd tud a legtöbb kárt okozni, mert őt marhára nem érdekli hogy te is a világon vagy. Nálunk még arra sem hajlandó hogy szóljon, takarjam le azt amit hamarosan fogyasztani szeretnénk, mert permetezni akar. Úgy tudok védekezni, hogy sövényt ültettem amiért mélységesen fel van háborodva, és a kertnek a felőle eső részére csak fákat tettem. Olyat, ami ősszel érik. Datolyaszilva és paw banán. ha le is szórja nyáron ezeket, késő őszre lebomlik. De mostanában nem sokat permetez. :)
53. bjudit55 (válaszként erre: 51. - IzaHold)
2016. febr. 1. 18:22

Megnyugtatlak, a bokor nagy korában sem lesz egyforma a gyümölcs rajta. Az első termése mindig nagyobb mint a másodtermés. Viszont a másod lényegesen több is. A két terméshullámban a gyümölcsök alakja sem mindig ugyanolyan, ez is fajtafüggő. Hogy nagyon finom, azt el tudom képzelni. :))


Az ősszel felvettem egy tövet vödörbe, mert egyrészt máshová tenném, másrészt bent biztosabban megvédhetem a -15 fok alatti hidegtől. A lényeg, 3 db cseresznye-dió nagyságú fügével hoztam be, és még rajta vannak. Ha szerencsém lesz, júniusban ez lesz a 0-dik termésem. :)))


Gyökereztetéssel kapcsolatban:

Bár én is próbálkozok most, de tudom hogy a tavaszi, és a nyár eleji dugványozás a legsikeresebb. Nem nagy ügy. ledugsz tavasszal egy vesszőt, néha meglocsolod, esetleg letakarod egy befőttes üveggel. Árnyékban legyen.


Azt is lehet, hogy lehúzol egy ágat a földre, teszel rá egy téglát hogy maradjon ott, és földet raksz rá. Ősszel egy jó gyökeres tövet vághatsz le, és külön lehet ültetni.

52. bnedora (válaszként erre: 48. - Hesztia68)
2016. febr. 1. 18:08

Anno, én is úgy terveztem a kertem, hogy minden sorban más növény volt, így védték egymást. DE: hiába akarom én, hogy egészséges, vegyszermentes legyen a termésem, ha a levegő szennyezett, a szomszéd vegyszert használ.


Tudom ajánlani Gertrud Franck: Öngyógyító kiskert c. könyvét. Úgy látom, még lehet kapni.

51. IzaHold (válaszként erre: 49. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 17:45

Hát, jókat kérdezel..:))) Ezt a közeli kertészetből vettem még, nem tudom a nevét. Tavaly termett rajta több, de még talán nem az igazi méretük, mert a vége felé voltak kisebbek is. Még nem is olyan nagy a növény, de most fordult termőre. Lilásak voltak, de nem teljesen lilák, amikor megpuhultak, hanem olyan zöldesek, viszont az ízük...isteni volt.:)))) Gyermekemmel mindig jószívű vagyok, de most nagyon felezni kellett, mert mindketten imádjuk.:))))))

Nincs senkinek itt a környéken. Még nem mélyedtem el benne, csak olvastam a gyökereztetésről. Van esetleg valami jó tanácsod, ha megpróbálom?:)

50. bjudit55 (válaszként erre: 48. - Hesztia68)
2016. febr. 1. 17:37

Írjál a keresőbe kulcsszavakat, és mindent megtudsz ami a bio termesztéssel kapcsolatos. Elsőként a növénytársítást sajátítsd el, így nem csak szebb, de egészségesebb növényeid is lesznek, így kevesebb szerre lesz szükséged.

Én egyébként csak rezet használok amit az öko termesztés is engedélyez, és még növénykondicionálót, aminek még élelmezés várakozási ideje sincsen. Alga kivonatot és nem tudom micsodákat tartalmaz, de nagyot dob a növényeken az biztos. Még jégverés után is életre kelt mindent. :)

49. bjudit55 (válaszként erre: 46. - IzaHold)
2016. febr. 1. 17:33

Tudod a fügéd nevét? Ha nem, akkor mikor érik, milyen színű, mekkorát terem? Én tiszta megszállottja vagyok. 2 kicsi már el van ültetve nálam, de most még 5 félét gyökereztetek, pusz ősszel kapok ha igaz egy különleges fajtát amit meg más gyökereztet nekem. A bibi ott van, hogy nem fér el ennyi. Megpróbálok egy tőbe többfélét beleoltani, addig ami nem fér a kertben, az vödörben tartom. Van nagy aszalóm, szoktam aszalni, lekvárt még nem főztem, de tervezem azt is.


Honnan veszel fügét? Ismerek egy megbízható helyet, mutatom az oldalt ha érdekel. Nem lenne jobb gyökereztetni? Ahol laksz, ott utcán vagy kertekben nincsen?

48. hesztia68 (válaszként erre: 47. - Syria)
2016. febr. 1. 17:17

Már azon vagyok, hogy minél többet megtudjak a bio termesztésről.

Van egy füzetem amit lassan teleirok mindenféle hasznos információval ami ezzel kapcsolatos. :)

47. syria (válaszként erre: 11. - Hesztia68)
2016. febr. 1. 16:59

Úgy legyen!


Szerintem nem az a fő kérdés, hogy mit (hiszen ekkora területen mindennek akad helye), hanem az: hogyan?

Ha kertészkedésre adnám a fejemet, biztosan elmennék az ökológiai (bio) termesztés irányába.

Utánaolvasnék annak is, milyen növényeket, hogyan kell telepíteni ahhoz, hogy, megvédjék egymást a kártevőktől (mert van ilyen technika is.)

A termőtalaj minél optimálisabb kihasználása és a minél magasabb hozam érdekében érdemes betartani a vetésforgó szabályait is.

46. IzaHold (válaszként erre: 44. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 16:55
Fügém nekem is van, és tavaly már termett, sokkal finomabb volt, mint bármelyik bolti.:)) Még tervezek venni, mert én imádom!!!!!!!! Több kilót tudnék megenni egyszerre...:DDDDD
45. IzaHold (válaszként erre: 35. - Hesztia68)
2016. febr. 1. 16:54
Ez így igaz, olcsóbb is, jobb is.:)))) És milyen kényelmes.., amikor kibilleg az ember a kertbe egy kis zöldségért...:))) Persze, kapálni, ásni, gyomolni, öntözni stb. kell, de megéri a fáradtságot.:)
2016. febr. 1. 16:51
Én meg elkezdtem a kertemet mediterraneizálni, így van fügém, datolyaszilvám és indián banánom is már. Imádom ezeket a gyümölcsöket, és így nem kell egy vagyont fizetni értük. :)
43. hesztia68 (válaszként erre: 42. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 16:26

Nagyon sok évbe került mire megtanultam termeszteni.

Szeretek kísérletezni, apró trükköket bevetni.

Más az amikor csak hétvégén tudsz a kertben dolgozni, mert nem ott laksz.

Szerencsére egy völgyben volt az előző telkem ahol magas volt a pára, így mindent rabiztam az időjárásra.

Így volt olyan év amikor 120 kg paradicsom termett, igaz olyan is volt, hogy a sok eső miatt egy vírus okozta betegségtől alig termett valami.

A fügét gyerekkoromban nagyon szerettem, most viszont már nem.. :(

42. bjudit55 (válaszként erre: 41. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 16:18

Hát akkor nagyon jól tudod te, hogy mit érdemes egy kertben megtermelni. :))) Mindenekelőtt azt, amit szeretünk, de abból mennél többet. :)

Ültessél fügét!!!!!!

41. bjudit55 (válaszként erre: 39. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 16:16

persze az én tenyerem is viszket, ilyenkor már rajtam van a kertészkedős kényszer. Szerencsére kaptam egyik fórumon fórumtárstól perui földicseresznye magot, így azzal már bíbelődhetek. Máshoz még korán van, ennek viszont most van itt az ideje hogy teremjen is. Hosszú sajnos a tenyészideje. Ott tartok vele hogy kicsiráztattam, és ma raktam a pici palántákat poharakba.


Ha földicseresznyét ültetsz lesz a kertedben egy augusztustól fagyokig eszegethető gyümid a kertben, sőt cserépbe be is lehet vinni, és decemberig lehet róla szedegetni, bár nagyon keveset. Viszont állítólag 2-3 hónapig is el lehet tartani. :)

2016. febr. 1. 16:14

Hát az én kertem még nincs kész, ugyanis csak néhány hónapja vettem a házat.

Tavasszal lesz felszantva, úgy hogy nagyon az elején vagyok még.

Viszont van gyakorlatom a termesztesben, palántát sosem vettem, mindig magról vetettem és neveltem.

Szeretném minél jobban kihasználni ha már adva van.

Aztán amikor megvan a betakaritas, jöhet a befőzés!

39. bjudit55 (válaszként erre: 34. - Hesztia68)
2016. febr. 1. 16:07

Sajnos ahhoz messze laksz, hogy nézegessük egymás kertjét, és eldumcsizzunk róla. :)


Ez előtt február első felében én is elvetettem a paradicsomot. Mostantól március első hetében fogom.


Radiátoron csak addig tartsad a veteményest, amíg ki nem kelnek a paradicsomok. Utána mennél hűvösebben tartsad. Fűtetlen helység ablakában lehetőleg. Különben gyorsan nőnek, felnyurgulnak, erőtlenek lesznek. Öntözni is alig kell, inkább szárazabb mint nedvesebb legyen.

Paprikát most vetek először mert nálam nem szereti a kertet, de rábeszéltek, így lesz pár szál. De 20-25.-e előtt nem vetem el a magokat.

Rukkolát tavaly vetettem, ki is dobtam, mert nagyon nem szeretem az intenzív vacak ízét. ha te szereted akkor megéri, mert igénytelen és gyorsan nő.

Karfiolt előző kertemben tartottam, kint vetettem márciusban a magját, őszre lettek hatalmas fejek belőle. Nincs azzal sok baj, csak ha fejesedik, össze kell fogni és kötözni a leveleit a fej fölött.

38. hesztia68 (válaszként erre: 37. - 5c54c8b1c1)
2016. febr. 1. 16:04
Köszönöm.. :)
2016. febr. 1. 16:02
36. hesztia68 (válaszként erre: 17. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 15:48

Fejér megye, Vál.

Amúgy Budapesten éltem 36 éves koromig.

35. hesztia68 (válaszként erre: 25. - IzaHold)
2016. febr. 1. 15:45

Az biztos, hogy olcsóbb és sokkal finomabb, legalább tudja az ember, hogy mit eszik.

Valahol olvastam, hogy a föld, pénz... Milyen igaz!

2016. febr. 1. 15:40

Lehet, hogy még korán van a magok elvetéséhez de én már viragladaban nevelem a radiátoron a paprika és paradicsom palántának valót.

Szeretnék karfiolt is termeszteni de ahogy olvastam elég macerás. A rukola salátát is megpróbálom, hátha.

33. bjudit55 (válaszként erre: 28. - Chestnut)
2016. febr. 1. 14:00

Örülök hogy segíthettem valamicskét. :)

Egyébként egész évben szedhető a galambbegy, csak azért emeltem ki az őszi-téli időszakot, mert akkor nagyobb értéknek tűnik. Ha egyszer elveted és hagyod felmagozni, soha nem fogysz ki belőle. Én az ősszel vetettem először, és rengeteg van. :)

32. Chestnut (válaszként erre: 30. - IzaHold)
2016. febr. 1. 13:39
Én is így látom a sajátomat, de ehhez kevés vagyok, hogy új területeket törjek fel veteményezéshez, szükségem lesz egy napra négy erős kézre, tavaly is kértem segítséget, és nem bántam meg, metszettek, gereblyéztek, idén fát is vágatok ki, ennyi luxust megengedek magamnak, a férjem nem egy kertészkedős típus.
2016. febr. 1. 13:38

Vetesforgó alkalmazásával kezdeném a borsóval; az ráadásul talajjavító is; idôbeli sorrendben: saláta, retek, szamóca; krumpli, gyökerek, fok- es vöröshagyma; paprika, paradicsom, fôzni való kukorica, fészkes növények; közben meg beszegném a szélét málnával, egressel, ribizkével, stb.

A büdöskérôl sem árt megfeledkezni, mert rovarûzô.

Nem árt fejegyezni, hogy melyik területre mit ültetsz, így a következô évben már tudod, hogy hova mit ne ültess.

Természetesen az alapos talajelôkészítés, trágyázás elengedhetetlen.

2016. febr. 1. 13:33
Ja, és ha már halványítás..halványító avagy szárzeller...mi imádjuk, salátákba fantasztikusan jó fűszeres íze miatt, de csak úgy rágcsálni is szoktuk. Idén szeretnék olyat is...:) Megint kicsi lesz a helyem...már látom előre..:))))
29. IzaHold (válaszként erre: 26. - Chestnut)
2016. febr. 1. 13:32
Nekem sajnos még nem volt, mert mindig máshol lett volna nekik hely, mert valahol mindig volt valami..vagy a házat pucolták, vagy sóderkupac, vagy a kerítést csinálták...nem volt háborítatlan hely nekik. Fontos a halványítás, de szerintem nem lehet bonyolult. Idén már lehet belevágok én is. Én nagyon szeretem ezeket..:o)
28. Chestnut (válaszként erre: 24. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 13:31
Szuper ötlet, köszi, felírom a listámra. :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook