Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? fórum

Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? (tudásbázis kérdés)


2016. febr. 3. 01:37

Látom, jó sokat írtatok, ami nagyon jó. :)


Az indián banánt én is megkívántam így képről, kár hogy sehol nem láttam még ilyet árulni.:(

86. 5034e3957e (válaszként erre: 83. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 21:53
Kár volt írnod erről az indiánbanánról.Most beszabadultam a DMKert-be,és már ott csorgatom a nyálam a kínálatukon.
85. hesztia68 (válaszként erre: 79. - B1dbc250b6)
2016. febr. 2. 20:18

Szia, köszönöm a sok hasznos tanácsot!

Néhány dolog ami kimaradt... vannak már bogyós gyümölcsök (ribizli, málna, egres, szőlő és szamóca) amiket még ősszel telepitettunk a férjemmel.

Két meggyfa, szilva, barack és diófa volt a telken amikor megvettuk a házat.

Zoldsegtermesztesben van gyakorlatom, körülbelül 8 évig csináltam, igaz sokkal kisebb területen.

Palántákat mindig magról neveltem, csak a lugas paradicsomot vettem piacon.

Ez a mostani telek jókora, úgy hogy szeretnék olyan zoldsegfeleket is termeszteni amiket azelőtt helyhiany és idő hiány miatt nem tehettem meg....

Pl:káposztafelek, görög ill sárgadinnye, hagyma, burgonya,sütőtök..

Kertiszerszamok vannak, bevetésre készen.. de első lépésben fel kell szantani.

84. 5034e3957e (válaszként erre: 83. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 19:52
Ahogy telnek az évek,én is másképp nézem az életet.Már sokkal rövidebb távra tervezek,és meglátom a hétköznapokban az apró örömöket.A kellemes napsütést,egy szépen nyíló virágot,vagy egy finom gyümölcsöt amit épp most vettem le a gyümölcsfámról.Nem nagy dolgok,de ha ráhangolódunk,akkor sok kis örömben lehet részünk.
83. bjudit55 (válaszként erre: 82. - 5034e3957e)
2016. febr. 2. 19:35

Igen, én sem vagyok már fiatal, és egy betegség ráadásul sok évet kivett belőlem. Szeretném még megkóstolni a saját termést, és akarok még nagyon sok fügét enni itthon. Pukkadásig!!!

Most a másik fórumon éppen kapok valakitől gyökeres fügét perui földicseresznye magért cserébe. Izgatottan várom mint egy gyerek. :)))

82. 5034e3957e (válaszként erre: 81. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 19:28
Látom nem győzted kivárni a sok évet,hogy a magokból fa legyen.Végül rászántad a pénzt,és felgyorsítottad a dolgot,hogy belátható időn belül tudjál enni a gyümölcsükből.Igazad van.
81. bjudit55 (válaszként erre: 80. - 5034e3957e)
2016. febr. 2. 19:02

Tavaly ettem gyümölcsöt, 2 oltványt pedig előtte évben vettem. Az egyiknek a gyökerét eltörte a vakond, máshová tettem, élt őszig, de kíváncsian várom kihajt-e idén. A párja is keveset nőtt. Most ősszel vettem egy másfél méteres oltványt, ez fog virágot hozni. Ősszel már rajta van a bimbó, de azt mondták a fórumban, hogy az első évi virágokat mindig eldobja.

Magról is vetettem, de akkor még nem kóstoltam, a magot egy másik fórumtárstól kaptam, és egy datolyaszilvafát szintén. :)) Tavaly ősszel abból is vettem egy oltványt, így van kettő.

80. 5034e3957e (válaszként erre: 78. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 18:49
Ha gyümölcshöz jutottál,akkor ezek szerint magról vetetted?Mekkora nagy és milyen idős a legnagyobb fád?
79. b1dbc250b6 (válaszként erre: 1. - Hesztia68)
2016. febr. 2. 18:49

szia.


Nem olvastam végig, gondolom azzal kezdted, hogy felástad a kertet, tarackot, ezt-azt kidobáltad?

Ha még nem akkor a téli jóidőben is áshatsz..na persze nem sárban. Az sem mindegy ám, milyen szerszámaid vannak, mert a környezetemben néha csodát látok.

Csak jó szerszámmal lehet élvezetesen kertet gondozni.(Kovácsoltvas borotvaélesre köszörült ásó, kisebb horoló-kapa, szélesebb gereblye, lapát, rávágó metszőolló, éles kés, kanna, vödör, stb..)


a szerszámoknak hosszú nyelük legyen, lecsiszolva, jól beékelve a vasba.


Mondjuk ezek megvannak, akkor most egy A/4-es lapon készítesz egy skiccet, mit hová, illetve a legfontosabb, hog e mellé egy cseklistát, amire pontokbaszedve felírod a teendőket, vágyaidat...


aztán irány a kertészet, és nézz szét kedvedre...ott jön meg az étvágy..gyönyörű konténeres fürtös ribizlik, egresek, málnák..

Első körben fehér ribizli, fürtös piros ribizli, piros ízletes egres, és néhány folytonérő málna.


Oersze a gúgli nagy segítség.

Azt javaslom, először keress rá mindenre, olvasd el a lényeget, aztán a listával irány a faiskola.


Nem szégyen beugrani a Baumaxba, Bauhausba sem, esetleg osan áruház is tart tavasszal növényeket..


négy éve hagytam el az aszfaltot, és kezdtem kertészkedni...bizony nagy kaland.


Ami nem tetszik, azt kivágom, elugrom a kertészek valamelyikébe és veszek a helyére mást...nem szabad görcsösen ragaszkodni semmihez.


A nagy vágyam egy üvegházikó, az más sajnos nem fér el.


Paradicsom-palántából csak a zömök fajtákat kérd, mert később nagy gond lesz.


Ezekkel párhuzamosan nem árt felkészülni néhány hordóval, és kiépíteni a majdani vízvételi lehetőséget.


Ha nagy mágus akarsz lenni, akkor gyűjtsd az esővizet. A növények meghálálják.


Nagy öröm a kiskert!

2016. febr. 2. 18:09

Igen, az ára elég borsos.

Én úgy jutottam gyümölcshöz, hogy más fórumon egyik fórumtárs küldött nekem. Nagyon finom, igazi különlegesség. A legnagyobbik fám idén virágozni fog, ha szerencsém lesz jövőre már marad rajta termés is. :)

77. 5034e3957e (válaszként erre: 75. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 18:02
Nézegettem az indián banánodról képeket.Érdekes gyümölcs,még nem ettem ilyet,de biztos finom.Tényleg jó hidegtűrő,na meg az ára is.
76. kristo_f (válaszként erre: 1. - Hesztia68)
2016. febr. 2. 17:44

A párolt gyümölcs egészséges, ezért,

amiböl pálinkát lehet főzni/párolni

75. bjudit55 (válaszként erre: 74. - 5034e3957e)
2016. febr. 2. 15:27
Remekül. Az indián banán -30 fokig télálló, datolyaszilvából is amiket én ültettem, azok bírják az itteni telet. Ebből nem mindegy melyiket választod.
74. 5034e3957e (válaszként erre: 44. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 15:23
A datolyaszilva és az indián banán hogy viseli el a telet?
73. 5034e3957e (válaszként erre: 70. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 15:17
Nálunk is meszes a talaj,és sok minden nem szereti.Az biztató,hogy nálad elviseli.Nem tudom milyen fajtát kapok csak annyit hogy egyik lila,másik nem lila.
72. bjudit55 (válaszként erre: 71. - Hesztia68)
2016. febr. 2. 14:10
Ne is mondd! Lehet hogy túl buzgalmamban jobban megöntöztem a dugványokat a kelleténél, és ki fognak rohadni. Márciusban kezdhetem előröl. :)
2016. febr. 2. 14:03

Szép napot mindenkinek!

Látom nagyban megy a füge termesztés! :)

70. bjudit55 (válaszként erre: 68. - 5034e3957e)
2016. febr. 2. 13:04

A füge azt se bánja, ha a gyökere vízbe lóg. Kisebb korában érdemes locsolni, de azt tapasztaltam hogy ha rendszeresen kap vizet és mindig nedves felülről a talaja, akkor a gyökérzete felszínes lesz. Ha kimarad hosszabb ideig az öntözés, megsínyli.

Szerintem érdemes jól beiszapolva a helyére ültetni gyökeresen, és csak néha öntözni, de akkor alaposan, hogy mélyre szivárogjon a víz. 3 éves kora után szükségtelen a locsolás, mert annyira szerteágazó és mélyen eredő a gyökérzete, hogy annyit úgysem tudsz locsolni hogy érje mindenütt. Önellátó lesz. Nem tudom melyik fához hasonlítsam, kis korában mindegyik meghálálja a bőséges öntözést és a tápanyag utánpótlást is.

Állítólag minden talajtípust elvisel, ha köves a talaj még azt is. Nálunk meszes a talaj, és jól fejlődik benne.


Milyen fajtákat kapsz?

2016. febr. 2. 13:00
Én együtt szoktam locsolni mindennel, a virágzó bokrokkal és kis gyümölcsfáimmal. :) Ha nagyon meleg van, én minden nap locsolok, ha nincs kánikula, csak meleg (kb.25-28fok) akkor minden másnap, ha hűvösebb van, akkor ritkábban.
68. 5034e3957e (válaszként erre: 67. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 12:53
Most majd kora tavasszal fogok kapni egy pár vesszőt két fajtából is.Az ismerősöm is azt mondja,hogy neki olyan is volt amikor a sorjelző megfogta.Nézegettem a keresőben is,de sokszor a gyakorlatban ez másképp megy.A fórumban véletlenül láttam,hogy írtál róla,és azért kérdeztem rá mert még előtte vagyok.Azt tudod-e hogy a meszes talajt mennyire viseli el?Melyik gyümölcsfáéhoz hasonlítanád a vízigényét? Köszönöm a segítséget.
67. bjudit55 (válaszként erre: 66. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 10:14

És még annyit:

Érdemes beírni a keresőbe hogy füge szaporítása, vagy füge dugványozása, mert szakszerűbb leírást adhat ki fotókkal illusztrálva, mint amit én tudok nyújtani. :)


De ha valaki közel lakna hozzám, azzal szívesen eldumcsiznék a kertjeinkben is. :)

66. bjudit55 (válaszként erre: 65. - 5034e3957e)
2016. febr. 2. 10:11

Én is csak kísérletezgetek, de vegetációs időben a füge jól gyökeresedik.

Állítólag 4 nóduszos vessző az ideális. A vessző fele-kétharmada a földben, legalább 1 nódusz legyen kint, és hogy párában legyen, érdemes letakarni egy üveggel. De hallottam már azt is, hogy valaki a veteményesben tavasszal sorjelzőnek dugdosott le vesszőket, és megeredtek. Ezek szerint találomra is lehet.


A nóduszok van ahol ritkán, van ahol sűrűn helyezkednek el. Amiket most próbálok gyökereztetni, azok 3-4 nóduszosak, és többnyire 1 van a föld felett. Ahol a csúcshajtáshoz egész közel van a felső nódusz, ott két hajtást is fog hozni, ha lesz annyi ereje.


A vesszőkből levagdosott 1 nóduszos darabkákat is ledugtam cserépbe, itt pici vessző van a földben, a rügy pedig közvetlen a föld felett. Tavaly egy ilyen megeredt, most pedig egy nagyon jó fajtával próbálkozom, nem győzöm majd elajándékozgatni ha mind sikerül, mert nekem csak 1 kell. :)))


Normális esetben egyensúlyban van a föld feletti, és a föld alatti rész. Ha erőteljes növekedést látsz, biztos erős a gyökere is. Máskülönben mi nevelné azt a szép erős hajtást? :) Szereti a trágyát, a komposztot, a trágyaleves beöntözést.

65. 5034e3957e (válaszként erre: 53. - Bjudit55)
2016. febr. 2. 08:19
Milyen hosszú vesszőt dugsz le,és ebből mennyi van a földben?Kb. 2 év alatt nő elég masszív gyökérzete?
64. IzaHold (válaszként erre: 53. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 21:36
Köszi szépen! Erre emlékeztem én is, hogy nagyon egyszerű, pár hónapja olvastam.:)
63. hesztia68 (válaszként erre: 60. - Ramcsika)
2016. febr. 1. 21:17
Köszi az ötletet, uborka és a bab is jól jön, sőt még dinnyére is gondoltam!
2016. febr. 1. 21:15

Szerintem azok a palánták amiket májusban árulnak a piacokon ugyanúgy korabban lettek elvetve (fűtött fólia sátorban) , hiszen tele vannak virággal.

Ezzel szemben márciusban vetettem magokat amiket ládában neveltem a fűtött lakásban azokon nem voltak még virágok mire kiultettem őket.

Szerintem egy próbát megér! :)

61. IzaHold (válaszként erre: 60. - Ramcsika)
2016. febr. 1. 21:07

Igaz lehet, mert amit a koktélparadicsom elszórt magokat előző évben hamarabb nőttek, mint amit vettem nagy paradicsompalántákat.


Irigykedem a fügédre most meg is kívántam..:)))))) Aszaláshoz, olvastam az interneten, hogy sokan sütőben aszalnak, biztos lehet fügét is, én eddig a banánnak, almának néztem utána, de mindig elfogy, mire eszembe jut..:D

2016. febr. 1. 20:45
sziasztok! Uborka, zöldbab? talán még azt is érdemes, mert az zöldbab elég gyorsan terem, elég igénytelen és milyen jó most télen! Füge! Nekem akkora van már mint egy közepes méretű gyümölcsfa. Nagyon nagyon sokat terem. Volt hogy vödörszám szedtem le róla, lekvár stb. Az elmúlt év nyarán megpróbáltam napon aszalni /mivel aszalóm nincs/. Igaz, hogy nagyon-nagyon meleg nyár volt, de az első termést sikerült leaszalni. Nagyon finom lett, puha édes, más mint amit a boltban lehet kapni. Én is nagyon sokfajta dolgot vetek, mert aztán ha elkezdődik a befőzés nincs vége őszig. Lányok jó kertészkedést! Szerintem a magok elvetése még korai. Én /édesanyámtól úgy tanultam/ március közepén szoktam a paprikát, padlizsánt stb. és a paradicsomot mostmár egypár éve a kertbe a helyére vetem, Sokkal előbb lesz belőle!
59. hesztia68 (válaszként erre: 57. - Bjudit55)
2016. febr. 1. 18:43
Szép estét, szia!
58. hesztia68 (válaszként erre: 52. - Bnedora)
2016. febr. 1. 18:40

Köszönöm szépen a jó tanácsot, utána fogok nézni!

Szerencsére a szomszédom egy aranyos idős néni akivel nagyon jó kapcsolatban vagyok.

Sajnos ő már nem termeszt semmit mert beteg de majd ha nekem lesz abból szivesen adok neki.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook