Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Milyen konyhakerti növényeket tudnátok ajánlani olyan helyre való ültetéshez, amit csak néhány hetente tudnék látogatni és gondozni? fórum

Milyen konyhakerti növényeket tudnátok ajánlani olyan helyre való ültetéshez, amit csak néhány hetente tudnék látogatni és gondozni? (tudásbázis kérdés)


1 2
31. lov.ildi (válaszként erre: 29. - Krsta)
2013. ápr. 19. 19:53

Ezek speciális fóliák. Fel kell ásni a földet és elgereblyézni. Ezek után kell lerakni a fóliát. Mi az oldalait a földbe ástuk be.

Majd azokra a helyekre ahová ültetni akartunk x-t vágtunk. A fóliát a kivágott helyen behajtottam,hogy ott fényt kapjon és kis lapátkával ott ástam ki a földet és ültettem el a magokat,illetve palántákat. Amikor a mag már kikelt visszahajtottam a fóliát. Illetve a palántáknál azonnal. Elég,ha a növény kapja a fényt. A szárnál nyugodtan le lehet takarni a földet.

2013. ápr. 19. 14:00
csicsóka tényleg jó, kiírtani sem lehet majd, de azt vagy szereti az ember, vagy sem... nekünk van, de nem igazán esszük:(, leginkább a csirkék, egyébként tényleg igénytelen növény.
29. krsta (válaszként erre: 17. - Lov.ildi)
2013. ápr. 19. 13:51

De gondolom a fóliát csak akkor lehet kirakni, ha már kinőtt a növény, hogy az felülre kerüljön és kapjon napfényt. De akkor elég macerás lehet kilyukasztgatni mindenhol. Vagy hülyeségeket beszélek? :)

A műanyag palackokat pedig gondolom, hogy teljesen a földbe kell ásni, hogy ne tudjon belőle elpárologni a víz a meleg miatt, ugye?

28. krsta (válaszként erre: 18. - Zefex)
2013. ápr. 19. 13:47
Csicsóka, de jó ötlet, köszi :)
27. krsta
2013. ápr. 19. 13:22
Nagyon köszönöm! Ajánlottál olyanokat is, amikre már én is gondoltam (répa, hagyma, bab), úgyhogy meg fogom próbálni ezeket mindenképpen (plusz nekem még a spenót, medvehagyma, petrezselyem volt még ötletként eredetileg - ezeket néhányan úgy láttam, hogy szintén ajánlották is). Szóval úgy tűnik, hogy nem voltak teljesen elvetemültek a gondolataim. :) Persze igyekszem az eszembe vésni, hogy lehet, hogy mégsem fog sikerülni, ha úgy alakul a nyár, de mindenképpen szeretnék próbálkozni :) Az egresre és ribizlire nem gondoltam, de jól hangzik. Gondolom ezt csemete-formában kellene megvenni, mint ahogy a sárgaszemű szilvát is (ez ugye az, amit gyakran úton-útfélen is lehet látni? Mifelénk nem túl pozitív nevet kapott :))). Málna már van régen, hát majd kiderül, hogy bírja (eddig locsolva volt mindig minden, mert édesanyám ott élt). Nagy meglepetésemre egy kertész-üzletben az eladó a paradicsomot ajánlotta. Hát nem tudom... Csodálkoznék, ha az meglenne napi locsolás nélkül...
26. c9f9b53798 (válaszként erre: 25. - Krsta)
2013. ápr. 19. 12:59

Én is mindig lángolok valamiért, szóval engem nehéz lebeszélni, már kis sikerélmény is motivál.


Ha viszonylagosan van talajvíz, tehát nem dombtetőn művelsz földet, akkor én néhány szárazságtűrőbb, és igénytelenebb növényt ültetnék: pattogatnivaló kukoricát, ha az elkezd kibújni két sor közé babot, majd felfut rá, a kukorica kicsit beárnyékolja, így nem is szárad ki.


Néhány bokor burgonya, sárgarépa, gyökeresek is bírják, és a hagyma azért szerencsés, mert tavasszal van annyi csapadék, hogy valamennyi fejet növeljen, ha utána nem lenne csapadék sincs gond, legfeljebb kisebb fejek lesznek.


Én mindenképpen próbálkoznék bogyósokkal, az egres és ribizli tényleg igénytelen, és főleg a ribizli hetekig is elvan a bokron, nem kukacosodik, nem pereg le, szóval van esélyed arra, hogy tudsz róla szedni. És bár régen nem volt népszerű, mostanában látom a boltokban és a piacon is, hogy horror áron árulnak kis dobozkákkal.


Szedret annyira nem ajánlom, ha kevés az eső, felsül. A málnánál ugyanez, bár van igen aprószemű, szaporátlan szedésű fajta, ami egész jól bírja a szárazságot, ez mézédes, igénytelen, talán ezt megpróbálhatod, de a málnát is folyton kell szedni, amiatt nem lesz sikerélményed. Viszont a túl sok eső pl. mindkettőt lerohasztja.


Én ribizlit ültetnék, pirosat-feketét, a fekete nagyon egészséges gyümölcs!


Mindenből "paraszt" fajtákat válassz. Van kisszemű szilva, sárga, majd bepirosodik, már júliusban terem, nah az igénytelen. Semmit nem kell csinálni vele, alig lehet kiírtani, úgy terjed, legtöbbször dugig van. Enni kiváló, de volt olyan év, hogy a többi szilván mutatóban volt, azon akkor is kilószámra, abból főztem pár üveg lekvárt. Magozni nem volt annyira szuper, de a lekvárban nem tűnt fel, miből készült:), és finom volt.

25. krsta
2013. ápr. 19. 12:41
...dobott :)
24. krsta (válaszként erre: 10. - C9f9b53798)
2013. ápr. 19. 12:39
:) Kedves, hogy bátorítasz. Hát igen, nem dobot fel túlságosan a sok "lebeszélős" hsz... De persze megértem, hogy miért mondják ezt.
23. krsta
2013. ápr. 19. 11:36
Köszönöm a hozzászólásokat! Úgy látom eléggé megoszlanak a vélemények :) Nehéz lesz eldöntenem, hogy mit is csináljak...
22. e32d76b828 (válaszként erre: 4. - Globus)
2013. ápr. 18. 18:15
ja prsze pont soskat...
21. r-iett (válaszként erre: 20. - Andi6020)
2013. ápr. 18. 16:02
és eső is szokott esni
2013. ápr. 18. 15:53
Az egész nyár nem több, mint néhány hét
2013. ápr. 18. 15:13

Hozzáteszem, hogy mi folyó mellett élünk!! tehát az én tapasztalataim onnan származnak. Nálunk van alsórét (nagyobb darab földek, gyümölcsösök) minden családnak néhány darab, végig a folyó gátja mellett. Oda szoktak burgonyát és a kukorica közé babot, sütőtököt, de még sárgarépát-petrezselymet is ültetni, és ha nincs extra rossz év terem minden, nyilván nem olyan a hozam, mint a házak melletti konyhakertekben, de van.


Más területről nem tudok nyilatkozni, de egyetértek azokkal, akik azt írták, hogy függ a talajvíztől is a terméshozam, hogy locsolás nélkül is megteremnek az igénytelenebb fajták.

18. zefex (válaszként erre: 16. - Bnedora)
2013. ápr. 18. 15:00

A locsolt növény elkényelmesedik, és nem fejleszt erős gyökérzetet, olvastam újabban. Lehet, van benne valami.

A sóskát, spenótot, rukkolát még csak nem is kell mindig újra vetni, elszórják a magot. Rebarbarát és tormát is érdemes tenni, ezek sem igényelnek különös pátyolgatást. A csicsóka, ha egyszer megered, ki sem lehet írtani.

17. lov.ildi (válaszként erre: 1. - Krsta)
2013. ápr. 18. 14:57

Mi se tudunk folyamatosan a telekre kimenni.

Ezért fekete fóliát tettünk le. Így nehezebben szárad ki a talaj és nem gazosodik. Most ki akarjuk próbálni a növény mellé beásott kilyukasztgatott 2.5 literes műanyag palackokat.

A tökfélék nagyon jól bírják a kiképzést.

2013. ápr. 18. 14:48
Azért furcsa, hogy locsolás nélkülre ajánljátok ezeket a növényeket. Szerintem csak ott teremhet valamennyire, ha magas a talajvíz, mert különben minden növénynek szüksége van vízre. Nálunk naponta többször is kell locsolni ahhoz, hogy teremjen valami.
2013. ápr. 18. 14:30
krumplit attól még rakhat, esetleg lefújja a bogarak ellen (attól még a gumónak nem lesz baja, nem lesz vegyszeres)
2013. ápr. 18. 14:24
A krumplit anyukám kertjében azért kellett ám gondozni. Üvegszámra szedte le a krumplibogarat róla, különben annyira megették, hogy elpusztult a növény.
2013. ápr. 18. 14:23

spenót

sóska

tök

cukkini

újhagyma

répa

fehérrépa

12. r-iett (válaszként erre: 1. - Krsta)
2013. ápr. 18. 14:14
Egyébként répa,zöldség,hagyma...öntözés nélkül simán elvan (ültetés után azért a magoknak kell víz) ezek azért tűrhető módon elviselik azt is ha a gaz fölveri őket.
11. majean
2013. ápr. 18. 14:12
Hagynaféléket nyugodtan ültethetsz így vörös és lilahagymát, fokhagymát. Ha szeretitek a virágokat dáliagumót ajánlom és őszirózsát, legényvirágot, ezekkel nem kell sokat foglalkozni.
10. c9f9b53798 (válaszként erre: 9. - Bella 13)
2013. ápr. 18. 14:11

Egyet értek Veled, nem kell elvenni a kedvét a kertészkedéstől, bár ha ritkán tud járni, valóban nem garantált nagy siker, de meg lehet próbálkozni.


Nálunk is faluhelyen sok embernek nincs sem módja, se pénze a locsolásra, és mégis megterem ez-az.

2013. ápr. 18. 14:07

Én inkább azt mondanám, mit ne ültess.

Borsót, uborkát, zöldbabot semmiképp se, mert azokat ha jól teremnek, kétnaponta szedni kell.

A krumpli, hagyma, répafélék, karalábé, bab, csemegekukorica jól bírják a "kiképzést", nem kell őket pátyolgatni. Többen írták az öntözést. Mi soha nem öntöztünk, és mégis volt mindig mindenünk, még tavaly is, mikor semmi eső nem volt. Nem feltétel ez sem, bár a paprika, paradicsom, káposzta elég vízigényes, azokat tényleg nem árt locsolni.

Szerintem csak akkor van értelme, ha legalább hetente egyszer ki tudsz járni kapálni, mert a fű sokkal gyorsabban nő, mint a vetemény. :(

2013. ápr. 18. 13:59

sütőtököt és babot, azt faluhelyen (mi is) szoktuk kukorica közé ültetni, amit csak a természet locsol - meg lehet próbálkozni ezekkel, max. kevesebb fog teremni, ha nem lesz elég eső


sóska, spenót szintén elég igénytelen, de csak akkor fog eleget teremni, ha van csapadék, bár ha van, akkor gyakorlatilag a kevésbé igényes növények: petrezselyem, sárgarépa is hozhat elég jó termést locsolás nélkül, vagy a burgonya is


Én néhány bokor burgonyát is ültetnék, és egy-egy kis sor petrezselymet, sárgarépát is, úgy választanám ki a magot, hogy ellenálló fajtát ültetnék, hátha!


Ősszel ültess ribizli, málna és egresbokrot, azok bírják. De inkább ősszel, mert ha most ülteted, és nem lesz eső, nem fog megmaradni.

2013. ápr. 18. 13:56

Gondold át ezt, hogy így van-e értelme. Ha valami ki is kel, kiszárad és elfonnyad, megeszik a csigák, felveri a gaz, ha nem foglalkozol vele legalább párszor hetente.

Még a gyümölcsfák sem jó ötlet, mert két látogatás közt leterem. lepotyog a földre a termés, vagy leszedi más valaki, aki számon tartja, hogy milyen ritkán jár ki a tulaj.

.

Medvehagymából nem lesz konyhakert. Idényjellegű és nem is terem meg akárhol.

2013. ápr. 18. 13:56
Kapálás és gyomlálás nélkül simán elvannak a növények egy-két hétig, de a locsolást tényleg nem nagyon lehet ennyi ideig nélkülözni. Nyáron naponta locsoljuk a kertet, hogy teremjen is valami.
2013. ápr. 18. 13:45
A medvehagyma jól kibír mindent, csak egyszer kell eltenni valami félreeső helyre, pl.sarokba. Minden tavasszal újra kibújik és egy hónapot szedhető. Nagyon finom és egészséges.
2013. ápr. 18. 13:44
Sóskát.
2013. ápr. 18. 13:44
A konyhakertet naponta locsolni kell ahhoz, hogy szép és ehető zöldségek teremjenek amúgy kiszárad.
2013. ápr. 18. 13:42
Ebben az esetben semmit :( A konyhakert szinte napi gondoskodást, odafigyelést igényel. Max. a gyümülcsfák bírják a kéthetentei látogatást!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook