Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi az a boccia? fórum

Mi az a boccia? (tudásbázis kérdés)

14. ana60
2008. okt. 28. 17:49
golyós játék /olasz/
13. 6ENI6
2008. szept. 24. 23:56
száj..egy másik nyelven
2007. dec. 21. 15:59
,,,,,
11. aebal
2007. máj. 16. 09:35
egy golyós sport
10. lgica
2006. nov. 7. 18:01

sziasztok! Akit érdekel a boccia- bocce- bocsa, tájékoztatok mindenkit nem csak az alábbiakban lent leirt formában lehet játszani.

Női csapatunk EB 3. és ifi válogatottunk EB II.hellyel büszkélkedhet. Idén több rangos meghivásos nemzetközi tornán vettünk részt, ott voltunk barátságos találkozokon. Legközelebbi 2006. november 18. Budapesten az Örs vezér téren a Horvát kéttannyelvű iskola tornatermében.



Látogassatok fel a bocsa.sport.hu web oldalra a Magyar Golyósportok Szövetségének honlapjára.


Itt további infokkal lesztek gazdagabbak.

9. Droma (válaszként erre: 7. - Eva1229)
2006. nov. 5. 15:38
Köszi.Igy mostmár van valami fogalmam róla,meg el is tudom képzelni magam előtt.
2006. nov. 5. 15:26
Az egyesületeknél mi is fel vagyunk sorolva, de nem tudok róla, hogy lenne...:(
2006. nov. 5. 15:24
A játékot a paralimpiai játékokon csak a cerebral palsy (központi idegrendszer) sérültségû sportolók játszhatják. A játékosok a bõr labdát dobják, rúgják vagy egy segédeszköz használatával gurítják a szintén bõrbõl készült fehér céllabda felé. A labdákat (kék, piros) olyan közel amennyire csak lehet a fehér labda felé, kell eljuttatni. Egyéniben párosban és vagy csapatban versenyeznek, a játékot teremben, sima felszínen játsszák. A boccia az izom kontrol és a pontosság játéka, nagy fokú koncentrációt igényel.
6. Droma (válaszként erre: 5. - Alex58)
2006. nov. 5. 15:09
Ez nem a humor.hu oldal.
2006. nov. 5. 14:03
Magán tulajdonú bocicsoki.
2006. okt. 5. 11:22
A boccia egy hagyományos rekreációs sportág. A boccia az izom kontrol és a pontosság játéka, nagy fokú koncentrációt igényel.
2006. júl. 31. 14:07

Köszi szépen.

Valaki esetleg játszott már?

2006. júl. 31. 13:58

BOCCIA



"Ha az embert olyannak vesszük,

mint amilyen, tulajdonképpen

rosszabbá tesszük. De ha olyannak

vesszük, amilyennek lennie kell, akkor

azzá tesszük őt, amivé lehetne."

/Goethe/



A sportról, egy kicsit másképp

A fogyatékos emberek a sport segítségével bebizonyíthatják, hogy ugyanolyan csúcsteljesítményekre képesek mint ép embertársaik, ugyanolyan jól esik este leugrani nekik is kosarazni, bocciázni, asztaliteniszezni, röpizni stb. mint ép társaiknak.

Sikereikkel, sport tevékenységükkel nem csak reális célokat tűzhetnek ki maguk és a többi fogyatékos társaik elé, hanem pozitív üzenettel is szolgálhatnak a társadalom felé is.

Számukra a sport az a terület, amelyben minden résztvevő azonos módon juthat egyenlő mértékű önmegvalósításhoz és ezen keresztül válhat társadalmi értékek létrehozójává.

Kinyílik számukra a siker és a nyilvánosság kapuja.



A BOCCIA

A boccia egy olyan tevékenység, amelyhez a súlyosan mozgáskorlátozott emberek által is elsajátítható magas szintű képességekre van szükség.


A boccia a tudás, a képesség és a stratégia játéka.


A játékról mondta a VB- n egyéniben és párosban ötödik helyezet Poczik Gábor:

".rengeteget lehet taktikázni, gondolkodni. Nem csak a dobások számítanak; nem csak arra kell rámenni, hogy a fehér labdát eltaláld,

lehet rápattintani, mandinerezni, sáncolni. ésszel lehet játszani!

A koncentrálást és a teljes összpontosítást itt tanultam meg, életemben nem tudtam, most tudom használni!"


A játékosnak a játék során különösen ügyesnek kell lennie a labda elhelyezésében és annak finom, pontos mozgatásában. A fizikai erő nem kulcstényező. Vannak akik dobják, gurítják, rúgják illetve valamilyen egyéb segédeszközzel segítségével és segítő személy közreműködésével játsszák meg a labdát.


A boccia eredetéről többféle elképzelés ismeretes.

Egyes vélemények szerint a boccia elődjének is tekinthető labdajátékot a rómaiak a görögöktől lesték el. Valószínűbb azonban, hogy ennek a játéknak a gyökereit a francia "petanque" játékban kell keresni.

Azonban akárhonnan is ered a boccia, tény és való, hogy izgalmas, népszerű sporttá vált, amelyet mindenki nagy kedvvel játszik legyen az szabadidejében, kedvtelésből játszótól a profi sportolóig.



Rövid történelem

1984-ben az angliai Stoke mandevill-i városkában megrendezett, a Paralimpia elődjének számító VII. Fáklyajátékokon vezették be először mint új sportágat a Bocciát.

Egy évvel később, 1985-ben itthon, Magyarországon a Sportolj Velünk Gyermekverseny keretében már stukklabdás boccia-verseny került megrendezésre. A versenyen négy végtag, de legalább felső végtag érintettségű játékosok vettek részt. A játékot hazai szabályok alapján játszották, tetszőleges testhelyzetből.

1988-ban, az első Paralaimpia évében látogatott hazánkba a Cerebral Palsy - International Sports and Recreationa Assiciaion (Központi Idegrendszeri Sérültek nemzetközi Sport-és Rekreációs Szövetsége) részéről Colin Rains, aki a "Sportolj Velünk" keretében bemutatta a nemzetközi szabályokat és egy nemzetközi boccia-készletet ajándékozott.

Azóta töretlen a sportág fejlődése.



Boccia "ma"

1994-ben a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetsége kinevezte a sportág első szakág vezetőjét Péter Erika személyében.

Az első Országos Bajnokságra 1995-ben került sor a Mozgásjavító Általános Iskolában. Kategória besorolás itt még nem volt, bárki indulhatott, akinek a sérülése négy végtag érintett volt.

A következő években kialakultak a különböző kategóriák, ahová a sérülés súlyosságától függően lehetett bekerülni. Így alakult ki a négy nemzetközi kategória (BC1, BC2, BC3, BC4) és a hazai kategória, ahol csak hazai szinten sportolóknak biztosítunk sportolási lehetőséget.

A legtöbb tapasztalatot a 2001-ben, Csehországban megrendezésre kerülő EB hozta. Ez volt a Magyar Boccia sport első nemzetközi megmérettetése.

Itt tanultuk meg a nemzetközi besorolási rendszert, láttuk a több évtizede sportoló külföldi játékosokat és a velük foglakkozó szakemberek (edzők, segítők, csapatvezetők) munkáját.

2002-ben a portugáliai VB-n BC4-es kategóriában egyéniben (Poczik Gábor) és párosban egyaránt ötödik helyezést értünk el, míg 2003-ban Új-Zélandon a Világkupán ugyanebben a kategóriában egyéniben (Béres Dezső) és párosban (Béres Dezső és Gyurkota József) a negyedikek lettünk. Ezekkel az eredményekkel elértünk nagy célunkat, hogy a 2004-es Athéni Paralimpián a boccia sport életében először Magyar résztvevők is lesznek.


Jelenleg a magyar boccia sport a nemzetközi középmeny elején van. A feltételek további megteremtésével úgy gondolom ennél sokkal többre vagyunk képesek.

2002. május elejétől Szappanos Zoltán a szakág vezetője.

A boccia ma már Magyarországon roppant népszerű az ország különböző területein sportolnak egyesületekben (Szegeden, Budapesten, Tiszakürtön, Kunszentmiklóson, Nagyatádon, Kaposváron, Dunaújvárosban, Kecskeméten) sportolóink szabadidősport és profi sport szintjén.

Jelenleg a hazai versenyrendszer keretében öt-hat versenyt szervezünk, míg külföldi megmérettetésekre kétszer-háromszor van lehetőség.



Szappanos Zoltán


szakág vezető



Link: Boccia - szabadon terjeszthető szóróanyag, játékszabály (word doc: 230 kb)

2006. júl. 31. 13:48
Ki tudja mi az a boccia???

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook