Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mennyire kell bejelentve lennem, hogy megkapjam a maximális GYED-et majd? Előző GYED járt le áprilisban, novemberben jön a második baba. fórum

Mennyire kell bejelentve lennem, hogy megkapjam a maximális GYED-et majd? Előző GYED járt le áprilisban, novemberben jön a második baba. (tudásbázis kérdés)


2013. febr. 24. 11:31
Sziasztok!Az én kislányom 5 éves 3 éves kora óta dolgoztam 2 évet majd megszünt a munkaviszonyom.Most inszeminációra járunk,önkormányzati segélyre vagyok bejelentve a tb miatt,mert nincs mhelyem.Mennyi bejelentett mviszony kell a szülés előtt,hogy el tudjak menni gyed-re,tgyás-ra.2010 08.hótól 2012 10.hóig volt mviszonyom utána 3 hó munkanélkülim.Tudtok segíteni?Előre is köszi!
29. maya80 (válaszként erre: 26. - Doresz88)
2010. ápr. 22. 08:51
Köszi!
28. maya80 (válaszként erre: 27. - Mandula71)
2010. ápr. 22. 08:51

Értem.

Akkor ez azt jelenti, hogy ha csak 2-3 hónapig vagyok szülés előtt bejelentve 147.000 Ft-ra, akkor is a maximumot fogom kapni?

27. Mandula71 (válaszként erre: 21. - Maya80)
2010. ápr. 18. 22:03
A max GYED-hez jelenleg 2010. január 1-től havi bruttó 147.000 Ft kell. Nem a munkaviszonyban eltöltött idő számít, az ahhoz kell, hogy egyáltalán jogosult legyél a GYED-re.
2010. ápr. 18. 10:57

[link]


Az oldal alján vannak ilyen kékbetűs szövegek, arra kattintva sztem minden infót megtaláltok, amit kerestek! Jó olvasást!

2010. ápr. 18. 10:56

bocs

ezt a ucsót nem sikerült bemásolni...

2010. ápr. 18. 10:55

egészségbiztosítási járulékot nem, kizárólag személyi jövedelemadó előleget vonnak.

Jó tudni!

A terhességi-gyermekágyi segély megállapítása iránti igényt a munkáltatóhoz kell bejelenteni.

Az igényt a

- társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetén a kifizetőhely,

- ha az igény elbírálására a Kincstár az illetékes, akkor a Kincstár;

- ha nincs kifizetőhely, illetve az igénylő egyéni vállalkozó, akkor a vállalkozás székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztár bírálja el és folyósítja.

Ha a munkáltató nem rendelkezik társadalombiztosítási kifizetőhellyel, az igényt abban az esetben is a munkáltatóhoz kell benyújtani, s majd ő továbbítja a székhelye szerint illetékes Egészségbiztosítási Pénztár részére.

GYERMEKÁPOLÁSI TÁPPÉNZ

Meddig veheti igénybe az anya (apa) a gyermekápolási táppénzt?

Erre a következők szerint jogosult:

- egy évesnél fiatalabb gyermek ápolása esetén a gyermek egy éves koráig,

- egy és három év közötti beteg gyermek esetén évenként és gyermekenként 84 naptári napig,

- három és hat év között évenként és gyermekenként 42 (egyedülállónak 84) naptári napon át,

hat és tizenkét év közötti gyermek esetén évenként és gyermekenként 14 (egyedülállónak 28) napon át.

Mikor jogosult az anya egy évesnél fiatalabb gyermeke szoptatása, ápolása miatt táppénzre?

Csak akkor, ha egy évesnél fiatalabb, kórházban ápolt gyermekét szoptatja, illetve beteg gyermekét otthon ápolja és nem veszi igénybe a GYES-t, GYED-et vagy a terhességi-gyermekágyi segélyt (Ez a kedvezmény az egyedülálló apának is jár).

2009. január

Szociális és Munkaügyi Minisztérium

Lakossági Tájékoztatási és Tanácsadási Osztály

Ügyfélszolgálat

1054 Budapest, Akadémia u. 3.

telefon: (06-1)-331-1394

www.szmm.gov.hu

Szociális és Munkaügyi Minisztérium

Terhességi-gyermekágyi segély

Gyermekápolási táppénz

1997. évi LXXXIII. törvény

2010. ápr. 18. 10:52

Változnak a gyes, a gyed, a családi pótlék szabályai 2009-ben és 2010-ben



A 2010. április 30-a után született gyermekek esetében gyed-jogosultsághoz szükséges munkaviszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a gyes időtartama pedig háromról két évre csökken.

Az elfogadott törvénymódosítás értelmében elmarad a családi pótlék 2009 szeptemberi korrekciója és a 2010-es emelése

2009 szeptember 1-től családi pótlék növeli az adóalapot.


Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a gyes, a gyed és a családi pótlék szabályainak módosításait.


A gyed-jogosultsághoz szükséges munkaviszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a gyes időtartama pedig háromról két évre csökken. A törvényjavaslat szerint a 2010. április 30-a után született gyermekek esetében lesznek érvényesek a gyes- és gyed-változások.


A két munkaviszonyhoz, illetve biztosítási időhöz kötött juttatás, azaz a terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) és a gyermekgondozási díj (gyed) jogosultsági ideje 180 napról 365-re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a kismamának minimum 365 nap munkaviszonnyal kell rendelkeznie ahhoz, hogy kapjon tgyást, majd gyedet.


A terhességi-gyermekágyi segélynél változás még, hogy a jogszerző időbe nem számítható be a felsőoktatásban eltöltött idő egésze, hanem csak 180 napot lehet majd belekalkulálni. A szociális tárca számításai szerint a gyedre vonatkozó változások az igénybevevők alig 5 százalékát érintik majd. A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig jár majd.


A gyermekgondozási segélynél (gyes) a jövőben sem lesz szükség jogszerző időre, ám ennek időtartama háromról két évre csökken, kivéve az ikerterhességeket, ahol továbbra is három évig kapják a kismamák a pénzt.


A három vagy több gyermeket nevelőknél a gyermeknevelési támogatás (gyet) eddig a legkisebb gyerek hároméves korától nyolc éves koráig járt. A törvénymódosítással az alsó határ három évről két évre módosul, a felső határ azonban nem változik. Ez azt jelenti, hogy egy évet nyernek a főállású anyák.


Nem emelkedik a családi pótlék 2009 szeptember 1-től


A kormány szándéka szerint a családi pótlék nem szűnik meg, ám annak összege sem idén, sem pedig jövőre nem változik.


Eddig évente átlagosan négy-öt százalékkal emelték - ez marad el a következő időszakban.


Változások a családi pótlék folyósításában


A törvénymódosítás azt is tartalmazza, hogy jövőre nem emelkedik a családi pótlék összege.

Családi pótlék 2009



A törvény 2010. augusztus 31-től hatályba lépő rendelkezésével módosul a családi pótlék folyósításának időtartama: a közoktatási intézményben tanuló gyermek után az eddigi 23. életév helyett 20 éves korig, illetve annak a tanévnek a végéig jár a juttatás, amelynek időtartama alatt a 20. életévét betölti.


A családi pótlékra vonatkozó rendelkezések módosítása nyomán lehetőség lesz arra, hogy az összeg ötven százalékát az érintett család természetbeni juttatás formájában kapja meg. Ezt a települési önkormányzat jegyzője rendelheti el. A korlátozás időtartama egy év, és az intézkedés szükségességét legalább félévenként felül kell vizsgálni.


A családi pótlék növeli az adóalapot 2009 szeptember 1-től


Az idei adótörvény-módosítás szerint szeptembertől adóalapot növelő, nem adózó juttatássá válik a családi pótlék, amelynek összegét fele-fele arányban megosztják a házas-, illetve élettársak között.


A személyi jövedelemadóról szóló törvény 2009. szeptember 1-jétől hatályos szabályai szerint a magánszemély köteles nyilatkozatot adni a munkáltatójának, illetve a bér kifizetőjének, ha 2009. augusztus 31-ét követően ún. adóterhet nem viselő járandóság (pl. családi pótlék) címén van, nem a munkáltatótól származó bevétele.


(Az adóterhet nem viselő járandóság azt jelenti, hogy az adott jövedelem növeli az adóalapot, de a rá eső adót nem kell megfizetni. )


Kevesebb gyermeket nevelhetnek


A hétfőn elfogadott törvénymódosítás része az is, hogy a helyettes szülők, nevelőszülők a korábbinál eggyel kevesebb gyermeket nevelhetnek egy időben. Így a hagyományos nevelőszülőknél öt helyett négy, a hivatásos nevelőszülőknél nyolc helyett hét, a speciális hivatásos nevelőszülőknél pedig öt helyett négy lehet a gyermekek száma.


Fontos újdonság a gyermekvédelmi igazgatási bírság bevezetése, valamint a szociális és gyámhivatal véleményezési jogkörének garantálása. A gyermekvédelmi igazgatási bírság összege maximum 200 ezer forint lesz.


(DM)


2009.05.27.

22. Dorottya84 (válaszként erre: 21. - Maya80)
2010. ápr. 16. 14:13

Na látod engem is ugyanezek a dolgok érdekelnek.......nekem augusztus végén jár le a gyed és azt tudom hogy már legalább 1 hónappal előtte kérnem kell a munkáltató felé a gyest,ezt a védőnő mondta hogy ez nem autómatikusan váltja magát,hanem igenis kérni kell ............bár én nagy cégnél dolgozom és figyelnek erre de akiknek nem precíza munkáltatója akkor el ne felejtsétek

De amit maya80 is kérdeztett,engem is érdekelne,mennyi ideig kéne bejelenteni a max.gyedért???

21. maya80
2010. ápr. 16. 12:29
Engem az érdekelne, hogy hány hónap bejelentett munkavégzés szükséges a legmagasabb GYED-hez? Jelenleg GYES-en vagyok két és fél éves kislányommal, ami szeptember végén fog lejárni. Remélem, el tudok addig helyezkedni, de közben meg szeretnénk kistesót, és nem tudom, mi alapján fogják számolni a következő GYED-et.
20. Fannino (válaszként erre: 19. - Marc§ika)
2010. ápr. 16. 10:25

Az előző gyed munkaviszonynak számít az esetemben, nem?

Arra tudtok válaszolni,hogy ha április 6-án szültem, a GYED ugye 2 éves korig jár, akkor idén április 6-tól vagy 7-től kell bejelentve lennem megint?

19. marc§ika (válaszként erre: 16. - Kaprazat)
2010. ápr. 16. 10:17

de a gyedet a szülést megelőző év jövedelme alapján számolják,tehát ha 2010ben szül valaki akkor a 2009-es évet nézik.

És csak akkor jár a 2 év gyed ha megvan a szülés elött a 2 éves folyamatos munkaviszony,és után a gyes már nem jár,viszont ha nincs meg a 2 éves folyamatos munkaviszony akkor csak addig a tgyás illetve a gyed amennyi munkviszonyod volt,a többi időt pedig(a gyerek 2 éves koráig)lehet gyesen tölteni

2010. ápr. 16. 10:14
NEM lehet egyszerre gyed-en és gyes-en lenni két gyerekkel, csak az egyik jár! Be kellett vinnem igazolást, hogy a feleségem lemondta a gyed-et a nagyobbikkal, amikor a kisebbikkel gyes-re mentem!
17. Danica16 (válaszként erre: 16. - Kaprazat)
2010. ápr. 16. 10:12

Az új rendszert nem ismerem, de eddig ha valaki előző évben gyeden volt, akkor a bejelentett szerződés szerinti bér számított a tgyás-nál és gyed-nél.



Kérdés, lehet egyszerre gyeden, és gyesen is lenni, két gyerekkel?

2010. ápr. 16. 10:03

Két ártatlan kérdés:


A gyed-et nem a szülést MEGELŐZŐ év jövedelme alapján számolják? Mert ez egészen más helyzetet teremtene.


Az új rendszer szerint nem csak annyi ideig jár a gyed (+tgyás?) amennyi előtte a munkaviszony volt? És ha az gyed volt előző évben?


Valaki tudja a válaszokat?

15. marc§ika (válaszként erre: 14. - Fannino)
2010. ápr. 16. 10:02
szivi!:-)
14. Fannino (válaszként erre: 13. - Marc§ika)
2010. ápr. 16. 10:01
Nagyon jó ez a kalkulátor, köszi!
2010. ápr. 16. 09:48

[link]


ezen megtudod nézni

12. marc§ika (válaszként erre: 9. - Fannino)
2010. ápr. 16. 09:46
neked is így néz ki,ha legalább a mostani minimálbér 2x-ésvel vagy bejelentve tehát brutto 147000 ft-tal,aminke május 1 előtt a 70 % át azaz 102900 ft,május 1 után a 60%át tehát 88200 ft!Új rendelet alapján :(
11. doresz88 (válaszként erre: 9. - Fannino)
2010. ápr. 16. 09:42
Szerintem ha könyvelő ismerősöd, ő fogja a legjobban tudni!
10. marc§ika (válaszként erre: 5. - Fannino)
2010. ápr. 16. 09:42
a gyest is igényelni kell a Mák-tól,nem küldik maguktól a gyed lejárta után,azt is külön kell intézni,és ha elfogadsz 1 jótanácsot akkor legalább 1 hónappal előtte vagy legalább pár héttel előtte megigényled a gyed lejárta előtt a gyest,így akkor nem lesz késés hanem rögtön kapod megszakítás nélkül
9. Fannino (válaszként erre: 6. - Doresz88)
2010. ápr. 16. 09:40
Köszönöm, ez már egy jó irány... Már csak azt nem tudom, hogy az én esetemben ez hogyan néz ki.
2010. ápr. 16. 09:40
Na. Én 151 000 Ft-ra vagyok bejelentve, és 96 400 Tgyást kaptam, és ennyi Gyedet is. Még csak 9 hós a fiam, szóval Gyesről nem tudom hogy kell intézni, de nekem eddig a posta elég volt.
2010. ápr. 16. 09:39
Április 6án szültem, a két év lejárta, tehát az új munkaviszony kezdete idén április 6 vagy 7 kell hogy legyen?
2010. ápr. 16. 09:38
De ha jól tudom 101 ezer a max, csak asszem ebből lejön még valami, nem tudom, nem vok biztos, de az tuti h 151-re vok bejelentve, és ennyit kapok.
2010. ápr. 16. 09:38

Nagyon össze vagyok zavarodva, hogy akkor most mi merre hány méter. A cég ahol szülés előtt (200 8 április 6)anno dolgoztam már nem vesz vissza (nem gond), az új cégbe viszont nem tudom, hogy idén hatodikától mennyire kell bejelentve lennem, hogy most is a maximális összeget kapjam majd.

Másik kérdés, hogy a GYES-t be kell menni intézni, vagy automatikusan küldik a GYED lejárta után. És a GYES alatt egyáltalán hogyan dolgozhatok?


Kicsit kaotikus a kérdés is, tudom, de nagyon nem értek ezekhez a dolgokhoz. Okosok válaszát nagyon megköszönném :)

4. marc§ika (válaszként erre: 3. - Marc§ika)
2010. ápr. 16. 09:37
legalább
2010. ápr. 16. 09:37
azt hiszem brutto 147000 ftnak
2010. ápr. 16. 09:37
150 ezer vagy több. Én így kapok 96400at
2010. ápr. 16. 09:33
Mennyire kell bejelentve lennem, hogy megkapjam a maximális GYED-et majd? Előző GYED járt le áprilisban, novemberben jön a második baba.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook