Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Melyik az a könyv, ami nélkül nem gyermekkor a gyermekkor? Mi az, amit szerinted mindenképpen el kell olvasnia gyermekednek? fórum

Melyik az a könyv, ami nélkül nem gyermekkor a gyermekkor? Mi az, amit szerinted mindenképpen el kell olvasnia gyermekednek? (beszélgetős fórum)


130. a0c1361e44 (válaszként erre: 108. - 9b10f3d7ff)
2012. szept. 4. 13:52
Nekem az olvasás szórakozás, kikapcsolódás, ezért minden félét olvasok, de a legtöbb pont nem hatalmas irodalmi mű. Na meg egyébként is mitől irodalmi annyira egy mű?
129. egypt (válaszként erre: 126. - 9242a6388c)
2012. szept. 4. 13:52
Én csak azt mondom, a gyerekem kezébe biztos nem adnám, hogy ezt aztán feltétlenül olvasd el... Ha elolvassa véletlenül, semmi gond, de hogy enélkül nem gyerekkor a gyerekkor... Hát izé...
128. 9242a6388c (válaszként erre: 127. - A0c1361e44)
2012. szept. 4. 13:51
Nagyon szeretem!:)
127. a0c1361e44 (válaszként erre: 106. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:50

És milyen jó is Harry Potter:)

Emiatt képes vagyok fentmaradni egész éjjel:)

126. 9242a6388c (válaszként erre: 124. - Egypt)
2012. szept. 4. 13:49
Ez a lényeg, hogy ráérezzen, te is ezt tetted...:)
125. egypt (válaszként erre: 121. - A0c1361e44)
2012. szept. 4. 13:49
Érdekes, nekem is a Bőrharisnya volt az egyetlen indiános könyv, amit elolvastam, nehogy már kimaradjon az életemből, és én sem próbálkoztam utána másikakkal...:)
124. egypt (válaszként erre: 105. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:48
Az a baj, hogy a gyerek még nem tud szelektálni. Nagyon könnyen manipulálható, könnyen becsapható, nagyon könnyű az érzelmeire hatni, és ez a giccsparádé pont erre épít. Érdekes módon én gyerekkoromban is éreztem, hogy ezzel a könyvvel valami nem oké. Nagyon tetszett, de nem tudtam hova tenni. Ma már értem, miért.
123. 9242a6388c (válaszként erre: 118. - C1e9612cd3)
2012. szept. 4. 13:48

Téli berek...többször is olvastam, nagymamámnál, téli szünetben. Micsoda hangulata volt.:))

Mennyi minden meghatározza, befolyásolja, hogy épp milyen hatással van ránk egy könyv.

Azzal értek egyet, hogy adjunk a gyerek kezébe többféle irodalmat, ettől fejlődik, alakul az ízlése.

Az is fontos, hogy beszélgessünk vele a könyvről...

2012. szept. 4. 13:46

Sokat számít a minta, hiszen mintakövetéssel tanulnak a gyerekek alapvetően és a korai sikerélmények is, azaz hogy olyan könyveket kapjanak a kezükbe, ami megadja ezt az élményt. A kiindulási pont a felkeltett olvasási kedv, természetesen.


A diszfunkció is számít sokat, illetve az is, hogy nincs-e egy gyerek a kényelmes szórakozásra szocializálva. Értem ez alatt, hogy ha folyton meséket néz a tévében vagy internetezik, akkor az onnan begyűjtött ezerféle, egyszerre érkező ingerrel vagy a szájbarágós, instant képzeletvilággal nem lehet versenyeztetni a könyveket.


Nagyon fontosnak tartom ebből a szempontból a korai televíziózás nem bevezetését és azt, hogy ne legyen sem a gyerekeknek saját tévéjük, sem a család élete középpontjában ne álljon a tévénézés, mindennapos tevékenységként órákon át. Az is legyen csak egy, a közösen végezhető szabadidős tevékenységek közül, s legyen limitálva. Értsd: egy film megnézése és utána kikapcs. Ne szóljon a céltalan bámulásról, unaloműzésképpen.


Kicsit elkalandoztam, de szerintem ennek is szerepe van az olvasás megszerettetésében.

121. a0c1361e44 (válaszként erre: 95. - Trapiti)
2012. szept. 4. 13:46

Én sok-sok könyvet elolvastam 5 éves korom óta.

Ekkor tanultam meg olvasni a tesómmal együtt. Apukám havonta rengeteg könyvet vásárolt és rendelt a könyv klubtól, ígí volt választék.

Hatrongyosi kakasok volt az első könyv, amit önállóan olvasgattam. 10 évesen kezdtem rejtő könyveket olvasni, majd mindent, amit a szüleim letettek a kezükből. Innen az orosz regény szeretete:)

11 évesen egyetlen rossz emlékem van könyvvel kapcsolatban ez a 21 rémes történet volt. 21 kisregény egy könyvben. Az egyik pl. a madarak volt, a másik a Bíró, Szellemház, stb. E könyv olvasásakor nem mertem a szobámba aludni.


Aztán láttam az indiános könyveket, amik akkor még nagy slágerek voltak, hát én is elővettem egyet Bőrharisnya. Ebben az indián 50 oldalon keresztül a sziklán áll és figyel. E könyv miatt kimaradtak az indiános regények az életemből. Mindenki azt mondja, hogy rosszat kezdtem el olvasni, de már nem tudom rávenni magam.


A tüskevár pont olyan, ahogy leírtad. Sima tájleíró történet, ami nem túl érdekes szerintem sem....

120. egypt (válaszként erre: 114. - A0c1361e44)
2012. szept. 4. 13:45
Ez általánosítás. A mai gyerekek is olvasnak, csak kevesebbet, és ebben a tévének meg a netnek is nagy szerepe van. A szülők akkor vajon miért nem olvasnak, ha egyszer ők még ezt látták a szüleiktől?
119. egypt (válaszként erre: 108. - 9b10f3d7ff)
2012. szept. 4. 13:44
Szerintem borzalom, már kifejtettem, miért. Írtam, hogy nem gond természetesen, ha valaki elolvassa, de azon kicsit meglepődtem, hogy egyesek szerint ez olyan könyv, amit a gyerekének feltétlenül el kéne olvasnia.
118. c1e9612cd3 (válaszként erre: 114. - A0c1361e44)
2012. szept. 4. 13:42
hát, abba én is "belehaltam" gyerekként... pedig 2x is megkaptam karácsonyra ( Téli berek-el együtt).... annyira rossz élmény volt gyerekként, h mai napig nem vitt rá a lélek, h elolvassam.... Apám viszont felzabálta mindkét alkalommal.... Legalább ő jól járt
117. 34c48a3825 (válaszként erre: 113. - Trapiti)
2012. szept. 4. 13:41
Sem a kínszenvedést, sem a rákényszerítést nem tudom az olvasással kapcsolatosan értelmezni.
116. spinneli (válaszként erre: 114. - A0c1361e44)
2012. szept. 4. 13:40

Szerintem összetett, hogy valaki miért szeret olvasni, vagy miért nem...nem csupán a környezeten múlik.

Én például nagyon szeretek olvasni, a húgom meg egyáltalán nem.

Sok esetben ludas benne egy-egy diszkfunkció, amit nem vesznek észre az iskolában...ehhez kapcsolódó rossz élmények...


Persze, sokat számít a minta is, de önmagában ettől egy gyerek sem szereti meg az olvasást, én így látom.

115. zakajeo (válaszként erre: 71. - Tixtina)
2012. szept. 4. 13:37

:(((nálunk is kicsiként volt kötelező a Kincskereső,sajnálom nagyon,nem értik még egyáltalán....filmben még azt mondom igen,de könyvben kompletten nem,nem is olvasta el a fiam akkor rendesen és nem is erőltettem neki bármennyire könyvpárti vagyok....


Gimiben imádtam a Kisherceget és ha eszembe jut manapság is fellapozom....

114. a0c1361e44 (válaszként erre: 91. - Adri1220)
2012. szept. 4. 13:37

A mai gyerekek azért nem olvasnak, mert még a szülőktől sem látják. Szerintem.


Az én fiam olvas, mert ezt látja tőlünk. A korosztálya le is van meredve, hogy mindig van nála olvasnivaló.


Felnőttként már jó a tüskevár, de gyerekként...

113. trapiti (válaszként erre: 111. - 34c48a3825)
2012. szept. 4. 13:33
Számomra pedig ez furcsa, mert nagyon nem mindegy milyen egy könyv. Én el tudom képzelni, hogy bizonyos könyvek bizonyos embereknek semmiféle élvezetet nem okoznak, és ha mégis rájuk kényszerítik az olvasását, az szenvedés. Ha valakinek mindegy mit olvas, ott szerintem gond van.
112. zakajeo
2012. szept. 4. 13:33
Ha csak egyet lehet amit nem figyeltem:( akkor inkább csalok és kompletten Fekete István:)
111. 34c48a3825 (válaszként erre: 98. - Trapiti)
2012. szept. 4. 13:30
Én NEM beszéltem arról a könyvről, kizárólag annak adtam hangot, hogy számomra idegen "kínszenvedésként" megélni egy könyvet.
110. zakajeo (válaszként erre: 1. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:28

Ép kisiskolás gyerekem van(11év) és egyelőre nem szeret olvasni,tehát én főként konkrét könyv helyett azt az érzést kívánom neki ami elfogott amikor olvastam.


Mindenevő voltam,és nagyon sok könyvet elolvastam de ami most eszembe jut hirtelen ezt a kérdést olvasva az a Két Lotti és az Édes mostoha...mivel az aktuálisan érintett gyerekem fiú, ajánlom neki a Törökfejes kopját és a Nyomkeresőt:)

109. 34c48a3825 (válaszként erre: 105. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:26
Na igen, a legtöbb mese sem irodalmilag kiemelkedő, hanem tipikusan a tanulságmesék az életre tanítanak, oktatnak, tudást adnak át. Az Édes mostoha is ilyen, szól arról, hogy ne ítélj elhamarkodottan, előbb ismerd meg a másik embert, ne gondold, hogy a pletykák igazak, hiszen a történetben is édes lett az a mostohaanya.
108. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 101. - Egypt)
2012. szept. 4. 13:25
Miért borzalom??? Elolvastad Te is, és nem lettél kevesebb tőle, én is olvastam, a lányom is. Ettől még nem ragadtunk le ennél a stílusnál. Igaz nem is biztos, hogy mindig valami mások által divatosnak tartott szörnyen komoly irodalmi művet olvasok. Nálam ez hangulat függő. Van amikor belemélyedek komolyabb könyvekbe, de van amikor egy könnyű, laza olvasmányra vágyom csak. Szerintem a gyerekeknek is belefér, éppen ezért, egy laza, és egy nehezebb olvasmány is.
2012. szept. 4. 13:22
Grim és Andersen mesék, illetve a magyar népmesék sztem :)
106. spinneli (válaszként erre: 105. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:17

Ezt a véleményt felnőttkorra is tartom.

Harry Pottert úgyanúgy elolvasom, mint E.L. Doctorow-ot.

:)

105. spinneli (válaszként erre: 103. - Egypt)
2012. szept. 4. 13:15

Kislánykoromban olvastam utoljára, csak az érzések maradtak meg-szerintem az a jó, ha ilyen szempontból "vegyesen" olvas az ember, nem csak magasirodalmat.

:)


Magam részéről az első "komolyabb" könyvet (tehát nem mesekönyvet) 7 éves koromban olvastam, a Heidi-t, nemrég újraolvastam, az is hasonszőrűen szirupos, hatásvadász könyvecske, de anno. érzésekben nagyon sokat nyújtott, szerintem ez sem elhanyagolható szempont, és ebből a szempontból igenis értékes.

104. Banyaci
2012. szept. 4. 13:11
Tizenévesként a Nagy indiánkönyvet olvastam el. Én imádtam, de a gyerekeim nem kíváncsiak még rá. Az édes mostohát is nagyon szerettem a mesét belőle én a mai napig mesélem a kicsiknek. Nagyon kevés könyvem volt, leginkább kölcsön ha kaptam valakitől. Így én a legtöbbett olvasottkönyveimet nem adom a gyerekeim kezébe. Ezek: Ápolástan, latin- magyar orvosi szótár, Mindent a szívről, Tüdőgyógyászat, Orvosi enciklopédia kedvenc részem a fertőző betegségek fejezete volt és a légutak megbetegedései. Szóval ezeket ők kihagyják. A pál utcai fiúket viszont én is szerettem és már a nagyobbak is elolvasták és szeretik is.
103. egypt (válaszként erre: 102. - Spinneli)
2012. szept. 4. 13:06
Semmi, csak egy tömény, szirupos giccs, gyerekponyva. Nem irodalom. Ettől persze el lehet olvasni, de szerintem az is fontos, hogy a gyerek értékes dolgokat olvasson mind tartalmilag, mind nyelvezetét tekintve.
102. spinneli (válaszként erre: 101. - Egypt)
2012. szept. 4. 13:02
Én imádtam...mert mi a gond vele?
101. egypt (válaszként erre: 91. - Adri1220)
2012. szept. 4. 12:59
Az Édes mostoha valami borzalom... Érthető, hogy egy kislánynak tetszik, nekem is tetszett gyerekként, megkaptam valakitől és elolvastam, de nem ártana a gyerek irodalmi ízlését is formálni valamennyire.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook