Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Húsvétra műsort készítenénk a gyerekeknek a templomban! Tudna valaki pár oda illő verset, esetleg éneket? fórum

Húsvétra műsort készítenénk a gyerekeknek a templomban! Tudna valaki pár oda illő verset, esetleg éneket? (beszélgetős fórum)

2011. márc. 28. 22:40

Isten kezében

(Romániai magyar költők istenes versei Castrum Könyvkiadó; Reményik Sándor, Dsida Jenő, Áprily Lajos, Berde Mária, Kányádi Sándor, Szilágyi Domonkos, Reviczki Mária, Wass Albert a sok közül).

2011. márc. 28. 22:16

Az áhitat kifejezést szokták inkább használni, ami a ráhangoltságot kiívánja kifejezni.

Elpőször Izajás könyvéből a "Szenvedő szolga" idézeteket emelném ki, melyben megjövendölik Jézus szenvedését. A következő rész mér a virágnapi bevonulás, ill. a nagycsütörtöki utolsó vacsora, az Olajfák hegyén való imádkozás, vérrel verejtékezés, Júdás árulása. Pilátus általi elitéltetése, a megostorozás, bíborba öltöztetés, tövissel való megkoronása, Péter tagadása. Elindul a Golgotán, találkozik édesanyjával, Veronikáva, elesik, Cirenei Simon, elesik, a síró jeruzsálemi asszonyok, elesés, ruhától való megfosztás, felszegezés, az egyik latornak megbocsájtás; Jézus Jánosra bízza édesanyját és az édesanyjára Jánost. Délután 3 óra. Napfogyatkozás, földrengés, a kárpit megreped. "Valóban isten fia volt." Eltemetik az asszonyok. A római katonák őrzik a sír bejáratát, de elalszanak. Másnap mennek az asszonyok és üres a sír, egy angyal ül és közli az asszonyokkal, hogy az élőt ne keressétek a holtak között, mert Jézus feltámadt! Nem hisznek az asszonyoknak. ("Bolond asszonybeszéd"). Emmauszi tanítványok története lehet a folytatás: Jézus feltámadt, él!

A szentírás vonatkozó szövegeit olvashatnák a kisebbek. A zenei darabokat egy szólamban énekelhetnék halkan a nagyobbak, csak a végén énekelhetne Mindenki hirdetve a feltámadás örömét. Akkor már harangok, kiscsengők, orgona tuttiban. (Hitoktatóként így állítanám össze az egyes részeket. A gyermekek lehetnének korhű-utánzatú ruhákban. Fehér ministráns ruha, színes fejfedő és színes kendők-sálak a vállukra, derekukra, bot a kezükben.

26. semmise (válaszként erre: 17. - Alkeszosz)
2011. márc. 28. 21:36

Kedves Alkeszosz!

Ez egy hihetetenül gyönyörű dal! Nagyon köszönöm neked!

25. c130f7eb3b (válaszként erre: 24. - A14deb9047)
2011. márc. 28. 20:54
A templomi "műsor" (?!), inkább a szolgálat szót használnom, teljesen más feladatot jelent, mint pl. egy iskolai műsor. Ezért én mindig kérem a lelkész segítségét is, sőt az anyagot ő szokta a rendelkezésünkre bocsátani, mert egy rosszul kiválasztott anyagból a templomban nem rossz műsor lesz, hanem szentségtörés, és ebbe semmiképp nem szabad "belefutni".
24. a14deb9047 (válaszként erre: 22. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 20:47
Nem csupán teológiát végeztem, hanem Vácott kántorképzőt is, ezért írtam. És a megoldanó feladat nagyon nehéz (nem úgy, mint a karácsony...)
23. c130f7eb3b (válaszként erre: 22. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 20:46
utolsó mondat helyesen: kár, hogy nem ez a téma. (a "valamint" véletlenül került oda)
22. c130f7eb3b (válaszként erre: 20. - A14deb9047)
2011. márc. 28. 20:44

Természetesen nem vitatom a hivatalos állásfoglalást, és a Te véleményed sem cáfolom, de a vitaindítóból én úgy értelmezem, hogy "laikust" (bocsánat, nem sértésnek szánom) kértek fel a gyerekek a húsvéti szolgálatukhoz. Mivel a gépzenének a templomban nincs helye, ezért javasoltam többek között az éneklést, és azt is kántori- vagy saját kíséret mellett. Jómagam pl. xilofon-szakkört alakítottam, a gyerekek már több szólamú énekeket is előadnak, de vannak, akik gitárral, furulyával, fuvolával kísérik az éneket, mert orgonán játszani csak nagyon keveseknek adatik meg. Ezért a személyes részvétel, élmény és felelősség az én szememben felülírja az orgonahangot. Természetesen csak akkor, ha ez igényes kivitelezésű, és nem sérti az adott gyülekezet szabályait.

Nekem az egyházi "könnyűzene" közösségformáló erejéről nagyon pozitív tapasztalataim vannak, és szívesen beszélgetnék Veled erről, valamint a kár, hogy nem ez a téma.

2011. márc. 28. 20:30

A 3. legfontosabb nevet majdnem kifelejtettem:

dr. Leányfalusi Vilmos (orgonaművész, zeneszerző), aki Rómában és Párizsban tanult, jelenleg a kalocsai Érseki Székesegyház orgonistája és karnagya; a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye Kántorképzőjének az igazgatója;

20. a14deb9047 (válaszként erre: 13. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 20:18

Nem akarom leírni, hogy mit tanítanak a kántorképzőn a gitárról és a furulyáról, ill. az "egyházi könnyűzenéről"...

Egyházunk hivatalos hangszere az orgona.

Más környezetben (tábor, tópart, összejövetelek, stb.) még úgy ahogy elmegy, de nincs helye a templomban és a liturgiához, ünnephez kapcsolódó eseményeken. Csak két név a hivatalos állásfoglalásra hivatkozva: Tardy László a Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás templom) karnagya, Varga László (orgonaművész, zeneszerző), a váci székesegyház karnagya;

de hivatkozhatok Barsi Balázsra (OFM)is, aki papi-szerzetesi hivatása mellett a Zeneakadémián egyházzenét is tanít.

19. Alkeszosz (válaszként erre: 18. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 12:08

Nem először járok így. Az egérben felejtett linket rossz helyre illesztem. :(

Pedig még mosolyogtam is , és csodálkoztam hogy mit írtál. De miután rákattintottam megértettem az első indulat.


Örülok hogy segíthettem! További szép napot, és jó szereplést a gyerekeknek!

18. c130f7eb3b (válaszként erre: 17. - Alkeszosz)
2011. márc. 28. 12:05
Látod, kedves felebarátom, ha ezzel kezded, akkor nem figyelmeztetést kapsz, hanem köszönetet. Mert ez tényleg nagyon szép. De azért lásd be, hogy az a másik elég necces egy ilyen kéréshez...
17. Alkeszosz (válaszként erre: 15. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 11:57

Kicsit korán ítélkeztél felebarátoddal kapcsolatban.


Ez lett volna a link, csak elfelejtettem kijelölni, és még az azelőtt linkelt videó maradt az egérben.


[link]

16. Alkeszosz (válaszként erre: 15. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 11:47

Úgy tudom ilyen fenyegetés miatt téged hamarabb kitiltanak.


dE rossz link maradt kijelölve.

Megnéztem. Nem ezt akartam linkelni. :)

15. c130f7eb3b (válaszként erre: 14. - Alkeszosz)
2011. márc. 28. 11:38
Nagyon nem vagy vicces, hogy mások világnézeti meggyőződésével játszol. Még egy szó, és kitiltatlak a fórumról.
2011. márc. 28. 11:11

Ez aranyos, de keresek jobbat. :)


[link]

13. c130f7eb3b (válaszként erre: 12. - C130f7eb3b)
2011. márc. 28. 11:09

Most látom, énekek is kellenek. Minden egyháznak vannak ifjúsági énekeskönyvei, fülbemászó dallamokkal, érdemes ezekből válogatni, merthogy kisgyerekekkel dolgozol. Megkérhetsz esetleg egy nagyobbat, hogy gitárral, furulyával vagy akármivel kísérje a kórust. A kántor orgonakísérete se rossz megoldás.

De megbeszélheted a lelkésszel, hogy ajánljon olyan zsoltárt, ami aznap nem kerül bele a liturgiába, és lehet, hogy a gyülekezet is bekapcsolódna az éneklésbe. Semmiképp ne vigyél a templomba gépzenét, mindeképpen élő legyen!!!

12. c130f7eb3b (válaszként erre: 1. - Semmise)
2011. márc. 28. 10:55
Túrmezei Erzsébet, Füle Lajos, Lukátsi Vilma és Puszta Sándor verseit keresd a neten. Gyönyörűek, nem győzöl majd válogatni.
11. a14deb9047 (válaszként erre: 8. - Semmise)
2011. márc. 27. 18:34

A kántort meg kellene "fűzni" segíteni.

Az orgonával jól meg lehet "támasztani" a társaságot.

2011. márc. 27. 18:32
És ajánlani tudnám még Sík Sándor Keresztútjából részleteket.
9. a14deb9047 (válaszként erre: 5. - A14deb9047)
2011. márc. 27. 18:32

És itt van alföld13, akinek a felesége hittanár több mint 20 éve;


inkább a kórus-zenei részét ismerem

(Tartini: Stabat Mater,

Kodály Z.: Áll a gyötrött;

Mozart: Ave verum corpus;

J. S. Bach: A fénylő istenarcot, (koráll a János passióból, Ho. 61. sz. ének);

Roselli: Adoramus te, Christe;

Händel: Halleluja;

Mozart: Alleluja;

Händel: Győzelmi kórus;

Charpentier: Te Deum;

Dicsőség, szent áldás, tisztesség.)

8. semmise (válaszként erre: 5. - A14deb9047)
2011. márc. 27. 18:20
Elsősektől hatodikosokig vennének részt. Sajnos itt a felnőttek, szülők, nagyszülők bárki nem akarnak ilyen műsorokban részt venni. De a gyerekek nagyon lelkesek.
7. a14deb9047 (válaszként erre: 4. - Dogiz)
2011. márc. 27. 18:18
Liturgiában a passiót kétszer is énekelik vagy olvassák; még az "egyszerűbb" is nehéz...
6. dogiz (válaszként erre: 4. - Dogiz)
2011. márc. 27. 18:17
Igaz lényeg mekkora gyerekekkel. Esetleg a felnőttekkel közösen.
2011. márc. 27. 18:16

Bár van pap a hoxán: tommyatya; (ő jobban ismeri a görögkeleti liturgiát);

Hányadikosok a gyerek?

2011. márc. 27. 18:16
Miért nem próbáltok egy rövidebb passiót?
3. semmise (válaszként erre: 2. - A14deb9047)
2011. márc. 27. 18:14
Természetesen Jézus szenvedéséről, feltámadásáról, a megváltásról szól.
2. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Semmise)
2011. márc. 27. 18:09
Milyen a történeti keret?
2011. márc. 27. 18:07
A gyerekek kérésére műsort adnánk elő görög katolikus templomban húsvétkor, de sajnos nincsenek oda illő verseim, csak egy énekem. Akinek van küldjön nekünk! Köszi!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook