Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Házasságkötési hagyományok, szokások fórum

Házasságkötési hagyományok, szokások (beszélgetős fórum)


2009. márc. 7. 17:31

Sziasztok!

Kis falunkban olyan szokások vannak, hogy az egészfalu menyasszony nézőbe megy ahol is megkinálják őket sütivel, borral, aztán a menyasszony barátnői verset mondanak, mielött a vőlegény kivezetné a leányszobából. /a vers szövege a naplómban megtekinthető./Vissza nézni nemszabad. Ha nem falubeli a vőlegény akkor a falu legényei mielőtt kiérnek a faluból szalagot húznak át az úton, megállásra kényszerítve a párt, és a vőlegénynek mondanak valamit (nem tudom mit) ekkor "vám" ellenében elviheti a lányt elveszik a szallagot és szabad az út. A vámot meg elisszák a kocsmában.


A mi esküvőnkőn a sogornőm a kanalat cserélte ki olyan pici kanálra amire talán 1 cseresznye mag fér rá, de én előrelátó voltam mert a tesóm táskájában ott volt 2 teljes evőeszköz készlet.

8. k.tünde78 (válaszként erre: 7. - Hettikem)
2009. márc. 5. 17:31
Az újasszonyi ruhát pedig a fiú szüleinek kell megvenni.
2009. márc. 4. 20:58

Én azt tudom,hogy régen a lányos család állta a hozományt,a lakodalmat.Aztán a nyolcvanas években volt olyan,hogy a lány vette a fiúnak az inget,a fiú vette a csokrot.A régi-új-kék-kölcsönkapott amerikai vagy angol szokásból átvett dolog.Volt olyan,hogy falusi esküvőn a násznagy ment elöl a templomig,és ahol megállították meg kellett kínálni a nézelődőket kaláccsal,pálinkával vagy borral.Azt mondják az új házasoknál aki az igenek kimondása és a csók után először megszólal a templomból kifelé,az lesz a "főnök".A nászi ágyba a párna alá rozmaringot raktak a bőséges gyermekáldás segítésére,fiúra számítva.Szoktak a vendéglátó helyre beengedés előtt egy farönköt fűrészeltetni a fiatalokkal,hogy lássák milyen az összhang.Előlünk pedig egy óvatlan pillanatban lelopták az egyik terítéket a pincérek,hogy egy tányérból együnk.

Majd írok még poénokat a lagzira,vacsorára.

2009. jan. 29. 11:58
A házasság kötés után vissztérve a lagzi helyszinére,mézzel vagy kocka cukorral várják az ijfú párt.Vagy..összetörnek a pár elött egy tányért..és mint ifjú feleség,azonnal seprőt,és lapátot kap a kezébe,hogy össze szedje a széthullott cserepeket:))Vagy...rizst szórnak az ifjú pár hajába (ilyensok gyermeketek legyen felkiálltással)Vacsorakor,az uj asszonynak kell férje részére tányérba szedni a finom ételt:)
2009. jan. 29. 10:10

én olyan játékrol tudok:


pár lány a firss feleséggel 1 sorba áll. A férjnek bekötik a szemét, és ki kell illat alapján választania a feleségét.

Ugyan ez forditva. Nagyot lehet rajta mulatni.

4. 12e44458f8 (válaszként erre: 1. - 75f3d32d2e)
2009. jan. 29. 09:48
meg voltak különböző játékok a lagzin, menya lopás, cipő lopás, stb
2009. jan. 29. 09:47
én olyanról is hallottam hogy a menyasszonynak 3 x rá kell verni a fenekére a szülőknek!hogy utóljára jól megneveljék így jó feleség lesz!akkor van még olyan is hogy csinálni kell egy kis textil zsákocskát! ebbe rakj 5 db apró kavicsot, fahéjjat cukrot meg sót!és amikor a szertartás van fogd a kezedben szorosan vagy kösd a harisnyatartódra! az 5 kavics jelentését nem tudom de a fahéj a meghittséget a cukor az édes életet a só a változatosságot jelenti...ha még eszembe jut valami akkor írok
2009. jan. 29. 09:46

Szia!

Én az utolsó éjszaka anyukámmal aludtam, nem láthatott fehér ruhába a násznép csak amikor a kikérő volt.

Kék: combfodor

Régi: fehérnemű

Kölcsönkapott: kesztyű

Pénzérme: 5Ft a cipőben

Új: ruha

Férjemmel tánccal kezdtük meg a lagzit, nem volt külön keringő. Volt menyecsketánc, csak pusziért, meg a szertartás után rizsszórás a lánykikérőn meg rózsaszirmok.

2009. jan. 29. 09:34

Sziasztok!


Felétek milyen szokások, illetve hagyományok vannak mikor férjhez megy egy lány.

Mit tudtok a következő "szokásról":

Legyen valami kék, valami új, valami régi és valami kölcsönvett.

És persze kíváncsi vagyok a többi ehhez hasonló szokásra is.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook