Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hangosan szülni vagy csendben "tűrni"? Fájdalomcsillapítással vagy anélkül végigcsinálni? fórum

Hangosan szülni vagy csendben "tűrni"? Fájdalomcsillapítással vagy anélkül végigcsinálni? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
44. Noj84 (válaszként erre: 43. - OlíviaAnna)
2009. szept. 10. 08:44
tiszta szcientológia! :)
43. OlíviaAnna (válaszként erre: 18. - Ad04b33206)
2009. szept. 10. 06:56
A "bevésődik" nem arra akart utalni, hogy bárki is emlékezne a születésére. Az erőszak nélküli vagy gyengéd születés egy francia orvos, Frédérick Leboyer nevéhez fűződik. A születés utáni pillanatokban csöndet, félhomályt, meleg és nedves környezetet igyekszik teremteni a babának, hogy a legkevesebb megrázkódtatással kerüljön a méhből a külvilágra. A Tudomány Kaptár Alapítvány egyik cikkéből idézem: "Az 1950-es évek óta ismert tény, hogy fájdalom jelenlétében az elhangzott szavak, mondatok különleges erővel bírnak és akár évekkel, évtizedekkel később is károsan befolyásolhatják az egyén életét. A fájdalom pillanataiban ugyanis minden érzet elraktározódik. Később, amennyiben az illetőt hasonló hatások érik a környezetében, az elraktározódott fájdalomérzet újra megjelenik anélkül, hogy tudatosodna annak forrása. Így történhet meg például, hogy a születés pillanatában az újszülöttet érő vakító fény felnőttkorban egyeseknél az erős fényre való túlzott érzékenységet eredményez. Az erős fénytől kapott fejfájás valójában a szülőcsatornán való nehéz átjutás és a fejet ért nyomás, a tüsszentés pedig az anyaméh melegéből a hideg külvilágba érkezés újraélése. Ezekből a felfedezésekből táplálkoznak Leboyer gyöngéd születésre vonatkozó legfontosabb irányelvei: nyugalom, csend és félhomály." Erre próbáltam célozni, elnézést, talán nem volt egyértelmű.
42. OlíviaAnna (válaszként erre: 41. - Moonlight1984)
2009. szept. 10. 06:39

Hozzászólásodból kiderül, hogy nem tudod, hogy két különböző dologról van szó: a gerincközeli, orvosi néven epidurális fájdalomcsillapítás esetén a mozgató funkció mindvégig érintetlen marad, szemben a császármetszés során alkalmazott mélyebb érzéstelenítést biztosító hátgerinc vagy spinális érzéstelenítéssel. A kettő nem ugyanaz. Utóbbi esetén gerincburkon át a gerincet körülvevő agyvíz térig (liquor térig) hatol a tű. A gyógyszer közvetlenül az agyvízbe kerül. Két szobatársad esetén erről lehetett szó. A fejfájás gyakori mellékhatás, de nem szükségszerű, a beavatkozást követő 24 órában tilos a mozgás (ez magyarázza a katétert).

A babák alvását nem a spinális érzéstelenítés okozta. A narkózis (gáz belégzése) esetén fordulhat az elő, hogy az altatószer átjut a magzatba, az anyatejbe. Az EDA-nál épp ezzel a mellékhatással nem kell számolni.

2009. szept. 9. 23:29

Én EDA nélkül szültem,és a két szobatársamat elnézve nem is bánom.

Én szabadon felkelhettem,nem volt mindenféle ketyere meg infúzió rámkötve.

Lépcsőztem,guggoltam,ültem,feküdtem,mikor mire volt szükségem.Este 9-től másnap délutánig eltartott ugyan-a java hajnaltól délutánig-de ki lehetett bírni.

Még aznap este fel tudtam kelni mosakodni,miegymás.A két szobatárs hideg borogatással,vesetállal ellátva koplalt és szigorúan feküdt-Ők kérték az EDA-t,egyiküknél császár lett a vége.A kislányom már másnap reggel remekül boldogult az evéssel,a két másik kicsi viszont inkább aludt.Nem tudom van-e összefüggés,de érdekes volt mindenesetre.

Biztos,hogy valamennyi átjut a babákba is a szerből-hát ettől én meg akartam kímélni a lánykámat.

Nem volt SL méret a 4500 grammjával :-) néha én is úgy éreztem,mindent megtennék csak ne érezzem a fájdalmat...de szerintem a szülés természetes folyamat,és minden beleavatkozásnak van valamilyen következménye,még ha elenyésző is.

Második lányom 3 óra alatt megérkezett,ott idő se lett volna gondolkozni.Ő se maradt le sokkal a tesója súlya mögött,de jobban kikészített,mert sok vért vesztettem.

Egy percig se bánom,hogy úgymond természetesen szültem.

Nem ítélek el senkit,aki kér érzéstelenítőt,az a saját szíve joga,mindenki tudja saját magáról mit bír.

40. misz
2009. szept. 9. 22:47

Én sajnos nagyon alacsony fájdalomtűrési küszöbbel rendelkezem, és ahogy bekerültem a szülőszobába még boldog-boldogtalannal közöltem, hogy EDÁ-t kérek. Sajnos a fogadott dokim szabadságon volt és egy barom jött be, aki nem engedte beadni sokáig. Mondván, hogy nem kívánságműsor.


3 órán át voltak másfél percig tartó 5, majd 3 perces fájásaim. Végigüvöltöttem az egészet. Nem hisztiből. És nem érdekel ki mit gondolrólam ezért. Én feküdtem ott, én éreztem.

3 óra elteltével csak 1 ujjnyira voltam nyitva. Akkor megkaptam végre az EDá-t. Hát az maga volt a megváltás! Komolyan mondom. Éreztem a fájásokat, de nem fájtak. A tolófájásoknál is éreztem mikor kell nyomni és meddig, de nem fájt. Csöndben, tudtam csak a nyomásra koncentrálni. És a 4. nyomásra meg is lett a kisfiam. Éreztem azt is ahogy kicsusszant a kis teste, de semmi nem fájt. Csodás volt.

A varrást sem éreztem.


És a világon semmi mellékhatást, ártalmat, problémát, mellékhatást nem okozott.


Én csak ajánlani tudom mindenkinek.


És a lényeg: Joga van mindenkinek eldönteni, hogyan szeretné, hisz ezt mindenki maga éli át, maga érzi. És senkinek nincs joga ítélkezni a másik felett, mert nem ő fekszik a szülőágyon és nem ő érzi a másik fájdalmát.

39. Kocska
2009. szept. 9. 22:21
Egyébként 4 barátnőm szült másik kórházban az idén, több mindent kipróbáltak,kéjgáz,Eda stb, de végül mind3an császárosak lettek.Persze ettől,csak érdekesség,hogy ők is első babával, mint én, de jobbat akartak,ezért mentek máshova kórházba, és csak én ebben a pusztulatban tudtam spontán szülni.
38. Kocska (válaszként erre: 1. - Ad04b33206)
2009. szept. 9. 22:17

Nálunk a kórházban semmi lehetőség sincs fájdalomcsillapításra! Közölte az orvos,hogy annak idején a nők kint szültek a szántóföldeken és ott sem volt semmi fájd.csillapítás.Ezt át kell élni az anyává váláshoz. Mondja ő, aki FÉRFI és sosem fog szülni!

A naplómban a 115-ös hozzászólásban van leírva a kórházunkról egy igazi konkrét életkép.Borzalmas!

DE TÚLÉLTEM!Bár ezen én is meglepődtem!

Szóval, a hang kiadásról az a véleményem,hogy ugye a nyomásnál nemszabad,hogy arra menjen az energia és ne a tolásra.DE az erölködében,akaratomon kívül, belőlem is jött ki nyikkanás, pedig tudtam,hogy nem szabad.

De szerintem is egyénfüggő.A mellettem lévő ágyon a nő csak pihegett fájások alatt, én meg vergődtem, mint egy partravetett bálna, hát lehet idegesített az ő fájdalomtűrése jobban is, mintha sikítozott volna.

37. ad04b33206 (válaszként erre: 30. - D58b988bee)
2009. szept. 9. 17:12
nos hat en nem tudom. Olvasom ezt az oldalt, de nekem ott ala kellett irnom, hogy ha valami törtenik es lebenulok akkor nem vallaljak a felelösseget. Sajnos a papir a korhazban van igy nem tudom bemasolni, pedig most szivesen megtennem. + miutan nekem beadtak feküdnöm kellett. Mondjuk nem kimondottan emiatt, hanem ezer gep volt ramrakva hogy minden ok legyen. Szoval nem tudom. Pedig en is PDA-t kaptam.
36. Khatif
2009. szept. 9. 16:52

En kaptam fajdalocsillapitot, de nem edat, sot kiabaltam is.

Ha ezert valaki megvett nem erdekel.

Ugy tettem, ahogy ereztem, hogy tennem kell. Igy is buszke vagyok arra, hogy eletet adtam a kisfiamnak.

2009. szept. 9. 16:45
Utálom a rémtörténeteket terjesztőket.
2009. szept. 9. 16:45

EDA mellékhatásai


1. A kitolási szak megnyúlása, a nyomási reflex csökkenése, kiesése

Számos tanulmány igazolta, hogy az EDA alkalmazása a szülés során mérsékelten megnyújtja a kitolási szakot. Ennek oka a nyomási reflex csökkenése vagy kiesése. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, ha közvetlenül a kitolási szakot megelőzően adagolunk gyógyszert.

Nem feltétlenül jelent gondot, sőt kedvező hatású koraszüléseknél, farfekvéses magzat születésekor.

2. Motoros blokk a hasfal és az alsó végtag izomzatában

Kiterjedése, erőssége az alkalmazott gyógyszer fajtájától, töménységétől és dózisától függ.

3. Érzéskiesés

4. Sympatikus blokk

Következménye az általános értágulat kialakulása, ami vérnyomás-csökkenést okozhat. Ennek kivédésére adjuk az EDA bevezetése előtt az infúziót.

5. Remegés

A sympatikus blokk miatt kialakuló értágulat fokozott hőleadással jár, csökken az alaphőmérséklet és a szervezet izomműködéssel, remegéssel fokozza a hőtermelést.

6. Szédülés, hányinger, hányás

A sympatikus blokk következtében kialakuló vérnyomáscsökkenés következménye.

7. Viszketés

Kábító fájdalomcsillapítók adagolása után figyelhető meg.

8. Vizeletürítési nehézség

A hólyagot beidegző idegek blokkja miatt alakulhat ki. Megelőzése szempontjából fontos a bevezetés előtti vizeltetés és az érzéstelenítés ideje alatti, legalább 2 óránkénti vizeletürítés.

9. Hátfájás

Kialakulhat a szülés alatti és utáni fiziológiás változások következtében, vagy az epidurálisan bevezetett tű, katéter és a beadott gyógyszer következtében.

33. d58b988bee (válaszként erre: 31. - A61817160c)
2009. szept. 9. 16:43
Nem tudom szakmabeli volt-e az ilető, de ez is nagy baromság.
32. 1eb84e4bad (válaszként erre: 18. - Ad04b33206)
2009. szept. 9. 16:34

1. micsoda stílus, hajaj!

2. nem mondtam, hogy ne kérjen fájdalomcsillapítót, aki akar.

3. ha bevésődik, nyilván tudat alatt, nem pedig úgy, hogy később mesélni tudj róla...

31. a61817160c (válaszként erre: 1. - Ad04b33206)
2009. szept. 9. 15:48
Én egy napot vajúdtam mire meglett a drágám.Nem kértem fájdalomcsillapítót, de iszonyúan fájt!!Volt h azt éreztem nem bírom.100-as fájások kb 3 órát tartottak.Azért nem kértem mert gyógytornász ismerősöm mondta, h -sokan nem tudják-agyvérzést lehet kapni az EDA-tól, ha vki nem pihen eleget utána.
2009. szept. 9. 15:45

NEM OKOZ BÉNULÁST!!!ILYET NEM ÍRNAK SEHOL.


[link]


ezen az orvosi oldalon is le van írva.

29. d58b988bee (válaszként erre: 25. - Ad04b33206)
2009. szept. 9. 15:39
A spinalis érzéstelenítéssel keveritek sokan.
28. ében11 (válaszként erre: 27. - Ad04b33206)
2009. szept. 9. 13:42
elhiszem.én is úgy voltam vele ha sokáig tart a vajúdás akkor kérem...azt hittem kb. 10-12 óra lesz, mert a sógornőm előttem szült és 11 órát vajúdott.szerencsére nekem "röpke" 4 óra volt.
2009. szept. 9. 13:35
nos en sem ugy mentem be hogy közöltem itt vagyok, kerem a fajdalomcsillapitot. De mikor 5 ora utan ott tartottunk hogy meg mindig csak 2cm-re voltam nyitva es a fajasok meg 1-2 percenkent jöttek az eleje ota, tele volt a tudatom az egesszel. Es azt hallgattam vegig hogy ebböl majd holnap lesz baba..na akkor mondtam hogy kerek eda-t, mert a vegere igy nem lesz eröm az egeszhez. Igy is kellett meg varnom mig 6cm-re kinyilt a mehszaj, addig nem kaptam. Igy is lehuztam azt a 8 orat nelküle es köszönöm, eleg is volt megtapasztani milyen kellemes a szüles.
2009. szept. 9. 13:29

én azt hittem majd csendben leszek-mert bírom a fájdalmat és nem vagyok egy hangoskodó típus.

de a vajúdás végén bizony én kiabáltam-mert nem a viselkedéssel foglalkoztam hanem befordultam csak a fájásokkal foglalkoztam.és nem is szóltak rám emiatt.ennek meg végképp külön örültem hiszem nem szándékosan kiabáltam csak úgy feltört belőlem-de így legalább szépen haladt a tágulás.összesen 4 órát vajúdtam.

mikor már nyomni kellett csöndben voltam, mert a légzésre nyomásra figyeltem ahogy a dokinőm meg a szülésznőm mondta.

ja és nem kértem fájdalomcsillapítót, nem is terveztem.de ott volt mellettem minden-gáz, meg orvos stb.és rögtön fel is ajánlották bármelyiket választhatom.de én érezni akartam az egészet.

de jó hogy lehet dönteni választani.

amúgy a másik szobában vajúdóra rászóltak mikor nyöszörgött, neki más dokija volt.engem nem zavart hogy hallottam a többieket-sőt egy babát is hallottam felsírni-jó érzés volt.alig vártam hogy én is odáig jussak el...

25. ad04b33206 (válaszként erre: 24. - D58b988bee)
2009. szept. 9. 12:30
jaaj, de örülök neked. Es vegre olyan aki ert is hozza. Bar nekem azt mondtak, hogy le lehet benulni, ezert is kellett elötte egy elöadason resztvenni itt, elolvasni egy adag infot, megadni egy csomo adatot magadrol es alairni hogy vallalod az egeszet ugy ahogy van. (dehat manapsag igazabol mindennek lehet mellekhatasa es mindenbe bele lehet halni...)
2009. szept. 9. 12:25
Én az elsőt EDA-ban szültem, mindenkinek, aki nem bírja a fájdalmat csak ajánlani tudom, ja és ami lényeg NEM LEHET LEBÉNULNI TŐLE!!!!Sok nőnek vezettem a szülséét ezzel is és enélkül is, szerintem, ha van rá lehetőségünk, hogy ne szenvedjünk miért ne ragadnánk meg. Ja és az is csak egy hülye tévhit, hogy, ha nem érzed a fájdalmat az nem is igazi érzés.
2009. szept. 9. 12:22

Sziasztok!

Én januárba szültem a kislányomat.És én kértem fájdalomcsillapítót!Egészen a szülés napjáig zárt volt a méhszájam és már korábban megbeszéltem az orvosommal,hogy ha úgy érzem kérni fogom,ő is ezt tanácsolta.Azt mondta kérjem ha úgy érzem mert az,hogy X órát végig vajúdok és már erőm nem lesz a végén nyomni annak nincs sok értelme.Mikor bementünk a kórházba mert,hogy fájásaim voltak,5percesek akkor 1ujjnyira voltam nyitva pedig itthon már fél napja fájásaim voltak.Aztán bele gondoltam milyen messze van az 5ujj .Ezért én kértem.Balszerencsémre 2órával később kaptam meg mint ahogy kértem.Addigra már szörnyen fáradtnak éreztem magam és a 2perces fájások között elaludtam.Mikor beadták még mosolyogni is volt erőm.Egészen addig mondtam a páromnak én még sem szeretnék 3gyereket.Mikor beadták sokkal jobban éreztem magam.Mivel később kaptam és a vártnál gyorsabban tágultam így a tolófájásokat nem éreztem.De attól tudtam nyomni és nem kellett fogó.A lányom nagyon szép kerek fejjel született.

szülés után 2órával lábra álltam sőt már a varrásnál kiment a hatása az érzéstelenítőnek.

Szerintem is mindenki más de tényleg nem kell megvetni azt aki kéri.Mert nem egy rossz dolog.Igen régen nem volt de ha van rá lehetőség akkor érdemes élni vele.

22. Noj84
2009. szept. 9. 12:12

én kértem az edát, pedig korábban nem akartam, de akkor adott helyzetben, mikor már harmadszorra is megkérdezte a szülésznő, igent mondtam. pedig akkor még nem is kiabáltam, csak csendben nyüszögtem. (a kórház jár jól, ha edát kérsz, nálunk boldog-boldogtalannak tukmálták)


aztán az eda előtt beadtak valami nagy dózis fájáserősítőt, amitől negyed óra leforgása alatt beindultak a tolófájásaim, pedig azt mondták, hogy csak órák múlva lesz baba.

így az edára nem maradt idő.

és emiatt a fájáserősítő miatt sokkal gyorsabb lett a szülésem, mint kellett volna. az egy dolog, hogy a párom nem ért a kórházba, de hogy még az orvosom is csak épphogy, az egy vicc.


a méhszáj még nem tűnt el, a baba meg már jött, fordítva fordult be a szülőcsatornába.

végül vákum, meg 4-es apgar lett a vége. és szinte biztos vagyok benne, hogy a rámerőltetett eda előtti fájáserősítő miatt történt ez.


legközelebb nem akarok ilyesmit. ha már fájdalomcsillapítás, akkor inkább a gáz. lett volna, csak itt épp akkor fogyott el.


érdekes, hogy a vajúdás piszokfájdalmas, de végig kussoltam, a tolófájásoknál meg üvöltöttem, pedig az már nem is fájt, csak egyszerűen muszáj volt...


összességében úgy vagyok vele, hogy mindenki döntse el, hogy mit szeretne.

minden tapasztalat más és más.

szerintem az első szülésemnél én rosszul döntöttem az eda mellett, pláne úgy, hogy meg sem kaptam. :D viszont tisztában vagyok vele, hogy nők ezreinek könnyíti meg a szülését.

2009. szept. 9. 11:59

Sziasztok!

Szerintem nem biztos,hogy úgy alakul a dolog ahogy otthon nagy pocakkal elképzeltük.Én tavaly szültem a kislányomat,a kiírt időpont előtt 3 héttel.Mire a kórházba értünk már 2 ujjnyira ki voltam tágulva,úgy hogy szinte nem is éreztem.2 óra múlva megszületett Dorka,időm sem volt érzéstelenítést kérni,olyan gyorsan történt,hogy eszembe sem jutott.

Persze ha pl.16 órát vajúdtam volna,otthon hiába fogadkoztam volna,hogy úgysem kérek fájdalomcsillapítást,a helyzet mégis megkívánta volna.

Úgyhogy szerintem helyzettől függ.

2009. szept. 9. 11:48

Sziasztok!


Olvasgattalak titeket, eléggé megoszlanak a vélemények :)

Nekem 2 gyermekem van. Az első 35 hétre, váratlanul született. A méhszájam már 30 hetesen bő 2 ujjnyira nyitva volt. A kórházba éréstől számított 5-ik percben megszületett, összesen 3 óra alatt. Tehát esélyem nem volt érzéstelenítőre meg egyebek. Olyan gyorsan történt minden, hogy mire észbekaptam már a hasamon volt a baby :) Nem kiabáltam, nem kérdeztem, csak nyomtam :)


A második időben jött, 3,5 óra alatt született meg, ebből fél órát töltöttem a kórházban. 4280gr volt, érzéstelenítőt itt sem kértem, mert esély itt se lett volna. De ha lett volna, én akkor is úgy gondoltam, hogy a végsőkig kitartok és nem azért mert egy hős vagyok, hanem mert rohadtul félek a gerincbe szúrt tűtől :) Viszont kiabáltam :) És ez nemhogy elvette az erőmet, így volt csak igazán erőm. Szinte nem is fájt a "fájás", gyakorlatilag kiadtam magamból. Senki nem bántott érte, hagytak nyugodtan szülni. Tulajdonképpen a szülésznő vezette le a szülést. Nem vagyunk egyformák, és higgyétek el, hogy nem "jódolgomban" kiabáltam, mert ha akartam volna se bírtam volna nem csinálni. :)

19. ad04b33206 (válaszként erre: 17. - OlíviaAnna)
2009. szept. 9. 11:39
nem veszi el, tudom, mert nekem kimondottan kellett kiabalnom. Amint ugy nyomtam hogy nem jött hang a torkombol, ramszoltak hogy igenis tessek hangosan csinalni. pedig tapasztalt szülesznöm volt nekem is
18. ad04b33206 (válaszként erre: 14. - 1eb84e4bad)
2009. szept. 9. 11:38

miert lenne hosszabb a szüles? semmivel nem tart tovabb, csak nem erzed. es ez egy baromsag. Erzed a tolo fajast. Ha nem erzed, akkor szarul kaptad az erzesteleintöd, vagy tul sokat.es miert lenne ettöl nem termeszetes? en ezt nem ertem. Mit ertetek termeszetes alatt? szerintem ez egy nagy baromsag. Oriasi fajdalom, az egyik legnagyobb, miert kene minden nelkül csinalni ha lehet ra kerni fajdalomcsillapitot? ezt magyarazza el nekem valaki?


es az hogy bevesödik a gyerekbe...nem tudom, en nem emlekszem a születesemre, es nem nagyon ismerek olyat aki igen. (ez mar nem neked szolt konkretan)

17. OlíviaAnna (válaszként erre: 14. - 1eb84e4bad)
2009. szept. 9. 11:19
Igen, én is azt gondolom, hogy a kiabálás elveszi az erőt. Valamint annyi tanulmány, tudományos értekezés szól a "barátságos" szülésről (ahol nem vakító neonlámpa ég, esetleg halk zene szól, stb.), hogy én sem akartam a kislányom világrajövetelének pillanatait ijesztő kiabálással elrontani. Pláne, hogy állítólag ezek a pillanatok nagyon "bevésődnek" a gyerekeknek, mint első élmény. Más kérdés, hogy nekem szerencsére problémamentes szülésem volt, szóval sikerült nem kiabálnom. Gondolom akik kiabálnak, azok sem jókedvükből teszik, de ha valaki vissza tudja tartani, az szerintem tartsa vissza.
2009. szept. 9. 11:12
A szüléselőkészítő tanfolyamon (SOTE 1) volt egy külön előadás erről, de a szülésznőm (Németh Nedda, aki mellesleg egy angyal) is elmondta, hogy a gerinc közeli érzéstelenítés pontosan szabályozható. Természetesen olyankor adják, hogy az már ne hasson mire jönnek a tolófájások. Azaz egy bizonyos tágulás után már nem adható. Én azért kértem, hogy ne fogyjon el az erőm a kitolási szakaszra. Nem bántam meg, a fájdalommentes negyven perc alatt felálltam és terpeszben csináltam guggolásokat - amivel állítólag hatékonyan csökkenthető a vajúdás időtartama. Amennyiben lassabban tágultam volna, lett volna még lehetőség még egy adagra, de (talán a guggolások miatt?) olyan szépen haladt előre Olívia baba, hogy mire elment a fájdalomcsillapító hatása, rövidesen el is kezdődött a szülés. A tolófájások már kevésbé rosszak, talán mert érzi az ember, hogy közel az alagút vége. Nekem sokat segített, hogy Nedda megmutatta, hogy melyik pontra összpontosítsam a tolást, valamint paraffin olajjal segítette Olívia kibújását.
15. c06c587f53 (válaszként erre: 14. - 1eb84e4bad)
2009. szept. 9. 10:55
Állítólag Békéscsabán sem lehet epidurálissal szülni..
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook