Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Gyűjtsünk össze egy topikba híres embereket /tudós, felfedező, író, stb. Szül.év, hely, jellemezd pár szóval/. fórum

Gyűjtsünk össze egy topikba híres embereket /tudós, felfedező, író, stb. Szül.év, hely, jellemezd pár szóval/. (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5 6 7
210. gyula
2011. jan. 7. 22:54

Zenthe Ferenc, eredeti nevén: Rameshofer Ferenc[ (Salgóbánya, 1920. április 24. – Budapest,


2006. július 30.) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész.

2009. dec. 5. 19:04

Steve Irwin



Stephen Robert Irwin (1962. február 22. - 2006. szeptember 4.), ismertebb nevén a Krokodilvadász ausztrál természettudós és televíziós személyiség. Legismertebb műsora a Krokodilvadász, egy, a megszokottól eltérő természetfilmsorozat, amit világszerte, köztük Magyarországon is vetítenek. Feleségével, Terri Irwin-nel a queensland-i Australia Zoo tulajdonosai és fenntartói voltak. 2003-ban sok kritika érte amiatt, hogy miközben egy krokodilt etetett, néhány hónapos fiát tartotta másik kezében. 2006. szeptember 4-én Low Isles partjainál egy tüskés rája támadta meg. Bal mellkasán érte a sérülés, ami a halálát okozta.

2009. okt. 10. 23:39

Domokos Pál élete



Az Ezer Székely Leány Napjának életben tartásában benne van Domokos Pál Péter nagy kultúraszervező személyisége iránti tiszteletünk is. Mert csak úgy tudunk valakit igazán tisztelni, ha a kezdeményezését közkinccsé tesszük és továbbvisszük.


Százöt éve, 1901. június 28-án született a ma Csíkszereda részét képező Csíkvárdotfalván Domokos Pál Péter Széchenyi-díjas néprajztudós, zenetörténész.


Hatgyermekes székely földművescsaládban jött világra. A csíksomlyói Katolikus Tanítóképző Intézetben kezdett tanulmányai 1916-ban megszakadtak, a románok erdélyi betörése miatt egész Csík vármegye elmenekült. A második osztályt a debreceni tanítóképzőben végezte, a továbbiakat ismét itthon, 1919-ben szerzett kántortanítói oklevelet. Románul katonakorában, Erdély bekebelezése után tanult meg. Ekkor döbbent rá, hogy valamit tennie kell idegen uralom alá került népéért.


A budapesti Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolán 1926-ban matematika-fizika-kémia, valamint ének-zene szakos tanári diplomákat szerzett. Hazatérése után, 1926-33 között ének-zene tanár volt Csíkkarcfalván, Vulkánban, Csíkszeredában és Kézdivásárhelyen, 1936-tól az Erdélyi Katolikus Népszövetség titkára. 1929-ben fazekasárusnak álcázva magát tette első gyűjtőútját a moldvai csángó magyarok falvaiban, feltérképezte az ott élő magyarokat, s ettől kezdve e táj és népcsoport elismert tudósa lett. Ő gyűjtötte össze Moldvában a 18. század hangszeres tánczenéjét. Hétvégén székely harisnyát öltött, újjáélesztve az ősi viseletet, néptáncokat tanult, s hogy továbbadhassa másoknak, bálokat rendezett, ahová népviseletben volt csak szabad belépni.

207. gyula
2009. szept. 15. 09:44

Nagy Sándor élete


Kr. e. 356-ban született II. Philipposz makedón király és az épeiroszi Molosszoszok királyi családjába tartozó Olümpiasz házasságából. Atyja halálát követően 336-ban foglalta el a makedón trónt. Leverte az uralma ellen lázadó thrákokat, illíreket és görög városállamokat, majd felújította az atyja által szervezett összgörög perzsaellenes koalíciót. 334-ben támadta meg Perzsiát. III. Dareiosz perzsa király seregét három nagy csatában győzte le: Granikosz (334), Isszosz (333) és Gaugaméla (331). Perzsia, Szíria, Fönícia és Egyiptom elfoglalása után egészen Indiáig hatolt. Itt vívta 326-ban utolsó jelentős ütközetét Porosz indiai király ellen. Noha India egészét és Kínát is meg akarta hódítani, hadai lázadása ebben megakadályozta. Makedóniától Egyiptomon át Indiáig nyúló világbirodalmát Babilón városából kormányozta. 323-ban halt meg. Korai halála után birodalmán az utódhadvezérek (diadokhoszok) osztoztak.

2009. szept. 5. 21:26

Freddie Mercury


1946 Szeptember 5. (63 éve történt)

Zanzibarban (Tanzánia) megszületett Freddie Mercury (eredeti nevén: Faroukh Bulsara) angol rock-énekes, a Queen együttes tagja.


Mercury együttese, a Queen 1971-től dolgozott együtt. Első albuma 1973-ban jelent meg. Hírnevét az 1975-ben kiadott "One Night at the Opera" című nagylemezzel és az azon szereplő"Bohemian Rapsody" című dallal alapozta meg.Élete végéig dolgozott, s az 1991 elején megjelent "Innuendo" című lemez ugyanúgy listavezető lett, mint az együttes sikerszámaiból összeállított örökzöld lemez.

A botrányairól is közismertté vált sztár-énekes iráni származású volt: családjával az indiai Bombay-n át került Londonba, ahol először grafikusművészi diplomát szerzett. Az AIDS végzett vele.

2009. szept. 1. 14:15

Szepes Mária


Papír Mária (Scherbák Magda) (Budapest, 1908. december 14. – Budapest, 2007. szeptember 3.), színész, forgatókönyvíró, író, költő. Ismertebb nevén Szepes Mária, íróként Orsi Mária, színészként Papír Magda volt.

A hazai ezoterikus irodalom egyik legmeghatározóbb alkotója volt, barátai között tudhatta Hamvas Bélát is.


A művészettörténet, filozófia és pszichológia végzettségű író nevéhez fűződik többek között A Vörös Oroszlán (1946), a Tükörajtó a tengerben (1976), a Lázadó szerepek (1985), a Mars szekere (1999) című kötet. Számos gyermekkönyvet írt, ő a Pöttyös Panni-regények (1953-73), a Táltos Marci (1979), a Boróka néni kincse (1979), az Eleven képeskönyv (1983) című alkotások szerzője.


Spirituális kötetei közé tartozik A mindennapi élet mágiája (1989), a Pszichografológia (1990), A sors és csoda mágiája (1995), A lélek anatómiája (2002). Több könyve számos idegen nyelven is megjelent, egyebek mellett németre, angolra, lengyelre, spanyolra és olaszra fordították műveit.


Íróként, dramaturgként több film is fűződik nevéhez. Szepes Mária a Magyar Írószövetség örökös tagja volt, 1972-ben Arany Meteor-díjjal, 1987-ben Galaktika-díjjal, 2001-ben életművéért Arany János-díjjal ismerték el.

204. gyula
2009. aug. 31. 13:12

Michael Joseph Jackson (Gary, Indiana, 1958. augusztus 29. – Los Angeles, Kalifornia, 2009. június 25.)

amerikai popénekes, előadóművész és üzletember, „a popzene királya”.


Zenéjével, tánctudásával, illetve viharos magánéletével Jackson – a legtermékenyebb előadók közé tartozó énekesként – a kortárs populáris kultúra meghatározó alakjává vált.


A Jackson család hetedik gyermekeként testvéreivel 1964-ben a Jackson Five nevű formációban lépett fel először, majd 1971-ben szólókarrierbe kezdett. 1981-es Thriller című lemeze 110 millió eladott példányszámmal minden idők legnyereségesebb albuma lett, míg az Off the Wall (1979), a Bad (1987), a Dangerous (1991) és a HIStory (1995) szintén a bestsellerek közé tartoznak. Képzett táncosként több tánclépést is népszerűvé tett (például a moonwalkot), innovatív videoklipjeivel pedig, új művészi stílust honosított meg

203. 1841b3b309 (válaszként erre: 202. - Gyula)
2009. aug. 31. 09:36
Igen, én meg nagyon örültem,hogy én írhattam be.....Siettem,nehogy más megelőzzön,hiszen tudod,nekem is a kedvencem!!!
202. gyula (válaszként erre: 201. - 1841b3b309)
2009. aug. 30. 23:01
Egyik kedvenc íróm, szégyellem magam, hogy nem Én írtam be, köszönöm NEKED
2009. aug. 29. 20:59

Wass Albert.


(szentegyedi és czegei gróf Wass Albert; Válaszút, 1908. január 8. – Astor, Florida, 1998. február 17.) erdélyi magyar író és költõ.


Az erdélyi magyar irodalom Magyarországon csak halála után felfedezett alakja volt. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amely több generációs családi életrajz formájában áttekinti a történelmünket 1050-tõl egészen a mai korig. 1944-tõl Németországban, majd 1952-tõl haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Nicolae Ceaucescu elnökségének éveiben Romániában könyveit betiltották. Mûveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban itt szinte ismeretlen volt.


Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik. Népszerûsége az 1990-es évek végétõl az erdélyi olvasók mellett a magyarországi olvasóközönség körében is folyamatosan növekszik. 2005-ben A Nagy Könyv címû magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult: A funtineli boszorkány címû mûvét az olvasók a legnépszerûbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerûbb magyar regény között pedig további két mûve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza.

2009. aug. 4. 08:31
Leonardo di ser Piero da Vinci: olasz származású polihisztor, vagyis: festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író. Jó volt neki!
199. gyula
2009. júl. 29. 15:28

Gyóni Géza (1884-1917)

Költő, szerkesztő.


1910-től a Soproni Napló, majd a Bácskai Hírlap szerkesztője. Korai verseskötetei (Versek, 1904; Szomorú szemmel, 1909) Vajda János és Ady követőjének mutatják. Konzervatív háborús versei (Lengyel mezőkön, tábortűz mellett, 1914) után hadifogolyként háborúellenes verseket írt (Levelek a Kálváriáról és más költemények, 1916). Leghíresebb verse a több idegen nyelvre lefordított Csak egy éjszakára.

198. gyula
2009. júl. 29. 13:32

Székely Magda (1936. július 28. - 2007. április 30.) Kossuth-díjas költőnő.



Székely Magda Budapesten született asszimilált zsidó családban. Nyolcéves volt, amikor édesanyját - a kislány szeme láttára - elhurcolták a nyilasok. A gyerek egy katolikus zárdában - valójában egy javító-nevelő intézetben - élte túl a II. világháborút. Az ötvenes években elvégezte az egyetem magyar-bolgár szakát. Évtizedekig kiadói szerkesztőként, lektorként dolgozott.

2009. júl. 29. 12:00
Petrovich Ede (1898-1987) a pécsi egyházi levéltárak gondos őrzője és kezelője, a középkori Pécs múltjának tudós kutatója.
196. ab4b6bc17d (válaszként erre: 195. - Gyula)
2009. júl. 29. 11:57

Nincs mit.


Dr. Abay Nemes Oszkár (1913-1959). Pécs városának úszó olimpikonja, főiskolai világbajnoka, többszörös magyar bajnoka. A Demokrata Néppárt (1947) országgyűlési képviselője. Úszóedzőként számos válogatott nevelője volt. A Pécsi Sportuszoda névadója, aki 1945 után ujjászervezete Pécs városának úszó életét.


Én is most fedeztem fel a napokban, egy eladó ház falán, a tábla szerint nagy olimpikonunk abban a házban élt és alkotott a haláláig.

195. gyula (válaszként erre: 194. - Ab4b6bc17d)
2009. júl. 29. 10:08
Köszönöm a kedvességed, el fogunk menni megnézzük, szeretünk csavarogni ,érdekességeket látni
194. ab4b6bc17d (válaszként erre: 191. - Gyula)
2009. júl. 28. 15:11
Sárdi-Auth kékfestők hétfőtől péntekig vannak nyitva 8-tól 16 óráig, + még egy tel. szám: 0620/581-18-49. Nagynyárád, templom melletti utcája, jobbra egy takaros kis ház, pad van előtte. Nem fogtok csalódni!
193. gyula
2009. júl. 28. 12:35

Sárdy János

Színész, operaénekes (tenor),


Született:

1907. július 27. Nagykónyi, Magyarország

Elhunyt:

1969. március 9. Budapest

192. gyula
2009. júl. 28. 12:34

Grimm testvérek életrajz


Jacob Ludwig Karl 1785. január 4-én,

Wilhelm Karl Grimm 1786. február 24-én született Hanau am Main-ban.

Német nyelvészek, irodalomtörténészek, tudósok és írók voltak. Az irodalomtörténelem együtt, „Grimm testvérek”-ként emlegeti őket.

191. gyula (válaszként erre: 190. - Ab4b6bc17d)
2009. júl. 28. 09:19
Köszönöm, az információt, nem tudtam de el fogunk látogatni oda, látod nem kell külföldre rohanni, itt is vannak nagyon szép dolgok, Ópusztaszeren van még csodálatos festmény
2009. júl. 28. 08:01
Sárdi János és Auth Andor: kékfestő mesterek a baranyai Nagynyárád községben, nem messze Mohács városától. Csodálatos anyagok kerültek ki a kezeik közül, az ember csak ámul-bámul. Most hétvégén volt a X. Nagynyárádi Kékfestő Fesztivál, ahol többek között meg lehetett tekinteni az ország kékfestőinek csodálatos alkotásait.
189. ab4b6bc17d (válaszként erre: 186. - Gyula)
2009. júl. 27. 09:25
Igazán kár érte. Én is kedveltem, amikor ő konferált fel egy-egy eseményt. Már ilyen régen halt volna meg? Az élet tényleg megy tovább, de a Nagyokra emlékezünk...
2009. júl. 26. 21:03

Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova (oroszul: Валентина Владимировна Терешкова; Bolsoje Maszlennyikovo, 1937. március 6.) szovjet űrhajós, aki 1963. június 16-án a Vosztok–6 fedélzetén elhagyta a Föld légkörét, és ezzel ő lett az első nő, aki járt az űrben.


48-szor megkerülte bolygónkat, és a felszállás után három nappal sikeresen visszatért.

2009. júl. 26. 00:48

Franz Joseph Haydn (Rohrau, 1732. március 31. – Bécs, 1809. május 31.)

osztrák zeneszerző, a bécsi klasszikus zene első nagy mestere.

Apja kerékgyártó volt, két feleségtől 17 gyermeke született, Franz Joseph a 2. szülött gyeremeke volt.

Fiatalon kórusban énekelt. Felnőtt korában kottamásolásból és orgonálásból, és orgonatanításból tartotta fent magát.

Főbb állomásai: Fürnberg báró weinzierli kastélya, majd Morzin gróf csehországi birtoka, az Eszterházy kastély Fertődön (a híres Búcsúszimfónia), majd London. Oxfordban díszdoktorrá avatták, végül Bécs.

Utolsó napjaiban, a francia megszállás alatt, Napóleon - tisztelete jeléül - díszőrséget állított háza elé.

Hamvai ma az eisenstadti Bergkirche Haydn-mauzóleumában (az Esterházyak egykori várkápolnájában) nyugszanak.

186. gyula
2009. júl. 25. 23:40

Emlékezés Knézy Jenőre


Knézy Jenő a legfelkészültebb, legintelligensebb magyar riporterek egyike volt. 2003 áprilisában diagnosztizáltak nála gyomorrákot. Két hónappal ezután, június 17-én elhunyt.

59 éves volt

2009. júl. 25. 23:20

Zsolnay Vilmosról tuti biztos mindenki hallott már. Nap mint nap megcsodálom a műveit szintén Pécsett :) főleg, hogy egy fényképezőgéppel járom a várost munka után.

Szóval Zsolnay Vilmos 1828-ban látta meg a napvilágot. Kereskedő, keramikusművész és kerámiagyártó volt. Egy kis manufaktúrából alakította meg korszerű nagyüzemét, a Zsolnay-gyárat. Termékei magas művészi színvonalúak és számszerű technikai újítás is kapcsolódik a nevéhez: fagyálló épületkerámia, pyrogránit, eozinmáz. Előszeretetel hívta magát "fazekasnak"... életnagyságú szobra a pécsi Szabadság utca elején áll, nemrég körforgalmat alakítottak ki a hatalmas szobor körül :) Aki nem hiszi, járjon utána! Én általában mellette járok el..

184. ab4b6bc17d (válaszként erre: 183. - Gyula)
2009. júl. 25. 23:05
Hát, nagyon szívesen. Amúgy tetszik a fórum! :)
183. gyula (válaszként erre: 182. - Ab4b6bc17d)
2009. júl. 25. 23:04
Nem tudtam köszönöm
2009. júl. 25. 22:58
Egy fotópályázat kapcsán nekem Opris Péter ugrik be. Ő volt a pécsi Postapalota építtetője, majd igazgatója. Nemrég emlékszobrot állítottak neki a felújított posta mellett, a róla elnevezett téren, Pécsett.
2009. júl. 25. 22:55
Derkovits Gyula , festô, *1894, +1934. Asztaloslegény korában kezdett festeni s behatóbb tanulmányok nélkül, önerejébôl alakította ki technikáját és erôsen egyéni stílusai, amelynek telivér mûvészi értékei ôt legjobb modern mestereink sorába emelték. A világháború kikezdte egészségét, nyomorban élt, de minden akadályt leküzdve, egész erélyét a mûvészetre fordította. 1920-ban kezdett kiállítani s azóta képei minden tárlaton feltûnést keltettek. Festményeinek tárgya rendszerint a nehéz munkától görnyedezô ember, a nincstelenek szomorú világa, amelyet rendkívül közvetlenséggel idézett fel, (Hídépítôk, Rakodómunkások, Gond, Építôk, stb.). Bár e mûvek szociális éle el nem tagadható, politikai színezetük mégis elvész festôi erényeik mellett. Szürkére hangolt képei szinte monumentális hatásúak, elôadásának eszközei egyszerûek; seminiben sem támaszkodott más festôk eredményeire. Dózsa Györgyrôl szóló fametszetsorozata halála után "1514" címmel jelent meg. Monográfiát Artinger Imre, (1934) írt róla.
1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook