Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Gerincműtét porckorong sérv miatt fórum

Gerincműtét porckorong sérv miatt (beszélgetős fórum)


1 2
37. Channa* (válaszként erre: 36. - Katuska1982)
márc. 11. 19:21
Nem, a fiatal orvos az sztk-ban volt.
36. Katuska1982 (válaszként erre: 34. - Channa*)
márc. 11. 14:58
Kedves Channa,az a fiatal orvos a Sportkórházban mondta azt neked?
35. Borian (válaszként erre: 33. - Fórumnyitó (anonim))
2023. jún. 5. 08:25

Az uszodában rendszeresen, 30 éve összefutok egy (nekem) nénivel, most már olyan 70+-os. Ő mesélte, hogy 40 évesen tanult meg úszni, mert azt mondta neki az orvos, hogy vagy ez, vagy tolószék, vagy műtét.

Minden nap jár, ma már nagyon profin úszik, főleg háton, az nagyon jó gerincproblémákra. És kutya baja.

34. Channa* (válaszként erre: 33. - Fórumnyitó (anonim))
2023. jún. 5. 08:21

Értem! Tehát, félsz a gyógytornától.


De nem is biztos, hogy a torna volt az oka annak, hogy rosszabb lett az állapotod!

Biztos több kezelést is kaptál, az is lehet, hogy egy másik kezelés miatt történt, vagy az ágy miatt, vagy bármi miatt.


A mozgás fontos, hiszen akkor tudsz minőségi életet élni, ha tudsz mozogni. Mindenképp azt kellene "erőltetni", hogy ezt tudd csinálni.


Én nem voltam ilyen helyen, ahol sokféle terápiát alkalmaztak volna egy időben, de nekem is csináltak mindenfélét. Elektromos, ultrahangos, masszírozás, de egyikkel sem tudtak olyan állapotot előidézni, mint a tornával. Illetve, a torna az egyetlen, ahol nem sokkolják a szervezetünket egyéb külső behatásokkal. Úgy csinálod, ahogy bírod, a fokozatosságot te irányítod, kihagyhatsz olyan gyakorlatot, aminél azt érzed, hogy inkább árt, mint használ.


Nekem pl. a masszírozás kifejezetten rossz volt. Az elektromos és ultrahangos kezeléseket sosem tudták végig csinálni, mert vérbőséget okoz és ugye ezeket a menstruáció alatt nem lehet csinálni, így nem tudom, hogy ezek használtak e volna.


És persze, az ilyen kezelésektől, azonnali javulást nem várhatunk, mert ez egy hosszabb folyamat.


Írtad, hogy áramütés szerű fájdalmaid is vannak. Nekem az ilyen tüsszentés vagy köhögés miatt volt, így mindig figyeltem, hogy ha köhögök vagy tüsszentek, akkor 'kitámasszam' magam.


11 évig mondogatták az orvosok, hogy pihenjek, ne mozogjak, sokat feküdjek, stb. Teljesen ledöbbentem, amikor egy fiatal orvos azt mondta, hogy tornázzak, mert ez nagyon fontos. Ő mondta el, hogy miért fontos a torna, mit csinál a rendszeres mozgás és miben fog ez segíteni. Persze, sajnos nem olyan mozgást csinálhattam, amit szerettem volna, hanem gyógytornát. És én nagyon örülök annak, hogy találkoztam egy olyan emberrel, aki nem a legegyszerűbb, de a leghatásosabb utat mutatta meg a gyógyulás felé.


2000-es évem erre ment rá, azaz év elején utalt be gyógytornászhoz, és bár az első hetekben nem éreztem javulást, de azért csináltam, és néhány hónap elteltével egyre kevésbé fájt, majd teljesen elmúlt a fájdalmam, ami miatt 5 műtéttől szabadultam meg.


Az elmúlt 23 évben volt olyan, hogy nagyon fájt a lábam, de össze sem hasonlítható azzal, amit abban a 11 évben éreztem, és persze, ezek a fájdalmak 1-2 napig tartottak, és évente max. 1 alkalommal. Ha bármiért elmegyek reumára, akkor a derekamat is megnézik és mindig gratulálnak, hogy mennyire rendbe tettem magam.


Minden győzködés nélkül! A családomban van rajtam kívül más is, akinek ilyen gondja van, mint nekem. Ők már attól idegesek lesznek, hogy ha meghallják azt, hogy torna, így nem is csinálják, mert az úgy sem segít, nem jó semmire, csak arra, hogy felidegesítse őket, meg egyébként is ők sokat mozognak, hiszen végeznek házimunkát. Azt persze, nem igen értik meg, hogy a házimunka teljesen más izomzatot mozgat és nem azt, ami kifejezetten a szükséges izmokat erősíti.


Ja, és a műtétek után is kell gyógytornázni. Akkor fogod csinálni?


Én a helyedben, addig amíg nem jutok el orvoshoz, mindenképp tornáznék.


De ez én vagyok. A döntés a tied.


Pont most van a TV2-ön egy doki, aki arról beszél, hogy még a plasztikai műtétek előtt is kell a gyógytorna, már a műtét előtt is, hogy az izomzat erős legyen, hogy ez segítse a műtét utáni felépülést...


Kitartást!

33. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 31. - Channa*)
2023. jún. 5. 06:22

Kopás, meszesedés és gerincvelő szűkület is van hozzá a röntgen szerint.


Pár éve egy 3 hetes kezelésen voltam Harkányban. Ott a gyógytorna is része volt a mindennapoknak. Utána hónapokig sokkal rosszabb volt, ezért félek tőle.

32. Channa* (válaszként erre: 29. - Alinka01)
2023. jún. 3. 21:30

A 24-es hozzászólásomban írtam arról, amit orvosok mondtak.

Bocs, hogy nem neked címeztem;)


Tehát, a gerinc porckorongsérvnél nincs porchiány és nem emiatt/ennek hiányában történik az idegpályák nyomása, hanem azért, mert kitüremkedik maga a porckorong és ez nyomja azokat az idegpályákat, amik a kitüremkedésnél vannak. Emiatt történik, hogy ebben az állapotban már nem is a derekunk, hanem a lábunk fáj, zsibbad, esetleg érzéketlenné válik.


Tehát, itt semmit nem kell pótolni kollagénnel, csak akkor, ha kopás is van, de ugye a sérv nem a kopás miatt alakul ki, hanem azért, mert kimozdul a helyéről a korong.


Nem tudom elképzelni, hogy mit tudna tenni egy adag kollagén ott, ahol amúgy is az a probléma, hogy valami ott van, aminek nem ott van a helye.


Persze, nem vagyok orvos. Könnyen lehet, hogy rosszul gondolom...

31. Channa* (válaszként erre: 30. - Ms_Daisy)
2023. jún. 3. 21:06

Nem estem neki FI-nek, csak úgy érzem, hogy a kifogás gyártás megy.


De itt mindenkinél. Itt fokozottan találkozok vele, de a valóvilágban is a legtöbb ember azt hiszi, hogy akkor tesz jót magának, ha mozdulatlanul fekszik.


És igen, mindig megkapom, hogy nekem nem fájt annyira.


Erre szoktam azt mondani, hogy mindenki azt tesz a testével amit akar. Ha azt akarja, hogy szenvedjen, és összevagdossák, vállalva egy csomó kockázatot, hát tegye.


Persze, ha tenne magáért valamit, akkor annak a hatalmas önsajnálatnak véget kellene vetni, ahogy más sem sajnálná, hanem, csak legyintene, hogy ja! Neked nem fájt annyira.


Ha neked csak 1 sérved van, és az annyira fájt, ahogy írod, akkor képzeld el, hogy milyen az, amikor az 5 db sérv, nem csak azt az egy idegpályát nyomogatja, hanem ötöt minimum.


Amiket leírtam gyakorlatokat, azok sima nyújtózkodások, amik erősítik a fontos izmokat, emellett a nyújtás miatt a csigolyák helyezkednek.


Igen, ezek személyre szóló feladatoknak tűnnek, de mindenkivel ezt csináltatják.

Én a Sport kórházba jártam egy reumás dokihoz és ott helyben jártam gyógytornászhoz. Egy olyanhoz, aki az élsportólokkal foglalkozik. Ha nekik jó, akkor gondolom, azoknak is megfelelő, akik nem sportolók.


Nekem se, akkor kellett tornáznom, amikor nem tudtam lábra állni sem, hanem akkor, amikor csak annyira fájt, hogy ki tudtam kelni az ágyból ás át tudtam lépni a küszöböt, mert nekem is volt olyan, hogy nem tudtam gyógyszert bevenni, mert nem tudtam fellépni egy 2 cm-es küszöbre.

30. Ms_Daisy (válaszként erre: 27. - Channa*)
2023. jún. 3. 20:29

Jó, hogy leírod ezeket, de nem biztos hogy mindenkinek ez jó. Vagy szabad-e ezt csinálnia.

Nekem személyre szabottan rakott össze egy gyógytornász egy torna tervet a kórházban. A másik meg "tudnál ha akarnál". ????????????


Szerintem neked fogalmad sincs mekkora fájdalom a sérv. Azt írod 5 sérved van. Nekem 1 volt, de én bizony se ágyban, se földön nem bírtam volna tornázni. Szóval azért ne essünk már neki a FI-nak.

29. alinka01 (válaszként erre: 22. - Channa*)
2023. jún. 3. 20:08
Tudom, hogy te mindenhez is mindenkinél jobban értesz, csak éppen funkcionális analfabéta vagy, ha nem arra válaszolsz, amit kérdeztem! Na, pá!
28. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 26. - Channa*)
2023. jún. 2. 15:23

Mit nem tudok csinálni? Pl. alig érem el a lábujjamat és emiatt nehéz zoknit felhúzni. Rosszul vagyok, amikor leesik valami, pláne ha pl. fel is kell takarítani a padlóról, mert hajolni is nehéz, fájdalmas.

Plusz ezeknél a mozdulatoknál bármikor ki is akadhat a derekam újra, egy áramütésszerű nyilallás és megint végem van.

2023. jún. 1. 07:45

Nekem amit kellett csinálnom a gyógytornán:

1.) Háton fekve:

- karokat felfelé nyújtani, utána

- lábakat lefelé tolni

- jobb kezet felfelé nyújtani, jobb lábat lefelé tolni

- bal kezet felfelé nyújtani, bal lábat lefelé tolni

- jobb kezet felfelé nyújtani, bal lábat lefelé tolni

- bal kezet felfelé nyújtani, jobb lábat lefelé tolni

- mind a két kezet felfelé nyújtani, mindkét lábat lefelé tolni


1.) hason fekve:

- karokat felfelé nyújtani, utána

- lábakat lefelé tolni

- jobb kezet felfelé nyújtani, jobb lábat lefelé tolni

- bal kezet felfelé nyújtani, bal lábat lefelé tolni

- jobb kezet felfelé nyújtani, bal lábat lefelé tolni

- bal kezet felfelé nyújtani, jobb lábat lefelé tolni

- mind a két kezet felfelé nyújtani, mindkét lábat lefelé tolni


Ha ez már jól megy, akkor jöhet ez:


Az ő tornája jónak tűnik: [link]

A szalag nem kell, anélkül is el lehet végezni a gyakorlatot.


Ezt naponta egyszer, de jobb lenne kétszer jó lenne végig csinálni. AZ egész nem több 20 percnél!


Amit nem jó csinálni:

- lehajolni lehet, de elfordulni közben nem!

- lehajolni és felemelni valamit

- görnyedt háttal ücsörögni

- meghajolva, elcsavarodva tartani a törzsünket állás és menés közben


Ami nagyon jó:

- állva nyújtózkodni felfelé

- egyenes lábakkal előre hajolgatni, de csak előre!


Figyelj a mozdulataidra, először mindent lassan lehet csak csinálni.


Ja, szerintem amíg nem erős a gerinc melletti izom és szerintem utána sem jó az, hogy ruganyos, folyton mozgó székeken vagy labdán ülni. Túl ruganyos talpú cipőt hordani. Vagy olyan talajon futni, amilyen a futókör. Az állandó rázkódás, rugózás nem jó az ilyen betegségnek.


Igen, ez nem 1 nap alatt segít, de néhány héten belül már érezhető, hogy erősödött a gerinc melletti izomzat és a többi is és csökkent a fájdalom. 4 hónap alatt viszont, sokat lehet javulni és még a műtétet is el lehet kerülni.


Az orvosaim, nagyon elégedettek velem, hogy nincs fájdalmam, szépen visszamentek a csigolyáim a helyükre és így nem nyomkodnak semmit.


Sok sikert! Csak csináld!!!

26. Channa* (válaszként erre: 25. - Fórumnyitó (anonim))
2023. jún. 1. 07:20

De, tudnál, ha akarnál. Én is tudtam.


Mit nem tudsz csinálni? Gondolom, ki tudsz menni wc-re, tudsz fürdeni, stb.


Nem kell a padlóra lefeküdni, lehet az ágyon is csinálni a gyakorlatokat.


Nem tudom, hogy a neten vannak e arról videók, amiben láthatod, hogy kell kiszállni az ágyból, felállni a székről, stb. Ezeket is meg lehet nézni és tanulni belőle...


A háziorvost is meg lehetne kérdezni, hogy tud e adni gyógytornára beutalót, de a netről simán nézhetsz gyakorlatokat és csinálhatod.

A háziorvos tud adni sürgősségi beutalót is!


Aki megállapította, hogy porckorongsérved van, az ki volt? Neki kellene adnia beutalót gyógytornára, kezelésekre és mindenre.

25. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 23. - Channa*)
2023. jún. 1. 07:15

Szakorvosi beutaló nélkül NEM TUDOK gyógytornára bejelentkezni. Ezt írtam, nem azt, hogy “nem akarok” gyógytornára járni!


Az izületeim miatt meg tényleg nem tudok egyedül padlón fetrengeni, mert senki sincs, aki felsegítsen.


Mindegy, hagyjuk…

24. Channa* (válaszként erre: 21. - Fórumnyitó (anonim))
2023. jún. 1. 07:12

A térdet addig lehet kezelni, pl. kollagénnel, amíg van porc, ha nincs, akkor már nem segít. A szteroid pedig átmeneti fájdalomcsökkentésre jó, de a porcot nem növeszti vissza.


Gerincnél, ha nem a porcok kopása a probléma, akkor semmit nem tesz a kollagén, hiszen a kollagén nem képes arra, hogy az elcsúszott csigolyát visszanyomja a helyére.

23. Channa* (válaszként erre: 20. - Fórumnyitó (anonim))
2023. jún. 1. 07:10

Jaj, dehogy nem! Ez mind kifogás, amit a tornával kapcsolatban írsz!


A gyógytornász megtanítana arra is, hogy kell felkelni az ágyból, padlóról, hogy ülj a széken, hogy hajolj, stb.


Ha csak a gyógyszertől és a műtéttől vársz segítséget, akkor elég sokat fogsz még kínlódni.


Ha jól értem, akkor 4 hónap múlva kell menned orvoshoz, majd innentől megint lesz több hónap vagy év a műtétre várás is. Addig mit fogsz csinálni, ha nem akarsz egy olyan "terápiát" kipróbálni, ami valóban jó?


Persze, nekem mindegy, hogy ki és, hogyan teszi tönkre a testét és az életét...

22. Channa* (válaszként erre: 19. - Alinka01)
2023. jún. 1. 07:06

"de nem szüntet meg minden fájdalmat, ami a kitüremkedő gerincsérv, illetve összecsúszott csigolyák miatt keletkezik a lábamban."


A torna lényege, hogy pont ezeket a kitüremkedéseket és összecsúszásokat helyre tegye, azaz az izom erősítésének az eredménye az lesz, hogy ezeket vissza tologatja a helyére!


A tornát minden nap kell csinálni, ahhoz, hogy megtegye azt, amiért csináljuk!

21. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 19. - Alinka01)
2023. jún. 1. 02:28

Anyu szteroidosat kapott. Az jó volt a térdére, de 180 lett a vérnyomása és alig tudták levinni heteken keresztül.

Kollagénesről nem hallottam.

20. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 18. - Channa*)
2023. jún. 1. 02:25

Csak addig senki sem ad beutalót, amíg szakorvoshoz el nem jutok.

A padlóról meg nem tudok felkelni, amit videón láttam, az mind olyan.

2023. máj. 31. 21:46

KOLLAGÉN INJEKCIÓ???


Nekem is nagyon jó hatású a gerinctorna, sokat enyhített, de nem szüntet meg minden fájdalmat, ami a kitüremkedő gerincsérv, illetve összecsúszott csigolyák miatt keletkezik a lábamban.


Ma valaki elmesélte, hogy hasonló panaszaira kapott kb. egy évvel ezelőtt 3 kollagén injekciót a problémás helyen a gerincébe, és azóta gyakorlatilag nincs fájdalma, remekül mozog.


Van erről itt valakinek saját tapasztalata? Előre is köszönöm, ha megosztja!

18. Channa* (válaszként erre: 17. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 31. 20:10
Gyógytorna!
2023. máj. 31. 09:37

Szeptember végére kaptam időpontot egy nagyon fiatal orvoshoz az idegsebészetre.

A kapott gyógyszerek (izomlazító és fájdalomcsillapító) hatására felálltam és most teszek-veszek, de sok mozdulatot nem tudok megcsinálni. 4 hónap múlva kiderül, hogy hogyan tovább, csak addig bírjam ki.

2023. máj. 10. 17:01

Nekem nem mostanában volt, hanem 10 éve. Semmi esélyem sem volt elkerülni a műtétet, mert lebénult a bal lábam. Megműtöttek, azóta soha semmi fájdalom, mindent csinálok, és tudok is, sőt edzésre is járok rendszeresen. Szóval, én nem jártam rosszul.


A gyógyulás viszont iszonyú lassú a többi műtéthez képest. Még a hathetes kontroll után is szokszor előfordult, hogy ha lépés közben egy kicsit zökkentem, vagy kocsival ráhajtottam valamire, mint a villám végighasított az egész gerincemen a fájdalom. Az mondjuk nem volt kellemes, inkább a mindjárt besz.rok közeli állapot. Emelni hónapokig nem emelhettem 1-2 kilónál többet, és lehajolni sem lehetett sokáig. De megérte.

15. Csillagszem38 (válaszként erre: 6. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 10. 14:23
Szegény! jobbulást neked!!!
14. Channa* (válaszként erre: 12. - Bichi)
2023. máj. 10. 14:15
Pont én is azt tapasztaltam, hogy a legtöbb kókler.
13. Channa* (válaszként erre: 11. - Bichi)
2023. máj. 10. 14:15

Értem!

Akkor nincs mit tenni! Várni kell, amíg bírod...

12. Bichi (válaszként erre: 10. - Channa*)
2023. máj. 10. 13:56
Egyébként én is ismerek olyat, akit csontkovácstól műtétre vittek. Én sosem mernék egyhez sem elmenni, mert rengeteg az önképzett kókler. Maximum kiropraktőr jöhetne szóba, de abból is csak olyan, aki idegsebész is egyben. Én olyanhoz el is mentem, de mondta ezzel nincs mit tenni, és mivel erős a csontritkulásom, ezért nem is lenne javasolt, mert simán törhetne a csont, ő is tört már, ráadásul a doktor kollégáját, mert ő is ilyen 50 körüli volt, amikor még ez a csontritkulás nem jellemző, csak ő nem tudott róla, és eltört a bordája...
11. Bichi (válaszként erre: 10. - Channa*)
2023. máj. 10. 13:48
Ezzel a csúszással semmit nem tesz a torna, ezt műtétileg kéne összecsavarozni az alatta és a felette lévő csigolyát, az elcsúszottat meg "egyszerűen" kiszedik. Persze nekik rutinműtét, na ja...
10. Channa* (válaszként erre: 9. - Bichi)
2023. máj. 10. 13:08

És ezzel a csúszással mit tenne a torna?

Volt egy kolléganőm, akinek a nyakát a csontkovács szétrángatta.

Nem azért, de próbáltam lebeszélni a csontkovácsról, de azt gondolta, hogy csak okoskodok. Aztán, amikor elkezdett fájni a nyaka, akkor megkérdezte, hogy mi lehet vele. Én, mint nem orvos, simán éreztem, hogy az egyik nyaki csigolya nincs a helyén.

Elment orvoshoz, gyógytornára küldték és az rendbe hozta, azaz az izom erősödése, visszakényszerítette a helyére a csigolyát...

9. Bichi (válaszként erre: 6. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 10. 13:03

Én olyat ismerek csak, aki nem tudott már mozdulni, ma már edz, mindent csinál, kutya baja.

Szerintem te is olyan vagy, mint a legtöbb ember, aki megvárja, amíg nem lesz más lehetősége, és hát én ezt meg is értem, mégis csak az idegek között mozognak, és elég egy rossz pillanat.

Nekem csigolyaelcsúszásom van, én is kivárom, ameddig még tudok együttélni vele, bár a doki szerint hülyeség, mert fiatal vagyok még hozzá, hogy sokszor elsírom magam, mert annyira fáj. De én is parázom :DDDDD

8. Channa* (válaszként erre: 6. - Fórumnyitó (anonim))
2023. máj. 10. 13:01

Hidd el, más is így van ezzel!

Én 11 évig szenvedtem. A férjem ölbe vitt orvosokhoz, akik ugye gyógyszert adtak, szteroidos injekciókat, stb.


Tornázni nem 10 alkalommal kell. És rögtön nem segít.

Én pl. 2 hónapig minden reggel 7-re mentem a gyógytornászhoz, 8-ig tornáztatott, majd mentem dolgozni.

A fájdalom kb. 1 hónap után kezdett csillapodni, majd egyre gyorsabban, de kb. fél év kellett, hogy legyen olyan napom, amikor egy kicsit sem, illetve ekkor volt, hogy a köhögéstől vagy tüsszentéstől, nem rándult meg a derekam.


A tornát mindig kell csinálni.

Én a kb. 2 hónap gyógytorna után, otthon is ezt csináltam még hónapokig, majd csökkentettem napi 15-30 percre, de azóta is csinálom. Illetve már révek óta rendes tornát is.


Kitartást! A műtét után is kellene naponta tornázni, mert a műtét, csak a pillanatnyi állapotodat befolyásolja, ahhoz, hogy tényleg gyógyult legyél, te kellesz! Azaz neked kell tornáznod és mindent elkövetned, hogy az izmaid a lehető leghosszabb ideig, stabilan tartsák a csontvázadat!


Nekem, deréknál van 5 db. A szülés után derült ki, mert nem tudtam kiegyenesedni. Ekkor voltam 22 éves. 33 éves koromban mondták, hogy 5 műtétem lesz. Nagyon nem akartam, mert féltem, hogy tolókocsiba kerülök, stb., ezért próbáltam ki a tornát, és az bevált!


Persze, tudom, hogy már nagyon profi az orvoslás, de ki tudja?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook