Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Fruktóz intolerancia, avagy gyümölcscukor felszívódási zavar. Ki mit tud róla? Van e köze a cukorbetegséghez? fórum

Fruktóz intolerancia, avagy gyümölcscukor felszívódási zavar. Ki mit tud róla? Van e köze a cukorbetegséghez? (tudásbázis kérdés)


2013. márc. 9. 22:40

Sziasztok!


Egy kis ismertető:


Hasznos tudnivalók


Ne feledd a diéta minden esetben egyénre szabott kell legyen!

Az itt leírtak, általános információk!!


Jó tudni:


Fontos tudni, hogy fruktózt tartalmaznak nemcsak a gyümölcsök, gyümölcslevek, de a zöldségfélék többsége, édességek, szirupok, édesítőszerek, méz, ízesített, édesített tejtermékek, felvágottak, kolbászfélék, konzervek, fagyasztott élelmiszerek, késztermékek többsége, alkohol. Ezek fogyasztása tiltott vagy csak kis mennyiségben megengedett.



Fruktózérzékenység esetén kerülni kell a következőket: háztartási (nád, répa) cukor, invert cukor, méz, mindenféle édesség, csokoládé, marcipán, mindenfajta gyümölcs (kompótként, bonbonban, gyümölcsléként is), olajos magvak (dió, mogyoró, mandula, kesudió...) készételek, levesporok, salátaöntetek, majonéz, kechup, kevert fűszerek és ételízesítők, szörpök, limonádék, üdítők, bor, sör, likőr...



Fogyasztható:


A fogyasztható élelmiszerek közé tartoznak: gabonafélék, kenyérfélék, pékáruk, zöldségfélék közül a gomba, burgonya, lencse, tejtermékek közül a natúr joghurt, kefír, natúr tejpor, natúr sajtok, húsok, tojás, állati eredetű zsiradékok.



Mindig olvasd el a címkén az adalékanyagokat!!


A burgonya is tartalmaz fruktózt, ezért napi 150gr- ne fogyassz többet!



A diéta elején vezess étel naplót!!


Szigorú diétát 6-8 hétig kell tartani!!


Amennyiben panaszmentes vagy, úgy ezekkel folytadhatod:


Zöldségfélék:


Legalacsonyabb a fruktóz tartalma a savanyú káposztának , káposztának , zöldbab , saláta , spenót , sóska ,borsó.

Hagymának nagyon magas a fruktóztartalma ezért nem használható főzésnél sem.


Zsírok:


Csak házi disznózsírt lehet főzéshez-sütéshez használni , olajat nem , mivel magas a fruktóztartalma.


Pirospaprikát csak minimálisat használj.Lehet inkább kerüld el.


Sűrítés rántás:


Gyógyszertárban kapható burgonyakeményítő (közgyógyra )szakorvos ki írhatja.


Gyümölcsök:


Legalacsonyabb a citromé és a grapefruit-é.


Állati fehérje:


Tej, író, kefir, joghurt, sajtok, tojás



Tilos: gyümölcsjoghurt, gyümölcsös túró, kondenz tej(Sűrített tejtermékek), édesített tejtermékek...



Húsfélékből :


Elsősorban fehér húsok ( csirke , pulyka ), nagyon jó a kacsahús,jótékony hatással van az emésztésre, mivel száraz a húsa, halfélék


Tilos: pácolt és füstölt áru, bolti hússaláták, aszpikos ételek, sült hering, paradicsomos halkonzerv, konzerváru.


Tészták:


fehér lisztből készült tésztafélék, fehér rizs (Figyelem! A teljes kiőrlésű lisztből készült termékek és a hántolatlan rizs fokozhatja a hasmenést, tehát a kórkép jelentősebb javulásáig inkább ne, vagy csak mértékkel fogyaszthatók!)


Pékáru:


fehér lisztből készült kenyér és pékáru - ha nem tartalmaz adalékanyagokat, stabilizátort, cukrot .


Édesítők (Ezektől nem kell tartani,bármelyik összetevőt olvasod)


szőlőcukor, malátacukor, keményítő, tejcukor, maltodextrin


Kakaó helyett:


Fahéj


Teák:

fekete tea, natúr zöld tea.


Igyon gyomor-bél regeneráló gyógyteákat: kamilla, cickafark, körömvirág, apróbojtorján, cickafark.


Szedjen immunstabilizáló gyógynövényeket: kasvirágot, macskakarmot, igyon La pacho-teát (Actimun-tea)


Figyelem! A termékeken sok esetben olvasható:

Nyomokban olajos magvakat tartalmazhat!

Veszélyes ,tessék elkerülni! (mogyoró) TILOS



Dietetikusod ebben segítségedre lesz.

2012. jan. 11. 21:24
Sziasztok! cukorbeteg vagyok, de néha ölni tudnék egy kis édességért, és ha megkóstolom nem tudom hol a határ. Tud valaki tanácsot adni, hogy mit egyek/tegyek, hogy ne kívánjam az édességet?
2010. ápr. 2. 13:50

Egy kis példa arra nézve,hogy MI IS a különbség..


[link]

20. pall mall (válaszként erre: 19. - Pirosalma)
2009. nov. 4. 09:26

Szia! köszi a választ. A H2-teszt eredménye a 30gramm fruktózos víz éhgyomorra történő elfogyasztása után 15 perccel ill. ezt követően 30 percenként méri a kilélegzett H2-gáz mennyiségét. A végeredmény megítélése meglehetősen relatív. Tavaly nagyon alacsony volt a legmagasabb érték (ha jól emlékszem max. 18 volt), majd jött a hasmenés, és a pirosodás, de semmi hasfájás vagy ilyesmi. Idén 95-98-at fújt legmagasabbnak, sokkal rosszabbul viselte, nagyon fájlalta a hasát, sírdogált, embriópózban feküdt 1-1,5 órán át, mire "végre" megjött a hasmenés. Aztán jól lett, és jöttek a piros foltok.


Az ételt kiderült, hogy törvényi szabályozás miatt nem vihetem :-(( Remek a törvény: arra hivatkoznak, hogy csak 5 éves korától kötelező a közösségbe járás, addig, ha ennyire súlyosan allergiás, anyuka oldja meg, hogy otthon marad vele. Aha... kösszépen... egyedül vagyok két gyerekkel, biztos meg tudom engedni magamnak, hogy ne dolgozzak... felháborító.

Beszéltem a körzetes ovival, ott annyit mondtak, ha a Heim Pál kórház vállalja, hogy főz a gyereknek a leadott orvosi papírok alapján, akkor felveszik januártól, ha nem, akkor sajnos nem tudják felvenni. Egyelőre optimista vagyok, de nem tudom, mit csinálok, ha a kórház nem vállalja, merthogy az oviba sem vihetek be ételet a korábban említett frankó kis rendelet miatt. Ja, és arról még nem is tettem említést, hogy mit csinálok a gyerekkel januárig? most még csak november van...

19. Pirosalma (válaszként erre: 18. - Pall mall)
2009. okt. 26. 15:05

Hogy miért romlik a H2-kilégzési teszt eredménye, nem tudom. Ez mit mér? Úgy értem, mi alapján alakul ki a végeredmény?


Fruktózmalabszorpcióban teljesen szokványos, hogy a fruktózfogyasztás után alhasi görcs, hasmenés, fokozott gázképződés jelentkezik. A kiütés szerintem nem tartozik ide, a fruktózmalabszorpció ilyet tudtommal nem okoz. Ennek jó lenne utánajárni.


"Sajnos nem vihetem az ételt még ételfutárral sem, mert helyben főznek" - a helyben főzés mint kizáró ok nem kifejezetten értelmes. Az pedig abszurdnak tűnik, hogy főzeléket kell ennie a tünetek ellenére. Ez vagy valami elb*szott (elnézést) jogi dolog, vagy félreértés.

Én a helyedben az ANTSZ-nek írnék, őket kérdezném meg erről, a pontos szabályozást ők valószínűleg jobban ismerik.

18. pall mall (válaszként erre: 17. - Pirosalma)
2009. okt. 26. 14:39

Szia Pirosalma!


Köszi az infót, de akkor mitől romlik az állapota?

Ha nem kap zöldséget, jól van (tünetmentes), ha kap, akkor fája hasaa zöldséges étel megevését követően, kb. 1,5-2 óra múlva görcsös, világos színű hasmenése van (kifolyik a gyerekből...) és előjönnek a bőrén a foltos piros kiütések. Aztán a hasmenés elmúlik, a kiütések maradnak. Péntek délutántól nem kap zöldséget és szombat estére már eltűnik az arcáról a kiütés is, de legkésőbb keddre újra ott van.


Sajnos nem vihetem az ételt még ételfutárral sem, mert helyben főznek, és állítják, hogy mindent meg tudnak oldani, épp csak ha az ÁNTSZ előírja, hogy főzeléket kell adni - hiába nem kaphatná a gyerek - akkor adják.

17. Pirosalma (válaszként erre: 16. - Pall mall)
2009. okt. 26. 13:21

Szia!


A fruktózmalabszorpció szerintem nem romlik fruktózadásra, ez nem allergia.

(Egyébként a fruktózintolerancia sem.)


Ha valamilyen ételszállító céggel vitetnél a gyermekednek ételt, az szerintem működőképes lenne. Persze sajnos elég drágák...:-(

2009. okt. 26. 12:17

Sziasztok!


A hároméves fiam fruktóz malabszorpciós, kb. 2 éve kezdődött a "betegsége" és tejfehérje allergia mellé társult be. Szerencsére a gluténnel és a tojással nincs baja.

Sajnos a H2 kilégzéses teszt - és az én tapasztalatom szerint is - folymaatosan romlik az állapota. (Tavaly a legmagasabb értéke 18-25 körül volt, idén 95-98.) Gyümölcsöt egyáltalán nem bír enni, és most már zöldséget sem.

A papírunkon az szerepel, hogy egyéni tolerancia szerint eheti mindkettőt, de egyiket sem bírja. A bölcsődével hadakozom, mert ők erre az egyéni tolerancia-szintre hivatkozva tömik a gyereket krumplis főzelékkel, de sajnos nem bírja. Nekik meg ÁNTSZ előírás szabályozza, hogy főzeléket kell adniuk a gyerekeknek :-((( Hiába a papír, hogy nem eheti, mégis azt kapja. Én nem vihetem az ételét (ÁNTSZ miatt...), rizst, tésztát és halat meg nem adnak neki. Valószínű emiatt romolhatott az állapota, mert én hiába tartom be a diétáját, ha a bölcsiben folyamatosan visszaterhelik.


Sajnos, nem tudok senkit jóval kecsegtetni, mert hiába "csak" malabszorpció, nagyon úgy tűnik, hogy nem kinőhető ez a betegség.

15. Berenik (válaszként erre: 13. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 20:10
Köszi a választ! Nem történt még allergia vizsgálat. Hasmenése egyáltalán nincs, de a súlya nem gyarapodik legalább fél éve. Most kb. 8 piros pötty jött ki az arcán. 2 éves koráig csak tápszert adtam, pontosan a tejallergia elkerülése érdekében. 3 hónap tejfogyasztás után kezdődött a probléma.
14. Pirosalma (válaszként erre: 12. - Fd8e423e9e)
2009. szept. 27. 20:07

Szívesen!


Kívánom a legjobbakat!:-)

13. Pirosalma (válaszként erre: 8. - Berenik)
2009. szept. 27. 20:03

Szia, Berenik!


Elnézést a késői válaszért!


Sajnos ehhez kevéssé értek, de (kis utánaolvasás után) szerintem könnyen lehetséges a két hét, a tünetek nem szükségszerűen szűnnek meg ilyen gyorsan.

Az allergiák elég agresszívak lehetnek, és ha el is múlnak a tünetek, pár hónapig tartani kell az antigénmentes diétát, utána lehetséges, hogy az allergia megszűnik.

Ugye SEMMILYEN tejeredetű (tej, joghurt, kefír, vaj, sajt, túró, tejpor, figyelve az élelmiszer-adalékanyagokra is, ugyanis hozzáadott tejfehérjét sok élelmiszer tartalmaz!) ételt nem kap a kislányod?


Az a baj, hogy ilyen kicsi gyermekeken körülményesebb az allergia megállapítása, mert a bőrpróbák kevéssé érzékenyek...(De vérvizsgálattal is megerősíthető a gyanú, nem tudom, történt-e ilyen.)


(Az allergia általában az egész szervezet érinti, de kortól és allergéntől függően vannak jellemző tünetek, pl. bélrendszeri-, bőrtünetek).


Ha hasmenés is van, akkor a kislányod testtömegét érdemes figyelni, mert a bélérintettség befolyásolhatja a fölszívódást.

12. fd8e423e9e (válaszként erre: 9. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 16:14
Köszönöm szépen a választ, a háziorvos sem írt fel semmiféle bogyót, annyit mondott, hogy amit elkezdtem - életmódváltás, sok mozgás, fogyás azt folytassam, és rendben lesz minden.
11. Pirosalma (válaszként erre: 10. - Bebekriszti)
2009. szept. 27. 16:09

Írtam.


(A súlyosság foka különböző lehet: van, akinél teljesen hiányzik a fruktóz fölszívódásához szükséges molekula - lásd: levelem -, és van, akinél csak kevesebb van, mint "egészségesekben".)


Ez a "betegség" nem veszélyezteti az életét, kellően alacsony (a toleranciától függő) fruktóztartalmú diétával gyakorlatilag teljes élet élhető.

10. bebekriszti (válaszként erre: 4. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 16:01

A tünetei állandó hasmenés. h2 kilégzéses fruktóz vizsgálattal állapították meg a diagnózist és nem tudom a súlyossági fokát!! ÍRJÁL RÓLA HA TUDSZ !!


köszi

9. Pirosalma (válaszként erre: 7. - Fd8e423e9e)
2009. szept. 27. 15:06

Nem fruktózt, hanem glukózt (szőlőcukor, glükóz, dextróz, ezek szinonimák) kell inni (a fruktóz nem igazán alkalmas efféle vércukorvizsgálatra).


A glukóztolerancia jelentése: szőlőcukortűrés. Annak a mértéke, hogy mennyire ép a szénhidrátháztartás.

Amikor ez nem teljesen ép, akkor beszélhetünk csökkent glukóztoleranciáról, ami még nem számít cukorbetegségnek, de ahhoz hasonló, enyhébb állapot.


(Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy a sejtek nem kellően érzékenyek az inzulinra - rezisztensek rá -, ezért a szőlőcukrot kevésbé tudják hasznosítani. Minél nagyobb mértékű az inzulinrezisztencia, annál kevésbé tud a szervezet megbirkózni a szőlőcukorral. Ilyenkor van az, hogy a vércukorszint a szőlőcukoroldat megivása után is hosszú magas marad.)


Igen, ez visszafordítható (mozgás, egészséges táplálkozás, megfelelő testtömeg).

8. Berenik (válaszként erre: 4. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 14:42

Én is szeretnék kérdezni Tőled, egy hasonló jellegű probléma miatt. Valószínű, hogy a 2,5 éves kislányom tejallergiás. Most 2 hete, hogy tejtilalom alatt vagyunk, hogy teszteljük, a tejféléktől nyálkás-e a széklete. Nagyon úgy néz ki, mert nagyon sokat javult, már csak alig van egy kevés nyálka. A kérdésem: ha már 2 hete nem eszik tejféléket, nem kellett volna elmúlni teljesen ennek a nyálkának? Vagy a vékonybél még nem tisztult ki teljesen? Tudomásom szerint a vékonybéllel van kapcsolatban az allergia, vagyis a felszívódás.

Köszi!

7. fd8e423e9e (válaszként erre: 6. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 14:40
Terheléses cukorvizsgálatnál früktózt itatnak meg, ha abban elétérés van az glukóztoleranciának minősül, vagy inzulinrezisztenciának, vagy a kettő ugyanaz? Ilyen fázisban egészséges életmóddal és mozgással a cukorbetegség megelőzhető, esetleg vissza is fordítható ez az állapot? Bocsi, hogy ilyen sokat kérdezek.
6. Pirosalma (válaszként erre: 5. - Fd8e423e9e)
2009. szept. 27. 14:34
Persze.
5. fd8e423e9e (válaszként erre: 4. - Pirosalma)
2009. szept. 27. 14:33
ez engem is érdekelne, látom, hogy orvostanhallgató vagy, kérdezhetek tőled?
4. Pirosalma (válaszként erre: 2. - Bebekriszti)
2009. szept. 27. 14:25

Mik a tünetek?


(Egyébként sajnos gyakran keverik a két különböző kórt - a fölszívódási zavart és a valódi intoleranciát.)

2009. szept. 27. 14:21

A fruktóz-intolerancia nem egyenlő a fruktóz-fölszívódási zavarral. Melyik érdekel?


Nincs köze hozzá egyiknek sem.

2009. szept. 27. 14:18
2.5 éves kisfiamnál most diagnosztizálták és semmit nem tudok róla. Nem eheti a gyümölcsöket...
2009. szept. 27. 14:17
Fruktóz intolerancia, avagy gyümölcscukor felszívódási zavar. Ki mit tud róla? Van e köze a cukorbetegséghez?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook