Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után fórum

Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetős fórum)


16524. Chelsey (válaszként erre: 16523. - Borian)
2022. aug. 14. 13:04
Azt azért remélem, hogy az orvosi nem áll át teljesen online oktatásra...
16523. Borian (válaszként erre: 16522. - Chelsey)
2022. aug. 14. 12:59
Jah... még mindig nem szoktam meg eléggé..
16522. Chelsey (válaszként erre: 16521. - Borian)
2022. aug. 14. 12:27
Az egy dolog, hogy mit mondanak, de lehet valami más is a háttérben, amit nem akarnak kiteregetni.
16521. Borian (válaszként erre: 16519. - Levia)
2022. aug. 14. 11:53

Ezt a b...böszmeséget...

A jogi, bölcsész, közgazdász képzés nyugodtan működhetne on-line, erre a tt-t állítják át.... Logikus.

16520. akinomuj (válaszként erre: 16519. - Levia)
2022. aug. 13. 15:13

Nagyszerű.

Online laborok.

16519. levia
2022. aug. 13. 14:38

az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) is takarékoskodásra szorul.


Az egyetem költségeinek csökkentése érdekében a legdrágább rezsivel bíró TTK képzéseit átállítják online formájú távoktatásra és egyes részlegeit lehet, hogy le is állítják.

16518. Chelsey (válaszként erre: 16517. - Akinomuj)
2022. aug. 12. 14:31
Most, hogy mondod tényleg nem paráztunk rá az érettségire. Igyekeztünk jó osztályzatokat szerezni és felkészülni a felvételire. Az érettségiben az volt a legjobb, hogy egy hónapig nem kellett suliba járni. A négyhetes felkészülésből az utolsó négy napot vettem igénybe, vagyis három és felet, mert addigra meguntam a tételeket és elmentem inkább fodrászhoz.
16517. akinomuj (válaszként erre: 16516. - Virgilius)
2022. aug. 12. 14:16

Igen, a magyarhoz eddig írásbelin elég volt jó magyar szókinccsel, szövegértéssel, szövegalkotási készséggel rendelkezni. Ez miért baj? A magyar nyelv nem a nyelvtani tételek kellenének, hogy legyenek.


Az osztrák írásbeli érettségi németből éppen készségekre épül, és nem is könnyű, viszont az órák jó részében ezt gyakorolják is, és tkp. a dolgozatok nagy része is erről szól. (Ennek megfelelően nem osztogatják a jeleseket, de ott eleve más értéke is van.) Az érettségi egyik része az ún. előtudományos dolgozat, ahol szintén fontos a nyelvi, logikai készség, szövegalkotás. Szóbelin van irodalom. De a szóbeli nem kötelező!


Magyar nyelv és irodalomból ellenben a készégfejlesztésre a hatalmasra duzzasztott irodalmi tényanyag miatt nem túl sok idő jut (sajnos!!), így az írásbeli eddig ehhez a tényhez igazodott is. A szóbeli pedig kötelező irodalmi témákból, elméleti jellegű nyelvtani tételekkel kiegészítve.


Nényei írása remek, de abszolút elitista felfogást (és nyilván egyházi elitgimis tapasztalatokat) tükröz. Biztosan igaza is van az ő szemszögéből: a Szt. Imréből ment el huszonsok év után remek magyartanár fogvatartottakat tanítani - akiknek sokkal többet jelentenek az ő órái -, éppen az adott iskolában eluralkodó "nekem ez jár" szemlélet miatt, amire utal Nényei is.


Másik magyartanár ismerősöm technikumban tanít, ismeri Nényeit személyesen, és a könyveit is szereti, de ezt a témát egész másképp látja. Mert mások a tapasztalatai.


Amíg az érettségi pontokba beleszámíthatnak a vitt jegyek és az érettségi százalékok, addig lehet bizonyos nyomás a pedagógusokon, ez biztos.

Bár a mi időnkben meg az volt a panasz, hogy a tanév végi jegyekért tepert a diák, de az érettséginek nem volt tétje. Most van. Meg is van az eredménye.

16516. virgilius (válaszként erre: 16515. - Akinomuj)
2022. aug. 12. 12:58
Angolhoz azert kell tudni valamennyire angolul, a magyarhoz viszont valóban eleg magyarul tudni, bar az magyar nyelv es irodalom lenne elvileg. A szobeli valoban valami kiveve amikor nem volt. Meg kuveve hogy sok helyen elvarjak hogy jo jegyet adjanak a szinte semmire is. Lasd ismet Nenyei irasat.
16515. akinomuj (válaszként erre: 16514. - Virgilius)
2022. aug. 12. 12:52

Azért az angol is hasonlóan jól szokott sikerülni, mint a magyar. Azt is nehezítsük meg?

Szerintem a magyar szóbeli épp eléggé memóriára épül. Én komoly visszalépésnek tartom, hogy ez bekúszott az írásbelire is. Bár bölcsészszakon végeztem, abszolút Boriannal értek egyet.


ÖSB-s fiam mondta, hogy az egész időszak alatt várta, mikor jönnek a német ill. osztrák nemzeti költők. Mert magyar koszorús költőből a szavai szerint annyi van, hogy még ajándékozni is tudnánk belőlük.

És NEM, nem jöttek!

Tanultak róluk, de egyik sem lett piedesztálva emelve.

Itthon meg sokkal inkább ez a tendencia.


Na, mindegy, ha ez lesz a léc, ezt ugorják meg valahogy. Még szerencse, hogy olvasni már szeretnek, és jó magyartanáruk van/lesz a mostani kettőnek is. Mint mondta, majd 11.osztálytól ráfordulnak az érettségi követelményekre, addig értelmesebb dolgokkal töltik az időt.

16514. virgilius (válaszként erre: 16510. - Akinomuj)
2022. aug. 12. 11:47
Kemiabol es fizikabol nem megy mindenki kozepezni csak akinek az az irany kell ugyhogy nem vetheto ossze. csak a torivel meg a matekkal meg mondjuk az angollal merthogy ezek a mindenkinek kotelezok. Mas nyelv is lehet persze de azert a zom angolbol megy.
16513. Chelsey (válaszként erre: 16512. - Borian)
2022. aug. 12. 09:30
Na, én sem azon aggódom, hogy meg tudja-e tanulni a gyerekem ezeket. Inkább azon bosszankodom - feleslegesen -, hogy minek változtatni a rosszabb irányba. De az oktatáspolitikai főispán biztosan jobban tudja.
16512. Borian
2022. aug. 12. 06:53

Sziasztok!

Eddig csendes olvasó voltam, de most ehhez hozzászólnék.

Én nem hinném, hogy az volt a szándék ezzel a változtatással, hogy a rendszer "igazságosabb" legyen. Ha könnyebb is volt a magyar, a felvételi rendszer logikája ezt kiegyenlítette úgy, hogy ahol lehetett indulni magyar középpel, és keresett szak volt, ott felmentek a pontok (pl. jogászképzés), akinek meg csak kötelező tárgy volt, ott pár plusz pontot jelenttt, ha nem szívatták agyon, de itt sem volt igazságtalanság, mert mindenkinek könnyebb volt.

Egyébként sem illik a mostani kurzus világképébe, hogy igazságosabbá tegyenek bármit, inkább a főispános vonal lehet az ok, vagyis, hogy a műveltséghez hozzátartozik, hogy bebiflázzunk bizonyos dolgokat.


Még nem tudom pontosan, mit kell (Mamija, esetleg átküldenéd a linket?), de mindegy is. A gyerekeim elvileg könnyen tanulnak meg ilyesmit, mert az ált. suliban erre trenírozták őket, de kérdés, hogy emelt kémia-biosz érettslgi mellett is fog-e ez működni. Meglátjuk.

Az egész értelmável kapcsolatban vannak kétségeim. az egy dolog, hogy a XIX. században ez kellett, meg illett latinul is tanulni, de mennyi minden jött még be a követelmények közé. A természettudományok rengeteget fejlődtek, sok akkori új tudományos eredmény ma már általános tananyag, matematikából is sokkal többet követelnek érettségin, mint 100-15 évvel ezelőtt, és töriből is közbejött még két világháború, új világrend, rendszerváltás, stb.

Ennek ellenére ez főleg azokkal szembe kiszúrás, akik műszaki-tt rányban tanulnának tovább, mert aki humán iányultságú, netán közgazdász, annak jó kis megúszós lehetősége van tt tárgyakból. Ha jól láttam, lehet már közepezni komplex tt-ből (nem hinném, hogy beleszakadós tárgy), de a mi időnkben is meg lehetett úszni a mindössze két éves tananyagot tartalmazó földrajzzal.

16511. akinomuj
2022. aug. 11. 21:57

No, itt megtaláltam az OH statisztikákat prezentáció formájában: [link]


Én azt vezsem ki, hogy középszinten magyarból és idegen nyelvekből volt legkönnyebb jó jegyet szerezni a kötelező tárgyak közül.


Ami tény, az az, hogy magyarból van talán a legnagyobb mozgástere a javítónak. A teszt ezt szűkíti. Hogy ez azért van-e, mert így is kontrollálni akarják a pedagógust (ami nem lenne idegen a rendszertől), vagy mert a magyar mint "közös nemzeti műveltségi alap" fontosabb, mint a szövegalkotási készség, nem tudom.

De a középsulis felvételin is rendsre jobb eredmények szoktak születni magyarból. Talán mert a nyelv az eszméléstől kezdve közelebb áll az emberhez (naponta órákon át használz eszköz), mint mondjuk a matematika? Érdekes kérdés.

16510. akinomuj (válaszként erre: 16507. - Virgilius)
2022. aug. 11. 21:09

Szerintem sem a fórum, sem az ismerősi kör (bárkié is az) nem képezi le az érettségiző magyar társadalmat. Bár lehet, hogy tévedek. Na meg a rosszabb eredményekkel nem is szoktak villogni.


Most csak egy régi cikket találtam: [link]


De legalábbis 2011-2015 közt a közép kémia és fizika átlaga minden egyes évben magasabb a közép magyarénál. De a közép töri, angol és német is gyakorlatilag ugyanazokat az átlagokat hozza. A közép és az emelt közt sem látok a fenti években éppenséggel szakadékot a 2015-ös évben magyarból a százalékos eredmények láttán, matekból sokkal inkább.

Tehát - ezekben az években legalábbis - nem a magyar lóg ki felfelé a tantárgyak közül, hanem a matek - lefelé.


Levia biztosan talál majd frissebb adatokat is :-), én nem álltam neki komolyabb keresésnek, az OH oldaláról letölthetó csv fájlokkal nem vesződtem (még mindig vánszorog a mobilnet).

16509. Chelsey (válaszként erre: 16508. - Virgilius)
2022. aug. 11. 19:38
Pénzért sokmindent nem lehet megvenni, csak "kényelmetlen", ha nincs elég belőle. Az elég meg mindenkinek mást jelent.
16508. virgilius (válaszként erre: 16505. - Chelsey)
2022. aug. 11. 18:29
Ebbol az a tanulsag hgy nem csak szerelmet nem lehet venni penzert de meg erettsegi tudást sem.
16507. virgilius (válaszként erre: 16504. - Akinomuj)
2022. aug. 11. 18:27

De en nem magambol indultam ki hisz sosem irtam ilyen erettsegit viszont mindenhonnan nagyon jo kozep magyar dredmenyeket hallottam, itt a forumon is de irl ismerosoktol is. Foleg azokban az evekben amikor nem volt szobeli. Kemia kozep viszont pl nem hozhato ugyanigy. Ahhoz azert kell tudni vmit kemiabol is nem eleg iq bol irni vmit. A magyarhoz meg eleg volt.

De nem akarlak meggyozni titeket, akkor devalvaljuk nyugodtan tovabb a magyar érettségit, nehogy pontokat veszitsen rajta barki. ;)

Emelt es színvonalas: nem jo szo a felhördülés, inkabb frappansnak talaltuk. Egyebekent fiam is elvezettel irta anno az emelt matekot.

Magyarnal viszont eddig talan a legnagyobb volt a szakadek a kozep es az emelt kozott.

16506. Chelsey (válaszként erre: 16504. - Akinomuj)
2022. aug. 11. 16:34
Én is annak nevezem, csak az én színvonalam sokkal szerényebb kémiából :D
16505. Chelsey (válaszként erre: 16503. - Zizoka01)
2022. aug. 11. 16:21
BME Kéttanos volt, ha jól rémlik.
16504. akinomuj (válaszként erre: 16499. - Virgilius)
2022. aug. 11. 15:57

Pontosan fogalmaztál. IQ-ból volt hozható a magyar kzép négyes eddig.

Ennek ellenére van olyan, Oxfordban info-matek szakirányban brillírozó volt osztálytárs, akinek a magyar közép négyeshze úgy kellett összekaparni a pontokat. Mert a többféle IQ-ból neki nem a magyarhoz szükségesekból jutott extra.


Szóval szerintem a népesség jelentős részének nem kisujjból megy az érettségi - a magyar írásbeli sem.

Csak hát hajlamosak vagyunk magunkból kiindulni.

(Emlékszem jelen fórum felhördülésére, mikor a nagyfiam a 2020-as kémia emelt írásbelit színvonalasnak nevezte :-D)

16503. Zizoka01 (válaszként erre: 16492. - Levia)
2022. aug. 11. 15:39
Épp kérdezni akartam, hogy kiről beszéltek, de pár kattintással rájöttem. Hová járt a leányzó?
16502. levia (válaszként erre: 16501. - Chelsey)
2022. aug. 11. 15:00
Apjanak fuvarozó cége van, 10 évesen már tudott a srác autót vezetni.
16501. Chelsey (válaszként erre: 16498. - Levia)
2022. aug. 11. 14:44
Szerintem nagyon nagy szerencse, ha valaki talál olyan elfoglaltságot, amit szeret és pénzt is tud vele keresni. Valószínűleg nem véletlenül a kamionsofőrség tetszett meg neki és nem a tervezőmérnöki pálya keltette fel az érdeklődését (mert az utóbbit valószínűleg nagy küzdelem árán se tudta volna megvalósítani). De az is biztos, hogy nem az a helyben ülő típus, mert számos olyan munka van még, amit jól tudna csinálni, csak lehet, hogy unalmasabbnak tartaná.
16500. Chelsey (válaszként erre: 16497. - Virgilius)
2022. aug. 11. 14:40
Szerintem alapvetően egy több évig tartó út folyománya ez. Nem mondom, hogy nem tehetett volna ellene, miután már egyre nagyobb, de valószínűleg nem annyira könnyű azt meglépni, mint kívülállóként gondolja az ember.
16499. virgilius (válaszként erre: 16498. - Levia)
2022. aug. 11. 14:29
Nalunk csaladban szinten a tori. Azon eleg konnyen el lehet bukni ha vki tenyleg semmit bem keszul. De a magyar irasbeli tenyleg puszta iq bol hozhato minimum 4esre. Keszsegeket mer tudast semmit. Nincs ezzel bajom egyebkent de barmelyik masik targybol tobb targyi tudas kell azert a kozephez.
16498. levia (válaszként erre: 16494. - Chelsey)
2022. aug. 11. 14:22

Egyik másod unkaöcsémen a matek fogott ki majdnem.

Cikinek találták a szülők az SNI-t.

De szóbelin kiszedtek belőle annyit, hogy meghaladja a 25%-ot.

Most boldog kamionsofőr. Erre vágyott.

16497. virgilius (válaszként erre: 16496. - Chelsey)
2022. aug. 11. 14:20

A szuleit senki nem maga valasztja de azert 19-20 evesen mar nem hiszem, hogy ok lennenek a kizarolagos okai annak, hogy a kisasszony nem tanult kb semmit az erettsegire.

Inkabb ott van a gond, amikor vki nem keszul semmit de elvarja, hogy a tanarok ezt a semmit felhuzzak es a vegen megis jo jegyet kapjon. Ilyet sokszor latni es nem is kell hozza celeb szulo...

16496. Chelsey (válaszként erre: 16495. - Virgilius)
2022. aug. 11. 14:01
Azért ezt nem ő választotta, gyakorlatilag belekeveredett és még túl kicsi, hogy átlássa teljesen a helyzetet. Persze, akár érettségi nélkül is el tud lenni, de egyáltalán nem biztos, hogy annyira jó neki, mint kívülről látszik.
16495. virgilius (válaszként erre: 16494. - Chelsey)
2022. aug. 11. 13:57
Mindegy biztos o is olyan iranyba tendal, mint a szulei, ahhoz meg nem a továbbtanulás a kulcs. Nem kell ot se sajnalni se felteni.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook