Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Családi adókedvezmény, hogyan is működik? fórum

Családi adókedvezmény, hogyan is működik? (tudásbázis kérdés)

❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯
369. yevus
2013. jan. 25. 21:45

Sziasztok!


Március végén fogok szülni. A tavalyi évre visszamenőleg az adóbevalláskor szeretném visszaigényelni az adókedvezményt. Mivel én táppénzen vagyok, és a párom jelenleg többet keres nálam, úgy beszéltük meg, hogy a baba megszületése után őneki kellene igényelnie. Tudna valaki segíteni abban, hogy erre van-e lehetőség, és hogy működik? Nem vagyunk sem házasok, sem bejegyzett élettársak, a lakcímünk viszont közös. Én is megkaptam már a munkáltatómtól a családi adókedvezményes papírt, de nem tudom hogyan álljak neki a kitöltésnek.

368. Mandula71 (válaszként erre: 367. - Mandula71)
2013. jan. 23. 21:08
Illetve most 2013-tól van még valami olyasmi, hogy bírósági döntés alapján egyenlő arányban-ideig (külön-külön) nevelik a gyermeket, akkor ugyanúgy megosztható a családi kedvezmény. Ennek pontosan nem néztem utána, de ez a ti esetetekben nyilván nem is kell, felesleges, hiszen ti együtt nevelitek a gyermeket, csak különböző lakcímre vagytok bejelentve.
367. Mandula71 (válaszként erre: 364. - Gy.Jani)
2013. jan. 23. 21:05

Ki jogosult a családi adókedvezmény érvényesítésére?


- az a magánszemély, aki gyermekére tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult,- a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa;- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.


A családi pótlékra saját jogán jogosult, valamint a rokkantsági járadékban részesülő személy saját maga jogosult a kedvezmény érvényesítésére vagy a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül egy – a döntésük szerinti – minősül jogosultnak.



A fentiek alapján én azt mondom, hogy nem jogosult. Most nem néztem utána, de emlékeim szerint családi pótlékot az a szülő kaphat, aki a gyermekkel közös háztartásban él. Márpedig ha neked nem egyezik meg a lakcímed a feleségedével, akkor nem vagy jogosult a családi pótlékra és így akkor a családi kedvezményre sem. Erre csak az a megoldás, hogy közös lakcímre kell bejelentkezni és máris jogosult leszel igénybe venni a kedvezményt.

366. 800b726b6d (válaszként erre: 365. - Mimiko70)
2013. jan. 23. 08:11
Igen.
2013. jan. 22. 20:20
Sziasztok.ha nem kérem a 2013 as évre a családi kedvezményt havi szinten akkor azt a következő évi adómnál visszaigényelhetem egy összegben??válaszotokat köszönöm
364. Gy.Jani (válaszként erre: 363. - Mandula71)
2013. jan. 21. 11:32
Ha az a helyzet, hogy aki jogosult lenne a családi adókedvezményre, az nem azon a lakcímen lakik mint a gyerek akire igényelné ,de nincsenek elválva együtt nevelik a gyereket a feleségével,akkor jogosult-e?
363. Mandula71 (válaszként erre: 362. - Kenőmájas)
2013. jan. 20. 13:49
A gyermek után járó kedvezményt az a szülő jogosult igénybe venni, akivel a gyermek él. Ha a szülők külön lakcímen élnek, nem élettársak, nincs rá lehetőség, hogy a különélő szülő (jelen esetben az apa) vegye igénybe a családi kedvezményt.
2013. jan. 15. 18:36

Sürgős lenne.:)

Sziasztok.

Kérdésem a következő lenne.

2013-ban KÉRI A MUNKÁLTATÓM A CSALÁDI ADÓ KEDVEZMÉNY NYOMTATVÁNY KITÖLTÉSÉT már most januárban a 2013 évre.

Eddig mindig év végén vettem igénybe,de most 2013-ban év közben szeretném a fizetésemmel együtt megkapni az egy gyerek után járó 10.000 ft többletet.

Élettársi kapcsolatban vagyok,született 1 közös gyermekünk, aki kiskorú és családi pótlék jár utána.

Kérdéseim:

Ha már nem vagyunk élettársak , és nem egy háztartásban élünk ,és a gyermek édesanya minimálbérre van bejelentve, van rá mód , hogy apuka a 2013 évben is jogosult legyen rá igénybe venni a kedvezményt,ha neki a fizetése alapján megtehetné?


Kell hozzá az anyuka részéről beleegyezés, hogy apuka vegye fel továbbra is?

Minimálbérnél ki tudja –e használni az anyuka egyáltalán?


És a különélés miatt ne bukjuk el a kedvezményt, és mivel esetleg az anyuka se tudja igénybe venni mert a minimál bér után nincs akkorra adó alapja,lehetséges –e az ,hogy az anyuka bele egyezik vagy lemond arról (mivel a bére alapján úgyse tudná igénybe venni) a közös gyermek apja részére, hogy a kedvezményt továbbra is az apuka vehesse igénybe ?

Van rá mód erre, külön álló szülök esetében, ha megegyeznek ,hogy az vegye igénybe aki tudja,és ne bukják el?

Köszönöm gyors válaszát.

361. dus
2013. jan. 14. 12:22

Sziasztok!

Akkor is kell nyilatkozni, ha nem veszem igénybe a családi adókedvezményt? Munkanéküli lettem, csak 3 hónapig tudnám igénybe venni, a férjem kérné mindkét gyerekre. Kell lemondanom róla?

360. 800b726b6d (válaszként erre: 357. - Tisztisz0719)
2013. jan. 10. 07:56

"Így utólag adóbevallásnál az adókedvezmény vissza igényelhető egész évre? "


Igen vissza lehet igényelni az egész évit, ha korábban nem tettetek nyilatkozatot, hogy visszaigényelnétek, és az év folyamán nem vonták le.

2013. jan. 9. 20:16

Sziasztok!


Nem igazán értem ezt a családi adókedvezményt. Megtudnátok mondani, h ha van 2 közös gyermekünk az élettársammal (közös háztartásban élünk) és dolgozunk, akkor mind a ketten igénybe vehetjük az adókedvezményt vagy csak az egyikünk kaphatja?/

Köszi

2013. jan. 9. 15:34
hoppá kimaradt: a párom szeretné vissza igényelni 2012-re nem én mert nekem gyes után nincs miből a gyesből csak nyugdíj járulékot vonnak...
2013. jan. 9. 15:33

Sziasztok segítséget szeretnék kérni. Kicsit hülye vagyok ehhez. :) nem is kicsit :)

Szóval van egy másfél éves kislányom, gyesen vagyok vele, élettársi kapcsolatban élek a párommal. Tavaly év elején felhívott a főnök asszonya magán cég... hogy mi lenne ha én igényelném az adókedvezményt, mert a páromnak úgysem lenne több a fizetése csak papíron. Minimálra van bejelentve de nem annyit keres. Magyarán a főnök beszámolta volna neki az órabérébe az adókedvezményt és így nem kaptunk vna több pénzt csak papíron.

Így utólag adóbevallásnál az adókedvezmény vissza igényelhető egész évre?

Köszi a segítséget!

356. Kbeuska
2013. jan. 8. 15:26
Sziasztok!Remélem tudtok nekem segíteni...2009októberében született meg a kislányom,párommal(élettársam)együtt neveljük.Eddig egyáltalán nem vettem(vettük) igénybe a családi adókedvezményt...és azt se tudom hogy hogy kezdjek hozzá,visszaigényelhetek még valamennyit vagy ez már elveszett?!Van bejelentett munkahelyem,páromnak is,igaz én minimálbérrel vagyok bejelentve,a párom kkicsivel többel.Illetve most ismét babát várok,de lejárt a gyesem,most jelenleg semmiféle juttatást nem kapok,a születendő babára is lehet igényelni vagy majd ha csak megszületett?!Ne haragudjatok,de kuti hülye vagyok sajnos az ilyen dolgokhoz,azt se tudom egyáltalán jár e nekünk?!Válaszaitokat előre is köszönöm...Nem tudom mit kell tennem,illetve kihez fordulnom....Nagyon köszi,ha tudsz segíteni :)
355. 800b726b6d (válaszként erre: 354. - Miskin9)
2013. jan. 3. 08:53
Adóbevalláskor megteheted.
354. miskin9 (válaszként erre: 353. - Esther78)
2013. jan. 3. 08:40

Szia, Annyit esetleg még meg tudnál mondani, hogy ezt az utólagos visszaigénylést mikor, milyen határidőig, és milyen formában tudom megtenni? Az adóbevallásnál kell ezt elrendeznem, vagy korábban is megtehetem?

Köszönöm,

353. esther78 (válaszként erre: 352. - Miskin9)
2013. jan. 1. 19:24
Vissza lehet neked is igényelni a maradék összeget.
352. miskin9
2012. dec. 31. 17:28

Sziasztok,

2012-es évre a nejem igényelte meg a családi adókedvezményt, de az év utolsó 3 hónapjában nem tudta ezt érvényesíteni, mert megszűnt a munkaviszonya. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e arra lehetőség, hogy erre a 3 hónapra én kapjam meg utólag ezt az összeget, eltérően az év elei nyilatkozatunktól.

Köszönöm,

351. Mandula71 (válaszként erre: 349. - Anyazsu9002)
2012. dec. 28. 20:59

Igen, visszaigényelhetitek. Amikor a munkáltató kiadja az adatlapot, nézzétek meg, hogy mennyi kedvezmény van feltüntetve, a különbözet visszajár.

Ha 2009-ben született a kicsi, akkor már tavaly is egész évre járt, azt igénybe vettétek? Ha nem, akkor önellenőrzéssel helyesbíteni lehet a tavalyi adóbevallást és visszaigényelni a havi 10 e forintot. (Már ha volt annyi jövedelem, hogy az egészet figyelembe lehessen venni.)

2012. dec. 28. 13:42
Igen visszakaphatja. Csak az adóbevallásban az összegnél úgy kell beírni, hogy 12 hónapra kapja, és nem azt kell figyelembe venni, amit az adóadatlapon vagy M30-as nyomtatványon közöl a munkáltató. De azt nem értem hogyha januártól igényeltétek miért csak a 7. hónaptól kaptátok?
2012. dec. 28. 11:09
Sziasztok. a férjem ez év 7. hónapjától kapta meg a kedvezményt, de januártól igényeltük, (2009-ben született a kicsi.)akkor most az adóbevallásban visszaigényelhetjük arra a 6 hónapra?köszi
348. Mandula71 (válaszként erre: 347. - Fiamette)
2012. dec. 24. 13:08
Bocs, igaz,kutyultam egy kicsit. Élettárs nem tudja visszaigényelni év közben a magzat után járó kedvezményt, házastárs viszont jogosult rá.
347. fiamette (válaszként erre: 346. - Mandula71)
2012. dec. 21. 08:12

sziasztok


a férj is igénybe veheti

346. Mandula71 (válaszként erre: 345. - Riszty)
2012. dec. 20. 20:54
Ha jól emlékszem, magzat után csak az édesanya veheti figyelembe a családi adókedvezményt. Tehát neked kell az OEP felé nyilatkozni, hogy a magzat után kéred . Amennyiben a GYED alacsony összege miatt ezt csak részben tudod kihasználni, akkor majd év végén, az adóbevalláskor a különbözetet a férjed vissza tudja igényelni. Ha a GYED annyira alacsony, hogy egyáltalán nem tudják figyelembe venni a havi 10.000 Ft-ot, akkor szintén az a megoldás marad, hogy az év végi adóbevalláskor a férjed majd igénybe veszi és utólag kapjátok meg. Arra természetesen lehetőség van, hogy a baba megszületésekor új nyilatkozatot tegyetek és onnantól mindkét gyermek után járó összeget megkaphatja a férjed.
345. riszty
2012. dec. 20. 11:59

Sziasztok!


Ha Gyeden vagyok és a férjem munkáltatójánál szeretnénk a második gyerekre (aki még magzat) is igényelni a családi adókedvezményt, akkor nekem kinél kell leigazoltatnom, hogy nem én veszem igénybe az adókedvezményt? A gyedemet folyósító OEP-nél vagy a munkáltatómnál, akinél ugye fiz nélküli szabin vagyok szülés óta? köszi!

344. Zoli& Hajni (válaszként erre: 343. - Vic66)
2012. dec. 19. 20:21

Szép estét!

Mi nem igazán értjűk ezt a családi adókedvezmény dolgot.

Maszeknál dolgozom,én nem hogy többet kapnék Tőlem levonják a 10000-tf ot.

Kí írják,hogy "Gyerek -10.000-ft..

343. Vic66 (válaszként erre: 342. - Letty72)
2012. okt. 29. 18:04
Köszönöm! Még igy is jó lenne. Úgy sem keresünk annyit, hogy ki tudjuk használni az egészet ami 3 gyerekre jár.
342. Letty72 (válaszként erre: 341. - Vic66)
2012. okt. 29. 14:16

Nem vagyok biztos, de szerintem, ha tanul akkor beszámít, de a családi kedvezmény csak azután jár, aki után folyosítank csp-t. Nem három gyerek után kapja, hanem 2 után, de a háromgyerekeseknek járó adókedvezményt, és nem a kétgyerekeseknek járót. Két gyereknél viszont bukja.

Pl. ha 3 gyerek van akkor, és ebből az egy, felső fokú oktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója, akkor a családi kedvezmény összege: 2*206 250 Ft.


Lehet, hogy ugyanez vonatkozik arra is akinek középfokú oktatási intézményben tanul a gyereke, de már nem jár után családi pótlék.

341. Vic66
2012. okt. 29. 03:13
Én arra lennék kiváncsi, hogy meddig jár az adókedvezmény? A nagy lányom 18 éves lesz decemberben de még 4 éve van a suliból. (Évvesztes és egyszer bukott)4 év múlva fog érettségizni! (Remélem!!!) A családi pótlékot elvileg 20 évesen elveszik de úgyan olyan eltartott lesz mint addig, szakközép iskolába fog még járni. Az adókedvezménnyel mi lesz? Azt is megvonják? Vagy esetleg iskola látogatási papírral ha igazolom, hogy iskolás még, akkor járni fog?
340. Vic66 (válaszként erre: 339. - Zoltán25)
2012. okt. 29. 03:08
Szia! Én úgy tudom igen. Van ismerősöm akik hasonló helyzetben vannak és igénylik.
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook