Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Befőzés-eltevés télire.. Vagy fagyasztás? fórum

Befőzés-eltevés télire.. Vagy fagyasztás? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
39. Donyta (válaszként erre: 38. - Loni)
2007. okt. 9. 09:46
Szia! Köszi a válaszod, de ha te is leírod, nincs benne semmi. Lehet, hogy másképpen készítitek és az sem gond ha többféle módja van! Nyugodtan ird le, minden eltehetőt szeretnék tudni amit télen elővehetek. Vannak pici üvegeim is, olyan bébiételesek.
38. Loni (válaszként erre: 37. - Donyta)
2007. okt. 9. 09:24
Padlizsánkrémet a nagymamám szokott eltenni üvegbe. De jobb, ha Enikő ír neked receptet, mert az autentikus.
37. Donyta (válaszként erre: 36. - Iz_eniko)
2007. okt. 9. 06:09

Szia Enikő!

Ti biztosan ismeritek, de itt nem nagyon. Ezért ha kérhetlek benneteket, minden eltehető dolgot receptet írjatok le nekem. Leginkább az eltehető (üveges) módját szeretném. A füszerezéssel együtt.

Köszi.

2007. okt. 8. 21:52

A padlizsán -krémet ismeritek? Nagyon finom.Majonézzel is lehet késziteni.Én fagyasztani szoktam a padlizsánt,igy télen is készithetek ilyen finomságot.

A padlizsánt Erdélyben vinettának hivjuk :)

35. Donyta
2007. okt. 7. 08:02
Én is köszönöm mindenkinek a segítséget. Igy már mindent értek, és kifogom próbálni. Remélem a családnak ízleni fog. Írhattok még olyan érdekességeket, amit itt nem ismerünk.
34. Loni (válaszként erre: 26. - Karsai)
2007. okt. 6. 16:17

Kedves Karsai!

Sajnálom, hogy elborzadtál. Én csak ehhez a recepthez, illetve "mutációhoz" jutottam hozzá. Akitől én először a zakuszka-készítést láttam, illetve hallottam róla, nos tőle már nem tudom elkérni a receptet, ugyanis meghalt. Így nekem maradt ez.

Azért a receptet köszi.

2007. okt. 6. 15:58

Sziasztok :)

Erdélyben azt hivják muroknak,amit nálatok sárgarépának.

32. Loni
2007. okt. 6. 14:01
Erdély egyes területein a répát hívják muroknak.
31. Donyta
2007. okt. 6. 09:04
Köszi. Kíváncsi vagyok rá!
30. 'szti (válaszként erre: 29. - Donyta)
2007. okt. 6. 06:06
Passz. Tán majd karsai megmondja Erdélyben mit hívnak muroknak.
29. Donyta (válaszként erre: 28. - 'szti)
2007. okt. 6. 05:10
Az nem a marharépa, vagy cukor répa lenne?
28. 'szti (válaszként erre: 27. - Donyta)
2007. okt. 6. 05:05
A murok a sárgarépa vad alakja, nálunk gyomnövény, illetve régen gyógynövényként is használták. Biztos ismered, májustól késő őszig virágzik, virágai összetett ernyőben állnak. Az ernyő sugarai virágzás előtt és után gömbösen összehajlók, a középső ernyőcske középső virága nagyobb és sötétbíbor színű, a többi virága fehér. Néhol termesztik takarmánynak is, murokrépa néven, talán erre gondolt karsai, vagy Erdélyben mást hívnak muroknak.
27. Donyta (válaszként erre: 26. - Karsai)
2007. okt. 6. 04:03

Szia Karsai!

Köszi a részletes leírást neked is, de légyszi írd már meg nekem, mi az a ---murok---??? Egyszer kaptam a boltban ahol dolgoztam egy erdélyi ismerőstől, valami hasonló nekem furaságot. Lehet, hogy ez volt? Szeretem az új dolgokat és ízeket, de az nekem nagyon is érdekes valami volt. A gyerekeknek ízlett és meg is ették mind. Csak natur kell a kenyérre kenve enni?

26. karsai
2007. okt. 5. 20:44

Kedves Loni!

Elborzadva olvastam a zakuszka mutaciodat,ime egy pontos adag: 5 kg paradicsompaprika,1 kg feher husos paprika,1 l paradicsomle,1 kg fott bab,1 kg murok,1 kg hagyma, 1 l olaj,so,bors,baberlevel(nem kell darab...),fokhagyma(vegete sem).A paradicsompaprikat,a hagymat,murkot ledaraljuk,olajban parolni tesszuk,a paprikat eleg maceras de megsutjuk sutoben,majd lesozzuk es letakarjuk nehany percre,majd lehantjuk.Ezt is ledaraljuk es a tobbihez tesszuk foni.A megfott babot is ledaraljuk, ezt is hozza tesszuk;majd jonnek a fuszerek es a paradicsonle,amivel feleresztjuk az egeszet es addig fozzuk meg kavargatjuk(akar milyen uncsi)amig az olaj fel nem all a tetejere.Ezutan uvegekbe tesszuk,olaj kell legyen a tetejen ,ha elfott utanna kee\ll forrositani es ratolteni a tetejere.Es barmilyen borzaszto:egy keshegynyi szalicillt is kell tenni ra...Kulonben is a halaszle kocka artalmasabb mint a szalicill!Tisztelettel: egy erdelyi zakuszkas.

25. Donyta (válaszként erre: 24. - DOMA)
2007. szept. 27. 07:50

Szia! Szerintem, már igy kellett volna betennem a kérésem is! Jöhetnek a mellékelt receptek is!!!

K ö s z i !

24. DOMA
2007. szept. 27. 07:48

Általában a kertben megtermelt zöldségféléket, lefagyasztom. Szerintem egészségesebb, mint tartósítószerrel eltenni. Csak lekvárt főzők, azt is zseléfix-szel, mert így megőrzi a vitamint és olyan az íze, mintha friss lenne.

Savanyúságok közül meg az olajos almapaprika, ami nekem bevált, és a család is imádja. Nagyon finom. Ha valaki kiváncsi a receptre, szívesen közzéteszem.

23. Donyta
2007. szept. 26. 06:49

Szia! Köszönöm a tipped! Elárúlnád, hogy kb: mennyi üveggel lesz belőle?

Köszi: Dony

2007. szept. 26. 06:34

Van egy nagyon jó csalamádé reeptem,én mindig így szoktam eltenni télire .

Írom:1,5kg káposzta paprika ,zöld paradicsom,fél kg hagyma és uborka ha nincs az apró akkor szoktam vanni 3db kígyóuborkát ezeket vékonyra leszelem.

5dl ecet,50dkg cukor,8deka só,félcs nátriumbenzonát,és 1kávéskanál borkénpor ez azért hogy nebarnuljon meg. összekeverem 1tálbateszek bele babérlevelet feketeborst,delehet tenni köménymagot,v mustármagot ki hogy szereti,én nem szoktam mert nálunk nem szereti senki.Ráőntöm afelszeltzöldségekre 1napig hagyon állni töbszőr megforgatom és másnap üvegekbeteszem anyi levet rakok rá,hogy ellepje.

21. Donyta (válaszként erre: 20. - Loni)
2007. szept. 12. 07:49
Én is kiváncsi leszek! Vannak kicsi bébiételes üvegeim zárókupakkal, az jó lesz szerintem. A családban vannak kisbabások, és fűszertartónak kunyiztam őket, de tudom bármire használni.
20. Loni (válaszként erre: 19. - Donyta)
2007. szept. 12. 07:45

Elsőre inkább vegyél boltban egy kis üveget. NAgyobb boltokban, a DM-ben lehet kpni. (Nem olcsó, 3 decis üvegben olyan 350 Ft.) Kóstoljátok meg, és ha ízlik, akkor érdemes kísérletezni.

Ugyanis tényleg macerás az elkészítése: 5-6 órát kell főzni a masszát, folyamatos keverés mellett.

Kíváncsi vagyok, beválik-e.

19. Donyta (válaszként erre: 18. - Loni)
2007. szept. 12. 07:37
Az már nem lehet rossz, nagyon szereti mindenki a lecsót. Akár mindennap képesek lennének megenni. Köszi, így biztosan elkészítem!
18. Loni (válaszként erre: 17. - Donyta)
2007. szept. 12. 07:35
Nagyjából az ízét úgy képzeld el, mint a darált lecsó. CSak töményebb és krémesebb a bab miatt.
17. Donyta (válaszként erre: 16. - Loni)
2007. szept. 12. 07:32

Kedves Loni!

Köszönöm a részletes leírást, lehet, hogy ki is próbálom. Nálunk nem tudom menne ez az ízkombináció. Igaz itt mindenevők, és ha valami finom akkor semmi gond. Az is igaz, hogy van ismerősöm erdélyi aki a padlizsánkrémet már említette, de nem ismertem eddig. Ha sikerült elkészítenem és tetszik a családnak, megírom..

Köszi. Dony

16. Loni (válaszként erre: 15. - Donyta)
2007. szept. 12. 07:20

A zakuszka alapvetően egy örmény étel, gyakorlatilag zölsódségpástétom. Erdélyben igen elterjedt, ott szinte mindenki főzi. Ma már Magyarországon is lehet kapni nagyobb boltokban.

Kicsit macerás az elkészítése.


Alap zakuszka

Kell hozzá: Bab (nagy szemű vagy fejtett bab) Pritamin paprika, fehér paprika, paradicsom, étolaj, és fűszer (só, bors, fokhagyma, babérlevél) tetszés szerint. Sajnos, mennyiséget nem találtam hozzá....


Tetszés szerinti mennyiségű babot egy külön edénybe tegyünk fel főni. A pritaminpaprikát, és a fehér paprikát húsdarálóval darájuk össze, majd egy kevés paradicsommal egy igen nagy lábosban tegyük fel főni. A kellemetlen az, hogy az étel készítése szinte állandó keverést igényel. Lassú tűzön főzzük.

Amikor a paradicsomos levét elfőtte, akkor utána már csak olajjal engedjük fel, hogy mindig egy kicsi olaj legyen a tetején. Amikor már kezd krémszerűvé válni, akkor daráljuk meg a főtt babot, és azt is keverjük bele. Olajjal felöntve, amikor az elpárolog, mindig utána kell önteni.

Amikor jó alaposan krémszerűvé válik, akkor lesz kész kb. 5-6 óra. Ha ügyes vagy akkor közben egyszer kétszer áthajthatod a masszát paradicsom-paszirozón, és így gyorsabban fő.

A fűszerezése tetszőleges, de fontos a babérlevél megléte 10-15 levél az egész lábosban, ám a mi gyakorlatunk szerint érdemes, egy-két gulyásleves kockával és vegetával is megbolondítani.


Készítsünk elő zárfedeles, de kicsi üvegeket. Ezekbe töltsük, úgy, hogy egy kis olaj a tetejét ellepje. A lezárás után az üvegeket dunsztolni kell, de nem kell hozzá semmilyen tartósító szer. Körülbelül egy hónap múlva fogyasztható, általában kenyérre kenve.


Dúsított zakuszka


Az előző masszát ki lehet egészíteni padlizsánnal is. Ám a padlizsánt nem egyszerű elkészíteni, ugyanis sütni kell. Szenesre. Majd fa villával a belsejét kikaparni, és azalapmasszához darálni.


A kész massza kenyérre kenve is fogyasztható, vagy akár szószként húsok mellé.

15. Donyta (válaszként erre: 14. - Loni)
2007. szept. 12. 05:13

Szia! Mi az a zakuszka?

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat.

Paprikát én is szokta ledarálva sóval eltenni. Hamar el is fogy, valamilyen kent kenyérrel is imádják.

14. Loni
2007. szept. 11. 17:47

Én általában fagyasztok. Borsót, cseresznyét. Idén cukkinit is. Ebből leves készül, amit alapvetően is turmixolok. Így nem gond, hogy a felengedés után cukkini megplöttyed.


HA lesz olcsó pritaminpaprika, akkor idén megpróbálkozom a zakuszkával is. Ez viszont már befőttesüvegbe megy. Sajnos, nagyon kevés a helyem.

13. 'szti (válaszként erre: 12. - Evelin58)
2007. szept. 11. 17:10
Az olaj kényszerűségből kerül bele, ugyanis nincs darálóm és elvileg nyersen ledarálva kéne sóval eltenni. Így viszont kitaláltam, hogy olajon egy fekarikázott fej hagymával, sóval és néhány gerezd fokhagymával együtt kicsit megpárolom a paprikát, hogy botmixerrel lehessen pépesíteni. Utána forrón töltöm üvegekbe, tetejére is öntök kis olajat és szárazdunsztba kerül, mint a lekvárok.
12. evelin58 (válaszként erre: 7. - 'szti)
2007. szept. 11. 16:22
Hello! Paprika krémet én is szoktam eltenni,de csak sóvalÉs te hogy csinálod,hogy olajjat teszel még bele?köszi a válaszodat Éva
11. evelin58 (válaszként erre: 2. - H MAYA)
2007. szept. 11. 16:19
Légyszi ird meg,hogy teszel el mézzel izesitve,viz nélkül /saját levében/ káposztát?És milyet csinálsz még,hogy azt irod,mindenféleképpen?Érdekelne!Mit csinálsz a birssel,mert idén nagyon szép termésem lesz.Én imádom a birskompotot,de nem tudok neki olyan izt adni,mint a boltinak van.tudsz valami tanácsot adni ebbe is?Köszönettel fogadnám. üdvözöllek Éva
10. Donyta (válaszként erre: 9. - 'szti)
2007. szept. 8. 10:41
;) Gondoltam, de köszi..
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook