Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Befőzés-eltevés télire.. Vagy fagyasztás? fórum

Befőzés-eltevés télire.. Vagy fagyasztás? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
69. Donyta (válaszként erre: 68. - Marcipan1)
2008. okt. 6. 08:06

Igen!

Vagy panírozd és úgy fagyaszd le, vagy készíts pörit és azt fagyaszd!


A szárítást is megpróbálhatod. Én egyszer már csináltam.

A sütőbe felaprítva, kis lángra beteszed a legfelső polcára és lassú szárítással kilehelteted belőle az összes vizet. Üvegbe téve akár évekig lesz friss gombád. (Használat előtt be kell áztatni vízbe!)

2008. okt. 5. 20:54

Sziasztok!

Kaptunk jó sok őzlábgombát. Egy csomót már kirántottunk, de maradt még kb 2 kg. Kidobni sajnálnám:( Hogy rakjam el? Mihez kezdjek vele?

Ha van ötlete valakinek, megköszönném!

67. Donyta
2008. szept. 28. 10:28

Kis és nagy (5L-es) üveg mindenfélét tettem el eddig, 204 üveggel, és ma még folytatom a körtét is. Bár üvegem megint híján van, de vhogy megoldom.

Kipróbáltam valami újat, kiváncsi leszek jó lett e?! Pálinkásan tettem el téli körtét. 6 üvegnyit. Jó lesz karikor, részeges körtének... ;D

2008. szept. 3. 14:03
sok mindent teszek el- lekvár, paradicsomital, ecetes uborka, vineta, zakuszka-hosszu a tél nálunk
65. Donyta
2008. szept. 3. 12:28
Na én azt hiszem lassan készen leszek minden eltehető dologgal. Még terem savanyúságnak való, az megy a hordóba. A paradicsom már csak immel-ámmal mükszik, de szedegetem még, ha másért nem azt is savanyúnak. Négy hatalmas kamrai polcom van tele 3-4 sorosan. Rengeteg sztem, de remélem el is fog fogyni!
64. Donyta
2008. jún. 28. 11:11
Elkezdtem már a befőzéseket. Igaz, még alig vannak cuccaim, de azért alakul a dolog. Cseresznye befőttem már van, és most készítem magam a lecsószezonra, meg a savanyúságot eltevésére. A kertben szépen terem minden, csak maradjon is ekkora a szaporulat... Ja! Persze legyen hozzá elég üvegem is...
63. Donyta (válaszként erre: 62. - Simek)
2007. nov. 18. 08:06

Ne olvaszd fel egészen. Jól mosd meg és fűszeres lobogó vízbe dobd bele. Pár perc alatt puhára főződ és ízesíted, vajjal, citrommal, sóval borsal, még esetleg fokhagyma ízesítés sem árt neki. Körettel tálald!

Másik: Felengedés mellett, forró vajon jól átforgatod, párolod, és fűszerezed. Leginkább, különleges zülségfélékkel és rizzsel tálald, még frissen! ( a visszasmaradt vajas saját léből habarhatsz egy fűszeres citromos öntetet az egészhez.)

62. simek
2007. nov. 17. 17:42
Sziasztok tudtok nekem segiteni? Egy nagy áruházban vettem friss élő kagylót,ahogy hazajöttem egyből lefagyasztottam. Kiolvadás után hogyan használjam fel? köszi
61. Donyta (válaszként erre: 59. - H MAYA)
2007. okt. 15. 04:31
Igen, ezt már nagyon régen ettem is! A gond, hogy én eltettem már a birset kompótnak, hogy szósz legyen belőle! De nem tudtam, hogyan kell eltenni a sajtot, igy mára már nem maradt amit eltehetnék. Pedig nagyon szerettem volna! Leírhatnád a pontos receptet! Köszi: Dony
60. Donyta (válaszként erre: 58. - Apokrif)
2007. okt. 15. 04:29
Szia! Látod ez igy eszembe sem jutott, pedig én is szárítok télire, és az is eltevés. Gombát szoktam amit szedek... De köszi, hogy ide írtad, mert valóban beletartozik!
59. H MAYA
2007. okt. 14. 20:06

Már valahol az elején leirtam hogy,sok befőttet készítettem,meg lekvárokat,savanyúságokat,minden félét.

Most még a birsalma sajtot készitettem el.

Olyan mint a lekvár csak keményre kell főzni,lehet bele tenni diót, majd hűvös levegős helyre tenni hogy jól kiszikkadjon,kb 1 hónap mulva szeletelhető,nagyon finom csemege.

2007. okt. 14. 19:37

Befőzés-eltevés .. Vagy fagyasztás?


Megnéztem visszafelé és sehol nem láttam aszalást, szárítást, pedig az is eltevés télire.


Én a gyümölcsöket aszalni szoktam.

A gyógynövényeket, konyha füveket meg szárítani.

Én így rakom el a nyár energiáját télire, így spájzolok be.


És természetesen diót, mandulát, gesztenyét is gyűjtők.

57. Donyta (válaszként erre: 56. - Iz_eniko)
2007. okt. 11. 04:50
Szia Enikő! Nagyon köszönöm a részletes leírást, és meglepi, hogy többféle módon is készíthető.
2007. okt. 10. 22:04

Padlizsán krém télire(üvegbe).

Megsütjük a padlizsánt(legjobb szenen,de lehet sütőben is),lehúzzuk a héját,majd gyúródeszkára téve 2-3 órán hagyjuk,hogy lecsorogjon a leve.

Fakéssel apróra vagdaljuk(potyoljuk) vagy ledaráljuk húsdarálón.Ezután széles lábasba tesszük,sóval izesitjük és állandóan kavargatjuk.Amikor főni kezd,teszünk bele szalicilt (ezzel kb 2 percig főzzük még) ,majd az előkészitett,tiszta üvegekbe merjük és dunsztoljuk.Ha kész vagyunk a dunsztolással,letakarjuk még egy vastagabb tőrlőruhával és úgy hagyjuk másnapig,amig teljesen kihül a vizben.Akinek a kamrája nem a legmegfelelőbb,az dunsztolhatja mégegyszer.

A padlizsánkrém elkészitése:kiboritjuk az üvegből a padlizsánt,1 kis fej hagymát reszelünk bele,majd kevés olajjal habosra kavarjuk.2-3 csepp ecet bele a végén,és kész is.

A majonézes padl.krém:majonézt készitünk,amit a padlizsánhoz keverünk,izlés szerint itt is lehet reszelt hagymát használni.

Kb 15 kg padl. szoktunk venni,ennyihez a főzéskor egy kisebb marék só és 1 mokkáskanál szalicil szükséges.

Aki még nem evett padl.krémet könnyen elkészitheti most,amig kapható padlizsán.Megsütni,lehúzni a héját,hagyni fél órát hogy a leve kicsorogjon,megvágni(én robotba szoktam,igy pillanat alatt kész) és jó habosra kikeverni olajjal.Pici só és reszelt hagyma(ez ki is maradhat,mi szeretjük ha van benne)és 2-3 csepp ecet.VAGY majonézzel...ugyanigy(ide nem kell ecet).

Én fagyasztani szoktam télire a padlizsánt.Zakuszkát is főzök minden évben,én ebbe is padlizsánt használok,de ha éppen van itthon,teszek bele babot is.

Ha valami nem tiszta kérdezzetek nyugodtan,akár itt(csak vegyem észre :D),akár privibe :)

55. Donyta (válaszként erre: 54. - Birogaby)
2007. okt. 10. 07:46
Valóban, általában a barack a fő finomság mindenütt. Leginkább a gyerekek körében. Mi az oka? Ki tudja, de sztem az íze miatt. Ha nem tetszik neki a többi, kénytelen leszel boltit venni, ami persze közel nem ugyanaz!
2007. okt. 10. 07:38

Hát...nem örülök neki túlzottan.De annak igen,hogy a kislányomnak ízlik,csak azt nem tudom,mit adok majd neki,ha ez elfogy.

Igaz,tettem el epret,málnát,csipkebogyót is,meg még szeretnék szilvalekvárt is készíteni,de azok úgy tûnik nem annyira jöttek be neki.

Még reménykedem,hogy változik az ízlése.:DDDDDDD

53. Donyta (válaszként erre: 52. - Birogaby)
2007. okt. 10. 07:33
Szia! Gondolom, te is olyan boldog vagy miatta, mint én...
52. birogaby (válaszként erre: 50. - Vica30)
2007. okt. 10. 07:27
Nálunk is ez lett a sárgabarack dzsem sorsa.:DDDDDDDDDDDDDDDDD
51. Donyta (válaszként erre: 50. - Vica30)
2007. okt. 10. 05:57
Köszönöm nektek, hogy írjátok a recepteket! A kész télire való eltevésről csak annyit, hogy én is bőven tettem el lecsót, de sorban bontogatva lett. Így nem túl sok maradt, és ilyenkor már savasodik a paprika. Nem annyira jó az eltevéshez, ezért sajna kevés lesz a kedvencből. De a többi jól fog jönni. A fagyasztóim már tele vannak, oda max. csak húst teszek már.
50. Vica30
2007. okt. 9. 22:40
Én befőzök is, fagyasztok is. Kaptam sárgabarackot a nyáron, gyorsan dzsemet főztem belőle (fini lett, mert már alig van belőle). Egyik nap vörös káposztát tettem el. A fagyasztóm tele van zöldségekkel, télen lehet jó kis főzelékeket főzni.
49. iz_eniko (válaszként erre: 37. - Donyta)
2007. okt. 9. 22:02

Szia :)

Az üveges padlizsánrém receptjét csak holnap tudom leirni,meg kell kérdezzem telefonon.

2007. okt. 9. 17:29

Sziasztok!

énis sok mindent rakok el télire,tegnap készítettempaprikás kenö aneve de nagyon fincsi.

recept:25db piros paprika.,5gerezd fokhagyma,ezt ledarálni,teszek hozzá 1dl ecet ,1dl olaj,1ekanál só,1e kanál cukorfelteszem főni,és forrástól számítva 30percig főzöm.

majd lepaszírozom,és újra vissza teszem forri,teszek bele nátrium benzonátot.

üvegekbe rakom ,és szárz dunsztba teszem.nagyon fincsi ,vajas kenyérre,pástétomokhoz,pörköltbe.

én kicsi bébi ételes üvegecskékbe rakom.

47. Donyta (válaszként erre: 46. - Kedveske)
2007. okt. 9. 14:09
Van egy hatalmas amerikai szakácskönyvem, abból nézek néha ki valamiket. Lehet, hogy majd teszek fel belőle ide, mert nem hiszem, hogy soknak lenne ilyen könyve. Edig inkább csak azokat tetem el, amiket már megszoktunk. Lecsó teljesen készen, csak melegíteni kell, lekvárok és befőttek, gomba, savanyúságok, és húsostésztára valók. Jó benézni a polcra ahogy szaporodnak. Ma is teszek el birset, szósznak, és megyek gombát szedni. Szárítom és üvegbe teszem.
46. Kedveske (válaszként erre: 45. - Donyta)
2007. okt. 9. 13:24
És milyen egyéb különleges ételeket tartósítasz télire? Én is vadászom a finom eltenni való recepteket:)
45. Donyta (válaszként erre: 44. - Kedveske)
2007. okt. 9. 11:37
Köszönöm a leírást. Így egyre többet tudok róla. Látom nálatok nagy kedvenc lehet. Gondolom akkor fini is! Most vagyok a különlegességek, és ismeretlen ételek tartósítási időszakában. Jó ha lesz mihez nyúlni télen. Köszönöm.
44. Kedveske (válaszként erre: 43. - Kedveske)
2007. okt. 9. 11:17

...és kb egy két órát főzőm, nem hatot. Én nem álldigálok egy fél napot a tűzhely mellett és kavargatva a "zakut". Az az egy-két óra kavarc is elég megterhelő számomra:)

épp ezért, inkább minden héten csinálok egy ilyen adagot, mint egyszerre sokat, így lesz kb 15-20 üvegem, ami nekünk egész télre elég. (2 felnőtt+néha vendégek)

2007. okt. 9. 11:11
....és persze kell bele só, meg bors is (ez utóbbi elhagyható), ízlés szerint. Én kb 1-2 ek sót teszek bele.
2007. okt. 9. 11:07

Én a napokban tettem el padlizsánkrémet, vagy ahogy a párom hívja zakuszkát (nem vagyok biztos benne hogy ahogy mi csináljuk az a zakuszka). Nagyon finom sültek mellé, vagy vajas pirítósra, de én főtt tésztára is szoktam tenni. Íme a recept:

- 5 kg padlizsán

- 2 kg piros vastag húsú paprika (pritamin, paradicsom, kápia)

- 50 dkg hagyma

- 7,5 dl olaj

- 7,5 dl paradicsomlé, vagy 3 db sűrített paradicsom konzerv


A padlizsánt jól megsütjük, lahúzzuk a héját és falaprítjuk. A paprikát, hagymát megpucoljuk, magházát kivesszük, apróra vágjuk, majd ledaráljuk, vagy turmizsgéppel pépesítjük. Ezt követően a hagymát és paprikát az olajjal pépesre főzzük. A padlizsánt szintén edaráljuk/turmixoljuk, és a paradicsomlével együtt a hagymás-paprikához adjuk, majd alaposan összefőzzük. Én addig szoktam főzni, amíg keverés mellett is puffog. nagyon kell vele vigyázni, mert hamar kifröccsen és akkor komoly égési sérülést tud okozni!

Az így elkészült krémat üvegekbe töltöm a tetejére olajat öntök, majd kidunsztolom. Ebből aza dagból kab 5-6 befőttes üvegnyi adag lesz.


Mi így szeretjük, de ennek végelláthatatlan formája létezik!

41. Donyta (válaszként erre: 40. - Loni)
2007. okt. 9. 10:15
Köszi! Aranyos vagy, hogy leírtad. Kipróbálok minden újdonságot, amit nem ismerünk. Hátha lesz benne kedvenc is!
40. Loni (válaszként erre: 39. - Donyta)
2007. okt. 9. 09:50

Nos... mennyiséget itt sem tudok.:)

A padlizsánt megmosod, sütőben megsütöd. Akkor van kész, ha már jó puha, lottyadt. Akkor kiveszed, szétnyitod, és a belsejét fa késsel, fakanállal kikaparod egy tálba. Préselt fokhagymával, sóval, borssal, olajjal jól kikevered. (Én botmixerrel szoktam.) Ha így töltöd üvegbe, 2-3 hétig eláll a hűtőben. A nagymamám az üveg tetejére tesz egy pici szalicilt és egy kanál olajat. Így hosszabb ideig is eláll, 1,5-2 hónapig.

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook