Amputáció (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... ❯❯
187. rzsi (válaszként erre: 186. - Solya1988)
2010. aug. 17. 14:48

Szia Sorstárs!


Már csak azért is mert nekem is augusztus 5-én volt a balesetem csak 1995-ben.Megkérdezhetem,hogy neked milyen lábad van?

2010. aug. 16. 17:26

Sziasztok

Olvastam drummerdanee hozzászólását a c-legről. Tényleg nagyon jó a c-leg, bár én csak kipróbálni tudtam sajnos, mivel az ára tényleg nagyon magas. Én 3 évvel ezelőtt kerültem abba a helyzetbe, mint itt Ti sokan, a bal lábam amputálták egy quad baleset miatt. A balesetem 2007 augusztus 5-én volt, azóta én is "ebben a cipőben" járok. Bár nem panaszkodom a mostani protézisemre, mert ezzel is viszonylag könnyen és szépen tudok menni, de egy c-leg ehhez képest teljesen más, ezt már abból a rövid próbából is könnyen észrevettem.

185. ear (válaszként erre: 184. - Drummerdanee)
2010. aug. 15. 17:17

Aha, már értem, szóval a biztosító. Nem is gondoltam, hogy ilyen szinten vagyunk e téren Mo-on!


A zsiráfokat jobban védik, mint az emebreket. Őket lehet a guantanamói börtönben kínozni...

184. drummerdanee (válaszként erre: 183. - Ear)
2010. aug. 14. 20:48

Fúha... ilyenben nem nagyon vagyok jártas:S

Nekem, mivel a balesetben vétlen voltam, mindent az autós biztosítója kell hogy fizessen, és mindenből a lehető legjobbat. Én így jutottam hozzá. "Szerencse" :P

Amúgy, kedvcsinálónak: tudtátok hogy az USA-ban törvény tiltja, hogy egy zsiráfot egy telefonpóznához vagy villanyoszlophoz köss? :):)

183. ear (válaszként erre: 181. - Drummerdanee)
2010. aug. 14. 14:25
Nagyon profi! Örülök, hogy van ez a segítséged, ha már szükség van rá... Valamilyen alapítványon keresztül lehet hozzájutni?
182. fef02ca393 (válaszként erre: 181. - Drummerdanee)
2010. aug. 14. 11:29
Elképesztő, én még nem is hallottam ilyenről. És egyelőre nem is lesz....majd egy másik világban.
2010. aug. 14. 09:31

Sziasztok.

shirley: a C-leg-em már majdnem másfél éve használom, és eddig csak jó tapasztalataim vannak.

Röviden leírom hogyan is működik, mert nagyon kevesen tudják.

A lábat egy mikroprocesszor irányítja, ami 3 szenzor állapotát másodpercenként 50-szer ellenőrzi és elemzi. A három szenzor megállapítja hogy a láb éppen milyen állapotban van, pl. hajlik-e, ha igen mennyire, aztán a talp elülső vagy hátsó részére terhelsz, azaz előre vagy hátra dőlsz-e, stb... Amikor a bal lábaddal megindulsz, a láb érzékeli hogy a talp első felét terheled, és amikor elemeled, a hidraulika becsuklik, azaz a láb behajlik, és mire előre ér, már kiegyenesedik és léphetsz is a sarkadra. Ekkor pedig fixálja a lábat egyenes állapotban, hogy ne fordulhasson elő hogy becsuklik. És ez a ciklus ismétlődik minden lépésnél.

A lábnak két funkciója van, amik között távirányítóval lehet váltani. Az egyes funkció mindig a járás, a második pedig választható: síelő funkció, bicikliző funkció, stb stb stb. Mivel a láb elektromos, ezért akkumulátorral működik, ami hivatalosan 54 óra folyamatos járást tesz lehetővé. Én kétnaponta éjjel felrakom töltőre és soha nincs vele gond. Ha viszont mégis lemerülne, még akkor sincs baj, hiszen a láb a végső leállás előtt átkapcsol manuális módba, azaz tulajdonképpen egy sima, manuális protézis lesz belőle, ami ilyenkor is szépen használható, bár más módon, amit külön meg kell tanulni.

Ezenkívül van egy harmadik, ki- és bekapcsolható funkció, az állás, ez azt jelenti, hogy ha be van kapcsolva, akkor bármikor ha megállsz, és elvégzel egy bizonyos mozdulatot, a láb a jelenlegi helyzetében rögzül és nyugodtan rátámaszkodhatsz akár teljes testsúlyoddal, nem fog összecsuklani. Ezt ugyanúgy egy mozdulattal kioldhatod és mehetsz is tovább.

Hasznos még, hogy aki még nem tanult meg egészen járni, annak sem kell eséstől félnie, mert amint a láb érzékeli hogy elvesztetted az egyensúlyod, vagy rosszul lépsz és a láb összecsuklana, befixál és nem enged behajlani, ezzel segítve a talpon maradást.

Hát, a C-legről kb. ennyit kell tudni. Tényleg jól használható és okos kis láb. Persze, drága mint a .... Egész pontosan 10 millió magyar forint. Szokták is rám mondani, hogy "drága gyermek"...

Amikor megkaptam a lábat, az országban én voltam a 18. aki ilyet viselt. Remélem hogy egyre többen tudnak ilyet beszerezni mert tényleg nagyon nagy segítség.

Ha van még kérdésetek, írjatok priváton vagy akár itt is, szívesen válaszolok.

180. ear (válaszként erre: 178. - Szabovera18)
2010. aug. 10. 13:08
Ó, Istenem, mi ez az alattomos betegség, ami egy ilyen fiatal lányt ilyen helyzetbe hoz?!:-((
179. rzsi (válaszként erre: 178. - Szabovera18)
2010. aug. 9. 10:16

Szia!

Tanácsot sajna ilyen helyzetben nehéz adni lelkileg meg nagyon nehéz feldolgozni.Próbálj meg elmenni barátokkal valahova kirándulni,hogy addig se gondolj másra meg hogy aztán legyen miből erőt merítened,Utána is el tudsz majd menni bárhová csak jobban át kell majd gondolni a dolgokat.Te ugyan az az ember maradsz csak a körülmények változnak és ha tényleg igazi barátok lesznek melletted akkor szerintem nem lesz gond azzal ,hogy elfogadd az új helyzetet.

2010. aug. 9. 00:29

Sziasztok!


Vera vagyok, 19 eves videki lany. Hamarosan kozetek fogok tartozni, ugyanis egy allattomos betegseg kovetkezteben az orvosoknak nem maradt mas valasztasa, mint hogy levagjak mindket labamat a combjaimon...Hamarosan fel kell fekudnom a mutoasztalra, es onnan a labaim nelkul fogok lekerulni...Alig egy honap van hatra a mutetig, en pedig rettegek attol a naptol, pedig az idot sajnos nem tudom megallitani...Segitseget, tanacsot szeretnek kerni addig is toletek, hogy hogy veszeljem at a mutet elotti, es utani idoszakot, milyen lesz a mutet, stb.

177. shirley
2010. aug. 7. 17:09

Sziasztok, az izzadás sajna engem sem kerül el... a protkót itthon szinte egyáltalán nem hordom, csak ha olyat csinálok amihez muszáj (pld. autómosás:), azonkívül meg, szenvedés, de az évek során már megtanultam, hogy nyáron csak az esték valók nekem, amikor már egy kis hűvös szél is befigyel.

Miért nem mentek strandra? Nekem bérletem van, hetente többször is elmegyek, télen fedett, nyáron nyitott uszodába, az emberek le vannak tojva... túlzsúfolt helyekre mondjuk nem szeretek járni, de nem a bámulás miatt, hanem mert széthordják a vizet a csempén, azon meg a mankó nagyon tud csúszni, én meg nem vagyok 40 kiló, félek ha esek ott csont törik :) Csak bátran menjetek, a csonkra jobb erősebb faktorú krémet használni, a bőr érzékenyebb, és könnyebben leég, az pedig nem jó mert a protkóban nagyon tud fájni.. tudom hogy nem könnyű, de higgyétek el, csak egyszer kell átvészelni a bámészkodókat, és utánna már nem gond. Ha valaki nagyon néz, én simán ráöltöm a nyelvem, vegye már észre magát :))) De legjobb észre sem venni. Néznek mert van szemük. Nézik azt is akinek tetkója van, vagy kockahasa. Vagy égési sebe. Vagy kövér. Vagy sovány. Néznek, a strandon mindenki megnézi a másikat, ez ott a időtöltés :D fel a fejjel mindenki!


Jó hogy írtok a C-legről, én csak nemrég hallotam róla, úgyhogy a kövi protkómat szeretném ha ilyen lenne, majd írok hogy milyenek a benyomásaim. Most nyaralni megyek, horvátországba, alig várom!

Szép nyarat mindenkinek!

176. ear
2010. aug. 7. 10:15
Valóban kihalt. De talán a nyári szünet végeztével újra benépesül.
2010. aug. 4. 22:25

Ja így már értem :)

Nagyon kihalt a fórum, vagy csak én érzem így?

Ja és lenne egy kérdésem, esetleg bizt.ítós amputáltak nincsenek rajtam kívül? Lenne pár kérdésem, ha van valaki légyszi szóljon.

174. ear
2010. aug. 4. 12:28
Vas megyei vagyok, ezért emlékszem rá(d).
2010. aug. 4. 10:13

Szia ear!

De, én vagyok az. Nem gondoltam volna hogy még itt is emlékeznek a balesetre :) Volt olyan hogy honfoglalón találkoztam egy gépiparissal, a gépipari iskola előtt ütöttek el és ő el sem hitte hogy én vagyok az amikor elmondtam neki :)

172. ear
2010. aug. 3. 12:40

Szia, Dani!

Nem te vagy, akit anno a járdán ütöttek el? Emlékszem az esetre, nagy híre volt akkoriban egész Vas megye szerte. Örülök, hogy túlélted!

2010. aug. 2. 15:05

Sziasztok.

Dani vagyok, és új vagyok itt úgyhogy egy kis írás magamról:

2008 szeptember 30-án volt autóbalesetem, később talán részletesebben is mesélek, a lényeg hogy a jobb lábam amputálásra került és a bal is komolyan sérült. Azóta, mivel én nem tehettem a balesetről, a biztosító minden, a baleset miatti hátrányomat ki kell(ene) hogy fizessen. Így hát megkaptam a mostani legjobb, C-leg nevű lábat, amit azóta nagyon jól is használnék, ha nem lenne a bal lábam problémája. A balt most műtötték, előtte ún. "pes equinovarus" helyzetben volt, google képekben keressetek rá, megtaláljátok. Most talán sikerült rajta javítani.

Végigolvastam az eddigi összes 6 oldalt, a tapasztalatokat, mindent, és én is megpróbálom elmondani amit én tapasztaltam.

A balesetem halálos volt, de túléltem, és végülis 1 hónap kórház után hazaengedtek. Ettől számítva 4 hónapra, azaz '09 februárjában kaptam meg a protézisem, a fent említett C-leg-et az Otto Bocktól. Ezt nagyon könnyű használni, én műanyag vákuumos tokot kaptam, és szépen tartja a vákuumot akár egész nap. Persze 16 éves létemre suliba is járok vele, és ezért néha még télen is nagyon beizzad, de ez nem jelent gondot, meg lehet szokni. A bal lábamon a rossz tartás miatt fekélyek voltak, de egy ideig érzetkieséses volt ezért nem fájt, tudtam rendesen használni. Tavaly tavasztól mankó nélkül, motorral jártam iskolába. Azóta az érzet visszajött, és fájt a fekély, ezért újra mankóztam, most a műtét után tudok majd megint visszaállni. Nem voltam rehabilitáción. Mivel Pest elég messze van, és a Szombathelyi rehab nem valami nagy kunszt, de leginkább hogy nem volt kedvem kórházosdit játszani, hazajöttem és családilag intéztük a protetizálást és a rehabot is, magamtól tanultam meg járni, és minden mást is. Biciklizni is tudok protézissel, a C-leg lehetővé teszi.

Egyelőre ennyit rólam. Ha van valaki aki úgy járt mint én hogy biztosítós, tehát nem tehetett a balesetről és a biztosító fizet helyette, írjon csak.:)

Amúgy hívő keresztény vagyok, és ennek köszönhetően az egész depressziós időszak elmaradt, akkori 15 éves létemre. Az intenzív osztályon voltam 2 hetet, az szörnyű volt, ott olyan halálközeli a hangulat de mégis meg tudtam tartani a jókedvem, ami azóta is ugyanúgy megvan.

És hogy oneleg ötletét népszerűsítsem (nagyon jó ötlet!:D): én dobolok a protézisemmel. most már elég komoly szinten.

Kicsit kihalt a fórum de azért várom a válaszotok: Dani

170. Sz.Szilvia (válaszként erre: 169. - Rzsi)
2010. júl. 24. 01:04

Hát, akkor te protkóban, egész nap...

Az emberek bámulása...

Elöször én is "takargattam" egy 3/4-es nadrággal.

De már nem érdekel....

Volt akihez odamentem, megkérdeztem:

Nagyon érdekel? Tessék, nézzed...

Ő volt pirosabb, nem én...

169. rzsi (válaszként erre: 166. - Sz.Szilvia)
2010. júl. 20. 10:44

Szia!

Igen én ilyenkor is hordom már csak azért is mert babát várok és biztonságosabban érzem magam ha rajtam van.A fásli az nekem is le szokott pörögni,a kompressziós harisnyát használom mert most nekem nagyon dagad a csonkom+reggel felkelés után az az első hogy felveszem a protézist mert különben aznap nem tudom használni.Irigyellek,hogy le mersz menni strandra én a 15 év alatt 2x voltam de nagyon bántott az emberek hozzáállása és megbámulása így letettem róla maradt a kerti medence.

2010. júl. 20. 01:04

Viszont az úszás az frankó...

Ti hogy álltok ezzel?

Persze, több év után, lehet más...

2010. júl. 20. 00:46

Ja, meg voltam strandon!

És leégett! Nem tudom, miért, de azonnal lekapta a nap.....

Ti is jártatok így?

2010. júl. 20. 00:44

Nekem az "első nyaram a csonkommal" :-)

Az igazat megvallva, nem sokat van rajtam a protkóm...

RZSI te ilyenkor is hordod?

Én csak egy laza szoknyában...

A fáslit amúgy is útálom, meg le is jön...

Van ilyen kompressziós harisnya, azt használom helyette.

2010. júl. 19. 14:25

Enyém nem dagad. Szerintem ha dagad mielőtt felvenné a műlábat fáslizza be kb 1 órával előtte.


Vagy már a "helyén" dagad? Nekem nem szokott....

164. rzsi
2010. júl. 19. 10:21

Sziasztok!

Nektek ebben a melegben mennyire dagad a csonkotok mert az enyém nagyon.Ha valakinek dagad mit szokott vele csinálni?

2010. júl. 13. 15:18

Sziasztok.


Én "ilyen időben" csak pár órára öltözök protkóra, utána megyek a jó hűvös vályog szobába. Itt csak 30 fok köröl van! :-)))))

162. rzsi (válaszként erre: 161. - Remind)
2010. júl. 9. 08:15

Szia Remid!

Szerencsém volt mert egy nagyon jó barát volt mellettem aki tényleg barát volt.Neki köszönhetem azt hogy lelkileg is sikerült elfogadni a dolgokat,olyan szinten hogy most várom a 2.babánkat a párommal.

161. remind
2010. júl. 8. 20:31

Szia Rzs!

Sajnalom remelem evek es az elet enyhitette a fajdalmaidat.Nekem is nehez volt hozzaszokni ehhez illetve meg csak probalok hozzaszokni.Nehez elfogadnom hogy mindez egy baleset miatt es par percen mulott minden.Minden jot neked!Szia

160. rzsi (válaszként erre: 159. - Remind)
2010. júl. 8. 08:04

Szia Remind!


19 éves voltam amikor combból amputálták,nekem sok időbe telt mire elfogadtam a helyzetet mert én a balesetem előtt komolyan sportoltam ,elég jó eredményekkel.

159. remind
2010. júl. 7. 13:53

Szia Rzs!

Combbol vagy terd alatt amputaltak.Hogy tudtad feldolgozni akkor a balesetet?Hany eves voltal akkor?

158. rzsi (válaszként erre: 157. - Remind)
2010. júl. 6. 06:15

Szia!

Én motorbalesetes vagyok .15 évvel ezelőtt volt a balesetem.

❮❮ ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... ❯❯

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook