Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Paleolit táplálkozás fórum

Paleolit táplálkozás (beszélgetős fórum)


1481. szikati (válaszként erre: 1480. - HViki)
2011. jan. 27. 23:34
ok.:)))
1480. HViki (válaszként erre: 1479. - Szikati)
2011. jan. 27. 23:32

Hú, nem vagyok épp követendő példa ebből a szempontból, mert én aztán piszok keveset iszom.

Amit a blogon az okosoktól összeszedtem a következő:

Többen is írták, hogy kevesebbet isznak paleo óta. (Nekem az jutott az eszembe, hogy a folyadékháztartásba beleszól a zöldség-gyümölcsben levő folyadék is és a paleoban általában sokkal többet eszünk belőlük, mint előtte. De ez csak privát vélemény.)

Azért az az általános meggyőződés, hogy a 2 l-t meg kellene inni. Most volt épp az egyik emberkének vesegörcse ennek kapcsán kitárgyalták újra, hogy fontos a megfelelő folyadék bevitel.

Szóval, ha nem is fogy olyan sok, azért próbálkozz! (Ez most bagoly mondja verébnek szitu.) :)

1479. szikati
2011. jan. 27. 23:26
Hviki, Tőled, mint tapasztalt paleostól kérdezem hogy mi a helyzet az ivással, mármint a napi folyadékmennyiséggel. Én már régóta csak tisztított vizet iszom, néha teát, de mióta paleózom, kevesebb fogy, mert nem vagyok szomjas. Néha csak azért iszom, mert eszembe jut, hogy aznap még alig ittam. Mondják, hogy napi 2-3 l vizet kellene fogyasztani minimum (bár nemrég valahol azt hallottam, hogy a túl sok folyadék se jó). Régebben ennyit meg is ittam naponta, de mostanában a felét sem.
1478. HViki (válaszként erre: 1473. - India)
2011. jan. 27. 23:10

Én kezdtem, a család maradt a "hagyományos" koszton, hiszen a párom komplett h.lyeségnek tartotta az egészet. Aztán én egyre jobban alkulatam (megszünt a lábdagadásom, elkezdtem fogyni) a férjem meg egyre nyögött, hogy fáj a háta, milyen nehezen javul 1-1 nehéz nap után. Folyton hajtogatta, hogy csináljak vele valamit. Én meg a sokadik alkalom után begurultam és mondtam neki, csinálok én, csak adjon 1 hónapot. Kicsit megszeppent, de rábólintott, hogy egy hónapig paleosan eszik. :) Na, nem kell hű de kemény paleora gondolni, hiszen esténként lemegy 1-2 sör, meg a gyerekek nasijából is csipeget, de enni így eszik, na meg persze vitaminok is jöttek. Nem telt le 2 hét és már a kollegáinak magyarázta, hogy miért nem esznek ők is így, annyira jobb lett a háta, jobban bírta a melót, stb. Pedig rajta aztán 1 gr. felesleg se volt, mozgott is sokat mégis jobban érezte magát a paleotól. Azért karácsonykor mikor hazamentünk ette a jó kis lisztes sütiket. A 3. napon már hátfájással ébredt. A "legszebb" jelenet számomra az volt, amikor a jó kis lisztes (anyukája sütötte) almáspitével a kezében magyarázott a paleoról. :)

Szóval a párom jól elvan a paleoval, a gyerekek meg úgy immel-ámmal. Hiányolják a pizzát, lángost, lepcsánkát, főleg az ötéves kislányom.

Múltkor mesét nézett és ott az egyik szereplő mondta, hogy nincs otthon csak lekvár meg kenyér, erre az én lányom panaszosan: Nálunk meg csak egészséges!

Ezért aztán nekik még van itthon "hagyományos" édesség is időnként, de igyekszem megtalálni a paleos megfelelőket. Be kell valljam ezzel lassan haladunk. De kis lépés is haladás. :)

1477. szikati (válaszként erre: 1476. - India)
2011. jan. 27. 23:00

Hát az arányokkal bajban vagyok, mert én sohasem méricskélek, csak úgy érzésre szórom bele a hozzávalókat. De ha legközelebb sütök, (szombat), majd igyekszem rögzíteni, hogy miból mennyit raktam bele.

Az avokádókrém nevéről fogalmam sincs, nemrég ettem ilyet valahol, nagyon ízlett, és úgy nagyjából emlékeztem, hogy mi kell bele. lehet, hogy kihagytam valamkit, de így is nagyon jó lett.

1476. india (válaszként erre: 1474. - Szikati)
2011. jan. 27. 22:38

leirod az aranyokat is legyszi? nagyon tetszik ez a repas kenyer! en sem voltam nagy kenyerpusztito, de egy-ket szelet jol esett reggelire (a tojashoz))).

az avokadokremet en is ki fogom probalni!!! nem ezt hivjak gucamole-nak (nem tudom jol irtam e ((( de kacsacsipest jelent ))))

amugy kencek tetszenek a legjobban a konyvben )))

1475. india (válaszként erre: 1472. - HViki)
2011. jan. 27. 22:31

korabban irtad, a fogyashoz turelem kell...

es mennyi turelem kell?? V (kb))))))

1474. szikati (válaszként erre: 1472. - HViki)
2011. jan. 27. 22:28
Úgy gondoltam hogy a lenmagliszt és szezámmag mellett egy kevés őrölt mogyoróval dúsítom a masszát, a reszelt sárgarépa, tökmag marad. Nekem egy kis darab "kenyér" naponta bőven elég, eddig sem voltam nagy kenyérpusztító. De a paleó kenyérből finom falatka szendvicseket lehet készíteni vendégváráshoz, ill. ma avokádókrémet ettem hozzá (avokádópép pár csepp citrommal meglocsolva, apróra vágott paradicsom, pici olivaolaj, 2 gerezd fokhagyma, só bors). Nagyon fini volt.
1473. india (válaszként erre: 1472. - HViki)
2011. jan. 27. 22:25
es mit szol a csalad a paleo-orulethez? ))))
1472. HViki (válaszként erre: 1470. - Szikati)
2011. jan. 27. 21:52

Sokan kezdték el a zabkorpát lenmaggal, vagy szezámmaggal helyettesíteni.

Sajna, erről nincs saját tapasztalat, mert én még nem gyártottam kenyeret, de érdekel majd, hogy mivel sikerült kiváltanod. Lassan közeledik a párom szülinapja, és jön a család vendégségbe, nekik biztos kell az asztalra tennem valami kenyérfélét, szeretném, ha paleo lenne az is. Úgyhogy örömmel veszek minden tapasztalatot, mert jó lenne valami kipróbált recepttel indítani. :)

1471. HViki (válaszként erre: 1469. - India)
2011. jan. 27. 21:48

Gábor blogját is érdemes olvasgatni, oda ír Ő maga is, ha valakinek olyan kérdése van.

Ott írta, hogy már bánja, hogy azt írta a zabról, hogy időnént használható, illetve, hogy betette a könyvbe a zabos receptet, mert mindenki ezerrel elkezdte a lisztet zabbal helyettesíteni, hiszen azt írta, hogy az ehető. Fontos odafigyelni, hogy időnként, ha nagyon nincs más nem egyenlő a mindennapi fogyasztással.

Egyébként pl. a karácsonyi paleo beiglimben nekem is volt zab, de akkor fontosabbnak tartottam a beigli ízvilágának megőrzését (a család számára főleg), így belefért kompromisszumnak nekem. Azóta viszont még nem használtam zabot semmibe.

Mi egyébként (szerencsére) semmire nem vagyunk érzékenyek (a hagyományos értelemben), de az öcsém volt barátnője "hivatalos" gluténérzékeny volt, úgyhogy akkor belekóstoltam, hogy mennyi mindenre kell figyelni, mi mindenbe van glutén, hiszen ha meglátogattak minket nem tehettem elé olyan ételt, amitől aztán beteg lett volna.

Fura, hogy akkor mennyire sajnáltam és szörnyűlködtem, hogy ebben is van, abban is van, most meg még szigorúbb "előírásokat" tartok be a paleoval gond nélkül. :)

1470. szikati (válaszként erre: 1469. - India)
2011. jan. 27. 21:40
Legközelebb kihagyom a zabkorpát, helyette kipróbálom valami más őrölt maggal.
1469. india
2011. jan. 27. 21:38

ezt talaltam Szende honlapjan:


Ha éppen nincs paleo reggelid, akkor vészhelyzetre: A főzött zabpehely és zabkorpa GI-je (glikémiás indexe) kb. 50 (ez közepes) és GT-e (glikémiás telitettsége) 6-8, ami nagyon alacsony. (Összehasonlításként: a fehérkenyér GI: 70-80; GT:34)


szoval a zbkorpat azert veszhelyzetben lehet,

de igaza van HVikinek, en azert kihagyom. de a repa, mint "kenyer"-alapanyag jol hangzik ))) koszi szikati, keresgelek ilyeneket!

1468. szikati (válaszként erre: 1467. - HViki)
2011. jan. 27. 21:37

A rejtett gluténérzékenységet nálam is megállapítoták, lehet, hogy ugyanolyan vizsgálaton voltam, mint India.

Nálam lehetett is alapja, mert mióta ezeket az ételeket eszem (sőt már korábban ösztönösen ezeket kerestem), jobb a közérzetem, és mellesleg észrevehetően laposabb a hasam, aminek különösen örülök.

1467. HViki (válaszként erre: 1466. - Szikati)
2011. jan. 27. 21:22
Igazából csak azért jegyeztem meg, mert India gluténérzékeny és neki fokozottabban kell figyelnie az összetevőkre.
1466. szikati (válaszként erre: 1465. - HViki)
2011. jan. 27. 21:15
Igazad van, bár amit a kenyérbe rakok, az zabkorpa, és csak egy maréknyi. Egy ilyen adag "kenyér" pedig nekem elég 3-4 napig. Csak a reggelihez eszem belőle egy darabot.
1465. HViki (válaszként erre: 1463. - Szikati)
2011. jan. 27. 21:09

A baj csak az ezzel a kenyérrel, hogy a zab miatt nem paleo, és gluténmentesnek is csak akkor tekinthető, ha tiszta a zab.

Mert hiába gluténmentes a zab, sajnos a feldolgozás során sokszor szennyeződik más gabonával, amitől már nem lesz gluténmentes. De a Gábor paleo blogján sok gluténérzékeny írja, hogy a zabtól nem lettek tüneteik. Csak sajnos, attól még, hogy gluténmentes gabona marad. :(

Átmeneti megoldásnak jó, de mindennapos használatra már nem annyira javasolt.

2011. jan. 27. 21:01
Kicsit off, vagy mégsem, de nem tudjátok, hogy a Mangalica fesztiválra ingyenes a belépés, vagy hol lehet venni? A honlapon nincs erről infó.
1463. szikati (válaszként erre: 1461. - India)
2011. jan. 27. 20:58

Szia!

Én még csak egyféle paleo kenyeret sütöttem, de az nekem nagyon ízlik. Lenmagliszet, zabkorpát, szezámmagot, 2 tojást, egy marék tökmagot (kissé aprítva), reszelt sárgarépát, kb 1 dl zabtejet, kis sót, sütőport összekeverek sűrű masszává, egy tepsiben elterítem, és megsütöm. Persze még más hozzávalókkal is lehet variálni.

1462. india
2011. jan. 27. 20:26
bocs a sok elutesert (((
1461. india (válaszként erre: 1457. - 860b613086)
2011. jan. 27. 20:25

szia Bree10,

en is most kezdtem a paleot ))) ket napja megvettem a receptkonyvet is! nagyon lelkes vagyok egyelore )))

tegnap megsutottem a konyvbol az elso paleo kenyeret. haaaaaaatttttttt... eheto, de nem lesz a kedvencem ))) ez a lenmaglisztes "kenyer".

nektek melyik a kedvenc "kenyeretek"?

ma pedilokeszitettem a paéeo majkremet, ha kihul - holnap - befejezem. nagyon kivancsi vagyok, ez bizti finim lesz!

amuyg kb 2 hete egy spec vizsgalaton derult ki, h nem jo nekem a gluten. a liszerzekeny forumban nem szeretnek, mert nincs orvosi papirom a korrol. de nekem nem is kell. eleg ennyi, h ne egyek belole. igy talaltam a paleora. szoval ezt 2 napja kezdtem, de glutent lassan 3 hete nem eszem ))))))))))))))))))

azt hittem nehezebb lesz leszokni a kenyerrol illetve a lisztes dolgokrol, de egyaltalan nem veszes! mar nem is hianyzik, es az sem zavar, h a csaladom tobbi tagja elottem eszi a pizzat )))

1460. HViki (válaszként erre: 1459. - 24acda3957)
2011. jan. 27. 18:50
:)
1459. 24acda3957 (válaszként erre: 1443. - HViki)
2011. jan. 27. 18:48
Én is kiróbáltam ezt a banános kakaós nyamit. Isteni, korábban nem ismertem. Valóban ad egy kis illúziót, ami pont elég is átlendülni a holtponton.
1458. HViki
2011. jan. 27. 15:30
Én pl. biztos, hogy többet eszem egyszerre, de van, hogy csak 2x eszem egy nap. Ha viszont kis adagot eszem, akkor egész nap rágcsálhatnékom van.
1457. 860b613086 (válaszként erre: 1456. - Szikati)
2011. jan. 27. 15:15
akkor azt hiszem én vagyok ilyen éhenkórász, kb. én is ekkora adagokat eszem husiból, tenyérnyi méret + egy rakat zöldköret. A pangasiust én is nagyon szeretem, viszonylag gyakran is eszem:) heti 1-2 halfogás mindig van!:) ma fogast ettem ebédre!
1456. szikati (válaszként erre: 1454. - 860b613086)
2011. jan. 27. 13:56
Az én húsadagjaim általában: 1 egész csirkecomb (közepes); egy közepes csirkemell egyik fele, ill. hasonló méretű pulykahús; karajból két szelet; egy db pangasius (cápaharcsa) filé (ezt nagyon szeretem, és 10 perc alatt kész); Ezekhez párolt v. sült zöldségeket vagy vegyes nyers salátát eszem. Néha párolt alma, banán v. körte a köret. A marhahúst anyira nem szeretem, bár néha azt is beiktatom.
1455. HViki (válaszként erre: 1454. - 860b613086)
2011. jan. 27. 10:46
Ne maradj éhes, mert akkor nassolni fogsz 2 étkezés között. Én augusztus óta már nagyon szépen fogytam (több, mint 1 ruhaméretnyit) és sose éheztem. Egyél annyit, amennyi jólesik, de paleon belül. Ha látványosabb indulást szeretnél, akkor a magok arányát csökkentsd a zöldség-hús javára. Meg fogsz lepődni. :)
1454. 860b613086 (válaszként erre: 1453. - HViki)
2011. jan. 27. 10:17

:) köszi, vettem a lapot!hát én nem tudnék csak nyers kaján élni,zöldségen-gyümölcsön, az fix. de ez az én "bajom".

Én is higítottam kakaónak a kókusztejet, de lehet túlhigítottam, az ízeket meg majd megszokom. abból a szempontból már bánom, hogy abbahagytam a paleot, mert az első 2nap kicsit kába, lelassult és éhes voltam, aztán átállt a szervezetem...

Reggel készítettem muffint kókuszlisztből, egész finom lett, bár kissé tömény, így elgközelebb tuti teszek hozzá még valami gyümölcsöt is!

Egy utolsó kérdés és eldugultam:) az adagnagyságok...kb. ki mekkora húst, zöldséget eszik 1-1 étkezésre vagy naponta?

mert lehet hogy azért voltam állandóan éhes,mert nyúlfarknyi adagokat ettem...?

1453. HViki (válaszként erre: 1450. - 860b613086)
2011. jan. 27. 10:09

Én nár készítettem a lányomnak kókusztejből kakaót. Mindenképpen kell higítani a kókusztejet vízzel, mert egyébként nagyon tömény az italban a kókuszíz. Többszöri próbálkozásra sikerült egy egész jó arányt találnom, de elég szépen higítottam, nem csak egy kicsit. De azért mindenképpen kicsit más lesz az íze, mint a tehéntejből készülté.

A kávét én több próbálkozás után kókusztejjel iszom. Megtaláltam azt az összeállítást, ami nekem nagyon ízlik, de be kell valljam nem sikerült elsőre. :)

Nagyon sok receptet és ötletet találhatsz már a neten is, amik könnyebbé tehetik az átállást.

Borcsok barátunk nem igazán paleós, ő a nyers ételek (csak zöldség, gyümölcs és csak nyersen) híve. Tehát bár tanácsai között sok jó van, azért ennek tükrében nézd őket.

Egyébként az általam olvasott tanulmányok szerint az egészséges gyomor tudd többfélét egysterre emészteni. Persze itt most a paleon belüli élelmiszerekre gondolok, tehát gabona, tejtermék, stb. mentes étkezésnél. A szétválasztás a hibás táplálkozás toldozása-foldozása.

1452. szikati (válaszként erre: 1450. - 860b613086)
2011. jan. 27. 09:34
A kávét zabtejjel, kókusztejjel és/vagy kókusztejporral iszom, mikor mi van itthon. Kakaót még nem készítettem így, mert ilyen tejes italokat eddig sem ittam. Gyerekkorom óta nem szerettem a tejet, a kakót se nagyon, így ez nem is hiányzik.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook