Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Irodalom házi, valaki esetleg tudna segíteni? fórum

Irodalom házi, valaki esetleg tudna segíteni? (tudásbázis kérdés)


22. Σενεκάς (válaszként erre: 13. - Halacskaaaa)
ápr. 28. 15:30
Nekem eleinte nehezen ment az érvelés, irodalomból sem voltam jó. A verselemzésekről nem beszélve, az a tanár aki a mire gondolt a költő stílusban próbálja a diákokkal a verseket elemeztetni, semmit nem ért a műalkotás lényegéből (ahova nyugodtan sorolhatjuk az irodalmi alkotásokat). 20 éves koromban kezdtem el olvasni, híres történelmi személyiségekről, majd politikáról, aztán elkezdett a szépirodalom érdekelni, a filozófia. Minél többet olvastam, annál jobban megértettem a szövegeket. Viszont úgy gondolom, sok olyan mű létezik, ami egyszerűen nem középiskolásoknak való. Megkockáztatom, hogy a Bűn és bűnhődést a tanárok sem értik teljesen, annyira szerteágazó mű.
21. csemár (válaszként erre: 16. - Secret8)
ápr. 28. 15:14
Igazad van. (Tanár vagyok, tudom.)
20. csemár (válaszként erre: 17. - Levarosbukta)
ápr. 28. 15:13
Nem baj!
19. csemár (válaszként erre: 18. - K-né Zsóka)
ápr. 28. 14:48
Kösz! :-)
18. K-né Zsóka (válaszként erre: 6. - Csemár)
ápr. 28. 12:09
A legnormálisabb hozzászólás!
ápr. 28. 10:57
Soha nem értettem miért kell egy regénybe, vagy egy versbe elemzés címszó alatt belemagyarázni minden hülyeséget. Kedvencem volt a Mit gondolt a költő amikor az x versét írta? Hja nem!
16. secret8 (válaszként erre: 3. - PöttyösPanka)
ápr. 28. 09:16
Biztos a diákok többsége meg is teszi. Ha tanár lennék, nem adnék ilyen feladatot, mert simán ávágnának vele, mert nem tudnám ellenőrizni, ki is írta. A diák meg az A.I.alkalmazásával semmit nem tanul, csak kibújik a feladat alól.
15. secret8 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
ápr. 28. 09:12

A kiragadott részlet a társadalom akkor is létező, és áthidalhatatlan ellentétére utal. Az egyház gazdagságára /"monostort, templomot építenek"/ (a katolikust felejtsd el, a reformáció előtt vagyunk, tehát csak szimplán egyház), ezzel szembe állitva az alsó társadalmi réteg (Tiborc) szegénységét, és az ebből fakadó panaszát /"nincs egy jó köntösünk"/. Az egyháziak életmódjára is utal /"úgy sípolnak...stb"/.

Ebből indulj ki.

14. csemár (válaszként erre: 13. - Halacskaaaa)
ápr. 28. 08:47

Pontosan!


(Annak külön örülök, hogy ellentmondtál nekem abban, hogy a történelmi ismeretek elsődlegesek volnának. Az viszont tény, hogy nem árt, ha van némi rálátásunk arra is, hogy mikor játszódik a cselekmény, illetve hogy mikor íródott a mű.)

13. Halacskaaaa (válaszként erre: 10. - Csemár)
ápr. 28. 08:41
Egyáltalán nem. Ez a feladat konkrétan érvelés, nem a történelmi tudásra épül. El kell olvasni a szöveget, megérteni és érvelni, miért lehetnek az adott sorok a mű kulcsmondatai. Sőt egy ilyen dolgozatba azt is bele lehet írni, h esetleg miért NEM ezek a kulcsmondatok. Ennek a házi feladatnak ez a lényege, a kritikus gondolkodás. Konkrétan bármit bele lehet írni, aminek egy kicsi is értelme van. Csakhogy ahhoz meg is kell érteni a szöveget. Meg el kell olvasni. Amit manapság mindenki meg akar úszni.
12. csemár (válaszként erre: 11. - Attilap)
ápr. 28. 08:39

Arra azért, ugye, emlékszel, hogy Bánk a királyt helyettesítette, amikor a dráma cselekménye játszódik?

...Azért, mert a király éppen "külföldön tartózkodik"...

ápr. 28. 08:28

Ez a bekezdés valószínűleg a keresztény egyház felsőbbrendűségére és hivalkodására utal. Ezzel állítja szembe a hétköznapi ember (köznép) nyomorúságát. Én ezt az ellentmondást érzékelem a sorok mögött, de a mű tartalma nem igazán maradt meg bennem, szóval, akár tévedhetek is.


Mondjuk, szövegértésből mindig átlagos voltam, legalábbis az irodalom tanárnőm szerint. Valahogy, ő mindig másmilyen értelmezést társított a különböző alkotásokhoz, mint amilyet én elképzeltem. Utólag azt érzem, hogy valamiért nem igazán voltam a kedvence... 🙂

10. csemár (válaszként erre: 7. - Halacskaaaa)
ápr. 28. 08:28
Ehhez a témához nem is elsősorban irodalomból kell(ene) "jó"-nak lenni, hanem történelemből. (Szerintem.)
9. csemár (válaszként erre: 8. - Lady Lavender)
ápr. 28. 08:26
Régen az volt a "divat", hogy ilyenkor a diák vállalta az 1-est.
8. Lady Lavender (válaszként erre: 6. - Csemár)
ápr. 28. 08:17

"Ha Te mégis másképp gondolod, még mindig megmondhatod a tanárodnak, hogy ez neked, sajnos, nem megy"

Komolyan? És erre mit kellene mondani a tanárnak?

7. Halacskaaaa (válaszként erre: 6. - Csemár)
ápr. 28. 08:09
Már bocs, de ez nem nehéz feladat. Főleg h csak 2500 karaktert kell írni. Nem azért, de egyre több ilyen fórumot nyitnak itt a hoxán gimisek olyan feladatokról, amit probléma nélkül meg kéne tudniuk oldani. És nem a kifogásokat gyártani, hogy jajj, nem vagyok jó irodalomból. Én meg matekból nem voltam jó. De mindig összekapartam a négyest valahogy, pedig tényleg vért izzadtam vele és nagyon gyűlöltem. Eszembe se jutott fórumra kiírni, h vki oldja már meg a házimat.
6. csemár (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
ápr. 28. 02:44

Szívesen segítek.

Először is: olvasd el a Bánk bánt.

Ha ezzel megvagy, felejsd el a 2500 karaktert, és írjad le (papírra, ceruzával) azt, hogy milyen gondolataid támadtak Tiborc szavai kapcsán.

Ha ezzel megvagy, gépeld be a szövegedet. (Hogy meglásd, terjedelemben - plusz-mínusz - hogy állsz. Ha sokat írtál elsőre, tömöríts; ha keveset, gondolkodj tovább, és egészíts ki a mondandódat.)


Nekem az a véleményem, hogy a tanárod azért adott ilyen nehéz feladatot, mert képesnek tart arra, hogy megoldjad.

Ha Te mégis másképp gondolod, még mindig megmondhatod a tanárodnak, hogy ez neked, sajnos, nem megy.

5. Amaunet (válaszként erre: 4. - Lady Lavender)
ápr. 28. 00:17
Vagy el lehetne olvasni, megnézni videón. Nem olyan sok idő.
4. Lady Lavender (válaszként erre: 3. - PöttyösPanka)
ápr. 27. 23:03
Meg előtte a tankönyvet is ki lehet nyitni, ha saját jegyzete nincs.
ápr. 27. 21:50
Kérdezd meg a chatgpt-t.
ápr. 27. 21:42
Írjuk meg helyetted, vagy mire gondolsz?
ápr. 27. 21:33

Azt kaptam házinak, hogy 2500 karakterben indokoljam meg, hogy miért lenne ez a kulcs megszólalása a bánk bánnak. Viszont annyira nem vagyok jó irodalomból. Előre is nagyon köszi a segítséget



TIBORC


Ők monostort, templomot


Építenek, hol úgy sípolnak, úgy


Megzengenek, hogy a zarándokok


Táncolni kénytelenek a sáros útcán;


Nekünk pedig nincs egy jó köntösünk,


Melyben magát az ember egy becses


Védszent előtt mutathatná meg a


Templomban.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook