Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kötelező megkezdeni az iskolát, ha a kisfiam jövő augusztusban betölti a 6. életévét? fórum

Kötelező megkezdeni az iskolát, ha a kisfiam jövő augusztusban betölti a 6. életévét? (tudásbázis kérdés)


109. arrival (válaszként erre: 105. - Zebracsikó)
2012. jún. 17. 17:43
Nem igazan, olvasni, irni, szamolni tanulnak. Ev vegere az 5,5-6 evesek folyekonyan olvasnak.
108. trapiti (válaszként erre: 106. - Arer)
2012. jún. 17. 17:28

3 olyan ismerősöd van, akik az évvesztes gyereküket nem vitték majd 7 évesen iskolába??? Ehhez kevés volt eddig is a szülő döntése, hiszen az évvesztes gyerek eleve 4 évet jár óvodába, az ötödik év eddig is csak szakértői vélemény alapján volt lehetséges...


Komolyan nem értem egyébként... tényleg mindenkinek azzal kellene foglalkoznia inkább, hogy a saját gyerekét hogyan tudja segíteni, nem azzal, hogy másoknak miért annyival könnyebb??? Aki a 8. évét tölti néhány hónappal iskolakezdés után, az egészen biztosan nem az a gyerek, aki olyan szuperül fog teljesíteni az iskolában... Attól a Te gyerekednek nem lesz könnyebb dolga, ha kevesebb ilyen van...

Sőt... ha mégis ennyien lesznek az osztályban akiknek minden könnyedén megy, legalább több idő fog jutni a lassabban haladók felzárkóztatására...

Meg kell mondjam, nálunk az óvodában a legtöbb probléma azokkal a gyerekekkel van, akik nem mentek el iskolába amikor kellett volna. Részben azért mert hiába telt el egy év, hiába lesznek lassan 8 évesek, ugyanúgy problémásak és borítékolható hogy nem fog menni az iskola így sem, részben mert teljesen feleslegesen tartották őket vissza, és inkább visszafejlődtek mint hasznukra vált volna ez az év.

107. Fisica (válaszként erre: 106. - Arer)
2012. jún. 17. 17:17

nekem még nincs gyerekem, de azt nézd hogy a gyereked elég érett-e az iskolához, és ne azt hogy hány évesek és milyen magasak az osztálytársai.


Nálunk én voltam a legfiatalabb és a legkisebb is, de ott is voltam az éltanulók között. Semmivel se maradtam le és hidd el az odafigyelő tanárok nem úgy haladnak ahogy a "nagyok" tanulnak, hanem ahogy a tanterv engedi.. érett okos ügyes gyereket nem szabad visszatartani attól, hogy iskolába menjen. Nem biztos hogy ha 7éves kora után kezdi az iskolát akkor könnyebben tanul. 6évesnek 7 évesnek is ugyanolyan új az iskola és ugyanazt kell megszokni.

Nekem csak előnyöm származott belőle, hogy másnap már iskolába mentem.

106. Arer
2012. jún. 17. 16:38

Hát azért van összehasonlítási alapom. Két unokatesó is van akik a fiammal kezdenék az iskolát. 13 és 11 hónappal idősebbek a fiamnál. Valamint 3 ismerős akik a 8. évüket fogják betölteni iskolakezdés után pár hónappal és csak azért halasztottak egy évet, mert a szülők azt szerették volna, hogy könnyebben tanuljanak. Az egy dolog, hogy majd egy fejjel magasabbak, pedig a fiam sem alacsony növésű, de érettség szempontjából is óriási a különbség.


A tanító sem azt fogja nézni, hogy az osztályban van 25-ből 5 pici, akik nehezebben tanulnak, hanem a nagyok tempóját fogja diktálni, mert az neki is egyszerűbb.


Nem az új rendszerrel van a bajom, hanem azzal, hogy pont a fiam esik bele a váltásba és neki, nekünk lesz nehéz.

105. zebracsikó (válaszként erre: 104. - Arrival)
2012. jún. 17. 15:19
de ott csak annak hívják, tulajdonképpen ovi jellegű
104. arrival
2012. jún. 17. 12:34

Angliaban 5 eves kortol kotelezo az iskola.

Eszak Irorszagban pedig 4 eves kortol.


Szoval a 6 az teljesen realis.

103. trapiti (válaszként erre: 99. - Arer)
2012. jún. 17. 11:59

Már hogy kezdné másfélszer több? 3 hónapról van szó, ami pont negyed év, nem fél...


Ráadásul akit "ok nélkül" tartottak vissza eddig, az nem 8 hanem 7 éves. Aki a 8-at tölti már, az csak lemaradás, problémák miatt kezd később. Irreális attól félni, hogy az az évvesztes gyerek, aki még egy évet ráhúzott az ovira, mert még 7 évesen is iskolaéretlen volt, majd jobban teljesít, mint egy iskolaérett hatéves...

102. Fisica (válaszként erre: 26. - Arer)
2012. jún. 17. 11:12

én aug 31.-én töltöttem a 6.életévemet és másnap mentem iskolába és sokkal jobban jártam, mint az akit visszafogtak (1 héttel volt fiatalabb nálam..), egyátalán nem baj ha a gyerek időben megy iskolába..ergo spórol 1 egész évet ami még később jól jöhet.

Viszont ha most is nehezen tanul a kisfiad akkor lehet jobb ha marad, de ha ügyes és odafigyel kár elvesztegetni még egy évet az oviban.

2012. jún. 17. 10:05

a Nevelési Tanácsadó az iskolaéretleneket úgyis felmenti és még maradhatnak 1 évet.


Aki meg iskolaérett, az menjen iskolába.

2012. jún. 17. 07:09
Szerintem pedig nem rossz dolog. Mostanában szinte divat lett, hogy a szülők nvisszatartják a gyerekeket. Semmi de semmi baja nem lesz a gyereknek ha 6 évesen megy suliba. Én azt se vettem észre hogy elsőben nőtt volna a követelmény. Írás, olvasás mindig is ezt kellet elsajátítani. a lányom augusztusi, konkrétan örülök hogy elmehet minden külön proceduera nélkül suliba. Asz egyik fiamnál külön kérvény kellett anno, hogy mehessen.
99. Arer (válaszként erre: 98. - Anonymus70)
2012. jún. 17. 06:47
Szia! Én indítottam ezt a fórumot. Nálunk is ez van. Év elején még a szülői értekezleten az ovónők azt mondták kiscsoportosok. Év végi szülőin meg már azt, hogy jövőre nagycsoportosok lesznek és irány a suli a törvényváltozás miatt. Az én kisfiamra azt mondták, hogy a korosztályának megfelelő a szintje a felmérés szerint, de én tudom, hogy jövőre nagyon nem lenne jó, ha suliba menne. Ráadásul olyan gyerekekkel, akik sulikezdés után hamarosan a 8. évüket fogják tölteni, mert a szülők eddig minden indok nélkül visszafoghatták a gyerekeket. És ráadásul most a törvény miatt 1,5-szer annyi gyerek fogja megkezdeni az első osztályt.
2012. jún. 17. 05:20
Szerintem a suliban olyan magas a követelmény, hogy 1 6 éves nem érett rá! Ráadásul az én lányom 1 hónappal hamarabb született! Amugy szeptemberi lenne! És még ő most járta ki a kiscsoportot!
2012. jún. 17. 05:10
Szerintem ez a törvény rossz! A mi időnkben sokkal kissebb volt a követelmény! Az én kicsi lányom is jövő Augusztusban lesz 6 éves és én se engedném suliba! Nekem 2 nagylányom van az egyik majdnem 7 éves volt mikor suliba ment, a másik meg már a 7 évet is betöltötte, de kellett is nekik!
96. trapiti (válaszként erre: 92. - Kitrákotty)
2012. jún. 8. 17:01

Ez a különbség eddig is volt, hiszen eddig is volt évvesztes gyerek akit plusz egy évig visszatartottak. Most egy évfolyam erejéig 3 hónappal nőtt a lehetséges maximális korkülönbség.

Elhiszem hogy rossz annak akit épp érintett és nem erre számított, de valahol határt kell szabni...

95. c69ff6d3e9 (válaszként erre: 94. - Kitrákotty)
2012. jún. 8. 14:03
indokolt esetben nincs is ezzel baj.hisz én is visszatartottam volna nyugodt szívvel akármelyik gyerekem, ha tudom, szükséges. de amikor láttam hogy egy-két gyerek szenvedett az oviba, és tényleg az anyuka miatt nem mehetett, és emiatt együtt kellett játszani a 3-4 éves ovis csoportbeli társakkal, hát az visszahúzó erő minddenképp. teljesen mindegy, hány évesen kezdi a sulit. a suli mindenkinek nehéz, és nem korfüggő
94. kitrákotty (válaszként erre: 93. - C69ff6d3e9)
2012. jún. 8. 13:56

így van, egyetértek.


szvsz az új szabályozással is ezt szeretnék elérni, hogy szíre-szóra ne tarthassa vissza a szülő, mert neki úgy kényelmes... sajna nem mindenki gondolja végig, hogy a gyereknek mi lenne a jobb, azt hiszik, vele tesznek jót...


habár kiskapuk mindig vannak....

2012. jún. 8. 07:48
sziasztok. nagyon sokan mostanában visszatartják a gyereket.ezért tényleg nő a különbség két gyerek kora közt.sőt nálunk Vivi osztályában a 23 gyerekből 8 kezdte 6 éves kor után a sulit, a többi bőven betöltötte a 7-et mire elsős lett. ezekből talán 3 volt indokolt eset, hogy tovább volt oviba úgy hogy nem volt évvesztes.ugyanez volt most a kicsinél. szerintem ha nincs különösebb indok ,tehát fejlett,egészsées a gyerek,akkor nem kéne engedni azt hogy visszatartsák. az oviban is volt olyan gyerek, aki tudott már alapszavakat olvasni, írni, ismerte a számokat, semmi gond nem volt vele, a szülei mégsem engedték iskolába, mondván,nehéz az iskola.de az iskola nehéz lesz később is.
92. kitrákotty (válaszként erre: 91. - Trapiti)
2012. jún. 8. 05:44

Mondok akkor egy másik példát.

van olyan gyerek, aki idén pl. februárban volt 6 éves. de bármilyen ok miatt még egy évet ovis lesz, ergo 7 év 7 hósan megy iskolába.

Őt is beteheti az iskola egy osztályba egy 6 év 1 hóssal, máris nőtt a különbség másfél évre, ami baromi sok szerintem!

ráadásul ha február előtt született ez az első kisgyerek, még több a különbség..... hiszen idén még május 31. a határ, és a szülő is visszatarthat, a régi szabályok élnek, nem kell szakértői bizottságot látogatniuk...


nem minden iskola tud több osztályt indítani, és nyilván nem fog gyerekeket elutasítani azért, mert ő egy tiszta nyári csoportot szeretne egy osztályba ültetni...

91. trapiti (válaszként erre: 90. - Pen80)
2012. jún. 7. 16:37

Ez nagyon jó megoldás volt szerintem :)

Egyébként 3 hónap különbségről beszélünk, eddig is lehetett 12 hónap korkülönbség az osztály legidősebb és legfiatalabb tagja között (a plusz egy évig visszatartott évvesztesekről, vagy az osztályismétlőkről nem is beszélve), most ebben az egy évben ez a maximális korkülönbség 15 hónapra nőtt... Szerintem ez a legkevésbé aggasztó a dologban... ha az egy évvel idősebb gyerek egyébként nem problémás, akkor nem az egy év korkülönbség fog gondot okozni. A tanító feladata lesz nyilván jobban diferenciálni, és az igényeiknek megfelelően foglalkozni a gyerekekkel. Egyébként meg az azonos korú gyerekeknek is nagyon különbözőek az igényeik, a szintjük, ezt el kell fogadni...

És tényleg, igaz, ha az óvodában működhetnek vegyes csoportok jól, ahol 3-7 évesig vannak gyerekek, akkor nem hiszem, hogy ez megoldhatatlan helyzet elsőben...

A gyerekek fizikai adottságai is rendkívül széles skálán mozognak, az én lányom 4.5 évesen a 7 éves csoporttársaival egy magas, a legerősebb, legizmosabb gyerek a csoportban, de lehet hogy az oviban is. A most iskolába menők között van kb. fele súlyú kislány is, két év múlva valószínűleg ő lesz a legnagyobb az osztályban... de nem hiszem, hogy bármi oka lenne a leendő osztálytársak anyukáinak emiatt aggódni... nem bír többet figyelni ettől, nem ettől okosabb, max. az iskolatáskát fogja könnyebben vinni - de ezért meg bármelyik szülő tehet, sportoljon a gyerek sokat, és akkor lesz ereje...

90. Pen80 (válaszként erre: 88. - Kitrákotty)
2012. jún. 7. 15:10

Amikor én jártam általánosba, akkor úgy volt, hogy a nyári gyerekek külön osztályba kerültek, tehát volt az egyik osztály, amiben az évvesztesek voltak, volt egy kb vegyesebb és egy, amelyikben csak a nyáriak voltak. Nekem csak nyári születésű osztálytársam volt így, nem voltak nagy különbségek osztályon belül. Szóval csak az iskolán múlik, hogy meg akarja-e oldani, hogy a 7 éves 3 hónapos ne egy osztályba járjon a 6 évessel.

Egyébként a mi osztályunk az első időszakban még alhatott is délután.

89. tündér74 (válaszként erre: 88. - Kitrákotty)
2012. jún. 7. 11:41

Nekem is ez a problémám, hogy nem hagytak felkészülési időt erre az egészre.

Az én fiamnál sincsen értelmi és egyéb probléma, sőőőt... ráadásul már most olyan magas és annyi kg mint a 6 évesek. (most lesz 5 aug-ban).

Ennek ellenére mégsem szeretném, hogy jövőre iskolás legyen, éppenhogy csak betölti a 6-ot.

88. kitrákotty (válaszként erre: 87. - Zebracsikó)
2012. jún. 7. 11:26

Legyen úgy, ahogy te írod :-))

kár, hogy ennyi a bizonytalanság, nem dolgozták ezt ki rendesen... :-S


nekünk ezt a vezető óvónő mondta, tapasztalatai alapján, hogy mennyi idő után jön a vélemény. ti. pont a városunkban volt már egy ilyen, akinél szeptemberben érkezett meg a papír....


s azt is, hogy mikor hívják be vizsgálatra a gyermeket. Mert ugye dec. 15-ig kell lejelenteni azokat, akiket vizsgálni fognak, aztán utána a szakértői ad egy időpontot. ez lehet február-március is akár.


az új szabályok szerint igen, megyeszékhelyre kell vinni, nem a városi nevtan. hatásköre lesz, ezt az alapján mondom, ahogy az intézményvezetőket tájékoztatták, a legfrissebb változások szerint.

(mert eddig a városi nevtan-ba kellett menni)


én személy szerint nem aggódom, mert bár vissza szeretném tartani a gyerekem, de ennek mindössze annyi oka van, hogy augusztusi, és kisnövésű, (ergo nem terhelhető úgy mint a nála tíz kilóval meg egy fejjel nagyobb társai) szerencsére értelmi és egyéb problémáink nincsenek, nagyon is jó képességű kisgyerek. De ha lehet elkerülném azt, hogy 7 és fél évesekkel egy osztályba kerüljön hatévesen...


csak azért háborít fel ez a téma, mert nem hagytak felkészülési időt, szülőknek sem, de az intézményvezetőknek sem.

pl. jövő tavasszal muszáj lesz ugye beíratnom a gyereket iskolába. De mi van, ha utána jön a vélemény, hogy nem iskolaérett, maradjon oviban. Az iskolavezetők hogy fognak akkor osztályokat feltölteni, létszámot kalkulálni, hisz vannak helyek, ahol sokszoros a túljelentkezés, de ezeket a visszamaradó gyerekeket is be kell írniuk majd a létszámba, annak ellenére, hogy valószínűleg nem lesznek ott.....

87. zebracsikó (válaszként erre: 81. - Kitrákotty)
2012. jún. 7. 10:08

1. a vizsgálat után max.30 nappal meg kell kapd a véleményt. (egyébként meg rögtön ott adnak egy kézzel kitöltött "gyorsvéleméynt",amin már le van írva avégső álláspontjuk.

2. nem áprilisban kell iskolaérettségi vizsgálatra menni, hanem hamarabb, mert a beiratkozásnál kérik a papírokat

3. teljesen bizonytalan még, kik fogják csinálni jövőre az iskolaérettségi vizgsálatokat. Az biztos, hogy nem azok a szakáértői bizottságok, amik most a fogyatékosságokat megállapítják, hanem valószínűleg a nevelési tanácsadókat fogják valahogy alájuk vonni és azok működnek majd más címszó alatt, tehát nem feltétlen kell elzarándokolni megyeszékhelyekre,lehet, hogy a helyi nevelési tanácsadó vizsgálja majd úgy, ahogy eddig.

3. most folyik a szakszolgálatokról a vita, összevonják-e járásokba őket, ha igen, hogyan...szóval tök bizonytalan még most a helyzet, a köznevelési törvény ugyan kijött, de semmi hozzá kapcsolódó részletszabályozót még nem alkottak meg.


szóval bizonytalan ez az egész még...

86. kitrákotty (válaszként erre: 85. - 107da09275)
2012. jún. 7. 08:54

dehogynem.

egyet húz rá.

számolj: most június van, aki júniusi, most 6 éves, de idén még nem kezdhet iskolát (a jelenlegi szabályozás szerint).

az új köznevelési szerint viszont a jövő augusztusi 6 éves is kezd, meg az is, aki idén nem. így egy osztályba is kerülhetnek akár 1 év és 3 hónap különbséggel!

85. 107da09275 (válaszként erre: 84. - Kitrákotty)
2012. jún. 7. 07:45
De ez ugye nem itt M.o-on van? Mert itt max. egy évet "húzhat" rá a gyerkőc:(
84. kitrákotty (válaszként erre: 64. - Banya28)
2012. jún. 7. 07:21

Nálunk az alapján kezdik a gyerekek (az érintettek) szeptemberben a középsőt vagy a nagycsoportot, hogy az előzetes megkérdezés szerint a szülő szeretné-e a jövő nyáron 6éves gyereket iskolába adni.

ha igen, felteszik a jelenlegi kiscsoportból nagycsoportba, vagyis csoportot vált.

aztán jövőre ugye megint, ha iskolába kerül, ez sem szerencsés minden gyereknek.

83. kitrákotty (válaszként erre: 76. - Pen80)
2012. jún. 7. 07:18

Ezzel annyi a probléma, hogy a szakemberek egy darab 45 (60?) perces vizsgálat idejére látják a gyereket, és döntik el ez alapján, hogy iskolaérett-e.


míg a szülő és az óvónők nap mint nap látják, ismerik, tisztában vannak a képességeivel, teherbírásával.

8 évesen való iskolakezdésnek én sem vagyok híve, természetesen indokolt esetben lehet így is, van az ismeretségi körömben olyan gyerek, aki 7 évesen képtelen lett volna teljesíteni az iskolában, ilyen-olyan problémák miatt. szóval vannak kivételek.

de van az ellenkezőjére is példa, hogy visszatartották, mert hadd legyen még gyerek egy évig (????), és unatkozott a nagycsoportban, nem vált hasznára a plusz egy év.

2012. jún. 7. 07:12

Mivel jelenleg még május 31. a határ (beíratáskor), így jövőre előfordul majd olyan az iskolában, hogy lesz olyan kisgyerek, aki mondjuk most a napokban tölti a hatodik évét, ő már 7 éves és 3 hónapos lesz mikor kezdi az iskolát.

és lesz olyan, mint az én fiam, aki augusztusi, és jövő aug-ban tölti be, így hát iskolakezdéskor 6 éves lesz éppen.


a nagyobbik fiam elsős, és pont látom az ő osztályában, hogy ez az 1 év és 3 hónap óriási különbség ebben a korban!

2012. jún. 7. 07:08

Az én gyerekem is jövő aug-ban lesz 6. De most kiscsoportos. nem mehet rögtön nagycsoportba :-D

ill. középsőből iskolába :-DD


nálunk a vezető óvónő azt mondta, hogy - ha a szülő nem akarja hatévesen iskolába vinni - akkor megírják a papírt erről, gyerekorvos szintén segít.

Viszont kötelező lesz menni szakértői bizottsághoz, és a végső szót ők mondják ki (megyeszékhelyre kell ezért utazni).

hiába szeretné a szülő, az óvoda és a gyerekorvos visszatartani a gyereket, ők megvizsgálják és majd eldöntik saját hatáskörben.


De: beíratni mindenképpen be kell jövő tavasszal, mivel akkor még folyamatban lesz a bizottság vizsgálata ill. véleménye.

az a gáz, hogy a vizsgálat után a vélemény később érkezik meg, akár hónapokkal később is, és akkor lesz gond, ha - mivel most sokkal több gyereket fognak hozzájuk küldeni az új köznevelési törvény miatt - szeptemberben vagy utána érkezik a vélemény. akkor már szegény gyermek az iskolapadban ül, akár akartuk, akár nem.....


hagyhattak volna valamennyi felkészülési időt a változások bevezetése előtt...

80. zebracsikó (válaszként erre: 72. - Gabi0630)
2012. jún. 6. 17:43
majd elküldenek Benneteket iskolaérettségi vizsgálatra és visszatartanak.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook