Főoldal » Klubok » Bográcsozók és grillezők klubja

Bográcsozók és grillezők klubja (nyílt klub)

Ezt a klubot mindenki olvashatja, de csak a klubtagok írhatnak bele.

Szeretnék csatlakozni ehhez a klubhoz!

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
241. varbóc
2014. máj. 17. 05:47

Jó reggelt !

Eddig nem kedvezett az időjárás. A hét végén viszont van esély a bográcsozásra. Várom az ötleteket.

240. varbóc (válaszként erre: 237. - Briell14)
2014. máj. 6. 05:33

Jó reggelt !

Ez sem rossz megoldás, mert a babérlevél ad egy kis mediterrán jelleget a lének. Jó lenne a teljes folyamatot receptként leírni.

239. Briell14 (válaszként erre: 238. - Cherry41)
2014. máj. 5. 20:42

Rengetegféleképpen készül a halászlé. :)

És finom. :)

238. cherry41 (válaszként erre: 237. - Briell14)
2014. máj. 5. 20:26
Finom lehet így is. Én úgy szoktam, hogy hagymát pirítok, rá pirospaprika, utána paradicsom, paprika, télen lecsó, só, 1-2 krumpli osszekockázva, amikor ez megfott, átpaszíroszom, folontom vízzel, amikor forr egy párat, mehetnek bele a halszeletek!
237. Briell14 (válaszként erre: 236. - Cherry41)
2014. máj. 5. 18:53

Egy lecsós alappal indítok, rá pirospaprika, a hal, só, bors, szoktam halászlékockát is dobni bele, csípős paprika. Meg valami, ami furcsa lehet, de én szeretem, ha egy picit érződik benne a babérlevél, ezért azt is szoktam bele rakni.

Amikor megfőtt, átpasszírozom. Néhány szép halszelettel és puha kenyérrel lehet is tálalni.

2014. máj. 5. 18:26

Nálunk elsején nyulak végezték a bográcsban! :) Vendégeink voltak, de én nem ettem belole, mert nem szeretem.


Briell a halászlét hogy fozod?

235. varbóc
2014. máj. 5. 05:24

Gratulákok!

Én csak a hét végén tudtam főzni, de sajnos akkor sem bográcsban. No majd májusban !

2014. máj. 4. 08:55
Tegnap végre tudtam bográcsozni. Nem különlegességet főztem ugyan, de a halászlé nagyon-nagyon finom lett. :)
233. varbóc
2014. ápr. 25. 04:50

Május elején ez is megteszi:



Flekken fokhagymás öntettel (Erdély)

Hozzávalók: 1,5 kg sertéskaraj (tarja vagy laposka is jó), 2-3 nagyobb fej vöröshagyma, só, 3-4 gerezd fokhagyma, őrölt fekete bors, kevés fehérbor, olaj. Erdélyben a flekken az egyik legnépszerűbb, legfinomabb étel. Fokhagyma öntettel kínálják, aminek muzsdéj a neve Erdélyben. Elkészítésekor először elkészítjük a pácot: az olajat elkeverjük az összetört fokhagymával, sóval, borssal. A húst 1 cm vastag szeletekre vágjuk, kissé megveregetjük a vastagabb részeket majd bekenjük az olajos páccal. A bepácolt szeleteket megrakjuk hagymaszeletekkel. Fehérbort öntünk rá, majd 3-4 órára hűtőbe tesszük. Sütés előtt a hagymát, kiszedjük. Beolajozott forró rostélyra helyezve kisütjük. Ha nincs erre a célra való rostélyunk, grillezőnk, serpenyőben is elkészíthetjük. Muzsdéj készítésekor a fokhagymát nagyon apróra lereszeljük, egy kisebb üvegtálkában elkeverjük, csipetnyi sóval, borssal, pirospaprikával, majd felengedjük fél dl meleg vízzel és egy evőkanál olajjal. Jól összeérleljük, majd a kész flekken mellé tálaljuk. A flekkent rendezzük fatányérra, körítsük sült burgonyával, sült szalonnával, s a húst mártogassuk muzsdéjba. Készítsünk hozzá friss káposztasalátát. Elkészítési idő: parázson 20-25 perc,

232. varbóc
2014. ápr. 24. 06:27

Kedves főzőcskézők ! Lassan beköszönt a tavasz és május 1 is a sarkunkban van. Én egy kissé átdolgozott levest kínálok kezdetnek, természetesen bográcsban:


Tavaszi raguleves húsgombóccal.

Hozzávalók: a leveshez: 2 nagyobb szál sárgarépa, 1 nagy szál petrezselyem, 25 dkg zsenge zöldborsó, 1 nagyobb fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 késhegynyi szerecsendió, 3 evőkanál étolaj. Ízlés szerint: só, őrölt fekete bors. A húsgombóchoz: 40 dkg darált sertéshús, 1 közepes szál póréhagyma aprítva, 1 db tojás, 1 evőkanál zsemlemorzsa, 1 csokor apróra vágott petrezselyemzöld Ízlés szerint: só, őrölt fekete bors. A levesbetét: csiga- vagy reszelt tészta. A hozzávalókkal jól összedolgozott masszát készítünk. A húst összedolgozzuk a felvert tojással, a zsemlemorzsával, a fűszerekkel és ízlés szerinti mennyiségű apróra vágott zöldpetrezselyemmel is. A kész masszából vizes kézzel kisebb gombócokat formázunk, és a belerakjuk a forrásban lévő vízbe. A keletkező habot leszedjük, hogy a leves tiszta legyen. Felszeleteljük a sárgarépát és a petrezselymet, majd 3 evőkanál olajon kissé átpároljuk, átpirítjuk és az olajjal együtt a leveshez adjuk. Beletesszük egészben a vöröshagymát, a fokhagymát,a zsenge zöldborsót és ízlés szerint fűszerezzük. Ha minden megpuhult, a vöröshagymát kivesszük, a levest gazdagon megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel. Levesbetétként csiga vagy reszelt tésztát teszünk bele. Ha bográcsban készül, akkor először a levesbetétet főzzük ki enyhén sós vízben, majd következik a leves. A végén belerakva csak átforrósítjuk és tálaljuk.

2014. ápr. 22. 17:46

Annyira szerettem volna bográcsozni Húsvétkor, de nem jött össze. :(

Rövidesen sort kerítek rá! :)

230. varbóc
2014. ápr. 9. 06:43

Gomaszezon van. Itt van a tavasz sztárja, a kucsmagomba ! A legjobb az ízletes kucsmagomba, de megteszi a cseh és a fattyú kucsmagomba is. Íme egy recept:



Libamájjal töltött kucsmagomba (Székelyföld, Sepsikőröspatak).

Hozzávalók (4 személyre előételként): 20 db nagyobb méretű cseh kucsmagomba (csak a kalapja), 2 teáskanál vaj, 1 dl húsleves, 2 evőkanál konyak, 1 dl tejszín, 1 evőkanál apróra vágott medvehagyma, só, bors. A töltelékhez: 1 db tojás, 1 nagy szelet kissé szikkadt fehérkenyér, őrölt fekete bors, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyem, 2 szelet hideg sült libamáj. A tojást felverjük, belemorzsoljuk a kenyeret, hozzáadjuk a petrezselymet, a borsot és alaposan összekeverjük. Egy sűrű masszát kell kapnunk. Most kis kockákra felvágjuk a libamájat. A megtisztított kucsmagombát megtöltjük a libamájkockákkal, majd a gomba nyílását betapasztjuk 1-1 kanál tojásos masszával, és alaposan belenyomkodjuk. (Ha a masszából megmarad, azt felhasználhatjuk másra). Felforrósítjuk a vajat egy serpenyőben éd a gombafejeket „talpukra állítva" a forró vajba helyezzük, megpirítjuk, majd óvatosan lefektetve őket, időnként körbeforgatva, rázogatva sütjük néhány percig. Most hozzáadjuk a húslevest, a konyakot, és kis lángon főzzük további kb 5 percig. Ekkor hozzáöntjük a, a tejszínt is. Felforraljuk és végül belekeverjük a medvehagymát is.

229. Briell14 (válaszként erre: 228. - Varbóc)
2014. ápr. 8. 21:49
Ez nagyon jól hangzik! Összefutott a nyál a számban. :)
228. varbóc
2014. ápr. 8. 18:11

Hétvégére ajánlott:


Bugaci tarhonyás hús bográcsban 2.

Hozzávalók: 25 dkg füstölt szalonna, 40 dkg száraz tarhonya, 60 dkg marhafartő, 4 db. Zöldpaprika, 2 nagyobb szem érett paradicsom, őrölt bors, só, 20 dkg vöröshagyma, 60 dkg burgonya, 3-4 gerezd fokhagyma. A régi pásztor hagyományokat idézi ha bográcsban, és szabad tűzön főzzük. Kb. 15 dkg füstölt szalonna zsírját bográcsban kiolvasztjuk, majd beleszórjuk az apró kockára vágott vöröshagymát és üvegesre pirítjuk. Hozzátesszük a felkarikázott paprikát, a zúzött fokhagymát és a kockára vágott paradicsomot is. Ha átpuhult, a tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával és egy kevés vizet aláöntünk, majdhozzáadjuk a felkockázott marhafartőt is. Előbb erősebb, később lassú tűzön majdnem készre főzzük az alapot. Ha megfelelő, akkor az alapot a bográcsból kivesszük és félretesszük. A maradék szalonnát kockára vágjuk, bográcsba tesszük és zsírját kisütjük. Belerakjuk a tarhonyát és aranysárgára pirítjuk. Kevés vizet aláöntve átkeverjük, majd annyi hideg vizet töltünk hozzá, hogy az a tarhonyát ellepje. Ha felforrt beletesszük a kockára vágott burgonyát, kissé később az alapot is. Jól összekeverjük, parázson főzzük mindaddig, amíg a levét elfövi. Savanyúsággal vagy friss salátával és kellemesen hűs fröccsel kínáljuk. Nagyobb társaságnak hétvégi összejövetelre ajánlott !

227. varbóc
2014. ápr. 8. 17:41

Az "Erdély ma" lapban olvastam ezt a vicces mesét. Mivel én is székely származék volnék, hát megosztom Veletek is. Az a kérésem, hogy Ti ne hagyjátok a szegény vándorokat "kőlevest főzni" !


Kőleves, a székely legenda szerint.

Hozzávalónak kell hozzá egy erdélyi hegyi patakban simára csiszolódott lapos kő, egy kanál zsír, egy fej káposzta, egy szál kolbász (a zsírból kiemelve a legjobb!), egy kanál só. Szegény ember vízzel főz, úgyhogy ezt mindenki maga döntse el, hogy kell-e neki hozzá.

Hol volt hol nem volt,volt egyszer egy szegénylegény. A szegénylegény elindult világgá. Ment, mendegélt, több napon keresztül. Egyszer azonban elfogyott a tarisznyába csomagolt elemózsia. A szegénylegény úgy határozott, hogy betér a legközelebbi faluba.Igen ám de ott csupa szegény ember lakott, nem kínálták meg semmivel az éhes vándort. A szegénylegény betért a falu utolsó házába. Azt mondta a házigazdának: ha már nem kínálnak meg semmivel, főzök én magamnak kőlevest. Híre ment a faluban mire készül a vándor, jöttek is az emberek hogy tanui lehessenek hogyan is készül a kőleves, mert ilyenről ők még eddig nemigen hallottak. Kíváncsian gyülekeztek a szegénylegény köré.

Ő elővett a tarisznyájából egy fazekat, beletett egy követ, és megkérdezte a házigazdát, felteheti e a tűzhelyre a fazekat? A falubeliek és a házigazda oldalát furdalta a kiváncsiság, persze hogy megengedték. Amikor főtt a víz, a szegénylegény megkóstolta. Ha egy kanál zsír lenne benne, mindjárt jobb illata lenne. Nosza, hoztak neki zsírt, több kanállal is.

A szegénylegény megint megkóstolta és azt mondta: jó, jó, csak egy kicsit sótlan. Hoztak is mindjárt neki több kanál sót. A vándor megkóstolta és azt mondta:jó jó, de akkor lenne az igazi ha egy kis káposzta is lenne benne. Hoztak is a falusiak káposztát, több fejet is. A szegénylegény egyet megtisztított és beleszeletelte a levesbe.

Ekkor már a víz javában főtt és jó illatok kezdtek terjengeni a levegőben. A szegénylegény megkóstolta a levest és azt mondta: nagyon fenséges, de ha még egy darabka kolbász lenne benne még jobb lenne. Hoztak is a falusiak több darabot, sőt még egy darab kenyérrel is megpótoltak. Kis idő múlva elkészült a leves. A szegénylegény kihalászott a tarisznyából egy kanalat és jóízűen falatozni kezdett, nagyokat harapva a kenyérből. Hamar elfogyott a leves a fazékból, már csak a kő kocogott, a fazék alján.

- Hát a kővel mi lesz? – kérdezték a falubeliek.

- Azt szépen megmosom és elteszem a tarisznyába....- válaszolta a szegénylegény, majd elmosolyodott és nevetni kezdett: - És ha majd megint egy olyan faluba érek, ahol semmivel nem kínálják meg a szegény vándort, megint főzök magamnak kőlevest!

226. Briell14 (válaszként erre: 225. - Varbóc)
2014. ápr. 8. 17:34

Szia! :)

Üdvözlök Mindenkit, itt a klubban!

Köszönöm, hogy itt lehetek! :)

225. varbóc
2014. ápr. 8. 04:47
Készülődjünk ! Szép tavaszi napok következnek !
224. gurzau.maria (válaszként erre: 223. - Varbóc)
2014. márc. 19. 10:43

Semmi harag, az nem illik hozzánk! Csak egy kis évődés :)))


Micsoda receptet hoztál már megint! Még olvasni is élvezet volt! Köszönöm!!!

223. varbóc
2014. márc. 18. 19:59

No, nics harag !

Én most találtam meg volt vadásztásam mondíkáját. Kissé bonyolultnak tűnik, de isteni finom - volt.


Őzpörkölt vadászvacsorára, bográcsban...( Cserehát, Nyésta)

„Minden évben főzök az őzbakvadászat után a társaknak. Én szeretek elbíbelődni ezzel a pörkölttel. Fejenként 15 dkg őzhúst számolhatunk, de ha csontos vagy nagyevő atársaság akkor inkább 20 dkg legyen. Az előkészületek elég sok időt igényelnek, tehát frissen kell az egészhez hozzákezdeni, ha maradandó élményt akarunk szerezni a csapatnak. A kb. 2 kiló húst megtisztítjuk - szőrszálak, fű, falevél stb. - kiszedjük a faggyús részeket és figyelmesen lehártyázzuk, mert ha rajta marad akkor az áztatás után csúnya zöld színben fog virítani. Ha kész vigyázva feldaraboljuk és mindig rostjára vágjuk kis méretű kockákra, majd áztatjuk legalább három lében. Eztán leszűrjük és egy papírtörlővel a maradék vizet is leszedjük róla, hogy teljesen száraz legyen. Most megtisztítjuk, majd átöblítjük a fél kilónyi erdei vargánya vagy csiperkegombát és apróra vágjuk. Következik a sárgarépa és a petrezselyemgyökét, amit tisztítás után nagyon apróra vágunk. Vezsünk két nagy fej vöröshagymát, megtisztítjuk és egészen apró kockára vágjuk.Most megtisztítunk 3-4 nagyobb gerezd fokhagymát, apróra vágjuk és jól besózva 15-20 percre félre tesszük, hogy az összes illóolaj kioldódjon belőle. Elővesszük a vörösbort, megízleljük, majd 1-1,5 dl bort pohárba öntünk és ebbe beletörünk frossen 5-8 szem borókabogyót és ehhez 4-5 szem csipkebogyó húsát isbelekapargatjuk. Ezt is félretesszük kb 30 percre.

Elkezdjük a főzést. A bográcsba 5-6 darab házi füstölt szalonna csíkot teszünk és lassú tűzön kisütjük a zsírját. Ha megsült, a szalonnát kivesszük és félre tesszük. A visszamaradó forró zsírba beleszórunk egy teáskanálnyi szemes köményt, ami így kipattogzik és nem kerül a fogak közé, viszont áldásos ízét élvezhetjük. Ha kész hozzáadjuk a felkockázott vöröshagymátés lassú tűzön - inkább parázson - aranysárga színűre pirítjuk. Ezután mehet bele sorrendben a mokkáskanálnyi őrölt bors és a besózott fokhagyma. Némi kevergetés után, amikor megcsap a fokhagyma jellegzetes sült illata egy púpozott evőkanál fűszerpaprikát – lehet édesnemes és egy kevés csípős is – elkeverünk benne és azonnal ráöntjük a vörösbort a benne ázó hozzávalókkal együtt és a parázson pároljuk, átkeverjük. Ezt követően felélesztjük a tüzet és ha erős a tűz forrás közben rádobjuk a vízmentesített őzhúst, adunk hozzá egy jó evőkanálnyi paprikakrémet, 3 db babérlevelet és addig pirítjuk, kevergetjük az erős tűzön, amíg az összekapja a hús rostjait és egy kissé kifehéredik.Mivel mindez hirtelen történik így elérjük, hogy minden ízanyag a húsban bezárva maradjanak.Ekkor vízzel semmiképpen sem szabad öntözgetni.Komolyra fordítva: soha nem főzhetjük egy percig sem, mert minden pikáns íz azonnal eltűnik belőle! A hús közben levet enged. Ekkor beletesszük az összeaprított zöldséget is. Közepesre lassítjuk a tüzet a bogrács alatt.

Kb egy óra múlva, amikor az étel kezd zsírjára sülni, hozzáadjuk a gombát és egy fél üveg jófajta házi lecsót. Újabb óra mulva puhula hús. Ha még nagyon kemény - mert öreg volt az állat, - felöntjük húslével, - ami leveskockából is készíthető, - vagy egy pohárka forró vízzel, de vigyázva, arra, hogy épphogy ellepje. A lényeges, hogy a befejező fázisban, amikor már szinte teljesen megpuhult a hús, kerüljön bele egy jó evőkanálnyi szilvalekvár, egy kiskanálnyi mustár, leheletnyi morzsolt fűszerfélék: oregánó, kakukkfű és majoranna. Mindből csak mokkáskanálnyi, de jól összetörve! Végül ismételten egy evőkanál fűszerpaprika, amit elkeverünk és pár perc után az ételt még felöntjük 1 dl vörösborral. Erős tűzön felrottyanjuk, zsírjára sütjük és az időközben elkészített apró nokedli körettel azonnal tálaljuk. Ecetes almapaprikával, pincehideg vörösborral isteni!”

(Elmondta: Urbán Miklós, 48 éves, Nyésta-Encs, 1984 év őszén)

222. gurzau.maria (válaszként erre: 221. - Varbóc)
2014. márc. 18. 09:36

Köszönöm Gyula bácsi!


Szóval én gyenge vagyok?!

Na akkor szívesen látlak nálunk, s majd megnézem, hogy boldogulsz emelgetve meg rázogatva az én bográcsommal! :P :DDD

221. varbóc (válaszként erre: 220. - Gurzau.maria)
2014. márc. 15. 04:34

Marikám !

Aqz öreglebbencs nem gyengéknek való....

Egyébként a főztjeid ragyogóak. Úgy összességében a facebook lapodon...Gratulálok !

220. gurzau.maria (válaszként erre: 218. - Varbóc)
2014. márc. 14. 11:47

Biztos finom, de ezt nem vállalom be :))))

Képzeld csak el, amint 25 literes öntöttvas bográcsomat emelgetem meg rázogatom....

Esetleg, ha a Fekete Laci ott lenne, hogy ezt a részt átvegye tőlem, különben esély sincs rá :DDD

219. Marcsietta (válaszként erre: 218. - Varbóc)
2014. márc. 13. 22:47

Köszönöm szépen ezt az újabb "gyöngyszemet"!


Be is tettem a "társai" mellé, és kipróbáljuk, amint lesz hozzá társaság.

218. varbóc
2014. márc. 12. 04:02

NOs egy újabb recept, felújítva


Öreglebbencs karcagi módra.

Hozzávalók 4 személyre: személyenként egy jó marék száraz lebbencstészta, 15 dkg házi füstött szalonna, 1 evőkanálnyi kalocsai fűszerpaprika, 1-2 db zöldpaprika felkarikázva, 1-2 szem paradicsom cikkekre vágva, 1 nagy fej makói vöröshagyma, 2 szem közepes burgonya felkarikázva, 2 evőkanál mangalicazsír, só. A bográcsba belekanalazzuk a mangalicazsírt, majd az apró kockára vágott füstölt szalonnát és zsírját kiolvasztjuk.Ezután a bő zsírba szórjuk a száraz lebbencstésztát és állandóan kevergetve szép barnára sütjük. Ha kész a bográcsot levesszük a tűzről és a felesleges zsírt kimerjük belőle. A burgonyát a tésztára szórjuk, meghintjük fűszerpaprikával és összekeverjük. A bográcsot visszaakasztjuk a szolgafára és a bennelévőket felöntjük annyi vízzel, amennyi kétszerese a benne lévő főznivalónak. Ez általában a tészta térfogatának kétszerese.Most néhány vékonyabb és száraz fahasábot dobunk a tűzre, de csak annyit, hogy felrottyanjon az étel. Ekkor beleteszeünk minden hozzávalót, kissé megsózzuk és lassan kevergetve főzzük.Amikor kezd elfőni a leve, a kavargatást abbahagyjuk és a bogrács fülét kézbe fogva mozgatjuk a benne lévő ételt, hogy az nehogy leragadjon. Először jó ideig csak vizszintesen mozgatjuk a bográcsot ide-oda, majd a bográcsot fülénél fogva óvatosan úgy rázogatjuk emelgetve, hogy az étel a bogrács aljáról feljőjjön, és az étel az aljáról felülre forogjon. Az a jó, ha az összetapadt hagyma, lebbencstészta, burgonya és más labdaszerűen összetapad. A bogrács rázogatását, a benne lévő étel forgatását addig kell forgatni amíg valóban mint egy nagy labda összeáll az egész és a külseje kissé megbarnul. Erdei Ferenc szerint – aki a pásztoroktól hallotta - legalább 32 alkalommal kell megforgatni és riszálni a bográcsot ahhoz, hogy jó és szépen pőirult étel legyen belőle. Igy készítve nagyon finom.


Kissé macertás, de ráérős időben nagyon megéri...

Jó tüzet is időt hozzá !

217. Marcsietta (válaszként erre: 212. - Varbóc)
2014. márc. 11. 09:47

Gratulálok ehhez a fantasztikus remekműhöz! Még az olvasása is gyönyörűség:) Engedelmével "le is nyúltam" ezt is a receptjeim tárházába, köszönet érte!


Mivel a tél eléggé enyhe volt, december 29-én még marhalábszár pörköltet főztem a nagyfiamnak a szülinapi "zsúrra". Olyan nagy sikere volt, hogy a harcsapaprikást csak utána kóstolták meg a vendégek, pedig abból készítettek a fiúk egy 16 literes bográccsal, no, nem lett tele, csak félig.

Szerencsére kitalálták a hűtőszekrényt, így azért nem veszett kárba :))


Mi is elővettük már ebben a jó időben a kisbográcsot, csirkecombokból készített lecsós pörköltet a nagyfiam a hétvégén. A kerti munkák mellett egyre sűrűbben fog előtérbe kerülni ez a főzési módszer.


Jó egészséget kívánok a további "felújításhoz" és napsugaras szép napot, hogy kis is próbálhassuk !

216. gurzau.maria (válaszként erre: 215. - Varbóc)
2014. febr. 25. 09:19

Ha-ha-ha!!!! Ezért vállalja ő is annyira szívesen!


Tegnap megint előhozakodott, hogy milyen jó lenne egy csülkös-pacal, mert beszélgetteék a kolegával...

Mondtam, hogy megoldható, csak szóljanak, hogy mikor... :))))

215. varbóc (válaszként erre: 214. - Gurzau.maria)
2014. febr. 18. 05:47

Marikám !

Én inkább magam csinálom - a szopogatással együtt. Így nagyobb az élvezet.

214. gurzau.maria (válaszként erre: 212. - Varbóc)
2014. febr. 17. 11:44

Szólj, ha kész van, megyek én is kóstolni :)

A köröm kicsontozására a férjem állandó jelentkező.

A felét csontozza, a többit leszopogatja :DDDD

213. gurzau.maria (válaszként erre: 211. - Varbóc)
2014. febr. 17. 11:42
:DDD Azt meghiszem :DDD
212. varbóc
2014. febr. 16. 13:21

Egy régi recept kissé felújítva.


Ünnepi csülkös körömpörkölt bográcsban.

Hozzávalók: 1,5 kg csontos, füstölt hátsó sertéscsülök (vagy friss csülök), 1 kg tisztított és feldarabolt sertésköröm (kb 3-4 db), 10 dkg mangalicazsír, 4 nagy fej vöröshagyma, 4-4 db paprika és paradicsom, 2 dl vörösbor, 2 evőkanál paprikakrém, 5-6 gerezd fokhagyma, Ízlés szerint: só, őrölt fekete bors, őrölt fűszerkömény, 4-6 szem borókabogyó, ételízesítő. A kétféle pörkölthöz az összes alapanyagot előkészítjük. A kétféle pörköltet külön kezdjük el főzni és később egyesítjük. A körömhöz a kuktát használunk, ez a legjobb és a leggyorsabb. Kuktában a mangalicazsír felét felforrósítjuk és kevés sóval megfonnyasztjuk rajta a két fej finomra vágott vöröshagymát. Ezután megszórjuk pirospaprikával, hozzáadunk 2-2 db hámozott, kockára vágott paradicsomot és paprikát, valamint 2-3 gerezd zúzott fokhagymát is. Fűszerezzük sóval, őrölt borssal, ételízesítővel, őrölt köménnyel és paprikakrémmel (aminek egy része lehet csípős is), majd elkeverjük, felöntjük vízzel és belerakjuk a körömdarabokat a csülökről lefejtett, felkockázott bőrökkel együtt. Lezárjuk a kuktát, és lassú tűzön puhára főzzük. Akkor jó a köröm, ha a csontok szinte kipotyognak belőle. Ha megpuhult a köröm, kiszedjük a kuktából, kissé hűlni hagyjuk, majd kézzel kiszedegetjük belőle a csontot. Ez egy kicsit macerás, de megéri a vesződést. A kicsontozott körömdarabokat félre rakjuk. Ezzel amódszerrel otthon is elkészíthetjük az étel egyik felét: az ízletes körömpörköltet. Ugyancsak még otthon előkésízíthetjük a csülökhúst is, amit lebőrözünk, kicsontozunk és ízlés szerint felkockázva hűtőbe tesszük a felhasználásig.

Közben szabad tűzön, bográcsban odatesszük a csülköt is. A maradék két fej, finomra vágott vöröshagymát kevés sóval mangalicazsíron megfonnyasztjuk, megszórjuk pirospaprikával, elkeverjük. Hozzáadjuk a kockára vágott csülökhúst, és kevergetve fehéredésig pirítjuk. Ekkor rátesszük a 2-2 db hámozott és kockára vágott paradicsomot, paprikát, a maradék 2-3 gerezd zúzott fokhagymát. Átforgatjuk, és közepes tűzön kicsit hagyjuk rotyogni. Közben fűszerezzük sóval, borssal, borókabogyóval, paprikakrémmel, őrölt köménnyel és ételízesítővel. (Ne feledjük el ekkor a csülökcsontokat sem hozzáadni, mert ez nagyon jó ízt ad az ételnek). Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi és lefedve főzni kezdjük. Ha úgy látjuk, hogy egy kissé elfőtte a levét, beleöntjük a bort is. Ha elkezd puhulni és sűrűsödni, néha megkevergetjük, mivel ragacsos, és odakaphat az alja. Ekkor a csülökhöz adjuk a kicsontozott körömdarabokat is a szaftjával együtt és készre főzzük. Közben ellenőrizzük az ízét, ha szükséges utánaízesítjük. Akkor jó, ha minden megpuhult és a szaft is kellően sűrű. A zsírral óvatosan bánjuk, mivel elég sok kifő belőle. Ha túl sok, akkor szedjük le, mert később kiválóan felhasználható. Friss fehér házi kenyérrel vagy petrezselymes burgonyával és kovászos uborkával kínáljuk.

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook