Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Werdnig-Hoffman szindróma fórum

Werdnig-Hoffman szindróma (beszélgetős fórum)


2013. máj. 16. 12:16

Hat sosem hittem volna, hogy egyike leszek azoknak, akik ehhez a forumhoz hozzaszolnak.


Agi, koszonom a soraidat. Holnap lesz egy honapja, hogy Zoe elment Werdnig-Hoffman ( SMA1 ) miatt.


Azota en mindenkit arra kerek, ha lehet, csinaltasson babavallalas elott egy genetikai vervetelt.

27. paskati (válaszként erre: 18. - Ageeeka)
2011. júl. 23. 09:52

Nem találok szavakat. Összeszorult a szívem. Nagyon sajnálom. Kitartást nektek, s idővel csökken a fájdalom! Szeressétek egymást nagyon! Mi is egymást támogatuk, amikor lányaink nagyon betegek voltak, de nekünk szerencsénk volt, van...

// Csak egy gondolat a jövőre nézve: Tudjátok meg, hogy embriónál milyen biztonsággal állapítható meg, hogy megkapta-e a beteg géneket. Lombikprogramban ezt megvizsgálva csak az egészséges embriót (embriókat) ültetik be és nem kell a terhesség első húsz hetét végigizgulni...

Mégegyszer, kitartást és sok szeretetet kívánok Nektek! Legyenek pár év múlva írígyeitek a szép és egészséges gyerekeitek miatt!

2011. júl. 15. 09:09

:(

végtelenül sajnálom. őszinte részvétem.

25. bowris
2011. júl. 14. 20:17
Őszinte részvétem! Most itt zokogok... Nyugodj békében kicsi lány!
2011. júl. 14. 16:16
Őszinte részvétem!
2011. júl. 13. 21:15

Őszinte részvétem! Most olvastam el a cikkeket és közben zokogásban törtem ki, utána olvastam itt a beírásokat és megtaláltam a tiédet is ami végképp elszomorított!!!

Nagyon sok erőt, kitartást kívánok, hogy feltudjátok dolgozni a pici Angyalka elvesztését! :(

2011. júl. 13. 13:24
Őszinte részvétem! :(
21. anitram001 (válaszként erre: 18. - Ageeeka)
2011. júl. 13. 12:42

Őszinte részvétem!

Most olvastam a cikket, talán már jobb Emmának, nem szenved többé!

Kicsi angyalka lett!

Sok erőt kívánok a további életetekhez!

20. ae55128da6 (válaszként erre: 18. - Ageeeka)
2011. júl. 13. 12:25
Őszinte részvétem.A szívem szakad meg érte,értetek.Nagyon sok erőt kívánok nektek.Tudok valahol itt az interneten gyertyát gyújtani Emmáért,fent van valamelyik gyertya gyújtó oldalon?Szeretnék egy gyertyát gyújtani neki,itthon már meg tettem.Drága Emma ezt a gyertyát neked gyújtottam.
19. 3b41f6053f (válaszként erre: 18. - Ageeeka)
2011. júl. 3. 15:44
Részvétem :(
2011. júl. 2. 23:39

Köszönöm mindenkinek a fórumozást, a hozzászólásokat és a tanácsokat!

Emma baba hosszú és nehéz küzdelem után 2011. július 1-jén örökre itthagyott minket!

17. helena66 (válaszként erre: 16. - Ageeeka)
2011. ápr. 18. 23:25

Remélem nem mentetek fel Budapestig, Debrecenben is van genetika elküldik a véreket Budapestre Karczagi Veronika laboratóriuma végzi el a vizsgálatot.

Nagyon jó,hogy elmentetek genetikushoz,gondolom ez azt jelenti,hogy összeszedtétek kicsit magatokat.

16. ageeeka (válaszként erre: 15. - Mel81)
2011. ápr. 1. 09:47
Köszönöm a tanácsodat! Azóta már jártunk genetikusnál és ő elmondta, hogy mit kell tenni egy második baba vállalásakor!
15. mel81
2011. márc. 25. 12:05

Nekem régebbről rémlik, hogy láttam a tévében egy házaspárt, akiknek egymásután két ilyen betegségben szenvedő gyereke született. Már, ha náluk is erről a genetikai betegségről volt szó, vagy tizenöt éve lehetett az a műsor. A lényeg, hogy a Czeizel műsora volt, és ugyan a beteg gyerekeken ő sem tud segíteni, de ha szeretnétek kistestvért, szerintem keressétek meg. Ahogy írjátok, ez kromoszómabetegség, így már az első harmadban kiderülhet, hogy mi a helyzet a pici magzattal, és a vizsgálattal elkerülhető, hogy szegény ilyen szörnyű betegségben élje le rövid életét.

Czeizel Endrét a Magzati Diagnosztikai Központban lehet megtalálni (legalábbis négy éve még ott tudtam vele beszélni).

2011. jan. 28. 09:29
Tüdőgyulladással voltunk kórházban, de most már itthon vagyunk! Annyi tünete van egyelőre, hogy nem elég mozgékony! Igen, csináltak genetikát, de semmit nem mondtak a kórházban! Ja, de igen! Annyit, hogy nézzünk utána az interneten majd 2 nap múlva hazaengedtek!
13. helena66 (válaszként erre: 9. - Ageeeka)
2011. jan. 25. 22:04

Ez biztos? Genetikai vizsgálat is volt?

Elmondták,hogyan lehet vele foglalkozni?

12. 3b41f6053f (válaszként erre: 9. - Ageeeka)
2011. jan. 25. 16:50

Sajnálom :(


Mikor tudtátok meg? És van valamilyen tünete?


Otthon van,vagy kórházban.


Bocsi ,hogy megkédezem,ha nem akarsz,ne válaszolj


Kitartást ,és sok szerencsét kívánok nektek

11. Vikoka18 (válaszként erre: 9. - Ageeeka)
2011. jan. 25. 16:17
Sok erőt,kitartást kívánok!
10. berhukri (válaszként erre: 9. - Ageeeka)
2011. jan. 25. 13:41
Nagyon sajnálom.:(
2011. jan. 25. 13:13

Köszönöm a hozzászólásokat! Tegnap tudtuk meg a borzasztó hírt, hogy a 2 hónapos kislányunk ebben a betegségben szenved!

Kíváncsi lettem volna, hogy van-e olyan valaki aki már sajnos átélte ezt!

8. helena66 (válaszként erre: 1. - Ageeeka)
2011. jan. 24. 23:28
Mit szeretnél tudni?
2011. jan. 24. 20:46

Gerincvelői izomsorvadások (spinális izomatrófiák)



A gerincvelői izomsorvadások (spinális izomatrófiák) olyan örökletes betegségek, melyekben a gerincvelő és az agytörzs idegsejtjei fajulnak el, és ennek következtében izomgyengeség és -sorvadás lép fel.


Ezek a betegségek általában recesszív autoszomális (nem nemhez kötött) öröklődéssűek: kialakulásukhoz két génre van szükség, mindkét szülőtől egyre. A spinális izomatrófiának három fő típusa van.



Panaszok, tünetek


A panaszok csecsemő- és gyermekkorban kezdődnek. Az akut (1. típusú) gerincvelői izomsorvadásban (Werdnig-Hoffmann-kór) az izomgyengeség néhány nappal születés után nyilvánvalóvá válik. Másfél éves korukra a gyermekek 95%-a meghal, és a négy éves kort már senki nem éli meg. A halál oka rendszerint légzési elégtelenség.


A betegség átmeneti (2. típusú) formájában szenvedő gyermekekben a gyengeség 6 hónapos korra alakul ki. 2-3 éves korukra ezek a gyerekek tolószékbe kényszerülnek. A betegség gyakran az élet korai szakaszában halálos, rendszerint légzési problémák miatt, de akadnak olyan gyerekek, akik maradandó, de nem progrediáló gyengeséggel tovább élnek.


A krónikus (3. típusú) gerincvelői izomsorvadás (Wohlfart-Kugelberg-Welander-kór) 5 és 15 éves kor között kezdődik, és lassan rosszabbodik. Következésképp ezek a betegek a másik két típusban szenvedőknél általában tovább élnek. A gyengeség és izomsorvadás a lábakon kezdődik, és később terjed a karokra.



Kórisme és kezelés


Az orvosok akkor gondolnak ezekre a ritka kórképekre, ha kisgyermekekben megmagyarázhatatlan izomgyengeség és -sorvadás jelentkezik. A betegség öröklődő jellege miatt a családi betegségek ismerete segítheti a diagnózis felállítását. Az elektromiográfia is hasznos. Néhány típusnál már a kóros gén azonosítása is megtörtént, és vérvizsgálattal a génrendellenesség kimutatható. A család terheltsége esetén amniocentezissel a születés előtt meghatározható, hogy a magzat a beteg gént örökölte-e.


Ezeknek a betegségeknek nincs megfelelő kezelésük. Fizioterápiától és merevítő eszközöktől néha javulás várható.

2011. jan. 24. 20:44

Ezt találtam:



Alapadatok:


* Férfi: 1 éves kortól 4 éves korig

* Nő: 1 éves kortól 4 éves korig


Betegség leírása:


* Veleszületett, autosomalis recesszív módon öröklődő, a gerincvelő elülső, motoros sejtjeinek degeneratív pusztulása, mely az izomrostok sorvadásával jár.


Betegség lefolyása:


* Veleszületett, olyan autosomalis recesszív módon öröklődő megbetegedés, mely a gerincvelő elülső, motoros sejtjeinek degeneratív pusztulásával és a hozzá tartozó izomrostok sorvadásával jár. A második leggyakoribb autosomális recesszív módon öröklődő betegség. A betegségért felelős gén az ötös chromosoma hosszú karján található.


Súlyos lefolyású (prognosisú) betegség, egyes estekben a beteg már csecsemőkorában meghal, máskor betöltheti a 2 éves kort, viszont nagyon ritkán él 4 éves korig.


Születéskor észrevehető az egész testre terjedő izomgyengeség, izom-hypotonia, mely progresszív , ínreflexek hiánya (areflexia), mozgásszegénység. Jellegzetes a békalábtartása, fejét nem képes emelni. Szopási nehezítettség, légzési zavar fejlődik ki (respiratios distress-szindróma ). Igen keveset mozognak, gyenge a sírási hangjuk, nyelési zavar jelentkezhet. Az izomatrophiát a zsírpárna néha elfedi.


Fasciculatio( az izom denervációjának a jellegzetes tünete, az izom gyors egymásutáni összehúzódása) a nyelven és a kézen figyelhetőp meg legjobban.


Az arcizom, a rekesz megkímélt, intellektus megtartott.


A kórismét a klinikai kép, creatinin- phosphokinaz (CPK) mérése, izombiopsia, electromyographia (EMG), chromosoma vizsgálat erősíti meg.


Előzmények:


* Öröklődés, családi halmozódás

o Autosomalis recesszív öröklődés

o Autoszomális domináns öröklődés korfüggő penetranciával

o kromoszómán génhiba

o 5q kromoszómához kötött öröklés

* Egyéb prediszponáló tényezők

o Csecsemőkor 28 - 365 napos

o Férfi/nő arány 4:1

o Koraszülött (33. - 38. gestatios hét)

o Újszülött


Gyakoribb panaszok, tünetek:


* Általános panasz

o Mozgásszegénység

o Etetési nehézség

o Nyelési nehezítettség

o Szopási nehezítettség

o Súlygyarapodás elmaradása

o Folyadékot félrenyel

* Szív és légzési panaszok

o Nyugalomban jelentkező nehézlégzés

o Rohamszerű nehézlégzés

o Terhelésre jelentkező nehézlégzés

* Hasi, emésztési panaszok

o Puffadt has

* Urogenitalis rendszerrel kapcsolatos panaszok

o Csökkent magzatmozgások

* Mozgásszervi panaszok

o Nyak gyengesége, erőtlensége

o Felső végtagi gyengeség

o Kar izmainak merevsége

o Kéz használatának korlátozottsága

o Kéz izmainak fáradékonysága

o Kéz szorítóereje csökkent

o Alsó végtag gyengesége

o Izomgyengeség

o Izomgörcsök alvás közben

o Végtagok mozgató izomzatának tömege megkevesbedett

o Akaratlan izomrángás a lábakon

* Idegrendszer és izomrendszer zavarai

o Csukló hajlítása gyengült

o Felső végtagi gyengeség mindkét oldalon

o Fáradékony, lépcsőn nehezen vagy nem tud járni

o Karját oldalra nem tudja kellően felemelni

o Keze gyenge

o Kisujjterpesztés gyengült

o Kézujjak mozgásai gyengültek

o Kézujjak nyújtása gyengült és a kézfej lóg

o Könyökmozgások gyengültek

o Nyújtott kézujjak hajlítása a MC ízületben gyengült

o Petyhüdt izomzat

o Felkar izomzata gracilis, vékony

o Hüvelykpárna izmai elvékonyodtak, sorvadtak

o Kisujjpárna izomzata elvékonyodott

o Mindkét felső végtagon az izmok vékonyak, sorvadtak

2011. jan. 24. 20:44
Akár halálos is lehet. :((
4. Vikoka18 (válaszként erre: 1. - Ageeeka)
2011. jan. 24. 20:44

[link]


Szia!

Itt elég sok mindent írnak róla.

2011. jan. 24. 20:43

[link]


ezt találtam róla, hátha..

2011. jan. 24. 20:43
A gerincvelő sejtjeinek csecsemőkorban jelentkező, öröklődő, mind a négy végtag bénulásával járó progresszív degenerációja.
2011. jan. 24. 20:41
Tudtok valamit erről a betegségről? Kérlek segítsetek!!!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook