Testképzavar


A testképzavar olyan mentális egészségi állapotok csoportját jelenti, amelyeket a saját testalkat vagy valamely testi tulajdonság a valóságtól elrugaszkodott, torz észlelése jellemez.
Testképzavar

Ezek a rendellenességek gyakran jelentős szorongást okoznak és negatív hatással lehetnek az egyén pszichés állapotára. Az egyik gyakori testképzavar a test diszmorfiás rendellenesség (BDD).


A testi diszmorfiás rendellenesség egy krónikus pszichológiai állapot, amelyben az egyén megszállottan összpontosít fizikai megjelenésében észlelt hibáira, még akkor is, ha ezek a hibák csekélyek vagy nem léteznek. A BDD-s emberek túl sok időt tölthetnek azzal, hogy tükörben nézik magukat és megpróbálják álcázni vagy elrejteni az észlelt hibákat. Gyakran kérnek megerősítést más emberektől.


A BDD észlelt hibái a test bármely részét érinthetik, de a gyakori érintett területek közé tartozik az arc, a bőr, a haj, az orr, a súly és az izomtónus. Mások megnyugtatása ellenére a BDD-s egyének gyakran meg vannak győződve arról, hogy hibáik észrevehetők, és negatívan befolyásolják társadalmi helyzetüket és általános életminőségüket.


A BDD mind a férfiakat, mind a nőket érinti, és jellemzően serdülőkorban vagy korai felnőttkorban kezdődik. A BDD pontos okai nem teljesen ismertek, de genetikai, biológiai, pszichológiai és környezeti tényezők kombinációja hozzájárulhat a kialakulásához. Néhány lehetséges kockázati tényező közé tartozik a családi anamnézisben előforduló testi diszmorfiás rendellenesség vagy más mentális egészségi állapot, gyermekkori traumák és a fizikai megjelenést hangsúlyozó társadalmi nyomás.


A test diszmorf rendellenességének kezelése gyakran magában foglalja a terápiák, például a kognitív-viselkedési terápia (CBT) és a gyógyszeres kezelés kombinációját. A terápia segít az egyéneknek megkérdőjelezni és módosítani a megjelenésükkel kapcsolatos torz hiedelmeiket, segít stratégiákat kifejleszteni és csökkenteni az elkerülő magatartást.

Antidepresszáns gyógyszerek, például szelektív szerotonin újrafelvétel-gátlók felírhatók a szorongás és a depresszió tüneteinek enyhítésére, amelyek gyakran a BDD-vel együtt jelentkeznek.


Külön figyelmet kell fordítani a tizenévesek érintettségére a problémában, mivel több tényező is hozzájárulhat a testképproblémák gyakoribb előfordulásához a mai tizenévesek körében:


Média és társadalmi hatások: A mai tinédzserek folyamatosan ki vannak téve a médiaképek özönének, amelyek gyakran irreális szépségideálokat hirdetnek. A magazinok, hirdetések, közösségi média platformok és a média egyéb formái gyakran idealizált és erősen szerkesztett képeket ábrázolnak modellekről és influenszerekről és a szépség irreális színvonalát sugallják. Ez az állandó kitettség hozzájárulhat az alkalmatlanság érzéséhez és a saját megjelenésével kapcsolatos elégedetlenséghez.


Közösségi média és online platformok: A közösségi média térnyerésével a tinédzserek minden eddiginél jobban kapcsolódnak egymáshoz. Bár a közösségi médiának lehetnek pozitív vonatkozásai, olyan környezetet is teremt, amelyben az egyének folyamatosan összehasonlítják magukat másokkal. A közösségimédia-profilok gondozott jellege gyakran csak az emberek életének legjobb aspektusait mutatja be, ami alkalmatlanság érzéséhez és ön-összehasonlításhoz vezet.


Társadalmi nyomás és zaklatás: A serdülőkor a fokozott társadalmi összehasonlítás időszaka, amikor a tinédzserek kényszert érezhetnek arra, hogy alkalmazkodjanak a társadalmi elvárásokhoz, és beilleszkedjenek társaik körébe. A megjelenéssel kapcsolatos negatív megjegyzések vagy zaklatás jelentősen befolyásolhatja a testképet, és hozzájárulhat a testképzavarok kialakulásához.


Kulturális és társadalmi hangsúly a megjelenésen: A modern társadalom nagy hangsúlyt fektet a fizikai megjelenésre, és egyenlővé teszi a vonzerőt a sikerrel, a népszerűséggel és az értékkel. A megjelenésre való kulturális összpontosítás felerősítheti a tinédzserek testképével kapcsolatos aggodalmait, és nyomást kelthet a társadalmi szépségszabványok teljesítésére.


Hormonális változások és identitásfejlődés: A serdülőkorban a tinédzserek jelentős fizikai és hormonális változásokon mennek keresztül. Ezek a változások felfokozott öntudathoz és a megjelenéssel való elfoglaltsághoz vezethetnek. Ezenkívül a tinédzserek formálják identitásukat, és keresik a társaik elfogadását, így a testkép az önbecsülésük kulcsfontosságú eleme.


A tinédzserek tehát könnyen lesznek érintettek. E kihívások kezelése sokrétű megközelítést igényel, amely magában foglalja a biztos szülői háttért, az oktatást, az önelfogadás és a pozitív testkép-környezet elősegítését és a tinédzserek mentális egészségének támogatását.


Ha úgy érzed, hogy testképzavarban szenvedsz, vagy ismersz olyat, aki érintett lehet, ne habozz szaksegítséget kérni!




Írta: Kingus06, 2023. június 6. 09:35
Fórumozz a témáról: Testképzavar fórum (eddig 7 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook