Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Szívinfarktus, felismerik-e időben a tüneteket? fórum

Szívinfarktus, felismerik-e időben a tüneteket? (tudásbázis kérdés)


1 2
2010. febr. 22. 10:33
Édesapám egyedül élt,panaszkodott a szomszédoknak ,hogy fáj a mellkasa,de ráfogta arra,hogy megvan fázva.Másnap reggelre holtan talált rá az öcsém.Szívinfarktus elvitte.Ez most történt 2009.12.13-án,Karácsony elött.Nagyon,nagyon hiányzik.Főleg karácsonykor hiányzott nagyon,mert úgy volt,hogy együtt karácsonyozunk.
2009. dec. 25. 19:11

Uj vagyok a forumon es nagyon sok minden erdekel! Ha valaki "ramtalal" kerem feleljen!

Ferjemnek 3 hete infarktusa volt, stentet epitettek be. Jol erzi magat, ami engem aggaszt, hogy eleg alacsony a vernyomasa a pulzusa pedig magas. 100/70/100 korul mozog. allandoan vizhajtot kell szednie. Ez normalis dolog infarktus utan? persze jarunk ellenorzesre, de a leghasznosabb dolgokat es tanacsokat az ember a sorstarsaktol kapja! Felejen valaki, ha szeretne segiteni!!! koszonom elore is!

2009. okt. 19. 13:31

A neten találtam,gondoltam megosztom Veletek!



Egy nővér szívinfarktussal kapcsolatos tapasztalata



Sürgősségi ápolónő vagyok és ez alábbiak a szívinfarktus legjobb leírása, amit valaha is hallottam/olvastam. Kérlek, hogy figyelmesen olvasd el és küldd tovább,



Nők szívinfarktusa


Én mindig is azt tapasztaltam, hogy a nőknél a szívinfarktus tünetei mások, mint a férfiaknál, de ez a legjobb leírása a tüneteknek.

Tudtad, hogy szívinfarktus esetén nőknél nagyon ritkán fordulnak elő olyan drámai tünetek, mint a férfiaknál? Olyan, mint a mellkasban hirtelen jelentkező szúró fájdalom az erős izzadás, a nyomás a mellkasban, a hirtelen földre esés, ahogy a mozikban láttuk, ez a férfiak jellemzői. Az alábbiak a nőkre jellemző tünetek.

,, Körülbelül 10:30-kor szívinfarktusom volt minden előzetes tünet nélkül. Nem volt semmi előzetes trauma, ami jelezte volna, hogy mi következik be. Kellemes meleg környezetben üldögéltem egy hideg estén, a cicámmal az ölemben, a barátom által küldött érdekes történetét olvasva és éppen az járt az eszemben, hogy igen ez az igazi élet, kellemes és meleg, ülni a puha karosszékben a lábaimat puffon pihentetve.

Egy perccel később szörnyű gyomorfájdalmat éreztem, olyat, mint amikor sietve bekapsz egy falat szendvicset és innod kell rá, mert úgy érzed, hogy egy golflabdát nyeltél le és ez nagyon lassan halad lefelé a nyelőcsöveden és ez nagyon kellemetlen. Úgy érzed, hogy nem kellett volna lenyelni olyan gyorsan, tán jobban meg kellett volna rágni, és innod kell rá, hogy lemenjen a falat. Ezeket a tüneteket éltem át, csak ott volt a probléma, hogy nem ettem semmit öt óra óta.

Amikor ez az érzés alábbhagyott, akkor a gerincemen apró nyomó érzés szaladgált végig, felgyorsulva fel alá, amikor elérte a szegycsontomat.

Ez a furcsa érzés feljött egészen a torkon át és az állkapcsomban kulminált.

,,AHA. most már tudtam, hogy mi történik, mindannyian hallottunk vagy olvastunk róla, hogy az állkapocsban érzett fájdalom az MI (szívinfarktus) első tünete. Azt mondtam a macskámnak és magamnak ,,Édes Istenem azt hiszem, szívinfarktusom van!"

Leengedtem a lábtartót, a macskát kiengedtem az ölemből, próbáltam tenni egy lépést, de elestem. Azt gondoltam magamban, hogyha ez szívinfarktus, akkor nem kellene egy lépést sem tennem a telefonig sem, de ha nem teszem, akkor senki nem fogja tudni, hogy segítségre van szükségem és lehet, hogy egy perc múlva már nem tudok megmozdulni sem. Így óvatosan felemelkedtem és lassan a szék karfájára támaszkodva átmentem a másik szobába és hívtam a sürgősségi telefonszámot. Mondtam nekik, hogy úgy gondolom, hogy szívinfarktusom van, ezt azért gondolom, mert egyre erősödik a nyomó fájdalom a szegycsontom alatt és kisugárzik az állkapcsomba. Nem voltam hisztérikus, sem ijedt csak közöltem a tényeket. Azt mondta a mentős, hogy azonnal küldi a rohamkocsit és kérdezte, hogy a bejárati ajtó közel van-e hozzám, ha igen akkor nyissam ki az ajtót és feküdjek le a földre olyan helyre, ahol a mentősök azonnal meglátnak, ha bejönnek.

Én mindezt megtettem kizártam az ajtót, lefeküdtem a földre, ezután elvesztettem az eszméletemet. Semmire nem emlékszem, hogy a mentősök bejöttek, megvizsgáltak, rátettek a hordágyra, hívták az ügyeletes kardiológiát, bár egy kicsit magamhoz tértem, amikor megérkeztünk a kardiológiára, az ápoló felém hajolt és kérdezett valamit, valószínűleg azt, hogy vettem-e be valamilyen gyógyszert, de nem voltam képes felfogni a szavak értelmét, nemhogy válaszolni neki. Újra elaludtam, és nem ébredtem fel csak azután, amikor már a kardiológus megoperált betették a stent-et az aortámba."

,,Tudom, hogy úgy tűnik, hogy mindaz, amit elmondtam legkevesebb 20-30 percet vett igénybe, mielőtt a mentőket hívtam, pedig a valóságban ez mindössze talán 4-5 perc volt és a mentőállomás és a kórház csak néhány percre van tőlem, sőt a kardiológust már riasztották, tehát már várt a kórházban, hogy újraindítsa a szívemet, amely a időközben leállt, és a stent-et (értágító) behelyezze.

,,Miért írtam le mindezt ilyen részletességgel? Azért, mert azt szeretném, ha mindenki, megismerné azt, amit én első kézből tapasztaltam.


1. Legyél felkészülve, hogy valami nagyon furcsa megy végig a testedben, nem a szokásos a férfiakra jellemző tünetek, de valami megmagyarázhatatlan érzések történnek (ez mindaddig megmagyarázhatatlan volt, amíg a mellkasom és az állkapcsomba fel nem ment a fájdalom). Állítólag sokkal több nő hal meg az első és egyben utolsó szívinfarktusában, mint férfi, mert a nők nem ismerik fel, hogy szívinfarktusuk van, és gyomor panaszokra gondolnak, bevesznek valami savlekötő, vagy gyomorrontás elleni gyógyszert és lefekszenek aludni, abban a reményben, hogy reggel jobban fogják magukat érezni, csakhogy ez nem történik meg. Kedves barátnőim a ti tüneteitek, lehet, hogy nem ugyanazok lesznek, mint az enyémek, tehát én azt javaslom, hogy mindig hívjátok az ügyeletet, ha bármi olyan kellemetlen érzést tapasztaltok, amit azelőtt sohasem éreztetek. Sokkal jobb, hogy esetleg feleslegesen jönnek ki, minthogy késő legyen.


2. Figyeljetek arra, hogy azt mondom, hívjátok a mentőket! És ha van rá lehetőséged, vegyél be egy Aspirint. Az idő nagyon fontos tényező. Soha ne próbálj kocsiba ülni és elvezetni az ügyeletre, mert saját magadra és másokra is veszélyt jelentesz. Azt se hagyd, hogy pánikba esett férjed vigyen az ügyeletre, mert ahelyett, hogy az útra figyelne, azt nézi, hogy mi van veled.

Ne hívd az orvosodat, mert ő nem tudja hol laksz, s ha mindez éjjel történik úgysem éred el, napközben pedig az asszisztense úgyis azt fogja mondani, hogy hívjad a mentőket. Az orvosnak nincsenek a kocsijában azok az életmentő eszközök, amelyekre ilyenkor szükség van. A mentőknél van oxigén, amire neked azonnal szükséged van. Az orvosodat később tájékoztathatják az állapotodról.


3. Ne feltételezd azt, hogy amit érzel, az nem lehet szívinfarktus, hiszen jó a koleszterint szinted. A kutatások bizonyították, hogy a magas koleszterin szint nem okoz szívinfarktust (hacsak nem nagyon magas és magas vérnyomással is társul). A szívinfarktus oka a hosszan tartó stressz és a szervezetben zajló gyulladás, amely a halálos hormonokat úgy felerősíti a szervezetben, hogy a szívnél kulmináljanak.


Fájdalom az állkapocsban ébresztheti fel benned a gyanút!!! Legyünk óvatosak és felkészültek. Minél többen tudunk a betegségről annál nagyobb az esélyünk a túlélésre.

2009. jan. 24. 10:43

Szerintem az egészség a legfontosabb, érdemes odafigyelni az embernek magára, nemcsak akkor, amikor már megvan a baj.


Ebben nagyon igazad van!

Utólag okosnak lenni nem jó!

2009. jan. 24. 04:02
Szerintem vaank intő jelek (gyakori mellkasi fájdalom,magas vérnyomás, családi öröklés, sok stressz-túlhajszoltság).Azonban sajnos például nővéremnél magát a szívinfarktust sem ismerték fel (még jó, hogy nem halt bele).Szerintem az egészség a legfontosabb, érdemes odafigyelni az embernek magára, nemcsak akkor, amikor már megvan a baj.
47. kriszti1970 (válaszként erre: 31. - Alliteracio)
2009. jan. 18. 14:55
szi én34 évesen kaptam infartust, ennek már 5éve lesz. nekem a tünetek teljesen ojanok voltak mint ha asztmás lettem volna. még alergia vizsgálatra is elkültek, majd aszt monták hogy viz van a tüdőben irány a tüdőosztály ott meg kinevetek hogy a tüdőmel semi baj. majd ékg na az kimutatta, hogy előző nap infartusom volt. egy hétig a kenézi korház intenziv oszt feküdtem. a klinikán csinálták meg a katéterezést ami enyhe lefolyásu hátsofali infartust mutatot ki. azota gyogyszert meg tapaszt használok és hál istenek nincs baj a szivvel. évente megyek ellenőrzésre. továbi jo egéséget.
2009. jan. 18. 13:55
"Az egészség a legnagyobb gazdagság, a legnagyobb hatalom, a legnagyobb boldogság. Tedd egészségessé a népet, s ezzel hatalmassá, gazdaggá,boldoggá teszed hazádat." /Fodor József/
2009. jan. 18. 13:42
?
2009. jan. 18. 13:12
Van valakinek ilyen jellegű tapasztalata?
2009. jan. 16. 12:19
Láthatjuk előre? Lehet rá készülni?
42. katácskák (válaszként erre: 34. - VESZÉLY FILOZÓFUSA)
2008. dec. 25. 05:43

Köszönöm :)

További Áldott Napokat Mindenkinek NEM CSAK Karácsonyra, Karácsonykor.

41. supin
2008. dec. 24. 21:53
Elvileg felísmerhető.. De nem biztos!
2008. dec. 24. 12:58

¨¨¨¨¨¨¨¨¨**

¨¨¨¨¨¨¨¨¨*o*

¨¨¨¨¨¨¨¨*♥ ;*o*

¨¨¨¨¨¨¨***o***

¨¨¨¨¨¨**o**♥*o*

¨¨¨¨¨**♥* *o**o**

¨¨¨¨**o**♥***♥*o*

¨¨¨*****♥*o**o ****

¨¨**♥**o*****o**♥**

¨******o*****♥* *o***

****o***♥**o***o***♥*

¨¨¨¨¨____!_!____

¨¨¨¨¨\_________/¨¨¨

2008. dec. 8. 14:23
Valakinek tapasztalat?
38. tücsimücsi (válaszként erre: 37. - VESZÉLY FILOZÓFUSA)
2008. dec. 8. 12:47
Értem.
37. VESZÉLY FILOZÓFUSA (válaszként erre: 36. - Tücsimücsi)
2008. dec. 8. 12:45
nincs probléma, csak szeretném felhívni a figyelmet a veszélyekre!!!!♥♥♥
36. tücsimücsi (válaszként erre: 35. - VESZÉLY FILOZÓFUSA)
2008. dec. 8. 12:43

Miért érdekel ez téged ennyire? A családotokban gyakran fordult elő, vagy vannak gyanús jelek?


Szerintem itt a hoxán nincs doki, talán a google-el többre mész, vagy ha netes dokinak írsz.


Remélem nincs semmi komoly panaszod és nem azért aggódsz ennyire.

Puszi!!!

2008. dec. 8. 12:34
Mit lehet tenni megelőzésképpen?
34. VESZÉLY FILOZÓFUSA (válaszként erre: 33. - Katácskák)
2008. dec. 8. 08:42
33. katácskák (válaszként erre: 30. - Tücsimücsi)
2008. dec. 8. 05:53

Köszönöm kedves soraid.

Saját felelQségemre- megpróbálok vele együtt élni.

Nem igazán vált be rá gyógyszer- ( évek múlva,rájöttünk az meg a vastagbél ereit károsította) mert kiderült, hogy örökség is van benne ( elzáródással születtem) nem is kicsivel+ az érzelmi "túl" reagálásaim is + stressz + most már a korom is :)

Egy tanács, ha elfogadjátok: mindig éljetek a SZIVETEK SZERINT Q MINDIG megsúgja mi a helyes döntés az Életben :)Ha csak az eszemre hallgattam

akkor volt rögtön baj..

Most már én is ezt teszem, nem is vagyok "annyit rosszul" Már tudok nevetni helyzetekben - amin AKIN sírtam annak idején.Kimondom amit gondolok-NEM fojtom el-ami fáj :(

Mindenkinek kivánok nagyon sok Boldogságos,Egészséges Napokat.

32. VESZÉLY FILOZÓFUSA (válaszként erre: 31. - Alliteracio)
2008. dec. 7. 22:02
köszönjük a hozzászólásodat♥
2008. dec. 7. 12:31

Fiatalon, 34 éves koromban kaptam szívinfarktust. Egy nagy kiterjedésű bal kamrait. SAJNOS(!) nem voltak TIPIKUS tüneteim, de nagyon rosszul voltam...Akkoriban készültem két nehéz szigorlatra (levelezőn végeztem a fősulit), plusz évek óta húzódó válási bírósági hercehurcák, plusz 2 gyerek, és a napi munka...Amikor kihívtuk az ügyeletest, ránézett a jegyzeteimre, a könyveimre, és felállította a diagnózist: "vizsgadrukk".

EZ a szó: VIZSGADRUKK tette tönkre a fél életemet, a pályámat, az álmaimat, mindent.

-vizsgadrukk-

Rá egy évre volt egy nagy nyitott szívműtétem a debreceni szívsebészeti klinikán...Ennek 10 éve, azóta jól vagyok, de elhelyezkedni a szakmámban, a hivatásomban, amiért tanultam évekig, már soha nem tudtam (nem engedtek vissza gyerekek közé...érthető.)


El is kezdtem leírni az egész történetemet (igaz, már csak a "Babanaplóban" tudom feltenni), ha valait érdekelnek a "regényszerű" nagyonis szubjektív részletek...)


Ezt a fórumot pedig a Kedvenceimhez teszem, és szívesen válaszolok kérdéseitekre. Igaz, nem "orvosilag", bár lassan már ledoktorálhatnék kardiológiából. :DD

30. tücsimücsi (válaszként erre: 29. - Katácskák)
2008. dec. 7. 08:07
Mindegyiknél volt tüneted? És szedsz valami gyógyszert vagy van kilátásban műtét? Vagy szó se volt róla?
29. katácskák (válaszként erre: 2. - VESZÉLY FILOZÓFUSA)
2008. dec. 7. 06:35

nekem pechem van: mert a diagnózisom A-Tipusos infarktus.

Volt is belQle, már 3 .

A személyimben kell(ene) hordani, hogy felismerjék, ha rosszul leszek.

2008. dec. 6. 23:00

A hypertónia látszatkezelése nem megoldás



A hypertóniás betegek fele kezeletlen, a kezeltek 50 százaléka pedig nem éri el a célértéket.


Az elmúlt években sok új ismeret született a hypertónia kezeléséről. Három új ajánlás is született, az orvosi teendőkről: amerikai ajánlás /JNC-7/, Europai Hypertónia és Cardiológus Társaság ajánlása /ESH/ESC/ és a Magyar Hypertónia Társaság szakmai ajánlása. Valamennyiben közös az a megállapítás, hogy a hypertónia a kardiovaszkularis betegségek egyik vezető rizikó faktora, mértéke pedig egyenes arányban áll a megbetegedések gyakoriságával. Minél magasabb a vérnyomás, annál gyakoribbak az ateroszklerotikus érelváltozások. Hypertóniás betegek 82,6%-ban pl. a nyaki artériák betegsége /plaque/ kimutatható!


Az amerikai ajánlás szerint helyes kezeléssel a rizikó jelentősen csökkenthető: pl. a stroke rizikója 35-40%-kal, az infarktusé 20-25%-kal, a keringési elégtelenségé 50%-kal redukálható. Ez az ajánlás a vérnyomásértékeket a következőképpen rangsorolja:


• 1/ normális vérnyomás: kevesebb, mint 120/80 Hgmm /!/

• 2/ prehypertónia : 120/80-tól 139/89 értékig

• 3/ I fokú hypertónia: 140/90-től 159/99 értékig

• 4/ II fokú hypertónia: 160/100 Hgmm felett


Az európai és a magyar ajánlás bonyolultabb rendszert alkalmaz, használata a mindennapi gyakorlatban nehézkesebb.


A vérnyomás kezelése során célértékeket kell elérni, mert ha a vérnyomást ezen értékre csökkentjük, kevesebb érbetegség, kevesebb hypertónia okozta szervkárosodás fordul elő. A kezelés hatására csökken a vérnyomás, csökken a bal kamra hypertrófiája, az arteriák falvastagodása, és kevesebb stroke, infarktus, vese-, retinakárosodás fordul elő.


Általában a hypertóniás beteg tenzióját 140/90 Hgmm alá kell csökkenteni, vagyis a hypertónia helyett a prehypertónia stradiumát kell megcélozni, elérni. Diabetes és kimutatható vesekárosodás esetén azonban ennél is nagyobb mértékű vérnyomáscsökkentés a cél: 120/80 Hgmm alá kell a tensiót mérsékelni. E célértékek elérésével a betegségek előfordulása, illetve a már kimutatható betegségek rosszabbodása, előrehaladása megállítható, csökkenthető!


Sajnos egyelőre távol vagyunk a fenti célok elérésétől. A hypertóniás betegek fele kezeletlen, a kezeltek 50 százaléka pedig nem éri el a célértéket. Szakítani kell a látszatkezeléssel, azaz azzal a gyakorlattal, amely kompromisszumot köt, és kevesebb vérnyomás redukcióval is megelégszik /történjék ez akár az orvos, vagy a beteg hibájából/ .


A kezelés kombinált, azaz nem gyógyszeres és gyógyszeres terápiát jelent.:

Nem gyógyszeres kezeléssel a következő vérnyomáscsökkenés várható:

- fogyással 5-20 Hgmm/10 kg,

- sómegszorítással 2-8 Hgmm,

- megfelelő diétával 8,14 Hgmm,

- rendszeres fizikai aktivitással 4-9 Hgmm ,

- alkohol fogyasztás csökkentésével: 2-10 Hgmm.


A gyógyszeres kezelés ennél nagyobb vérnyomáscsökkentést tesz lehetővé. Az esetek döntő többségében azonban egyetlen szerrel a vérnyomás nem rendezhető, 2-3 vagy akár több antihypertenzív gyógyszer kombinációjával lehet csak a célértéket elérni.


Arra, hogy melyik legyen az első választott gyógyszer, és milyen kombináció szükséges, a szakmai ajánlások sok segítséget adnak az orvosnak. Ma már gyakorlatilag nincs olyan hypertónia, melyet modern és gondos kezeléssel ne lehetne beállítani!


Forrás: Weborvos - Dr. Káli András PhD.

27. VESZÉLY FILOZÓFUSA (válaszként erre: 26. - Tücsimücsi)
2008. dec. 6. 22:55
köszönöm a hozzászólást!♥♥♥
26. tücsimücsi (válaszként erre: 25. - VESZÉLY FILOZÓFUSA)
2008. dec. 6. 19:30

Sok mozgás, ne hízzunk el, kerüljük a zsíros ételeket és azokat amiktől megnő a koleszterinszint, stresszmentes életmód ( ezt a legnehezebb betartani ).Ellenőrizzük renszeresen a vérnyomásunkat ( nagy szerepet játszik a hypertónia is az infarktusban), évente 1-szer legalább egy labor (különos tekintettel a 3 féle koleszterinértékre).

A szívinfarktust legtöbb esetben a szív koszorúereinek szűkülete okozza, mert az erek falán az évek elteltével folyamatosan rakódott le a mész ( főleg ezért a helytelen táplálkozás a felelős).

Az apukámnál mindhárom érben 70-80 százalékos szűkületet állapítottak meg, a körzeti dokinő szerint az volt a csoda, hogy még húzta....

Sok helyen olvasom, hogy a rendszeres alkoholfogyasztást és a cigarettázást is kerülni kell...nos az apám a halálát megelőző 20 évben egyáltalán nem ivott alkoholt, a cigarettát előtte 8 évvel, a kávéfogyasztást 1 évvel előtte hagyta abba......

2008. dec. 6. 13:28
mit lehet tenni megelőzésképpen?
2008. dec. 5. 18:39
23. VESZÉLY FILOZÓFUSA (válaszként erre: 21. - Tücsimücsi)
2008. dec. 5. 15:45
Ödémáról még nem halottam, de erre is oda kell figyelnünk, hogyha fel akarjuk ismerni, ez is egy figyelmeztetés!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook