Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szabadság-törvénymódosítás? fórum

Szabadság-törvénymódosítás? (beszélgetős fórum)

11. zsanci79 (válaszként erre: 10. - Katus3)
2010. dec. 16. 21:30

Most hogy mondod, az én kolléganőm igaz 3 éve jött vissza, de neki vagy 90 nap szabija volt.

A gyes törvényt meg most változtatják, szerintem még el sem fogadták, de ha igen, akkor is max. egy hete. Úgyhogy nagyon jól informált a főnököd....Mindenféleképp járj utána. Van egy csomó mobil üf.szolgálati telefonszám is a MÁK-nál, próbálj meg egy olyannal beszélni, hátha az okosabb, nem csak a regionális kincstáraddal, metr az a nő nem is tudom miért dolgozik ott. vagy valóban ez is benne lenne az új törvénybe? Hát mostmár én sem tudom.

10. katus3 (válaszként erre: 9. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 18:28

Köszi,ezt a családinetes dolgot holnap megpróbálom,ma már megvolt a napi limit vagy mi,nem fogadnak több kérdést.

Azt mondták a munkahelyen,hogy akkor hozták ezt a módosítást,mikor a Gyes törvény változott,de nekem ez nagyon kamus dolognak tűnik.Szerintem csak el akarják sumákolni a szabimat. Van olyan ismerősöm,aki szeptembertől van otthon januárig,és ő is 2 gyerekkel volt otthon, csomó szabit kapott.

9. zsanci79 (válaszként erre: 8. - Katus3)
2010. dec. 16. 17:37

Hát igen, ez jó kérdés. Mármint az hogy sokat tud a dolgozó....

Én a csaladinet.hu-n kértem egyszer munkajogi tanácsot egy munkajogásztól. Nagyon sok tanácsadó van ott, lehet egy munkajogász is tud rá választ adni, de lehet van TB-s is, nemtudom. Hamar jött a korrekt válasz, és nem kell még regisztrálni sem. ha gondolod kérdezz ott, és esetleg kérdezd meg hogy milyen törvényre kell hivatkozni.

Előtte azomban én a bérszámfejtővel beszélnék, nem mindíg van képben a főnök, és kérném hogy adaja meg ő is hogy melyik törvény milyen paragrafusa szerint van ez így.

Vagy kiírhatnál másik fórumot, hogy két gyerek után hogy számolják a felgyülemlett szabit. Az egy kicsit konkrétabb kérdés lenne, biztos válaszolnának érintettek.

8. katus3 (válaszként erre: 7. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 15:29

Szerintem is így van, csak csodálkozom,hogy ha valaki a MÁK-nál dolgozik, miért nem tud ilyet.

Sőt,a környezetemben mindenki így kapta a szabit.

Itt végül is nem ez lenne a lényeg,hanem hogy 6 évet voltam itthon folyamatosan a két gyerekkel,és a munkáltató azt mondja,hogy egy új törvényrendelet szerint az első gyerek után járó szabim elévült,tehát rá nem kapok egy napot sem. Akkor így elúszott olyan 40 napom? Nagyon durva,és azt sem tudom,kihez fordulhatnék tanácsért.

2010. dec. 16. 10:42

"c) a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;"

tuxy kopizta ide a törvényt, ez abból van, úgyhogy a MÁK-os hölgynek nincs igaza. Ha az volna, én sem kapnék ennyi szabit.

6. katus3 (válaszként erre: 5. - Zsanci79)
2010. dec. 16. 10:09

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat,este már nem voltam.

Nekem a MÁK-nál azt mondták,hogy a Gyed-re egyáltalán nem is jár,még az első évre sem.

5. zsanci79 (válaszként erre: 1. - Katus3)
2010. dec. 15. 22:55
Két gyerek esetén nem tudom hogy mi van. De én egy gyerkőc után töltöm a szabim jelenleg, és valóban a tgyás és a gyed első évére járó szabit adják ki. Meg ha maradt bent arról az évről, mikor elmentél.
2010. dec. 15. 19:27
2010. dec. 15. 19:26

138. §

(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg

a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;

b) a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;

c) a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

2010. dec. 15. 19:25

Rendes szabadság


130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

a) a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;

b) a szülési szabadság tartamára;

c) a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;

d) a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;

e) a tartalékos katonai szolgálat idejére, és

f) minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

a) huszonötödik életévétől huszonegy;

b) huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;

c) harmincegyedik életévétől huszonhárom;

d) harmincharmadik életévétől huszonnégy;

e) harmincötödik életévétől huszonöt;

f) harminchetedik életévétől huszonhat;

g) harminckilencedik életévétől huszonhét;

h) negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;

i) negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;

j) negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.

(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

2010. dec. 15. 17:29
Sziasztok! Ma letelt a Gyes-em, 2 gyerekkel voltam itthon 6 évet. Én kb. 80 nap szabit számoltam,de tegnap azt mondta a munkáltató,hogy egy új törvénymódosítás miatt akárhány gyerekkel vagyok itthon,csak az utolsó után jár szabi. Felhívtam a MÁK-ot,ott azt mondták,hogy szabi csak a Tgyás idejére jár,mert a Gyed és a Gyes az fizetés nélküli szabi. Én ezt úgy tudtam idáig,hogy a Tgyás és a Gyed első évére kapok. Rosszul gondoltam eddig? Ki mit tud erről? Remélem érthetően fogalmaztam. Köszönöm ha ír valaki.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook