Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Svédországi magyarok topicja! fórum

Svédországi magyarok topicja! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯
5517. virag32
2014. júl. 26. 21:31

Ja, eszembe jutott még valami.


Van egy barátnőm, félig svéd, félig görög, a férje tősgyökeres görög. A barátnőm dolgozik látástól vakulásig, van egy közös kislányuk, aki már itt született. A férfi kb. négy éve él itt, és semmiféle munkalehetőség nem adatott meg eddig neki. Én ezt eléggé furcsálltam, mert hát - ha döcögve is, de - megtanult már svédül. Kérdeztem a barátnőmet,hogy tényleg semmi lehetőség? Mondta,hogy semmi. Már Fb-re is kiírta,hogy bárki bármilyen lehetőségről tud, szóljon, mert a férje már kivan, el akar más országba költözni, nem tudják, mi lesz, stb. Szegényt én is sajnáltam, bár furcsálltam kicsit a dolgot.


Most megint beszélgettem a barátnőmmel, kérdeztem tőle,hogy komolyan semmi, de semmi lehetőség nincs? Mondta,hogy igen, semmi a világon (és nekiállt szidni a svéd helyzetet, hogy itt milyen nehéz, és milyen gáz már,hogy a férje nem talál munkát, stb.) Hát most derült ki,hogy mivel a férje otthon közgazdász volt, ő nem adja alább, és csak és kizárólag gazdasági területen keresett eddig. Drága kenyér... Mondtam magamban: bakker, akkor mi a francon csodálkozol??? Megállt az eszem, komolyan.

5516. virag32 (válaszként erre: 5515. - René13)
2014. júl. 26. 17:09

Abszolút egyetértek veled.


Én csak annyit tudok,hogy én otthon énekesnőként és ének-magántanárként éltem, a válságkor pedig konkrétan egyáltalán nem volt munkám.

Nem lett volna pénzem arra,hogy elmenjek szakmát vagy bármit tanulni (itt ugye minden oktatás ingyen van), és nem láttam értelmét sem,hogy havi bruttó százezerért elmenjek dolgozni valami munkát, amit utálok és még anyagilag sem éri meg.


Mielőtt kijöttem, csillogáshoz, sikerhez, színpadhoz szoktam, a Nagyváradi színház nézőtere felállva tapsolt nekem egy főszerep eljátszása után, sztárokkal dolgoztam együtt, akiket más csak szeretne megismerni. Ennek ellenére azonnal elfogadtam itt,hogy le kell mennem kutyába és nem hivatkozhatok a régi életemre. Elmentem fogyatékosokkal dolgozni, pelenkáztam-fürdettem, gyomorszondán etettem őket, takarítottam a hasfalon kivezetett végbelüket. De tudtam,hogy megéri, mert itt van jövő, folyamatosan képezhetem magam, anyagi stabilitást szerezhetek, és bármibe kezdek, értelme van. Ez az, ami otthon nincs meg, nem látja az ember a jövőképet, mert gyakorlatilag nincs.

Egy dolog tényleg nehéz itt: a PN megszerzése. Ha az megvan, ki tudja mindenki járni az SFI-t, megszerezheti a hiányzó tantárgyakat, és elmehet akármilyen Komvux-képzésre, amivel szinte garantált,hogy munkát kap. Egy év alatt el lehet végezni pl a Funktionshinder vagy az Undersköterska képzést, amivel gyakorlatilag száz százalék,hogy munkát kap az ember. Utána jöhet bármilyen egyetem, főiskola. És a kor sem számít, mert én most, 34 évesen fogok új főiskolába kezdeni. Szerintem itt iszonyatosan sok lehetőség van, csak van, aki az első akadálynál feladja, vagy derogál neki bizonyos munkaterület. Nekem sem az volt az álmom,hogy magatehetetlen embereket pelenkázzak, de végigjártam a létrát, most pedig látom,ahogy nyílnak meg a lehetőségek.


Itt is van nagyon sok gond, de közelében sincs szerintem az otthoni állapotoknak. (Ha nem így lenne, a svédek vándorolnának tömegesen Magyarországra, nem pedig fordítva.)

5515. René13
2014. júl. 26. 15:32

Filóztam, hogy beszálljak-e a "vitába"...


Sokfélék vagyunk, sokféleképpen gondolkodunk, és ez így van jól.


Egyik ország esetében sem lehet általánosítani. Magyarország tényleg több sebből vérzik, de ott sem nyomorog mindenki. Kis hazánkban is rengetegen vannak, akik nem sumákságból, hanem becsületes munkából nagyon jól élnek, mert képezték magukat, és szerencsések/ügyesek.


Aki annak ellenére nem vágyik haza, hogy 20, 30, 40 évet otthon élt , és svédnek tekinti magát csak azért mert néhány éve északon landolt, az számomra felfoghatatlan.


Tök jó, hogy jól érzed magad virág, de hidd el rajtad kívül sokan vannak, akik úgyanúgy megtanulták a nyelvet mint Te, ugyanúgy képzik magukat, kepesztenek, mégsem adnak nekik a svédek semmilyen lehetőséget.


Joshx-nak kell , hogy igazat adjak sok mindenben. Valóban jól lehet itt élni, ha szerencsésen alakulnak a dolgaid, de Svédország ennek ellenére egy zárt, kétszínű világ. Olyan ország mely totálisan más képet fest magáról kifelé a világnak, mint amilyen valójában.

Itt is vannak szegény emberek, akik nyomorognak, vagy kétgyermekes egyedülálló anyukák, akik öngyilkosok lesznek , mert a saját országuktól fikarcnyi segítséget nem kapnak a megélhetésükhöz. Végülis egyelőre úgy látszik a svédeknek fontosabb a sok írástudatlan , dolgozni soha nem fogó menekültet támogatni, mint azokat, akik valóban rászorulnának.

Svédországban is vannak inkorrekt , hazug munkaadók , elintézhetetlen hivatalos ügyek, bűnözés stb.


Egy szó mint száz, minden országnak megvan az árnyoldala és természetesen napos oldala is. Mindenki eldöntheti, hogy hol akar élni, miután az arányokat figyelembe vette.


Üdv. és Joshx szavaival élve : peace

5514. virag32
2014. júl. 26. 09:52
(Ja,és bárhol szívesebben élnék "csak egy bevándorló"-ként olyan életszínvonalon,amiről otthon csak álmodhatnék,mintsem Magyarországon minimálbérből nyomorogva,csekkektől,kilakoltatástól rettegve,depressziósan,gyomorfekéllyel,közben annak örülve,hogy hú,de jó,itthon vagyok.)
5513. virag32
2014. júl. 26. 09:48

Én speciel kb három másodperc alatt beilleszkedtem,egyetlen percre sem éreztette velem senki,hogy bevándorló vagyok(mert ezerrel tanultam a nyelvet,dolgoztam,képzem magam folyamatosan), és nem azért megyek haza sokat Magyarországra,mert nem tudok elszakadni tőle,hanem mert ott a családom és két nagyon régi barátom.Meg persze olcsóbb ott enni-inni-bevásárolni. Akik hazalátogatnak,azok szinte mind a családjuk miatt teszik,nem azért,mert annyira hiányzik nekik az ország.

És hát ha már a tájnál tartunk,Svédország szerintem százszor gyönyörűbb helyekkel büszkélkedhet. Az éghajlata meg kb tökugyanaz (legalábbis Göteborggal összehasonlítva.)

5512. Joshx
2014. júl. 26. 03:35
Persze mindenki maskepp latja. Ez az en meglatasom. De majd biztos mas forumtars is hozzasszol es ugy lesz kerekebb a dolog. Svedorszag, Skandinavia egy egzotikus hely. Erdekes elkepzelese van az elet tobb teruleten ami nem hasonlit masra. USA es Canada meg MO. sokmindenben hasonlit egymasra de Sve. mar egyikre sem......
5511. Joshx
2014. júl. 26. 03:29

Megfogott amit irtal." állam elvett tőlünk egy csomó előjogot, visszamenőleg " Ez mikor történhetne meg például svédországban?". Szerintem es elnezest ha egyszeruen fogalmazok (mert nemtudok maskepp) szoval ajanlani tudom neked,hogy jol nezd at Svedorszag vilaghaboru utani belpolitikai esemenyeit. A foldon nincs megegy ilyen onkenyes, uralkodo es kizsakmanyolo orszag a sajat fajtajaval mint Svedorszag. Rongyra adoztatnak az meg csak egy dolog. De az allam azt csinal itt amit akar. Abba az atlag embernek semmi beleszolasa sincs. Ideologiai beallitottsagrol mar nem is beszelek mert az politika lenne de erdemes ezekkel tisztaban lenni mielott ugy dont ide koti az eletet. Magyaro.-n az embereknek 1 fontos dolog van. A PENZ. Pedig hidd el az nem minden. Mkor eljossz onnan olyan dolgokat hagysz magadmogott ami az eleted. Szulok, csalad, ismerosok, baratok, eghajlat es a taj. Meg meg sokminden. Milyen erdekes. Mikor a nagy gazdag nyugatra kikoltozik egy ember tex. MO.-rol akkor mit mond? En abba a szemet, mocsokba a labam be nem teszem. Es mi az elso amit tesz? Adando alkalommal visszamegy "nyaralni" ahelyett,hogy szep,ismeretlen tajakat latna......

Nekem van 2 magyar ismerosom akik Ir orszagban laknak. 2 eve koltoztek ki es 3500-4000 eur visznek haza havonta. Decemberben koltoznek vissza MO.-ra. Boldogtalanok mert hianyzik nekik minden. Nem is hibaztstom oket. Sose feledd az az a hely ahol te otthon vagy mig mashol "csak" egy bevandorlo! Nem minden a penz.........

5510. Bandrisek
2014. júl. 25. 16:12

Sziasztok! Egy kicsit nem voltam. Köszönöm a válaszaitokat. Joshx-nak pedig csatlakozva az előttem szólókhoz, annyit mondanék, ha gondolja, akkor jöjjön el magyarországra. Szívesen körbevezetem csak Budapesten, és megmutatom neki azokat a helyeket, amiket mindenki titkol. Olyan kerületrészeket, ahol az átlagkereset 25.000.Ft/ fejenként. Ahol nincs olyan nap, hogy valakit ne raboljanak ki, vagy cak lopjanak meg, de ez olyan sűrűn van, hogy már nem is mennek rendőrségre sem.

Természetesen csak abban az esetben, ha Ő pedig Svédországban kalauzol végig... ;)

5509. kiraroli
2014. júl. 25. 11:24
segítsetek! ha kint van bejelentett munkahely, mennyi idő míg a személyiszám/ ideiglenes személyi szám megjön?
5508. virag32 (válaszként erre: 5507. - Joshx)
2014. júl. 19. 13:26

Amit otthon látsz, a sok új autót, az csak egy tipikus magyar mentalitásbeli sajátosságra utal: legtöbben inkább megveszik hitelre a sokmilliós vadiúj autót,házat, stb, miközben kb. enni sincs pénzük, azért,hogy "nehogymá' nekem ne legyen ilyen, amikor a Béla is most vett egyet!" meg arra,hogy a legtöbben így próbálják kompenzálni a kisebbrendűségi komplexusukat. Aztán sírnak,hogy nincs miből fizetni a hitelt, és a bank viszi a lakást. Morbus hungaricus.


Szerintem Magyarországot nem egy éhező afrikai országhoz kell hasonlítani,hanem az EU többi, fejlett tagállamához, amihez képest sajnos az utolsó helyek egyikén kullog.


Abban viszont tökéletesen igazad van, hogy nagyon helytelen,hogy azok is az egészségügybe mennek dolgozni, akik utálják és csak a pénzért csinálják. Ezt az ápoltak, lakók szívják meg hosszútávon. Ez olyan hivatás, amiben nem szabad,hogy a pénz legyen az egyetlen motiváció.

5507. Joshx
2014. júl. 19. 09:04

Koszonom a valaszotokat. En azert gondolkodom maskepp mert szerintem a penz nem minden. En is es meg sokan masok nagyon egyszeru eletet elunk itt. Szeretem a termeszetet, szeretek erdo mellett lakni. Van egy egyszeru autom es ennyi. En nem hiszem el,hogy ugyanezt az eletkorulmenyt MO.-n ma nem lehet elerni.Mikor Bp.en voltam annyi super car-t lattam amit meg Göteborgban sem latok. Ha az emberek ezt megtudjak venni akkor azert olyan hatalmas problema nincs ott. Hazakrol nem is beszelve. Lattam 1-2 hazat amik cirka 1 - 1.5 millio koronat ertek es ha jol lattam van beloluk jopar. Az en hazam azokhoz kepeset csak egy nyaralo.Nekem nem is kene a legtobb mert tul fancy.

Az igazan szegeny orszagok inkabb europan kivul pl. az afrikai orszagok. Nem is tudom hogy tudna oda elmenni barki is aki azt mondja MO.n szegenyseg van.

Persze mindenhol vannak rossz helyek akar csak MO.n akarcsak Svedorszagban. Sot meg itt is vannak ci..nyok fent eszakon.

En csak azert reagaltam durvan az oreg apolasra mert lassan mar boldod, boldogtalan az egeszsegugyet fogja valasztani mint sista steg. Szerintem ennek elhivatottsagnak kell lennie akarcsak az orvosi szakmanak es nem szabadna ennyire penzorientaltnak lennie. "Nincs mas lehetosegem elmegyek betegapolonak aztan dolgozom 6 honap es 1 napot........"gondolatom nem fejezem be. de ez nincs jol igy. Talalkoztam mar jopar kenyszer apoloval. Nem is hagytam szonelkul mert ahogy az oregekkel bantak........no comment! En nem vagtok alkalmas erre a munkar ezert nem is lennek sose oregapolo. Tisztelet a kivetel nem szeretnek altalanositani de engem a mai Sved egeszsegugy helyzete nagyon zavar. 70-es evekben a vilag egyik legjobbja volt. Ma meg....... De ez mar egy mas tema nem megyek bele. :)

5506. virag32 (válaszként erre: 5503. - Regusz)
2014. júl. 18. 18:25
Reálisan látod a helyzetet, és jól teszed, hogy nem akarsz mindent egy lapra feltenni. Drukkolok,hogy meg tudd alapozni külföldön a jövődet.
5505. virag32 (válaszként erre: 5492. - Joshx)
2014. júl. 18. 18:23
Egyébként speciel én is fogyatékkal élő emberekkel dolgoztam éveken át itt, ebből is szereztem képesítést, és óriásit tévedsz, ha azt hiszed, hogy ez a munka abból áll,hogy "kimosod őket a sz..rból."
5504. Regusz (válaszként erre: 5492. - Joshx)
2014. júl. 18. 09:27
Kimaradt az előzőből. KÖSZÖNÖM A VÁLASZOD. :)
5503. Regusz (válaszként erre: 5492. - Joshx)
2014. júl. 18. 09:26

Nem derogál, beteg fogyatékos embereket "kimosni a szarból". Nagyon szeretek emberekkel dolgozni és egyébként is az egészségügy nagyon közel áll a szívemhez.

Tudom, hogy úgy tűnik, mi "elégedetlen" magyarok azt hisszük, hogy külföldön kolbászból van a kerítés.. de hidd el nem gondoljuk, hogy így lenne. Attól még, hogy itt élünk még nem vagyunk tudatlanok és igyekszünk tájékozódni a világról.

Az elmúlt évek "kimegyek aztán lesz valami" hulláma már elmúlt itt is. Ugyanis jól kell választani mert ha nagy nehezen összegyűjtjük a pénzt a repjegyre meg a kezdeti életre akkor azt nem szívesen tesszük kockára.


Miért jönnék el fiatalként? Csupán élni szeretnék. Gyűlölet, rettegés és rabszolgaság nélkül. Ami itt van az nem élet, az csak vergődés nap-nap után.

5502. virag32
2014. júl. 18. 08:23
(Ja,az én gyerekemet biztos,hogy nem az utca fogja nevelni,hanem mi,a saját értékrendünk és az odafigyelésünk. Ez nem ország-, hanem szülőfüggő.) Ha itt sok a teen mom,nézd meg otthon a c..gányokat.
5501. virag32 (válaszként erre: 5500. - Joshx)
2014. júl. 18. 08:21
"Itt is meg ott is hasonló a helyzet" ????? Jézus ereje,ez volt a hét vicce. :-)))) Hát szívből kívánom neked,hogy olyan helyzetet,ami ott van,soha ne kelljen átélned. Egy hónap után sikítva rohannál haza,megcsókolnád az anyaföldet a Landvetteren (vagy ahová érkezel :) ),és hálát adnál a jóistennek,amiért itt élhetsz. :)
5500. Joshx
2014. júl. 18. 01:10

En csak azert kerdeztem mert ha az aranyokat nezzuk es nem a magyar forintot akkor itt is meg ott is hasonlo a helyzet.

Svedorszagban a lakossag nagy reszenek hitel van az ingatlanjan es keves ember az aki elmondhatja annyi penzt szedett ossze,hogy hazat vagy lakast vegyen. (3a). Jol hangzik az hogy keresek kb. 600000 forinot havonta es az mennyivel tobb mint a 65e forint. Viszont itt Svedben az aranyok is masak.En nem latom olyan egetvero kulonbsegnek a kettot ha aranyokban nezzuk. En nem ismerem MO.-n a gyereknevelesi korulmenyeket de pl. amig Svedorszagban lakom nekem biztos nem kell gyerek. Latni a 10+ eveseken hogy mennyire nem a szulok hanem az utva neveli oket. Nem keves teen mamma van de errol mar nem beszelnek. A fitalkoruak kozotti homosexualitas is emelkedo tendenciat mutat ami szerintem nem jo.

5499. virag32 (válaszként erre: 5497. - Hzsu)
2014. júl. 17. 17:59

Egyetértek.

Ha nem lenne svéd a párom,akkor is már kb öt éve külföldön élnék,ez ezer százalák.A fő indokom nekem is az,hogy nem szerettem volna nyomorogva leélni az életem egy teljesen kilátástalan országban. Biztos,hogy oda sosem szültem volna gyereket sem.

5498. Hzsu
2014. júl. 17. 17:28
Hja de a szemelyi szam megszerzesehez meg csak sok sikert kivanok!!ma tenyleg 0,2% az eselye hogy megkapd.sajnos....
5497. Hzsu
2014. júl. 17. 17:26
Mondjuk azert,mert a diplomammal elhelyezkedve havi 65 000ftot kerestem egy megyei nemet tulajdonban levö ujsagnal.Es meg ebböl kellett visszafizetnem a diakhitelemet is ami ha csak 10 000et fizettel nem volt eleg csak a kamatra. :D de uur isten meddig mondhatnam meg a mierteket...:D:D
5496. virag32
2014. júl. 17. 08:38
(Amúgy meg a kérdező párja itt él,nyilván ezért szeretne ő is utána jönni.)
5495. virag32 (válaszként erre: 5494. - Joshx)
2014. júl. 17. 08:37
Kb. minden miatt.
5494. Joshx
2014. júl. 17. 01:36
Milyen erdekes,hogy MO.-n valaki, valakik egyre nagyobb divatot csinalnak abbol,hogy hirdessek mennyire rossz ott minden. Sot nehany "zenesz" es kozszereplo is rafekudt erre a temara.(Jo kis penzt csinalva ebbol). Egyre tobben hiszik azt MO.-n hogy csak fogjak a cuccukat es osszepakolnak es mennek. Ugy gondoljak nekik biztos sikerulni fog. Es igen lesz akinek sikerulni fog de sajnos nagyon de nagyon keves szamban. Azokhoz fordulnek akik olvassak ezt a forumot es MO.-n elnek. Letudnatok nekem irni mi az ami miatt elmennetek kulfodre? Mi az ami vonzo kulfoldon? Mi az ami vonzo Svedorszagban? Nagyon kivancsi lennek a MO.-n elo fiatalabb emberekre (en sem vagyok oreg :P) hogy mi az amitol ugy gondoljak,hogy jobb ma kulfoldon. Peace.
5493. Joshx (válaszként erre: 5491. - Zakibetty)
2014. júl. 17. 01:28
Biztos vagy benne,hogy ezt akarod? :) Ha kitarto vagy es birod a pofonokat akkor talan sikerulhet. De igy latatlanban azt mondom kisebb csoda kell hozza,hogy sikeruljon. :(
5492. Joshx (válaszként erre: 5486. - Regusz)
2014. júl. 17. 01:25
Rövid leszek : semmi. Ahol esetleg van nemi esely? Beteg,fogyatekos es vagy oreg embereket kivakarni a sz..bol. Tudom primitivul hangzik de ez a tomeny valosag. Ha tanulsz angolul akkor british kornyezetben keresgelj szerintem. Remelem nem sertodtel meg de nagyon x@r a helyzet. Osszel lesz valasztas remelem a kuglifeju takarodik. Legalabbis en azon leszek. Na de ez mar politika....
5491. zakibetty (válaszként erre: 5490. - Virag32)
2014. júl. 16. 22:18

Szia


A parom nem sved,viszont itt dolgozik mar par eve . Van sved szemelyie is . Nagyon remelem minden ok lesz, es en is be tudok illeszkedni. Koszonom a valaszodat.

5490. virag32 (válaszként erre: 5488. - Zakibetty)
2014. júl. 16. 21:25

Szia!


Ha a párod svéd, vagy régóta itt élő külföldi, akinek van munkája, személyi száma, stb, akkor valószínűleg az ő révén megkaphatod. Ha nem, akkor addig biztosan nem kapod meg, amíg nincs állandó munkaszerződésed. Bejelentett lakcím nem elég. Személyi szám nélkül pedig nem kezdheted el a nyelviskolát.

5489. zakibetty
2014. júl. 16. 19:57
A leg fontosabbat kifelejtettem. Hogyan mukodik a szemelyi szam megszerzese,mik a feltetelek?
5488. zakibetty
2014. júl. 16. 19:55

Sziasztok.

Meg uj vagyok itt. Par napja erkeztem Svedorszagba,de szeretnem megkapni a szemelyi szamot.Munkam nincs,elettarsi viszonyban elek,de szeretnek dolgozni ,nyelvet tanulni. Ahogy tudom ahoz ,hogy nyelvsuliba mehessek szuksegem lessz a szemelyi szamra. ( bejelenteni betudnak,marmint lakcimem lenne. Elore is koszonok minden informaciot.

❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook