Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Óvodakezdés: vegyescsoportba vagy azonos korcsoportúak közé írassam gyermekem? fórum

Óvodakezdés: vegyescsoportba vagy azonos korcsoportúak közé írassam gyermekem? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5
2008. szept. 4. 15:50

Hááát, majd most elválik a dolog nálunk, mert idén nem (annyira ) vegyesbe jár fiúnk, 2002-2003-as évjárat van csak.

Emléxem tavaly az ovikezdés után nem sokkal újra elkezdett sejpíteni és földön csúszkálni :-/

Van olyan ismerős több is akiknek óvódában dolgoznak a rokonaik. Állításuk szerint a pedagógusnak kellene megtalálni azt a helyzetet, h a nagycsoportosok is megkapják a kelő fejlesztést, pl: ha több a kicsi, akkor a nagyokat összevonni a feladatok idejére. Az a helyzet, h mi és több szülő is (csak ők nem mertek szólni) a pedagógusok munkájával nem voltunk megelégedve, a nevelési tanácsadóban is megértették a problémáinkat, így döntöttünk az átíratás mellett.

53. 14775640c4 (válaszként erre: 52. - Raistlin Majere)
2008. szept. 4. 15:06

nekünk sok előnyt jelentett a vegyescsoport.sajna a káromkodást nem csak a nagyoktól lehet eltanulni:((

volt vivi ovistársa aki ugyanakkor kezdett vele együtt, 3 évesen jobban káromkodott mint a nagyok.mint ahogy a mese csatornánál ugyanúgy élvonalban voltak a kicsik is ha a cn-t kellett nézni.

ezek inkább szülői hozzáállás kérdése, milyen közegben nő fel mit hoz otthonról a kicsi. sajna nem lehet általánosítani,és személy szerint nem látok benne semmi rosszat ha korábban áll rá a rosszra. ha a hajlam megvan a gyerekben akkor igy is ugyis eltanulja az életének akármelyik szakában. ha olyan akkor meg bármennyi idős úgysem lesz fogékony. szerintem

52. Raistlin Majere (válaszként erre: 51. - 14775640c4)
2008. szept. 4. 14:59

Én a hagyományos csoportbontással értek egyet. Tövig jártam a lábam, mire találtam ilyet a városban, de mindenben alátámasztotta az elképzeléseimet.

Miért is kellene egy 3 éves gyereknek azt tudni és csinálni mint egy 6 évesnek?!!

Az jó, hogy esetleg 4-gyel több verset fog tudni és előbb megtanul megkötni a cipőfűzőjét...

De mindezt ellensúlyozza, hogy eltanulja az 5-6 évesekre jellemző viselkedésformákat, csúnya beszédet, hamarabb rákap a szexuális játékokra (pl maszturbáció), ami szintén a nagyobb gyerekek korosztályi jellemzője.

Én nem hiszem, hogy ezeket a dolgokat siettetni kellene.

Pl. Jázmin még 3-4 évesen a Minimaxot nézte, az 5-6 évesek már a Cartoon-on, Jetix-en menő agresszívebb butább rajzfilmekre vannak rákattanva.

Szóval sokkal több a negatív hozadéka a dolognak, mint a pozitív.

Ráadásul arról nem szól a fáma, hogy a nagyok nem csak segítőkészen léphetnek fel a kicsikkel szemben, hanem zsarnokian, agresszívan.

Az óvónőknek mindenesetre kényelmesebb a vegyescsoport, mert a nagyobb gyerekeket sok mindennel meg lehet bízni a kicsik körüli teendő elvégzésében.

2008. szept. 4. 14:41

sziasztok!én még mindig a vegyes csoporttal értek egyet. persze előny hátrány azért van. de sokat tanulhatnak egymástól a gyerekek. az első évben a nagyok ált. jó hatással vannak rájuk, aztán ha fordított lesz a hlyzet és a kicsikből nagyok lesznek jövőre akkor felmerülhet hogy a kicsik visszahúzzák. de ez is gyerek függő. ha valaki befolyásolhatóbb, akkor igen visszahúzhatják. de azért nem minden esetben van így. a nagy lányom is ugy kezdte hogy amikor beírattam 10 kiscsoportos volt és kb ugyanennyi nagycsopis.sokat tanult. aztán a nagyok kiballagtak, és kaptak helyettük kicsiket.őt mégsem húzták vissza. sőt. elkezdett főnököst játszani.és tanította a kicsiket.

de tény hogy ovónő függő. nálunk mindig ügyeltek arra hogy csak a szabad játék ideje alatt játszon együtt a kicsi és a nagy.de az esetek többségében mindig külön feladatokat adtak nekik.

2008. szept. 4. 14:29

Sziasztok!

Én ellenzem a vegyes csoportot :-/ Ettől függetlenül klaszul tanulhatnak egymástól a szocializálódás során (is). Nem csak gyermek, hanem pedagógus függő is. A mi fiúnk vegyesben kezdte, az első évben "felhúzták" a nagyok. A második évben (évvesztesek/nyertesek vagyunk) semmi nem történt, sőt a kicsit "visszahúzták". A vegyes csoport akkor jó ( a nevtanos szerint), ha közel akkora arányban vannak a nagyok és a kicsik.

Pedagógus függő nagyon, mert a másik csoportban nem szorultak annyian fejlesztésre és logopédiára,mint a miénkben, az óvónők inkább a kicsik beilleszkedésére helyezték a hangsúly, majd a második félévben meg a nagyok iskolára való felkészítésére, így a "középsősök" csak voltak. Végül is átírattuk a gyereket egy másik óvódába.

2008. márc. 12. 20:56

Én elsősorban a vegyes csoportot támogatom, de nagyon gyerekfüggő a dolog. A lányom 5 éves, de a barátnői 3-4 évvel idősebbek nála, és jól el tudnak játszani. De nem mindenki érzi magát biztonságban egy vegyes csoportban. Egy visszahúzódóbb gyereknek nem ajánlanám.

Amúgy óvónőként dolgoztam mindkét csoportban, de számomra a kötetlen napirendű vegyes csoport volt a leginkább családias, fejleszthető.

És természetesen minden az óvónőn múlik!

48. pmjudit (válaszként erre: 47. - Lily3)
2008. márc. 10. 21:07

Szerintem is minden egészséges gyerek a saját kortársaival szeret elsősorban játszani. Nekik hasonló az érdeklődési körük, az érettségi szintjük.Persze, néha szívesen játszik nagyobbal ill. kisebbel, de az csak időleges.

A lányom 5 éves, hercegnős korszakban van, mint a csoporttársai. 3 évesen micimackós volt. Ma már dedósnak tartja.

Természetesen tud játszani az 1 éves testvérével, de igazán a hasonló koruakkal érzi jól magát.

47. lily3 (válaszként erre: 37. - Ritamoto)
2008. márc. 10. 17:32
Az én kislányom kifejezetten gyűlöli ha nagyok is vannak a játszóházba.Ma is kijelentette,hogy be se megy ,mert nem tud nyugodtan játszani,csúszdázni szó szerint fellökik.Az oviba sem jár pl. év végén amikor már össze vannak vonva a gyerekek és csak 1-2 csoport van.Ő a hasonló korúakkal szeret játszani,de nyilván minden gyerek más.
46. mtt80
2008. márc. 10. 13:56

Köszi, hogy ennyien megírtátok a véleményeteket!

Ma voltunk beíratkozni az oviban. Végülis nem sok választási lehetőségem volt, mert a csoport, amelyik szeptembertől indul, csak kicsikből fog állni. Vegyes csoportba akkor mehetett volna, ha már hamarabb betölti a 3 évet. Mivel azonban ő augusztus végén tölti, így maradt az a csoport, amelyik szeptemberben indul. Majd meglátjuk milyen lesz. Az óvónénik aranyosak, úgy néz ki velük nem lesz gond. Bár majd meglátjuk, mert az egyik majd valamikor évközben nyugdíjba fog menni, és aki helyette lesz, őt nem ismerem sajnos. Ez van!

2008. márc. 10. 09:35
Annak a kicsinek lehet mégis rossz a vegyes, akinél véletlenül úgy jön ki, hogy a korosztályából és a neméből egyedül marad a csoportban. Volt ilyen nálunk is, sajnos a csoport összetétele elég esetleges, és bár az újak felvételénél igyekeznek az egyenletes eloszlást minél inkább figyelembe venni, olykor ez mégsem jön össze.
44. 14775640c4 (válaszként erre: 41. - Virgilius)
2008. márc. 10. 09:31

igy van

tapasztalat

és a lányom is imádja

a kicsiket irányitja

mivel ő már középsős a nagyokkal is szivesen játszik,és imádja a nagyokat mert úgy érzi ő is nagy

2008. márc. 10. 09:25
Nálunk volt olyan tavaly, aki a (szerintem szuper) vegyes csoportból elvitte tavaly a nagycsoportosát fizetős magánoviba, mondván, nincs megfelelő iskolaelőkészítés. Mások csak plusz (fizetős) előkészítőre jártak ugyanezért. Na nekik nem igazán ajánlanám ezt a fajta ovit. Mi nem jártunk semmi ilyesmire, mégis remekül elvan a fiam az iskolában.
42. birogaby (válaszként erre: 39. - Bb2f4e28dd)
2008. márc. 10. 09:23

Sôt,ha olyan beállítottságú a nagyobb gyerek,akkor még a 7 évesnél nagyobb is jól eljátszik a kicsivel.

Lányom unokatesója 12 éves,de imád babázni,gyakran van nálunk,sokat játszik a lányommal.Újabban,ha Ágnes nincs itt,Kata akkor is elôveszi az edénykéket,babákat,és sokszor félóra-órát is képes eljátszani velük.Szerintem ez mindenképpen a nagy hatására van,nincs nekem még tapasztalatom ebben,de akikkel beszélgettünk errôl,azt mondták,ritka,hogy egy másfél éves így játszodjon.


Ami meg az óvodai tanulást illeti,szerintem inkább játszani kellene megtanítani a gyerekeket,mint matekozni,meg olvasni(sajnos nagycsoportban sok helyen már ez van).

2008. márc. 10. 09:18

Nekem egyébként nagy általánosságban az a tapasztalatom, hogy a vegyes csoport légköre általában családiasabb, míg a külön kor szerinti csoportok kisiskola-szerűbbek. Aki több fejlesztést vár az ovitól, az tényleg ne válassza a vegyes csoportot, aki viszont úgy gondolja, hogy egy ovis "feladata" elsősorban a (szabad) játék, annak nem kell aggódnia.

Már eleve a beszoktatás is ezekben az intézményekben inkább rugalmas, míg ahova először jártunk (egy hetet), ott effektíve nem is volt. (Megnehezíti az elválást és az óvónők dolgát, na kösz.)

40. 14775640c4 (válaszként erre: 39. - Bb2f4e28dd)
2008. márc. 10. 08:54

igy van

gondoljatok csak a testvérekre

a nagy huzza magával a kicsit

nálunk igy van

39. bb2f4e28dd (válaszként erre: 34. - Pmjudit)
2008. márc. 10. 08:51
A 7 éves együtt tud játszani a 1,5 évessel is, ez nem igazán akadály :)
2008. márc. 10. 08:45

szaisztok!

én a vegyescsoportra szavazok

nekem a lányom vegyescsoportos

kezdettől fogva oda irattam és igy is akartam

csak jót tudok róla mondani

2008. márc. 10. 08:26
Ja, és nem beszélve az együtt játszásról-mert hát a gyerekek otthon is , játszótéren , más közösségben (pl. játszóház)is találkoznak különböző korú társaikkal, de én még nem láttam, hogy ez őket zavarná.
36. ritamoto (válaszként erre: 34. - Pmjudit)
2008. márc. 10. 08:24
A kicsiknek nem KELL tanulniuk a nagyoktól, de mivel ebben az életkorban nagyon nagy szerepe van az utánzásos tanulásnak, könnybben átvesznek dolgokat spontán, játék közben a társaiktól, mint tudatos fejlsztéssel.Az lehet hogy az óvónőnek jobban oda kell figyleni, és ezzel nagyobb tervező munka jár, de hát ez a dolguk.És nem egész nap foglakozik külön velük, csak vannak olyan területek( pl. matek foglalkozás)amikor egy nap mondjuk 20 percet csak a nagyokkal foglalkozik, addig a kicsik mást csinálnak.De ének, rajz, tesi közben nyugodtan lehetnek együtt, szerintem.
2008. márc. 10. 08:01

Gyerekkoromban én is vegyes csoportba jártam,semmi rossz emlékem nincs ezzel kapcsolatban.

A kislányom is ilyenbe fog majd járni,igaz nem azért,mert ezt akarnánk,hanem mert az ovónôhöz ragaszkodunk,és neki most vegyes csoportja indul.

Ha majd elkezdtük az ovit,akkor tudok csak bôvebb véleményt alkotni a dologról.

Amúgy valaki még írta,hogy sokkal fontosabb az ovónô személye,mint az,hogy milyen a csoport.Ezzel maximálisan egyetértek,ha jól tudja kezelni a gyerekeket,akkor minden korosztály megtalálja a helyét a csoportban,és tudnak együtt játszani,tanulni egymástól.

2008. márc. 10. 06:41

De miért kellene a kicsiknek a nagyoktól tanulniuk?

Miért ne a saját tempójukban fejlődjenek?

Nem hiszem, hogy hosszabb ideig jól tud együtt játszani egy 3 éves és egy közel 7 éves. Teljesen másak az igényeik.

Az óvonők dolga is sokkal nehezebb. Éppen itt írta vki, hogy az óvónő külön foglalkozik a nagyokkal és külön a kicsikkel. Akkor minek is vannak együtt?

2008. márc. 9. 20:43
Én óvónőként végztem, de nem dolgozom oviban.Amikor tanultam a szakmát, akkor voltam vegyes csoportban és egykorú csoportban is gyakorlaton.Nekem nem volt rossz tapasztatom a vegyes csop.-tal sem, nagyon aranyosak voltak, mert a nagyok anyáskodtak a kicsik fölött, és a kicsik sokat tanultak a nagyoktól.Attól függ hogy az óvónénik milyen ügyesek és hogyan tudják megszervezni, hogy minden korcsoport az életkorának megfelelően fejlődjön.Voltak dolgok amiket közösen csináltak, és voltak külön kis csoportos foglakozások az egykorúaknak.Szerintem jó dolog.
2008. márc. 9. 20:39

Azonos korúak közé. Tudom, azzal érvelnek a vegyes csoport mellett, hogy a családban sem egyidősek a gyerekek.

Szerintem éppen ez az alapvető különbség: az óvoda óvoda, a család család.

Az én lányom azonoskorúakkal jár együtt. Középsős. és mindenki középsős. a fiam is ide fog járni.

2008. márc. 9. 20:30
Azonos korúak közé.
30. lily3 (válaszként erre: 27. - Banita76)
2008. márc. 9. 18:39
Én is így gondolom.Szerencsére az én kislányom is azonos korú gyerekekkel jár egy csoportba.
29. mtt80
2008. márc. 9. 15:40
Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólásokat!
28. mtt80 (válaszként erre: 25. - Teleki_2007)
2008. márc. 9. 15:39

Nem baj, hogy leírtad, hiszen ez is az óvodai témához kapcsolatos. Na és igaz is. Gyerekfüggő a beszoktatás. Én attól nem is igazán félek, szerintem én rosszabbul fogom viselni, mint a kisfiam.

Csak ezt a csoportos dolgot nem tudom eldönteni. Mindkettő mellett is és ellen is vannak érvek ahogy látom az írásaitokból.

2008. márc. 9. 14:10
Ha választhatsz, jobb, ha azonos korcsoportúak közé íratod a gyermekedet. Az én lányom decemberben kezdte az ovit, 3-3,5 évesekkel van egy csoportban, és szerintem ez így jó. Nagyjából azonos az értelmi szintjük, érdeklődésük, stb.
2008. márc. 9. 11:52

Szerintem egy kisgyereknek aki kezd előnyös hogy nagyok is legyenek sokat tanul,de viszont a kis gyerekből nagy lesz ő körülötte lesznek majd a kicsik,én tapasztalatból irom ez már nem jó ,mi ilyenben jártunk de a nagylány ,vagy nagyfiucska hajlamos visszaszokni a kissebbekhez ami már nagyon rossz...

Szerintem jó a hagyományos ,kis ,közép nagy csoport ,majd iskolaelőkészitő...ez igy van rendjén...

25. teleki_2007 (válaszként erre: 9. - Mtt80)
2008. márc. 9. 11:32
Amint én láttam nem volt olyan probléma,hogy nagyobb gyerek elvette volna a kicsi játékát.De azért biztosan előfordul.Bár a nagyobbik fiam mondta egyik nap,hogy Korni sírt mert elvetteék tőle a lapátot az udvaron, és Éva néni rászólt arra aki elvette és vissza adatta vele.Tehát biztosan előfordul ilyen is.De szerintem egyidő után a kicsi is meg tudja védeni amivel ő akar játszani.Nálunk két óvónő van.Egyik reggel fogadja a gyerekeket a másik 10-re érkezik, és tízórai után van külön foglalkozás.Mikor legutóbb voltunk akkor például babot ültettek együtt a kicsik és a nagyok.Nagyon jó volt látni a sok ügyeskedő gyereket.Délután alváson kívül némi játék van akkor már nincs feladatozás.De erről tapasztalatot nem tudok, mert az enyémek nincsenek ott délután.Egyenlőre...Vagyis most sehogy mer két hét ovi után, mire beszoktak lebetegedtünk, de úgy rendesen.Az öltöztetésnél sokkal több figyelmet szentelnek a kicsiklre, tehát nincs gond, ezt láttam.Az elején bevallom volt némi nézeteltérésem a dadával mert mihamarabb szeretett volna eltávolítani a gyerekektől, de az óvónők megmondták,hogy addig tart a beszoktatás amíg a szülő jónak látja.Én ezt magamról tudom,hogy nekem is kemény dolog "elválni" a gyerekektől és jó helyen, jó környezetben szeretném tudni őket és én erről szerettem volna megbizonyosodni.Ez sikerült is...Minden gyereket másképpen lehet beszoktatni ezt az óvónő is mondta, van amelyiket csak otthagyják és van akivel heteken keresztül járnak, kinél melyik jön be.Persze ez nem kifelyezetten a csoportos kérdéshez tartozik de azért leírtam...
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook