Otthonszülés! Geréb Ágnes (beszélgetés)
az lehet :)
de, nézzük a tényeket (mármint ami a hozzászólásban szerepel) a rohammentős végig gagyog a gyerekhez és szórakoztatja őket. Nem csinál semmit, nem kell beavatkoznia. ez nekem felettébb gyanús.
Valamint, az a tény, hogy a kórházban, esetleg egy ilyen-olyan váladékban (orr-garat, fül) találnak tüdőgyulladást is okozó bacit, számomra még nem jelent indokot arra, hogy gyógyszerekkel tömjék a gyerekem. ezek a bőrönkön élnek és az újszülött a szülőcsatornában-mentőben, akárhol találkozhatott vele. Mire a kórházba ért, addigra vált beteggé...a rohamkocsiban kutyabaja sem volt, leszámítva azt, hogy ahelyett, hogy pihent volna rázkódott és idegen helyen, idegen emberek között volt :(
ha jól emlékszem, hiszen még nem élhettem át, de a felkészítőn ez is elhangzik, a bábák mindenre (!) felkészülten érkeznek. Hoznak magukkal bármit ami az azonnali beavatkozáshoz szükséges, bár az esetek 90%ban csak sétáltatják a felszerelést. Továbbmegyek. A szülés után legalább 2órát töltenek el az anya és a baba mellett (kórházban ennyi időt kell a szülőszobán eltölteni)és pontosan dokumentálnak is mindent.
Vagyis egy felelőségteljesen, választottan, felkészülten otthonszülőt legalább ugyanaz várja, mint egy kórházban! Lehet magzati szívhangot hallgatni, magzatvizet ellenőrizni, köldökzsinór-áramlást mérni. Ha szükséges. A nagy különbég ebben rejlik. Kizárólag akkor, ha szükséges. nem nyakra-főre különféle vizsgálatok, vérvételek, infúziók, mint egy kórházban.
Azt pedig változatlanul nem értem, miként lett egy egészségesen megszületett babából beteg, mire a kórházba értek vele.
Ez marad az én üldözési mániám. :))
Háááát, nálunk az APGAR-vizsgálat úgy zajlott, hogy az éppen kibújt babá(ka)t a doki rakta a mellkasomra, közben mondott egy APGAR értéket (Csengénél 9, Csongornál 10), majd amikor mérni-öltözni vitték (tőlem kb 3 méterre), akkor mondott mégegy APGAR-t (Csenge akkor már több mint 30 perces volt, Csongor 10-12 perces).
Ennyit az APGAR-vizsgálatról. Kézbeveszi a doki a gyereket és ránézésre, érzésre mond valamit. Kórházban.
Mivel a dokinak van tapasztalata, többezer kisbabát látott, fogott ezért nem vizsgálgatja fölöslegesen. Gondolom, ha elsőre lát valami a "normálistól" eltérőt, akkor vizsgál. De nem szedik el az újszülöttet fölöslegesen az anyukájától. Bp, Szt.Imre kórház.
A te véleményed is sokat számít!:))) Éppen, mint GÁ-é,ha a realitás talaján akar maradni az épeszü szülő nő.
Kissé komolyan veszed itt a kompetenciádat,sőt lassan kizárolagosnak..:))))
Ki itélkezik helyetted???Mi a nem fer?Neked is üldözési mániád van?
Szerintem én,vagyis magam egy személyben ítélkeztem,és pedig abban,hogy felelőtlen a gondolkodás,vagy felfogás az osz...ahogy tetszik!
Olvass már újra,ha kell többször,hátha átjön.
Annyira egyértelmüen írtam pedig!Túl nagy kombinálást se igényelt.De ha magas,akkor magas,de legalább ne magyarázd meg!:))
Nyugi,szerencsére nagyon kevesen vannak osz-osok! ;)
Lehet, hogy nekem rövid a memóriám (azért annyira nem), de neked viszont szövegértési képességed nem sok. :(
Nikolett által írottakra reagáltál, akkor citáltad elő a nevem minden alap nélkül. Én ugyan Nikolett beírására éppenséggel nem válaszoltam, s pláne nem neked szánva.
Amit írtam, az ennél korábban volt, így megint nem fer dolog összemosni dolgokat. Még akkor se, ha netalán egyetértek Nikolettel, vagy nem, ítélkezni helyettem nagyon tudsz...
Ami pedig az osz-es felfogásomat illeti: köszi, nagyon jól megvagyok vele, s rajtam kívül több ezren idehaza, több százezren nyugaton, több millióan a világon. Éppenséggel számodra és a hozzád hasonlóan gondolkodóknak nehéz felfogni, hogy a szaksegítséggel kísért osz semmivel se veszélyesebb egy kórházi szülésnél. Vannak ilyen szemellenzős emberek, tudom...
Nem. Én mondodm. S mivel nekem - veled ellentétben - mindkét oldalról van tapasztalatom (beleértve a felkészülési időszakokat is, a rengeteg ál- és tévinformációt, amit a kórházakban adnak), így nyugodtan kijelenthetem: tény.
Te erről csak akkor nyilatkozhatnál, ha mindkét dolgot pro és kontra ismernéd. Viszont messze vagy ettől, de nagyon... Így aztán fogalmad sincs, hogyan és miként lehet egy-egy szülésre felkészülni.
Tényleg rövid a memoriád! :)))
Pl.11137.csak a legutobbi...
De írhatnék hivatkozásul még jo párat,ahol köztünk éppen arrol folyik a vita,hogy szerinted felelősen dönt az osz-os anya,szerintem pedig felelőtlen,és nem kicsit.Arrol beszélek,aki valoban az otthonában tervezi a szülést,és nem ott éri váratlanul.
Ez a tüdőgyulladásos történet is példázza a korházi ellátás szükségességét,és mennyi minden még!
A naivitásod,vakmerőséged a 10x-es,nem a tudásod.
Mert a tudásod elfogult és egyoldalú.
Ha még mindig nem értenéd(pedig nem célozgatok),az osz-os felfogásra gondoltam!
kérhetnék tüneteket is? láz, nehéz légzés, kiütés, köhögés, akármi?
Magzatvíz szine, állaga, szaga?
nem kötekszem, tájékozódni szeretnék!
az említett anyuka ezek közül egyet sem említ, csak azt, hogy megérkeztek akórházba, elvitték a babát és azt mondták. nem kellett volna látni rajta vmit?
ezt csak a józan parasztival gondolom...
pont erre céloztam én is. egy szülés után számomra az volna a természetes, hogy pihenünk. én is és a baba is. kicsit később pedig szopizhat. úgy pár perc múlva. ennél az anyánál mi történt? megszületett a kicsi, becsomagolták, összrázták egy mentőben, nem pihenhetett, nem szopizhatott. az anyukája dettó. berángatták egy kórházba, ahol (tisztelet a kivételnek!) szionte azonnal betegként kezelték, vizsgálgatták, teletömték gyógyszerekkel és 2 napra elszakították az anyjától.
azt pedig, hogy valóban volt-e bármi baja kétlem. Csupán otthon született,tehát kizárt, hogy egészséges legyen.
egy valódi tüdőgyulladásos baba nem hiszem, hogy végig ordítja az utat, ficánkol. Ha baj lett volna alégzésével, már a rohammentősök kezelni kezdték volna, nem pedig babusgatják. Ők ugyanis azért érkeztek. Holott csak taxiszolgáltatást nyújtottak. Biztosan buta vagyok, sőt felelőtlen őrült, de nekem ezek az apró tények nagyobb szöget vertek a fejembe, mint az otthonszülés.
Jól mondod, pneumoniát már intrauterin is kaphat a magzat:
1. anyai vérből történő fertőzés útján
2. fertőzött magzatvízen keresztül
Azt is jól mondod, hogy idő előtti burokrepedés után az idő elteltével exponenciálisan nő a fertőzés veszélye, ezért is kell megindítani a szülést záros határidőn belül.
Aki azt hiszi, hogy az újszülöttkori pneumóniák etiológiájában a iatrogén fertőzések vannak túlsúlyban, az buta.
Ne reménykedj, vannak, akik sose fogják megérteni, miről beszélsz... :( Ők a legkevésbé tudják és fogadják el azt, hogy a tüdőgyulladás esélye a kórházakban jóval gyakoribb...
Egyik osz-es babámra, mikor oltásra be kellett vinnem a kórházban (6 napos korában), azonnal ráfogták, hogy eszméletlen sárga, életveszélyben van, azonnal maradjak bent vele, stb.... Merthogy kiderült, otthon hoztam világra. Amíg az adminisztráció során (az első negyed órában) ez a tény nem került napvilágra, érdekes módon senki se pánikolt, és senki nem jegyezte meg, hogy mennyire sárga, szabad szemmel persze. :) Majd mikor nyilvánvalóvá vált, hogy nem kórházban született, jött a fenyegetés... A lányomnak a világon semmi baja nem volt, legkevésbé se volt kórosan sárga, ugyan minek tettem volna ki magunkat felelsleges stressznek napokon át? Épp elég macera volt bemenni a kórházba. (Akkor már nem adták ki az oltóanyagot a gyerekorvosnak, a 90-es években még igen, s akkor egy szopi alatt be is lehetett oltani a kicsit, ami jóval humánusabb annál, amikor anyja kezéből kirángatják.)
Már megbocsás,, nem tudom, miféle alapon idézed a nevem. Nem mondtam erre semmit... Miféle felfogásra célzol egyáltalán?
Inkább az az elképesztő, hogy gazdasági érdekek miatt papíron csalnak az orvosok. Nem is kicsit. Nem is ritkán.
az egészségesen megszületett baba a mentőben kapott tüdőgyulladást? Vagy akórházban? mert otthon még semmi baja nem volt, sőt a mentőben is jól volt....
inkább csak otthon született, ezért nem lehet egészséges, hiszen egy otthoni környezet az mocskos. Igaz, 9hónapig az anyukája által csak ezzel érintkezett, ide érkezik haza, a családtagok piszkosak...stb. A kórház maga a tökély az MRSA, Staphyco, Coli és egyéb baktériumaival.