Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Munkáltató kérésére vetkőztethet-e a biztonsági őr? fórum

Munkáltató kérésére vetkőztethet-e a biztonsági őr? (tudásbázis kérdés)

1 2
2014. szept. 9. 18:28
Amikor hipermarketben dolgoztam ott csak a zsebeimet pakoltatták ki, és a nadrág szárát kellett felhúzni amíg lehet, igaz naponta többször.
2014. szept. 9. 16:14

Köszönöm mindenkinek, aki hozzászólt a témához.

Sajnos, sokan úgy gondolják, hogy az problémázik rajt, aki lop. Pedig pont az ellenkezője igaz. Éppen azokat visel meg, akik eddig sem vittek haza semmit, amihez nem volt joguk. Köszönöm még egyszer a válaszokat.Jó lenne olyan világban élni, ahol nem az ártatlanoknak kellene bizonyítaniuk mindig az igazukat.

53. Zséka198 (válaszként erre: 52. - Siba22)
2014. szept. 9. 10:49
Jó, neked is van egy álláspontod meg nekem is és ez nem egyezik. Ez egyáltalán nem baj, törvény adta jogunk szabadon véleményt nyilvánítani, és gondolom egy csomó más dologban se értünk egyet hiszen nem vagyunk egypetéjű ikrek. Lehet hogy te például másképp mosogatsz vagy vezetsz autót. Csak azt nem értem, miért dühöngsz:( Ez csak beszélgetés, nem?
52. siba22
2014. szept. 9. 10:23
apropó "a ruházat átvizsgálása semmilyen körülmények között sem történhet szeméremsértő módon." majd értelmez ezt a kiemelésedet át :) szemérem sértés abban az esetben történik meg ha pl még a bugyi-melltartót is leveteti a férfi őr a nővel.vagy nyilvánosan pakoltatnak ki.de gratulálok a hülyeségre való buzdításodhoz.Remélem nem sokan fognak neked bedőlni.
51. siba22 (válaszként erre: 48. - Zséka198)
2014. szept. 9. 10:20
Akkor menj utána és kérdezz rá.Ha ilyen belső szabályzata van egy adott munkahelynek és ez a szerződésed részét IS képezi de te ellene szegülsz a munkáltatóval szemben magad fejére vonsz akár fegyelmit is.Pl vegyünk egy Praktiker üzletet ahol a tulajdonos a biztonsági céget és annak a dolgozóját bízta meg a vagyon őrzéssel és a dolgozók ellenőrzésével akkor nem a kínai pasas fog téged átvizsgálni illetve bugyira vetkőztetni általa gyanúsnak vélt cselekmény miatt.De tudod mit,te vagy az okosabb mert azt hiszed a törvény adta lehetőségek RÁD nem vonatkoznak.Én itt lezártam mert néhány ember okosabbnak hiszi magát a jognál :)
50. Zséka198 (válaszként erre: 49. - Fef1fd74b5)
2014. szept. 9. 08:16
A biztonsági őr csak átvizsgálásra jogosult, a motozás viszont büntetőeljárási fogalom, tessék utánaolvasni interneten, beletartozik a ruházat átvizsgálása, a test áttapogatása hogy nincs-e rá felragasztva valami és a testüreg-vizsgálat is, kizárólag csak rendvédelmi és büntetőszervek jogosultak végezni. Azt hiszem itt keveredik a kettő dolog a fejekben. Biztonsági őr nem tapogathat nem sértheti az emberi méltósághoz való jogot így szeméremsértő dolgot se tehet, nem bugyizhat és nem nyúlhat be. Sehová. Az emberi méltósághoz való jognál válik el az átvizsgálás és a kényszerítő intézkedés. Bármilyen belső szabályzat utasítás intézkedési terv vagy tananyag, amit a biztonsági őröknek kiadnak és ilyen dolgokat tartalmaz, törvénytelen.
2014. szept. 8. 22:06

Már ott bukik az egész,hogy férfi nöt nem motozhat,csak azonos nemü.

Ez szabálytalan.

2014. szept. 8. 21:30
Itt a lényeg: "a ruházat átvizsgálása semmilyen körülmények között sem történhet szeméremsértő módon." Látható, hogy a szabályzat igen visszafogott ebben a kérdésben, és sokkal inkább szól a futballmeccsre menet a ruha alá tett vasdarabok felkutatásáról, mint nők perverz vetkőztetéséről. Azt tanácsolom, ha bárkit a bugyi-melltartó felfedésére próbálnak 40es korú és IQ-jú iskolázatlan vadállatok kényszeríteni, abban a pillanatban hívja a rendőrséget, hogy a biztonsági őr megpróbálta megerőszakolni! Aztán csak figyelje a kopasz állat reakcióit, esetleg ecsetelheti közben, hogy Damu Roland is így kezdte...
47. siba22
2014. szept. 8. 21:10
Aki azt hiszi valótlan állítok fogja meg amit ide tettem és ehhez értő szakembert kérdezzen meg ahogy én is tettem!!!!!
46. siba22
2014. szept. 8. 21:09

Még az alap tananyag is tartalmazza amit ÉN leírtam és nemcsak a törvény.Egyéb esetben szállításra alkalmas eszköz akár maga a viselt fehérnemű is alkalmas ez a ruházat részét képezi.A tananyagban szereplő részt ide másolom mivel nem tudok Fájlba feltölteni,ebben példa helyszín és esemény van melyet bármilyen helyszínre és cselekményre lehet alkalmazni.De ez után bárki utána járhat bármely biztonság technikai cégnél is.Aki ezek után is okosabb akar lenni az lelke rajta.


" I.5.2.2. A ruházat átvizsgálásának taktikája

Külön törvényi felhatalmazás alapján – például sportrendezvényen történő beléptetésnél – a

személy- és vagyonőri tevékenységet végző

személy részére biztosított a ruházatátvizsgálás

végrehajtásának lehetősége is. A rendkívül nagy körültekintést és gyakorlatot igénylő

folyamat során az alábbi, kiemelten fontos végrehajtási kritériumoknak érvényt kell szerezni:

1.

az átvizsgálást végrehajtó személy- és vagyon

őrnek stabil, biztonságos testtartást kell

felvennie,

2.

a személy- és vagyonőrnek mindvégig törekednie kell arra, hogy a számára

biztosított

támadáselhárító eszközeit – szükség szerint – akadálytalanul használni tudja,

3.

az átvizsgálást úgy kell végrehajtani, hogy az nyugodt, határozott, szisztematikus, de

viszonylag gyors legyen,

4.

kerülni kell a kapkodó mozdulatokat és felületes, elnagyolt módon történő

végrehajtást,

5.

amennyiben az átvizsgálás során feltalálásra kerül

egy szúró-, vágóeszköz, illetve

egyéb veszélyes eszköz, minden esetben folytatni kell az átvizsgálást, mert

feltételezhető

, hogy az intézkedés alá vont személy további hasonló eszközöket is

birtokol,

6.

a ruházatot ne ütögessük, hanem simítással, esetleg gyűrögetéssel vizsgáljuk át,

fokozott figyelemmel az esetlegesen elrejtett eszközökre,

7.

az átvizsgálás során először az ellen

őrzött személy által közvetlenül elérhető

testzónákat kell átvizsgálni,

8.

célszerű, ha az átvizsgálás során folyamatosan kommunikál a

személy- és vagyonőr az

átvizsgálandó személlyel, mert ez által lekötheti a

figyelmét, illetve kontrollálhatja

szándékát a kérdéseire adott válaszok és a talált eszközök vonatkozásában,

9.

folyamatosan figyelemmel kell kísérni az átvizsgálandó személy aktuális pszichés

állapotát, magatartását, viselkedését, reakcióit,

10.

amennyiben lehet

őség van rá, törekedni kell arra, hogy az átvizsgálandó személy

instabil, az intézkedés akadályozására, támadásra alkalmatlan helyzetben legyen,

11.

az elvett eszközöket biztonságba kell helyezni, szavatolva, hogy illetéktelen ne

férhessen hozzá,

12.

a ruházat átvizsgálása semmilyen körülmények között

sem történhet szeméremsértő

módon.

A ruházat átvizsgálását az intézkedés alá vont személlyel azonos nemű

személy- és vagyonőr hajthatja végre (pl.: labdarúgó mérkőzésre történő

beléptetés végrehajtása során).


A hozzátartozó intézkedések is,amiben benne van olyan rész is ha esetleg a rendőr NEM megy ki a helyszínre :


Amennyiben a személy- és vagyonőr a szolgálatteljesítése, illetve feladatai ellátása során arányos mérvű kényszerítőtesti erőt, valamint jogos védelmi helyzetben vagy végszükségben támadáselhárító eszközt alkalmazott,

az alábbiak szerint járjon el:

1.

haladéktalanul jelentse szolgálati elöljárójának, diszpécsernek, munkahelyi vezetőjének stb.,

2.

értesítse a rendőrséget,

3.

biztosítsa a tárgyi bizonyítási eszközöket a rendőrség kiérkezéséig,

19

4.

amennyiben a rendőrség a helyszínre nem vonul ki, a tárgyi bizonyítási

eszközöket mellékelje a jelentéséhez,

5.

tanúkat kutasson fel,

6.

a tanúkat kérje meg, hogy a rendőrség kiérkezéséig maradjanak a helyszínen,

7.

amennyiben a tanúk nem akarják megvárni a rendőrök megérkezését, vagy a

rendőrök nem vonulnak ki, írja fel a nevüket, elérhetőségüket,

8.

nyomok keletkezése, illetve anyagmaradványok visszamaradása esetén azokat biztosítsa a helyszínbiztosítás szabályai szerint,

9.

ha változtatott a helyszínen, akkor arról adjon pontos tájékoztatást a kiérkező rendőröknek (mit és miért változtatott),

10.

amennyiben rendelkezésre állnak térfigyelő vagy vagyonvédelmi

Kamerafelvételek, gondoskodjon azok rendelkezésre állására, rendőrség részére történő átadására,

11.

amennyiben a személy sérülést szenvedett gondoskodjon az elsősegélyben való részesítéséről, szükség esetén mentő

kihívással (jegyezze fel a kiérkező mentő orvos nevét, honnan érkeztek, a mentő rendszámát, a mentő orvos által közölt elsődleges diagnózist, ha elszállították a személyt, hogy melyik kórházba, bent tartják-e stb., illetve a mentő kihívás és a mentő helyszínre érkezésének idő

pontját),

12.

amennyiben a személy a helyszínről eltávozott, akkor jegyezze meg a

személyleírását, ruházatát, különös ismertetőjelét, nála lévő

tárgyakat, csomagot, ha gépkocsival távozott annak rendszámát,

típusát, színét stb.,

13.

a helyszínre érkező rendőröket pontosan és részletesen tájékoztassa,

14.

az arányos mérvű kényszerítő testi erő, illetve a támadáselhárító eszköz

alkalmazásáról két napon belül készítsen részletes írásbeli jelentést a munkáltatója részére,

15.

a tett intézkedéseit a szolgálati naplóban (eseménynaplóban) pontosan és

részletesen írja le.

2014. szept. 8. 21:04
Szerintem nem!
2014. szept. 8. 20:47
Elhiszem,de akkoris furcsa.
43. siba22 (válaszként erre: 41. - Fef1fd74b5)
2014. szept. 8. 20:37
beszéltem a biztonsági cégtulajjal,átküldi a vagyonőri képzési anyagot.
42. Zséka198 (válaszként erre: 39. - Maryka1962)
2014. szept. 8. 20:26

És dőlj előre? Nem, az már bűncselekmény!

Ruhaátvizsgálás inkább abból áll, hogy megkéri, nyisd szét a kabátod. Fehérnemű felfedésére egyszerűen nem hiszem el, hogy kényszeríthet anélkül, hogy szemérem elleni erőszakot követne el. Ha ilyen jellegű a gyár, hogy apró értékes cuccokat lehet elrejteni, akkor a gyár feladata ezt megakadályozni mondjuk csipogó ráragasztásával, szerelőszalag bekamerázásával, nem neked, ártatlannak bizonygatni, hogy ma se tettél el semmit. Emberi méltóság egyszerűen nem sérülhet, hogy másik fél érdekében téged nem közrendészeti szervek, hanem egy vállalkozás alkalmzottai levetkőztetnek, mert az alaptörvényben adta jogokat ha egy jogszabály megsért, azt az alkotmánybíróságnak meg kell semmisítenie! (Az orvosnál ugye magad érdekében vetkőzöl le.)

41. fef1fd74b5 (válaszként erre: 37. - Siba22)
2014. szept. 8. 20:06

Hát nem tudom,de én még ilyenröl nem hallottam.

Táska átnézés és kimenö autó átvizsgálás van,estleg még a zsebkiürités néhány helyen.

De most erre kiváncsi vagyok.

40. Zséka198 (válaszként erre: 38. - Siba22)
2014. szept. 8. 19:43
Most úgy érzem, egy picit viccelődünk:-( A test, és a másik póló sem csomag. Azért ugye értünk kicsit magyarul, tételezzük fel. Az itt látható definíció elég érthetően körülírja a táskát vagy ahhoz hasonló dolgokat, de ebbe belelátni, hogy akkor a biztonsági őr bámulhatja a melleket, mert azzal is el lehet takarni a lopott rúzst, kicsit túlzás. Elolvastam a hivatkozott törvény nagy részét, és bár a bemutatásra felszólításról egy csomó szakaszban szó van (25-től 32-ig), én bizony sehol nem találok olyant, hogy egy egyszerű hatelemis, OKJ-tanfolyamos őr nőket vetkőztethet, szemérem elleni erőszakot követhet el rajtuk. De biztos én tévedek, légy szíves mutass te rá a törvényben, hol van. Ügyetlen vagyok, én nem találom:-( De mondom, ne fogjuk rá a ruhánkra, hogy az tulajdonképpen csomag:-) Hacsak nem akarjuk elviccelni az egészet.
39. Maryka1962 (válaszként erre: 36. - Zséka198)
2014. szept. 8. 19:22
Én is elolvastam. Akkor most mi számít ruha átvizsgálásnak? Tehát azt mondhatja, hogy húzzam fel a pólóm, és a nadrág zipzárját húzzam le?
38. siba22 (válaszként erre: 36. - Zséka198)
2014. szept. 8. 19:18

Zséka ott jogtár amit korábban hoztam,abban autós példa van.Ne a fórumokat nézd mert félre vezető a legtöbb.Nézd csak majd vissza az árvízes fórumokat tavaly.Árvíz veszélyeztette területen laktam,de valahogy erről sehol 1 szó sem esett,hogy 90% biztos a kitelepítés.Kb 5 percen múlott ez.De ez csak egy példa.Viszont a vagyonőri jog rendelkezését ide hozom neked ami a jog alapauk,hogy h a cég tulajdonos átruházza ezt az adott biztonsági cégre és annak az alkalmazottaira :


" 13. csomag: mindazon, az érintett személy birtokában lévő, általa fogott vagy testére rögzített, azon viselt olyan tárgy, amely a benne elhelyezett dolgok szállítására avagy azok szállításának megkönnyítésére szolgál és amely alkalmas arra, hogy e dolgok a külső szemlélő elől - részben vagy egészben - elfedve maradjanak; "

magyarán akár a póló alá is lehet rejteni egy másik márkás pólót ami 50.000 Ftig szabály sértés.


Ezt a köv.link alatt megtalálod a " VII. Fejezet


VEGYES ÉS ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK " fejezetben


A link : [link]

37. siba22 (válaszként erre: 35. - Fef1fd74b5)
2014. szept. 8. 19:04
Én is rendőr ismerőst kérdeztem,belső szabályzat szabályozza.Sajnos nem egy helyen alkalmazzák már.Tescoban volt hozzá szerencsén,de mi kaptunk is papírt amin rajta volt minden ezzel kapcsoltban.A Flextronicsban,a Nokiában és Jabilban is ugyan ez van.Ott kölcsön szerződéssel voltunk azaz külsősök.Ez jellemző a külföldi cégekre :((( Ha egy pl Lidlben azt látja az őr a ruházata a vásárlónk eléggé gyanúsan áll rajta el vezeti ruházat átvizsgálásra,erről ki is van a boltba helyezve tájékoztató amit elfogad a vásárló azzal,hogy oda be megy és vásárol.De ezt is lehet bárkinek ellenőrizni.
36. Zséka198 (válaszként erre: 34. - Siba22)
2014. szept. 8. 19:01

Én elolvastam, de te meg olvasd el ezt:

[link]

35. fef1fd74b5 (válaszként erre: 23. - Siba22)
2014. szept. 8. 18:57

Ezt most viccnek szántad ugye?:)Holnap megkérdezem a rendörismerösömet.

Eddig egy helyen sem vetköztethetett a biztonsági ör.

34. siba22 (válaszként erre: 32. - Zséka198)
2014. szept. 8. 18:54
Zséka vissza olvastad amit írtam??Direkt utána kérdeztem és írtam amit kaptam választ.Ha a munkáltató által van egy belső szabályzat amiben bele van foglalva a ruházat átvizsgálásra az őr munkaköri leírása akkor megteheti.Természetesen azonos neműnek lennie.Csak nagyom indokolt esetben lehet eltérni ettől.Az őr képzések erre is ugyan úgy kiterjednek mint a fegyver használata-viselése és a rájuk vonatkozó jogok.Ha tetten érés történik akkor van mire rendőrt hívni.De tegyük fel egy adott községben van egy gyár ahová a körzeti megbízottat riasztják hetente 2-3 alkalommal mert az őrnek gyanúsan viselkedik a dolgozó akkor kit kérnek számon??Az őrt és a cégét mivel nem kapott megfelelő képzést és nem megfelelő az adott munkahelynek az eljárási szabályzat.Tény egy tamponzó gyárban ahol autó műanyag alkatrészt gyártanak alacsony rizikóval ott ez nem jellemző előfordulásilag,de ezzel szemben pl egy telefon alkatrészt gyártó gyárban már igen.Vagy nézhetjük akár a pénz verde üzemét is.Itt kiemelt fokozatok alapján már szúró próba szerűen mennek az ellenőrzések akár csak egy hipermarketben.Esetenként adott egy nyomógomb amit a dolgozóknak meg kell nyomni és amikor jelez annak a dolgozónak ellenőrzésre kell mennie.Ez megy a tescoban,legalábbis amikor ott dolgoztam.Volt,hogy 1 hét alatt 4x is át estem ezen,de volt olyan is hogy hónapokig nem.Tegyük fel téged érnének lopáson és közszemlére lennél téve míg a táskáidat kirámoltatják és a rendőrség kiér te hogy reagálnál??Kiakadnál és vernéd az asztalt,hogy közszemére sértést követtek el.Pedig pont ezt ennek a kivédésére van 1 helység ahol ezek történnek.Természetesen adott esetben nő a nőt férfi a férfit ellenőrizheti.Csak azért mert ezt a belső szabályzati rendszert sok esetben nem ismerik,nem alkalmazzák még nem mentesít az embereket a felelősség alól legyen a munkáltató vagy az a munkavállaló.Sajnos nagyon sok munkáltató vissza él a dolgozókkal : nincs munka,kivannak szolgáltatva stb. és ez elég alap nekik a sarokba szorítással.
2014. szept. 8. 18:48

Kedves felhőjáró!

Engem pont azért zavar, mert nem lopok! Ezért megalázónak érzem, hogy úgy nézzenek rám, mint egy tolvajra.Nem tudom elfogadni, hogy csak úgy passzióból vetkőzzek.

2014. szept. 8. 17:36
Biztonsági őr nem vetkőztethet, legfeljebb megkérhet hogy ürítsd ki a zsebeidet vagy mutasd meg, ha akarod a ruhád egyéb helyeit. Ha nem teszed és gyanús a helyzet, rendőrt hívhat és addig feltartóztathat. Egy lopás sose csupán belső ügy, de szabálysértés vagy bűncselekmény is egyben. Ha alsóneműre vetkőztet vagy motoz, azonnal rendőrségen feljelenteni! Az őrt, nem a cégét természetesen mert a cég azt fogja mondani, ő nem is ezt értette átvizsgálás alatt az őr kiképzésekor. Majd ő lerendezi ahogy akarja. Az más kérdés, hogy az állásukat féltő dolgozók sokmindent megtesznek jogtalan felszólításra is, de ez az ő bajuk. Ha mindenki birka, akkor előbb utóbb mindenkit birkaként fognak kezelni.
31. felhőjáró (válaszként erre: 30. - Siba22)
2014. szept. 8. 17:04

Köszi.

Nálunk semmit nem írattak alá, nincs ilyen papír.

Kijövetelkor belenéz a táskámba és kész.A hölgy ugyan aggatja a körmét, hogy húzzam el a cipzárt a középső részen a táskámban amiben a múltkor betét volt :-) Zavarba is jött.Azóta még elhúzatta velem de a tartalom nem változott.Neki kínos, nem nekem :-)

30. siba22 (válaszként erre: 26. - Felhőjáró)
2014. szept. 8. 16:31
Felhőjáró a papíron nem az van,hogy bele egezzel avagy sem csak a biztonságiak meddig mehetnek el a munkaköri leírásuk szerint,sorry nem voltam egyértelmű.
29. siba22 (válaszként erre: 27. - Maryka1962)
2014. szept. 8. 16:29
Nincs it,jobb lett volna ha ez nem így működik.De itt is látszik az alkalmazottak kizsákmányolása.
28. siba22
2014. szept. 8. 16:28
Csajok én egy rendőr ezredessel beszéltem alig 5 perce és törvényileg csak és kizárólag abban az esetben tehet lépést a biztonsági őr ha ez le van papíron fektetve és alá is írtátok. Tescoban dolgoztam,nekünk is volt ilyen papír amit lapból a belépésnél meg is kaptunk alá is kellett írni a tudomásul vételét.Az azonos neműség viszont alap,ez alól kivétel az orvosi indokoltság pl ha xy nem beszámítható drog,alkohol vagy mentális probléma.
27. Maryka1962 (válaszként erre: 23. - Siba22)
2014. szept. 8. 16:26

Na, várjunk csak, velünk semmi ilyen dolgot nem írattak alá! Szóban elmondták, és ennyi.

De úgy látom, mindegy is. Mert ha nem írom alá, akkor meg azért rúgnak ki. De nagyon szépen köszönöm neked, hogy utánakérdeztél az érdekemben.

26. felhőjáró (válaszként erre: 23. - Siba22)
2014. szept. 8. 16:23

Köszi az infót.Nálunk is vannak biztonságiak.Néha van ruhavizit is, bár engem nem zavar, mert nincs semmi titkolt dolog nálam :-)

Egyébként én is rendőrrel beszéltem.

Ráadásul én nem írtam alá semmilyen papírt arról, hogy hozzájárulok a motozáshoz.Nálunk ilyen még nem volt.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook