Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Minek nevezzelek.... fórum

Minek nevezzelek.... (beszélgetős fórum)


1 2 3
34. bd55e3f068 (válaszként erre: 27. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 18:24

"Ha nincs, vagy a felek erről közösen nyilatkoznak akkor az anya egyeneságon legközelebb álló férfi családtagja vezetéknevét kapja"

Ezt nem tudom, honnan akasztottad le, de marhaság.


Ha a volt férje után Kis Piroska "apa nélkül" szül gyereket, nem lesz Kovács a gyerek azért, mert Piri apját így hívják.


Alapjáraton akár az anya, akár az apa, akár mindkét nevet kapja a gyerek, közös megegyezés.

33. ApaLennék (válaszként erre: 31. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 18:20
Tulajdonképp ez ma is a helyzet, csak most a házasságkötéskor azért vetik fel ezt a kérdést, mert egyre több a verzió a valamikori kalsszikus -né helyett a felek névviselésére és ehhez is van valami szabály a gyerekek nevét illetően. Az alap, hogy egy házasságon belül a gyerekek neve ugyanúgy kell kezdődjön, igen.
32. szafaripók (válaszként erre: 29. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 18:11

Értem én a problémádat.

Sajnos félő, hogy csak úgy tudsz bármibe is beleszólni, ha első körben elismerik az apaságodat, és utána jogi úton.

De keserves lesz, ha az exed nem változtat a hozzáállásán. Mi váltotta ezt ki belőle, azt lehet tudni?

31. szafaripók (válaszként erre: 27. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 18:10

Mi nem tettünk ilyen nyilatkozatot. 5 éve házasodtunk. Ez valami új rendelkezés?

Akkor nekünk annyit mondott az anyakönyvvezető, hogy az 1. gyerek születésénél kell eldönteni, és amit az 1. gyerek kap vezetéknevet, azt kell kapnia a többinek is, ha lesz még... Ez már nem így van?

30. ApaLennék (válaszként erre: 28. - Spigi28)
2013. márc. 14. 17:59

Semmi gond... beszélgetünk a névviselésről... ki így, ki úgy tudja... vagy tartja helyesnek...

Én is sok mindent nem tudtam a hivatalos dolgokról, míg utána nem kényszerültem járni...

29. ApaLennék (válaszként erre: 26. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 17:57

"ha mindkét szülő beleegyezik"....


De mi tehető ha előre tudja az ember hogy csak mert van a másikétól eltérő véleménye, javaslata az reflex-szerű konfliktust, ellenkezést vált ki az anyából....át sem gondolva utasítja el.... :(


Mert a gyerek, mint a terhesség is "túl személyes ügy" számára...

28. Spigi28 (válaszként erre: 27. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 17:47

Ezt nem tudtam.

Tudtam, hogy nem voltatok házasok, ezért is írtam, hogy merőben nem biztos az amit írok.

27. ApaLennék (válaszként erre: 24. - Spigi28)
2013. márc. 14. 17:42
Köszönöm a hozzászólásod.... házasságkötéskor valóban nyilatkozni kell a születendő gyermekek nevét illetően; mi azonban nem voltunk házasok, és pont erre nagyon lojális, korrekt a választható kettős vezetéknév. Hozzáértőtől és gyakorlatban ilyen esetből tudom. Az általános eljárás ugye az, hogy nem házasságban született gyermek esetén az apa családnevére anyakönyvezik a kicsit ha van előzőleg tett apasági nyilatkozat. Ha nincs, vagy a felek erről közösen nyilatkoznak akkor az anya egyeneságon legközelebb álló férfi családtagja vezetéknevét kapja ( azt hiszem így szól a kacifántos meghatározás ) és közös megegyezéssel adható a gyermeknek mindkét vezetéknév kötőjellel.
26. szafaripók (válaszként erre: 24. - Spigi28)
2013. márc. 14. 17:34

Ez nem így van!! De ők nem házasok.

A gyerek neve lehet kötőjeles, ha megvan az apasági és mindkét szülő beleegyezik...

25. ApaLennék (válaszként erre: 23. - Bd55e3f068)
2013. márc. 14. 17:34

Egy gyermek mindenképp a kapott nevének viselésére van kötelezve mindaddig míg saját maga nem változtathatja meg ha úgy látja jónak.

A nagyon nem mindegy az az, hogy miképp és milyen családi és keresztnevet kap...


Talán ennek is az a kulcsa, hogy külön élő szülőként fel kellene nőni ahhoz, hogy ha az egyik szülőnek van véleménye és esetleg eltérő a másik szülőétől, azt ne személye elleni vétségnek vegye az illető hanem minden szempont figyelembevételével szülessen meg a két véleményből az, ami a gyereknek legjobb belátásuk szerint a legjobb. Ha nincs együttműködés akkor a hivatalok járnak el a gyermek érdekében.

24. Spigi28 (válaszként erre: 13. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 17:31
Biztos nem vagyok a válaszomban de azért megírom. Nyáron volt az esküvőnk és a házassági anyakönyvi kivonatba már belekerült, hogy a születendő gyerekeknek mi lesz a vezetékneve és itt valami olyasmit mondott az anyakönyvvezető hölgy, hogy nem lehet olyan, hogy én maradok x vezetéknevű a férjem pedig y és akkor a gyerek x-y lesz, hanem a gyerek vezetékneve meg kell, hogy egyezzen valamelyik szülő nevével, tehát ő vagy x vagy y vezetéknevű lesz, akkor lehetne x-y ha vagy én vagy mind a ketten fölvennénk így a a nevet. Mivel nálatok ez nem áll fönt, nem hiszem, hogy lehet a gyermeked neve kötőjelesen kettőtök neve. De erre nem mernék megesküdni, csak valami ilyesmi rémlik.
23. bd55e3f068 (válaszként erre: 11. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 17:15
Nagyon remélem, hogy a gyakorlatban nem köteleznek egy gyereket név viselésre :/
22. ApaLennék (válaszként erre: 21. - 5bcf1b7c01)
2013. márc. 14. 17:00

Szerencsére valamihez valamennyi joga mégiscsak van a vér szerinti apának is.... így kiállhat a gyermeke mellett eljárás során ha az anya gátolni akarná az apaság elismerésében és gyakorlásában.

Ezzel együtt sok igazságtalan rész van az apákat illetően a magyar családjogban...

2013. márc. 14. 15:51

Számomra pillanatnyilag kérdéses, hogy az apa indíthat-e apaság-elismerése iránti pert az anyával szemben, aki feltehetôen nem adta meg a vélelmezett apa nevét... Ez nem könnyû menet.

Ez fordítva szokott lenni - mármint az apaság megállapítása, amennyiben az apa ezt tagadja.

20. szafaripók (válaszként erre: 19. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 14:09

Mire oviba/iskolába kerül a gyerek, talán még rendeződik is valamelyest a helyzet.

Akárhogy is, a pedagógusokkal majd érdemes előre megbeszélni akár ezt a név-dolgot is, vagy bármi mást. Ha a pedagógus partner, a legtöbb ilyesminek már frissiben elejét tudja venni.

19. ApaLennék (válaszként erre: 16. - Sookye)
2013. márc. 14. 14:00

Véleményeteket én kértem és nem beleszólás...csak segít átgondolnom talán más szempontok szerint is...


Tudjuk, hogy a gyerekek kegyetlenek tudnak lenni egymással, így jogosak az általad írtak...


/ egyébként sajnos sok anyuka hárít nehézséget a gondoskodó apa útjába ... még általam is elképzelhetetlen szituációkkal, történetekkel találkoztam az elmúlt hónapok során... ; valamiért az ilyen történetek nem publikusak annyira, mint a klasszikus verzió... /

18. bnedora (válaszként erre: 16. - Sookye)
2013. márc. 14. 13:59
Az én szüleim vezetékneve is megegyezett. Sokszor hozzátettem, hogy nem vagyok zabigyerek. Sajnos, régen ezt nagyon sokszor megkapták az egyedülálló anyukák gyerekei. Manapság, és talán a jövőben ez már nem így van/lesz.
17. ApaLennék (válaszként erre: 14. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 13:55
Semmi baj.... tudom én is. :(
16. sookye (válaszként erre: 13. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 13:30

Ismeretlenül nem szeretnék beleszólni a dolgaitokba, de én úgy gondolom, hogy a gyerek szempontjából teljesen mindegy, hiszen ha majd felnő, és felfogja, hogy ki a vérszerinti apja, és mi mindent megtesz őérte, akár még ő is kezdeményezheti később a Te neved felvételét (18 év fölött erre törvényes lehetősége van!)

Sajnálom, hogy ilyen is előfordul, hogy az anyuka eltaszít magától, én eddig még csak a másik oldalt ismertem meg, hogy az apuka utasítja el a terhes/újdonsült anyuka barátnőjét :(

Biztosan nem ok nélkül történt, de a gyerek szempontjait figyelembe véve próbáld meg elképzelni őt x év múlva, hogy az oviban, iskolában hogy fog majd bemutatkozni, milyen (esetleg kínos) kérdéseket tesznek majd föl neki az osztálytársai... Igen, ez az anya családnevénél a legfeltűnőbb, ugyanakkor nekem van olyan rokonom is, akinél az apa és az anya neve ugyanaz (gyakori név :D), és ezért fura :D

2013. márc. 14. 13:29
Tényleg semmi esély a normális, indulatmentes, racionális kommunikáióra???
14. szafaripók (válaszként erre: 13. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 13:27

Hogy mennyire van joga, nos, most semmiben nem dönthet egyedül, meg még sokáig nem.

A jó hír, hogy még később is, kamaszként szülői engedéllyel, vagy felnőttként anélkül is felveheti a nevedet, ha akarja.

Hogy lelkileg hogy fogja érinteni? A pozitívtól a negatív végletekig széles a skála. Volt olyan ismerősöm még általánosban, aki az anyja 2. férje nevét viselte (nem az apjáét), közben anyuka 3x is férjehez ment, úgyhogy a családnevének köze nem volt az igazi szüleihez. Nem változtatta meg, csak amikor férjhez ment. Senki nem is foglalkozott vele.

Bocs, hogy ezt mondom, de a Ti esetetekben jelen állás szerint lesznek ennél komolyabb gondok...:(

13. ApaLennék (válaszként erre: 12. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 13:15

Köszönöm... igen, ez nem kérdés, hogy akármi lesz az útja.

Első lépésképp a volt férjjel egyeztetve megyek/megyünk? a gyámhivatalba.


A dilemmám a névviselés kérdése körül forog.... amit az anyuka nem is beszélt meg eddig sem velem...

Tudom, hogy nem a név a fontos...

...de mert most lesz lehetőség a változtatásra...ezért forognak ekörül a gondolataim.... nekem nagyon korrekt megoldásnak tűnik az anyuka, az én és a gyermek szempontjából is az a lehetőség, hogy mindkét vezetéknevet viselje kötőjellel ( és nem is hangzik rosszul ). A gond igen, hogy nem tudom megbeszélni.

A kérdésem, amiben a véleményeteket várom, hogy pl a baba szempontjából hogy néz ez ki.... joga van-e az apa nevéhez? ( igen, ugyanígy biztosan az anya nevéhez is van ) --- Van-e valakinek tapasztalata miképp éli meg később, ha szembesül vele, hogy más gyermekek az apa nevét viselik, ő pedig tegyük fel, az anyai családnevet?

12. szafaripók (válaszként erre: 11. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 12:48
Az apasági nyilatkozatot, ill, hogy a tiéd a kicsi mindenképp tedd hivatalossá, akármibe is kerül. Sajnos ha most nem teszed, később anyuka tehet bármit, nem lesz semmi a kezedben.
11. ApaLennék (válaszként erre: 10. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 12:33

Köszönöm.

Én már a szülés előtt jóval is intéztem volna a nyilatkozatot, ekkor derült ki a magyar jog csavarja...

A tény valóban az, hogy mikor a volt férj nyilatkozik, hogy nem ő az apa, én csak akkor tehetek apasági nyilatkozatot, ha ezt az anyuka is aláírja.... viszont ha nem írja alá akkor marad az apasági per..., hogy hivatalosan is az apja lehessek.

A jog szerint ha a szülők a névviselésben nem egyeznek meg, akkor abban is hivatalos döntés születik---

Én semmilyen szinten nem szeretném hosszadalmas hivatalos procedúráknak kitenni egyikünket sem... de mindent nem is hagyhatok az anyukára tekintettel eddig a terhességre, most hogy szoptat később meg másért...

10. szafaripók (válaszként erre: 8. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 12:21

Sajnos anyuka engedélye nélkül bármit szeretnél is, nem fog menni.

Mit tehetsz? tegyél apasági nyilatkozatot, és akkor senki nem kételkedik, hogy a tiéd, pláne, ha anyuka is megteszi ezügyben a lépéseket.

Talán anyuka jobb belátásra tér, de a leírtak alapján erre igen kicsi az esély. Viszont ha hivatalosan is te vagy az apa, lesz esélyed láthatásra, egyebekre, és akkor a neved nélkül is a része leszel a gyerek életének, és szerintem ez a legfontosabb.

Sajnálom, hogy ilyen rosszul gondolkozik a volt párod...:(

9. ApaLennék (válaszként erre: 6. - Nicole.)
2013. márc. 14. 12:13
köszönöm :)
8. ApaLennék (válaszként erre: 4. - Szafaripók)
2013. márc. 14. 12:12

Sajnos az a fogalom, hogy "megbeszélés" az mintha kitörlődött volna a létből...csak az van és az jó amit ő akar.

Azt nem ismétlem, amit épp az imént írtam előző válaszomban.

Mivel jelenleg papírforma szerint a volt férj az apa az igen okos magyar jog szerint--- és a következő két héten belül kerül sor az ő részéről "a vélelmezett apaság megdöntésére"; én azzal egy időben szeretnék apasági nyilatkozatot is tenni és ezzel egyidejűleg felmerül a vezetéknév kérdése, amiben az anyuka nem beszél meg, hanem a sajátját akarja és kész.

7. szafaripók (válaszként erre: 5. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 12:09

Ha már megszületett, akkor miről beszélünk? Már a kórházban ki kellett elvileg tölteni egy lapot, hogy mi legyen a neve - ebből lesz a születési anyakönyvi kivonat, névvel együtt.

Nem késő már ezen agyalni?

6. nicole. (válaszként erre: 5. - ApaLennék)
2013. márc. 14. 12:09
türelem :)
5. ApaLennék (válaszként erre: 3. - Annie1130)
2013. márc. 14. 12:08

A mi kapcsolatunk alakulásától függetlenül támogatom mindenben / még ha ezért mindent kapok továbbra is csak jót nem /; a vártnál kicsit korábbi szülés hírére szinte a világ másik végéről repültem haza, bent voltam és beszereztem amit csak kellett, én vittem őket haza a kórházból stb...

Azt gondolom, hogy felnőtt emberekként a kapcsolat alakulásától függetlenül kellene a gyermek körül szülőnek lenni... és döntéseket hozni mint pl ez...

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook