Egy lap, egy toll és egy őszinte mondat arról, mi a baj

Kidlin törvénye nem egy kőbe vésett tudományos szabály, inkább egy jól bevált, józan észen alapuló elv. A neve egy irodalmi forráshoz kötődik, James Clavell regényében szerepel egy Kidlin nevű karakter, aki ezt az egyszerű, írásos módszert használja arra, hogy túlélje és kezelhetőbbé tegye a mindennapok nehézségeit. És bár a történet fikció, maga az elv nagyon is működik a való életben.
A törvény arról az egyszerű, de gyakran elfelejtett dologról szól, hogy amíg egy problémát nem tudunk világosan megfogalmazni, addig megoldani sem igazán lehet. A fejünkben keringő, ködös gondolatok általában sokkal ijesztőbbek, mint amikor leírjuk őket fekete-fehéren. Amint papírra kerülnek, a problémák hajlamosak „összemenni”.
A módszer meglepően egyszerű
1. Írd le a problémát!
Minél pontosabban, annál jobb. Ki érintett, mi történik, mikor, hol és miért érzed ezt gondnak?
2. Írd le, mit szeretnél helyette!
Nem kell nagy dolog, elég egy reális, megfogható cél. A kettő közötti különbségből szinte magától kirajzolódik a következő lépés.
Egy hétköznapi példa:
Az, hogy „teljesen szétcsúszott az életem”, nagyon ismerős érzés, de sajnos semmit nem lehet vele kezdeni. Túl nagy, túl homályos. Ha viszont így fogalmazod meg: „Minden este túl későn fekszem le, mert elhúzódik a telefonozás, ezért reggel fáradt vagyok és emiatt rendszeresen elkések” – akkor hirtelen már nem egy megoldhatatlan életválságról van szó, hanem egy konkrét helyzetről.
És ezzel együtt megjelennek a megoldások is: telefonmentes idő lefekvés előtt, fix alvási idő, másik szobában töltött telefon, korábbi ébresztő. Nem biztos, hogy mind működik, de már van miből választani.
Azért működik, mert az írás lelassítja a gondolkodást. Rákényszerít arra, hogy rendet tegyél a fejedben és különválaszd az érzéseket a tényektől. Sokszor már az is megkönnyebbülést hoz, hogy végre nevén nevezed a dolgot.
Nem véletlen, hogy Kidlin törvényét sokan használják a projektmenedzsmentben, tanulásnál, személyes fejlődésben, sőt, hétköznapi döntések előtt is. Ez nem egy csodamódszer és sajnos nem old meg mindent egy csapásra. De segíthet kimozdulni abból az állapotból, amikor csak érzed, hogy valami nincs rendben. Segíthet eljutni oda, ahol már lehet tenni is valamit.
Néha ennyi is elég a következő lépéshez: egy lap, egy toll és egy őszinte mondat arról, mi a baj.
Írta: (anonim), 2026. február 1. 09:56
Fórumozz a témáról: Egy lap, egy toll és egy őszinte mondat arról, mi a baj fórum (eddig 8 hozzászólás)