Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kertészkedés kiskertben fórum

Kertészkedés kiskertben (beszélgetős fórum)


1 2
59. liliom10 (válaszként erre: 56. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 28. 13:28

Tudsz Te mindent. :) A helyedben új ribizlibokrokat ültetnék.

"egy karó akkor is volt mellette, de:"Nem láttam..."

Szerezz be egy vakok által használt fehér botot, és szúrd a ribizli mellé ! :)

58. 55Judit (válaszként erre: 57. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 27. 18:45

Szívesen. Igen, kicsit nedves, csak hogy száradjon ki a gyökérzet.

Ha barnák, érettek lesznek a vesszővégek ősz végére, nem fog megfázni. Én a fal mellett is hagytam már kint nem egyszer cserépben fügét, most télen is volt -10 fok alatt is, és nem lett baja a fügének. Az éretlen vessző kevés mínuszban is károsodik.

57. dd2f6e7976 (válaszként erre: 53. - 55Judit)
2022. máj. 27. 17:14

Oh, köszönöm szépen!


Magamtól biztos csak akkor ültettem volna ki, ha már nagy eséllyel nem fagy, mikor már kellemes tavasz van, nehogy megfázzon.


Teleltetés alatt bent akkor majd legyen mindig kicsit nedves a földje?

56. dd2f6e7976 (válaszként erre: 55. - Liliom10)
2022. máj. 27. 16:56

Hát kicsit kötött a talaj, gyökérzöldségek nem is szeretik, de a levelesek, tökfélék, paradicsom szeretik. Ülteteskor kevertük tőzeggel, szerves trágyát is tettünk, ahogy a kertészetben ajánlották.

Onnan vannak a bokrok, tehát elvileg megbízható forrásból.

Nem tudom mennyire jó neki ez a talaj, azt tudom, hogy egres, málna, új ültetésű (3 éves) sárgabarack és meggyfa ugyanebben a földben ugyanilyen tartás mellett nem panaszkodik. :-)

Déli fekvésű helyen van, locsoljuk is, akárcsak a többit.


Igen, azóta mindent védek a kertben. A "vicces", hogy egy karó akkor is volt mellette, de:"Nem láttam..."

Az akkor kapott citromfüvem szintén áldozat lett, de hát az csak szebb lett utána.:-)


Akkor nem tudom mi legyen a lekaszált, termést nem hozó ribizlivel...

55. liliom10 (válaszként erre: 52. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 27. 13:01

Az első : milyen földbe ültettétek ? Jó az a ribizlinek ? Ültetéskor tettekek a gödör aljára szerves trágyát ?

Ilyen tőből eltüntetést a férjem is csinált már, ezért pár magasabb ( legalább fél méteres) vesszőkkel, karókkal körbeszurkálom azóta, amiket ültetek. Kiszedem körülötte a gazt is, hogy látsszon, ott ültetett növény van.

Kapnak a bokrok elég napot ?

Ha tőből kellett újra kihajtania, lehet, hogy a vadalany hajtott ki. :(

Olvastam, hogy megbízható helyről kell ribizlibokrot venni, mert különben sokszor nem terem.

Szoktátok locsolni ? A fiatal bokrokat pár évig, ha aszályos idő van, ajánlatos locsolgatni (a tövét), mert elég közel vannak a gyökerei a felszínhez. Folyamatosan irtom a gazt a bokrok körül, hogy a levelekig nehogy megnőjenek, mert gombás betegségek megtámadhatják a növényt.

54. libikóka (válaszként erre: 42. - Cilabogyó)
2022. máj. 27. 08:46
Ültettem kínai kelt,,de őszre.Pontosan nem emlékszem de talán szeptember végén raktam el,mizunával és pak- choival vegyesen.Szépen megnőttek,a másik kettő meg valósággal burjánzott.
53. 55Judit (válaszként erre: 49. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 27. 07:39

A hőmérséklet és a sötét megfelel mert úgysem lesz levele, legjobb akkor oda tenni a fügét mikor már fagy odakint, és kirakni mikor már éppen nem, de ha érettek lesznek a vesszővégek, 4-5 fokos mínusz nem árt meg neki. Ezért minél előbb a szabadba, mert ha bent elkezd hajtani, körülményes lesz a kiszoktatás.

Azt mondják a füge azt szereti ha a fejét tűzi a nap, a lába pedig vízbe lóg. Tehát mennél több napfény, és az első 2-3 évben érdemes öntözni is.

52. dd2f6e7976 (válaszként erre: 51. - Liliom10)
2022. máj. 27. 05:51

Van egy piros és egy fehér bokrunk.


3 évesek. Akkor vettük a bokrocskákat.


Első évben okés volt, de a fehéret férjem véletlenül gyakorlatilag tőből lefűkaszálta. :-(


Reménykedtem hátha kihajt.Tavaly kihajtott, egy szál ág, egyenesen felfelé.

Sok szép zöld levél, virág, termés semmi.

Gondoltam, majd idén.

Most ugyanígy néz ki, csak magasabb.


Lehet valahogy termőre fordítani? Metszeni kell-e, vagy csak várni, hátha...vagy esélytelen.


A piros megvan, de csak - hogy is mondjam - "fél" fürt ribizlik teremnek rajta.

A fürtök alján nincsenek szemek...

Nem leszáradtnak tűnnek a fürtök, szép zöld, de szemek, egyszerűen nincsenek a fürtök alsó részén...mi hiányozhat neki?

51. liliom10 (válaszként erre: 50. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 26. 21:43
Nekünk van talán 8-10 éve fekete és fehér( ezt pirosnak vettem, de fehér lett). Mihez kellene érteni ? :)
2022. máj. 26. 20:43
Ribizlihez ért valaki?
2022. máj. 26. 20:42

Hát, akkor lehet, hogy kivibe nem vágok bele.


A fügét tudom télen 5-7 fok körül tartani, de a hely sötét.

Írtad Judit, hogy ez nem gond.


Mennyire kell majd akkor locsolni?


És kiültetni majd olyan helyre kell, ahol legtöbb nap éri?

Vagy kell neki némi félárnyék?

48. 55Judit (válaszként erre: 45. - CaraBogus)
2022. máj. 26. 10:00
A bujtás a legtutibb szaporítási mód. Nálam most 25 légbujtás van felrakva a különböző bokrokra. Mind jó lesz. :) Valakinek hátrány lehet, hogy másnak a bokrára nem rakhat. :)
2022. máj. 26. 09:32
Most Kalocsa mellett lakom, sajna a föld fekete vályogagyagos. Ami felfelé nő az szépen fejlődik, ami lefelé (répa, krumpli, stb...) annak annyi... Elegem van az évenkénti ágyás készítésből, nincs valakinek ötlete, hogy lehetne ezt az agyagos részt legalább 100 négyzetméternyi területen kicsit homokosabb állagúra változtatni?
46. CaraBogus (válaszként erre: 7. - Scherlock)
2022. máj. 26. 09:27
Nagy igazság! Erre nem is gondoltam. :)
45. CaraBogus (válaszként erre: 40. - Libikóka)
2022. máj. 26. 09:18
A fügét bujtással gyökereztettem és sikeres volt.
44. CaraBogus (válaszként erre: 2. - Tsfmvk)
2022. máj. 26. 09:17
Köszi a gyors választ.
43. CaraBogus (válaszként erre: 6. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 26. 09:15
Nekem a XVI.-kerületben volt egy tő önporzós kivim, az 5.-ik évtől kezdett teremni. Kb 3 méter magas és 5 méter széles támrendszere volt. Azóta kb 80-100 kivi terem rajta biztonsággal. többet nem hagyok rajta mert sokszor ezt is több mint elégnek találom. :)
42. cilabogyó (válaszként erre: 40. - Libikóka)
2022. máj. 26. 08:31
Én tavaly kaptam rebarbarát. Aki adta is azt mondta, hogy nem marad meg, ha tövet hoz, magról kell ültetni. Rögtön befakadt, már most szép nagy és virít. Ültettem kínai kelt is, próbaképpen. Hát még egész kicsi, de elkezdett virítani és felmagzott. Nem is ettünk belőle. Valaki ültetett már ilyet? Lehet, hogy én nem jól ültettem, vagy valami.
41. 55Judit (válaszként erre: 39. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 26. 07:11

Tavasszal azért könnyebb fügét gyökereztetni, mert ilyenkor a nedvkeringés élénk. Ősszel viszont lelassul, leáll.

Valóban érdemes az első évben konténeresként nevelni a fügét, több okból is. Tudod olyan helyen nevelni ahol a nap legforróbb időszakában árnyékot kap mert mobil. Kiültetésnél előre gondolni kell arra mekkora lesz a koronája, hol kap elég napsütést. Konténeres tartásnál a drága tápoldat se megy kárba, mindet a növény kapja. Teleltetésnél a helység lehet sötét, de feltétlen 8 fok alatti, mert afelett túl korán hajt ki a füge. Ha ez nem oldható meg, ki kell ősszel a helyére ültetni. A takarás megint egy procedúra, de kicsi füge az egy kicsi gyerek, foglakozást igényel mindenhogy.


Kivit bárhol lehet termeszteni, de a szőrőssel sok helyen probléma van a tavaszi lehűlések miatt. Ha akkor jön egy fagyos éjszaka mikor már megindult a szárban a nedvkeringés, akkor a szár szét fog repedni mert nagyon érzékeny erre. Ezt követően lehet újra kezdeni a támrendszerre való kinevelést tőből, ami egy újabb 3-4 évet jelent termés nélkül. Ha nem savas a talaj ahová kerül, erősen savasítani kell, pont mint az áfonyánál.


Nekem kopasz kivijeim vannak, sokkal igénytelenebb talajra, nem fagy szét se. A szőrös akár hónapokig tárolható, a kopasz 2-3 napig. Ezért nem kapható boltokban. A kopasz aromásabb, de nagyon finom a szőrös is.

40. libikóka (válaszként erre: 39. - Dd2f6e7976)
2022. máj. 25. 19:35

Mindent amit szeretnél ki kell próbálni, először ha kicsiben is.A füge hajtatás mist nem sikerült ,de nem adom fel.

Ha van jó napos helyed had szóljon🙂🥝🥝🥝🥝🥝🥝

2022. máj. 25. 19:20

Libikóka, 55Judit, köszönöm szépen a választ.


A fügét azt tudtam.

Én azt most tavasszal gyökereztettem néhányat, különböző technikákkal (ősszel nem sikerült) piciny gyerkőcök, cserépben is van, PET palackban is, csak úgy vízben is PET palackkal búraként, azt olvastam, hogy idén ki se ültessem a kertbe, vigyem ki,de maradjon cserépben, télen vigyem hűvös helyre, s csak jövő tavasszal ültessem majd végleges helyére.

Szerintetek?


A Dunakanyarban lakom, nem tudom errefelé lenne-e esélye a kivinek?


(Fügebokrok vannak a környéken, teremnek is.)

2022. máj. 25. 18:13
Jön az eső, ha minden igaz 19 órakor megtelik a hordóm. :) Bár már nem a kertre használom el, hanem a kertitavat töltögetem fel belőle. Tavasszal elkészült egy dézsató, már élet is van benne, aztán kaptam egy fürdőkádat, le is ásták, szépen meg lett csinálva, de még elég kopár, mert még nincsenek kavicsok a szélén és alig látszanak a frissen ültetett növények. De aranyhalak és ebihalak azok már vannak.😀 Ez is a kert része.
37. 55Judit (válaszként erre: 36. - ,zumba)
2022. máj. 25. 16:34
Én a sárgáról tudom hogy metszik. Van egy rakás videó is róla, mert több féle képpen csinálják. Én is hozzáfogtam egyszer, de elveszítettem közben a fonalat és ráhagytam. Azóta csak elültetem, locsolom és eszem.
36. ,zumba (válaszként erre: 35. - 55Judit)
2022. máj. 25. 16:22
Jó, csak érdeklődően olvasom, mert a nagyiék sosem metszették, pedig hektár számra volt görögdinnyéjük. A Balaton környékén is termelnek még dinnyét.
35. 55Judit (válaszként erre: 34. - ,zumba)
2022. máj. 25. 16:20
Nekem nem új, csak én nem csinálom.
34. ,zumba
2022. máj. 25. 16:16
A dinnye a meleg, homokos talajon terem a legjobban.Heves megye, Medgyesegyháza, Baranya megye, stb. Az Alpokalja talaja, ph-ja biztos befolyásolja, hogy mi terem ott meg. Dinnyét régebben nem metszették, sosem láttam. Ez valami új módszer? Mire jó?
33. libikóka (válaszként erre: 32. - 55Judit)
2022. máj. 25. 16:16

Nem tudom,,,Mondjuk azt sem hogy van többfajta(persze miért ne lenne)

Akartam valamit amit valószínűleg nem visz el a fagy,,a kártevő,,és későn is van gyümölcs:)Ez lett,,de imádnám ha csak mutatóba is de lenne rajta.

32. 55Judit (válaszként erre: 31. - Libikóka)
2022. máj. 25. 16:11
Én is kíváncsi vagyok találsz-e virágot. Milyen fajta?
31. libikóka (válaszként erre: 30. - 55Judit)
2022. máj. 25. 16:10
Köszönöm:))
30. 55Judit (válaszként erre: 29. - Libikóka)
2022. máj. 25. 16:08
A másfél méteresnek már illene virágozni. Vizsgáld meg, ha vannak virágrügyek, azok már jól láthatóak. Nálam napokon belül az egyik elkezdi bontani szirmait.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook