Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ha az örökség rám eső részét nem kaptam meg, akkor hova fordulhatok? fórum

Ha az örökség rám eső részét nem kaptam meg, akkor hova fordulhatok? (tudásbázis kérdés)


1 2
54. timycat (válaszként erre: 53. - Napsugár8)
2023. jan. 19. 16:00

"Ha egyetlen örökös van, nem fog senkivel szemben sem fellépni, vagy vitázni a másik öröklésének jogosságával kapcsolatban... ilyen esetben elegendő, ha a közjegyző elvégzi a földhivatali bejegyzések, stb. adatok valódiságának ellenőrzését, és ha minden oké, megfogalmazza a jegyzőkönyvet és a végzést."


Ha ez így lenne akkor nem tehetné meg, ezért nincs is így.

53. Napsugár8 (válaszként erre: 34. - Timycat)
2023. jan. 19. 08:02
Lemondhat az örökségről akármelyik másik örökös javára, vagy akár egy teljesen kívülálló javára is. Ha senkit nem jelöl meg, akkor (tudomásom szerint) az államra száll az örökség. Bár ebben nem igazán vagyok biztos. :)
52. timycat (válaszként erre: 51. - Globus)
2023. jan. 18. 22:06

Nem ilyen egyszerű, feltételekkel, de igen.


Van egy rövid cikk, faék egyszerűen leírja:



[link]

51. globus (válaszként erre: 50. - Timycat)
2023. jan. 18. 22:03

Kőbányaisra adtunk be póthagyatéki kérelmet, kb. 5 év alatt jött 1 zavaros válaszlevél. Benne olyan nevekkel, akikről a rokonnak fogalma sincs. Most úgy néz ki, kikapartuk a gesztenyét másnak.

Anyu meg szerette volna venni a ház melletti lakatlan telket annak örököseitől. Nem lehet, mert fele tulaj külföldön él, Izrael, Amerika. Másik része szomszéd faluban,ők azt mondják, használja nyugodtan. Ezáltal nem gondozzák, csupa csalán, bodza. Önkormányzat nem foglalkozik vele, pedig felszólíthatná őket. Amíg anyu élt, utcán rendben tartotta az ő sávjukat is, különben nem lehetett volna kinézni az ablakon.

Elbirtoklás azt jelenti, hogy X éven át ha más gondozza a területet, az övé lehet?

50. timycat (válaszként erre: 48. - Globus)
2023. jan. 18. 21:38

Rengeteg ilyen van, nem olyan rég kezdték felgöngyölíteni ezeket az eseteket.


Pl én is örököltem kb 100m2 szántót itt a szomszédban tavaly májusban, az apai nagyapám után közvetlenül, hisz apám már rég meghalt. Erre az osztatlan közösök kibogozása útján derült fény.

De a "gyanús" eseteket már pár éve piszkálgatják, gondolok itt olyanokra ahol a tulajdonos az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején született.


Egyébként úgy nem derül ki, hogy simán művel mindenki minden talpalatnyi földet amit lát, pl most van közvetve egy elbirtoklási ügyünk. A család nem tudott a földről, amit a nagyapától apának meg kellett volna örökölnie már réges rég, de kimaradt a hagyatékból.

A földet más vígan használta bőven elbirtoklási időn túl úgy hogy tudta hogy nem az övé. Nem is értéktelen 1,5 hektár. Most megy miatta a harakiri, mert az elbirtokolni szándékozó csak azután kezdett kapadozni, hogy az "apa"-t értesítették, hogy akadna itt egy földecske, kéred-e? Ő meg kérte.


Nem golyóálló a rendszer, régen - nem is olyan régen - pedig annyira sem volt központi a nyilvántartás mint most. Pl még huszas éveim, azaz a 2000es évek elején, mikor rendbe kellett tenni a földhasználatokat én is jártam körbe a környékbeli földhivatalokat mint a mérgezett egér, hogy "összekalapoljam" a földjeimet.

49. globus (válaszként erre: 39. - Birebora)
2023. jan. 18. 21:04
Nekem sem. Mikor anyu meghalt, minden részemről lemondtam bátyám javára.
48. globus (válaszként erre: 40. - Timycat)
2023. jan. 18. 21:01

És ha nincs róla információ, hogy meghalt a tulaj?

1986-ban Kőbányán meghalt pasi nevén vannak még földek itt a faluban. Ez hogyan nem derül ki?

Na meg a vállalkozó alkalmazottjai, grrr...

2023. jan. 18. 20:51

a történet több ponton sántít. Ha az apa nevén (is) volt a lakás, de meghalt, akkor az ő része is örökölhető, gyerekek+ feleség 1/3 arányban. Ha nem volt meg a hagyatéki(az apáé), és úgy adták el a lakást, akkor megint sántít a történet, mert senki nem tud aláírni az elhunyt helyett. ha mégis megvolt a hagyatéki, és úgy adták el a lakást, hogy az már a neveteken volt, akkor az örökösök aláírására is szükség van. Vagyis megjelenni az ügyvédnél aláíráskor, stb.

Ez a történet több sebből vérzik

46. Channa* (válaszként erre: 45. - Timycat)
2023. jan. 18. 20:39

Igen, még volt. Azt a bátyánk fizette.

Szerencsére, mindenki nagyon tapasztalatlan volt ebben a témában. A mi szüleink voltak hosszú évek után, akik meghaltak és senki nem tudta mi, hogy működik, van.

Még internet sem volt!

45. timycat (válaszként erre: 44. - Channa*)
2023. jan. 18. 20:33
Ha jól sejtem akkor abban az időben még volt örökösödési illeték is, aztán később az az örökös akié lett az egész még fizetett rá vagyonszerzésit is. Szóval az állam igencsak jól járt veletek.
44. Channa* (válaszként erre: 43. - Timycat)
2023. jan. 18. 20:16

Én nem emlékszem, hogy lett volna tárgyalás, csak a hagyatéki leltárra, ha az volt, amit mondtatok.


Nem, előbb megbeszéltük, akkor amikor meghalt apu is, ekkor maradt a lakás üresen.


Arról nem tudtunk, hogy lemondhatunk akkor és ott. Fiatalok voltunk és tapasztalatlanok...

43. timycat (válaszként erre: 41. - Channa*)
2023. jan. 18. 20:05
A leírásodból úgy jött le, hogy az önkormányzatnál találtátok ki, hogy kié lesz az ingatlan. De ezek szerint az is ment a törvényes öröklés szabályai szerint. A hagyatékot közjegyző adta át, max. nem mentetek el a tárgyalásra. Ha nincs vita akkor is célszerű elmenni a közjegyzőhöz, mert ott rögtön le tudtok mondani a fellebbezésről és rögtön jogerős lesz. Arról nem is beszélve, hogy a közjegyzőt is fizetni kell, ő nem nyúlhat bele a hagyatékba, hogy akkor visszatart magának X összeget.
42. Channa* (válaszként erre: 41. - Channa*)
2023. jan. 18. 20:02
Megkérdeztem a bátyámat, hogy hogy volt, mert nem voltam benne biztos, hogy jól emlékszem.
41. Channa* (válaszként erre: 32. - Timycat)
2023. jan. 18. 20:00
Igen, néhány évvel később intéztük ezt a részét, mert nem éreztük fontosnak, és akkor már ügyvéd kellett hozzá, hiszen mindhárman tulajdonosok voltunk.
40. timycat (válaszként erre: 38. - Globus)
2023. jan. 18. 19:57
Ezt hívják végintézkedésnek
39. birebora (válaszként erre: 38. - Globus)
2023. jan. 18. 19:43

Szerintem abba is végrendelkezhet, nem?

Én pl. ha örökölnék ilyet, nekem nem kellene, illetve eladnám.

38. globus (válaszként erre: 28. - Timycat)
2023. jan. 18. 19:40
Egy ismerősöm azt allítja, hogy termőföldről csináltatott olyan papírt ügyvéddel, hogy halála után XY nevére kerül, aki nem rokon. Szerintem ilyen nincs...
2023. jan. 18. 19:21

Ha apudnak bármilyen tulajdona volt, akkor biztosan volt hagyatéki tárgyalás, hagyatéki végzés nélkül senki nem ír át semmilyen tulajdont.

Hagyatékiban szerepel az is, hogy törvényes öröklési rend szerint apudnak vannak e gyerekei, ha anyud ezt letagadta, akkor simán támadható a hagyaték. De lehet ez polgári peres út lesz, ügyvéddel beszélj.

Ha tudtok címet, helyrajzi számot, lehet lekérni teljes tulajdoni lapot, azon szerepel hogy kitől kihez milyen jogcímen került az ingatlan.

Földhivatalnál hagyaték végzés, és adásvételi is ott kell legyen

Ha volt hivatalosan tulajdonjogotok, akkor viszont az adásvételit nektek is alá kellett volna írni, ha ez nem történt meg, de eladóként szerepeltek, bennem felmerül az okirat hamisítás

Ügyvéd fixre el tudja mondani merre indulj

36. birebora (válaszként erre: 33. - Tündibaba2)
2023. jan. 18. 19:13
Nem tudtad, hogy apukádnak van lakása?
35. timycat (válaszként erre: 33. - Tündibaba2)
2023. jan. 18. 19:08

Semmivel sem jobb a leírás. A lényeg maradt ki, hogy adta a mama apukádnak a lakást?

Ha a mama hivatalosan apukádnak "adta" volna a lakást akkor az apukád nevére került volna és már tavaly májusban megörököltétek volna apukád után.

A mama halála ez esetben nem oszt, nem szoroz.


Úgy gondolom az volt, hogy a mama örökölt, mondta apudnak hogy majd az övé lesz, csak apud előbb meghalt, lakás maradt a mama nevén, amit eladott, aztán úgy osztotta a pénzt életében ahogy akarta/sikerült.

34. timycat (válaszként erre: 29. - Napsugár8)
2023. jan. 18. 19:00
És ha az örökös nem akar örökölni?
2023. jan. 18. 19:00
Akkor még egyszer neki futok.Szoval volt egy pesti lakás ami egyik rokonunké volt.Gyerekei nem voltak igy a testvérei örököltek .Ha valamelyik testvére aki örökölt már nem él akkor a gyerekei örökölnek.Tehát apai nagymamám testvére volt ennek a rokonnak.De mivel mamám nem tartott igényt a részére igy át adta apámnak.Apám tavaj májusba meghalt.Utána szemptemberben el lett adva a lakás.Tehát a részét ketten a hugommal örököltük meg anyám.De mivel mamám egy hete meghalt most tudtuk meg a hugommal hogy innen is örököltünk amiröl nem tudtunk.Anyám se szolt rola pedig szeptemberbe mikor el lett adva a lakás a pénz rá lett utalva a számlájára a mi részünk is.Azt hazudta a tulajnak hogy mi azt mondtuk a hugommal hogy a részünket ia utalja az ő számlájára.De mi semmit nem mondtunk senkinek mivel nem is tudtunk semmiröl a hugommal.És mikor ez kiderült rá kérdeztem anyámtol de azota beszéltem vele de hazudik össze vissza.Remélem igy már érthetö!
32. timycat (válaszként erre: 30. - Channa*)
2023. jan. 18. 18:59
Ügyvéd?
31. birebora (válaszként erre: 25. - Channa*)
2023. jan. 18. 18:55

Voltam. Lezajlott minden annak rendje és módja szerint. Szerintem ahol van örökség ott van hagyatéki tárgyalás is.


Elhiszem, hogy nálatok nem volt, csak nem értem miért. Az a jognál kevés és nem releváns, hogy "evidens".

30. Channa* (válaszként erre: 28. - Timycat)
2023. jan. 18. 18:35
Persze, a tulajdonjog átruházáshoz már volt ügyvéd, de ez a végzés alapján történt, ami nem tárgyalás által volt.
29. Napsugár8 (válaszként erre: 25. - Channa*)
2023. jan. 18. 18:29
Tudomásom szerint akkor van hagyatéki tárgyalás, ha a jegyzőhöz beadott hagyatéki listán több örökös van megjelölve. Ha egyetlen örökös van, nem fog senkivel szemben sem fellépni, vagy vitázni a másik öröklésének jogosságával kapcsolatban... ilyen esetben elegendő, ha a közjegyző elvégzi a földhivatali bejegyzések, stb. adatok valódiságának ellenőrzését, és ha minden oké, megfogalmazza a jegyzőkönyvet és a végzést. Legalábbis anno így ment, amikor ilyen helyen dolgoztam.
28. timycat (válaszként erre: 27. - Channa*)
2023. jan. 18. 17:49

Ingatlant csak úgy megbeszélés alapján nem írnak a nevetekre, közjegyző kell hozzá.


Én sem vitáztam magammal, pláne a semmiről. De voltam több hagyatéki tárgyaláson, idézett meghatalmazása alapján, egyetértésesen is vitatkozóson is, akkor is közjegyző kell ha aktíva sincs.

Olyan van, hogy nem megy el senki, de tárgyalásra idézés van.

27. Channa* (válaszként erre: 26. - Timycat)
2023. jan. 18. 17:42
De nekünk más nem volt egyik esetben sem. Előbb anyukám halt meg, 7 év múlva apu is, és egyik alkalommal sem volt tárgyalás.
26. timycat (válaszként erre: 25. - Channa*)
2023. jan. 18. 17:41

Én egyedüli egyenesági örökösként is voltam, ez zajlik a közjegyző előtt.


Amiről te írsz az vagyonleltár.

2023. jan. 18. 17:39

Volt itt már valaki hagyatéki tárgyaláson?


Nekem meghaltak a szüleim és egyiknél sem volt hagyatéki tárgyalás, csak hagyatéki eljárás, ami azt jelentette, hogy a nyomtatványra fel kellett minden ingóságot és ingatlan írni és be kellet adnunk az önkormányzatnál, majd kb. 1 hónap múlva jött a végzés, hogy minden megy három felé.


Mi meg ezután, ami olyan volt, pl. biztosítás, három egyenlő részre osztottuk és mindenki azt csinált vele, amit akart, a lakás kapcsán pedig megbeszéltük, hogy kié lesz.

Ennyi volt. Nem volt tárgyalás és senkinek nem kellett koordinálnia minket.


Persze, az is lehet, hogy azért nem volt tárgyalás, mert mindenkinek evidens volt, hogy a szüleink után, csak mi öröklünk, és senki nem nyújtotta be az igényét. A tulajdonok tiszták voltak, nem volt benne senki. Sem nagyszülő, sem testvérek és senki, csak a szülők, mint tulajdonosok és mi hárman, mint örökösök, és persze, nem is akart minket senki kisemmizni, és nem akart senki nyerészkedni a szüleink halálán....

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook