Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Húsvét világ nézeti szempontból? Ki mit tud róla? fórum

Húsvét világ nézeti szempontból? Ki mit tud róla? (beszélgetős fórum)


11. a14deb9047 (válaszként erre: 10. - Gyerekeim)
2010. ápr. 1. 10:34
Tudtam segíteni??
2010. márc. 31. 22:51
Köszike aranyos vagy,hogy ennyit fáradoztál,hogy segíts.(: Bőven elég ennyi is.(:
2010. márc. 31. 22:30

Hát még a Révay Lexikonban sem találok sokat. Ami ide vághat, bemásolom.


Húsvéti tojás, népieset írott v. hímes tojás, a húsvéthétfői locsolás megváltása, ill. jutalma és sibriklás záloga, szimbolikus jelképe a tavasznak, a természet újraébredésének mint ilyen ősidők óta szerepel a tavaszi ünnepekben. A egyiptomiak, perzsák, kínaiak, az ógermán és ószláv népek tojásajándékkal kedveskednek egymásnak. Ezt a jelképet átvette a keresztény tradíció is, de Krisztus feltámadása szimbólumát látja a H-ban. Az ajándékul osztott H. rendszerint díszített, festett, karcolt, applikált ornamentikával.


Húsvéti szokások: vidám tréfák, amelyek majdnem az egész földkereség keresztényei közt többé-kevésbé el vannak terjedve. Ilyenek a husvét hétfői kirándulás (Emmaus), a némely országokban dívó örömtűz-gyújtás, a húsvéti nyúl, a korbácsolás, a locsolás stb.


Sajnos hirtelen csak ennyi.

2010. márc. 31. 22:15
Én voltam már pászka esten is, ahogy a zsidóknál ünnepelik,az is szép, de a mi nagycsütörtök-nagypéntek-nagyszobati szertartásaink magasan viszik a pálmát történésben, hangulatában, mondanivalójában, jelképrendszerében, gesztusaiban, zenéjében.
2010. márc. 31. 22:07

Lehet nem egyházi szemmel nézni?

Ugye az ünnep eredete az, hogy Mózes kivonul Egyiptomból és azok az emberek maradnak meg, akiknek az ajtófélfája, ill. szemöldökfája meg volt kenve vérrel. Erre emlékeznek. Aztán egy egy éves hím, hibátlan bárányt megostoroztak - mintegy ráolvasva bűneiket - és kiűzték a városfalon kívül a pusztába, hogy elpusztuljon.


Mivel a másik szempont a tavaszi éjegyenlőség időszaka, a természet felébredésének, a tomboló hormonok időszaka, a kizöldülés, kivirágzás, a téli álomból való felébredés, a visszaérkezés ideje: szóval tombol a természet az újraéledéstől. Ezért titulálják a nyulat, a tojást, a locsolást pogány szimbólumoknak.

6. gyerekeim (válaszként erre: 4. - A14deb9047)
2010. márc. 31. 21:54
Azt,hogy nem egyházi szemmel ünnepeljük s húsvétot.
5. gyerekeim (válaszként erre: 3. - A14deb9047)
2010. márc. 31. 21:52
Már írtam neked az nekem kicsit késő,de azért köszike.
2010. márc. 31. 21:50
Hogy érted, hogy világnézeti szempont?
2010. márc. 31. 21:48
Holnap válaszolok.
2010. márc. 31. 21:48

Szeretném tudni,hogy valaki tud-e róla,hogy a húsvétot mióta ünneplik világ nézeti szempontból?

Ezt kell holnapra tudni egy 4-es gyereknek az egyházi oldalát tudom de ezt nem.

2010. márc. 31. 21:46
Húsvét világ nézeti szempontból? Ki mit tud róla?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook