Hónap végi spórolás: nagyanyáink és saját ötleteink: (beszélgetés)
Móricz írásaiban nagyon sok rejtett paraszti tudomány van.
Leírja, hogy kaszát gyártani bizalmi dolog volt, szájról szájra járt a jó kaszakovács neve.
De a parasztember ki is tudta választani, melyik felel meg! (A fa nyelet márki-ki maga faragta hozzá.)
Ha a sok fenéstől végképp elkopott, egy jó kovács abból baltaélet csinált. Az ilyen kisbalta aztán megint jó szerszám volt, nem kellett rábeszélni, hogy a fatuskót elvágja.
Nyilván a kard is jó volt késnek. Hogyne lett volna jó.
Az a baj, hogy nincsenek régi kések. Sok éven át nem került pénz jobb késre. Az átlagos elérhető áron vett kések pedig anyagukban olyanok, hogy ha fened is, nem lehet rendesen megélezni, illetve még ha profi késessel éleztettem, akkor is csak rövid ideig tartja az élét. Nincs mese, vannak dolgok, amiknek meg kell adni az árát! Pl. a kés ilyen.
Megrendeltem a Fiskars-nál a késeket, és élezőt is. (Mert azt sem érdemes 100 Ft-ost venni.) Élezem őket néha, mert a cég javaslata szerint úgy havonta kell.
Onnan van a kenyérvágóm is. Recés, de olyan éles, hogy egyszer véletlenül hozzáértem az éléhez és kötözni kellett az ujjamat.
Jó alaposan átgondoltam, mit és mennyire tudok kihasználni. Végül egy nagyobb és egy kisebb konyhakést választottam. Meg a kenyérvágót, az élezőt és egy sajtszeletelőt, de a mai napig is a krumplihámozó áll jobban kézre a sajtnál. :D
A rendelésért kapott pontokat is beszámítva, legközelebb talán krumplihámozót fogok rendelni.
Persze azonnal volt tanács, hogy óóó, ez nem komoly cég, az xy kései sokkal jobbak, de én nem szanmuráj vagyok, hanem háziasszony, és egy szolid cég termékei, amelyek az én fogalmaim szerint megérik az árukat, nekem pontosan megfelelnek.
Fogalmam sincs. Még azt sem tudom, hová megyünk mikor, mert húsvét vasárnapja már új hónapra esik és férjem munkabeosztásáról nincs ismeretünk.
Lehet, hogy vasárnap tudunk utazni, lehet hogy hétfőn, ettől függ a kaja és sütemény is. Mi bír ki szállítást, mit lehet előre gyártani stb. Lehet, hogy egyik nap sem, akkor főleg más variáció lesz :)
Nálunk új helyzet van. Amióta dolgozik a fiam, szokatlan fizikai munkát, szerintem örül, hogy kipihenheti. Részemről örülök, hogy erősödik, vettem neki egy jó vitamint, de hadd aludjon...
Én lehet, akkor regenerálódni fogok, a mostani hétvégére is van munkám. Mivel nem tartalékolom a szabad hétvégéket a családra, jó kis munkák jönnek össze, most is keresek vele. Azaz én dolgozom a hétvégén. Ha az ünnep alatt nem fut be munka, akkor én is fogok tudni pihenni, de sem kirándulni, sem a konyhában tündökölni nem fogok. :D
Sziasztok... ezer éve megint hogy itt jártam.
Ki mit főz-süt ünnepekre?
Terveztek valami kis kirándulós programot?
Köszönöm, mindent elmentek. A második pogidat, az anyukád kedvencét, azt már ettem, és aki sütötte, azt hiszem, szó szerint vette a jó megborsozast, mert sötét lett a tészta a borstol, de megettuk. Sajtos rudat, azt szoktam sütni
Köszi még egyszer.
Ja, és édes volta kölök. Pakolom ki, amit vásárolt, hát van egy doboz gomba is.
Tudja, hogy szeretem, és mivel ő holnap az egész napot a barátjával tervezi tölteni, megvette a gombát, hogy megcsinálom és meg is eszem, mire hazaér. :D
Úgy tervezem, hogy gombás-kolbászos rántotta, svéd gomba... (legalább elfogy a paradicsom konzerv, mert káposztát még mindig nem vettünk.)
Limara pékségéből:
Burgonyás tepertős pogácsa
Hozzávalók:
60 dkg liszt
1 csapott ek. só
12 dkg vaj (vagy margarin)
3 közepes főtt burgonya (20-25 dkg)
1 tojás
kb. 2 dl tejföl
1 dl tej
1 tk. cukor
3 dkg élesztő
30 dkg tepertő
A tejet a cukorral meglangyosítom, belemorzsolom az élesztőt, félreteszem.
A lisztet egy nagyobb tálba mérem, elkeverem benne a sót, hozzáadom a kis darabokra vágott vajat. Elmorzsolom. Közepébe mélyedést készítek, ide teszem az áttört burgonyát, tojást, tejfölt és a felfuttatott élesztőt. Összeállítom a tésztát, majd kiteszem a deszkára és átgyúrom. Nem szabad túl keménynek lennie, de ne is legyen ragacsos.
Letakarom a tállal, hagyom kb. 30 percig pihenni. Ezalatt ledarálom vagy késes robotgéppel krémesre keverem a tepertőt.
A kissé megkelt tésztát ujjnyi vastagra nyújtom, megkenem a tepertőkrém egy részével, majd hajtogatom. A tésztát gondoltaban három részre osztom hosszában. A jobb oldali részt a középsőre hajtom, majd ennek tetejére a baloldali részt. Az így kapott hosszú csíkot szintén megkenem vékonyan a tepertőkrémmel. Most négy részre osztom gondolatban. Az alsó részt felhajtom a tészta közepéig, majd a felső részt is visszahajtom, szintén a közepéig. Az egyik felét szintén lekenem krémmel, majd félbehajtom. Ráborítom a tálat és ismét hagyom fél órát pihenni.
Ezután úgy fordítom a tésztát, hogy a nyitott része legyen jobb oldalon és ujjnyi vastagra nyújtom. A kenést és a hajtogatást megismétlem. A végére elfogy a tepertőkrém. Megint leborítom, harminc percig pihentetem.
Végül kinyújtom kb. 1 cm vastagra, tetejét berácsozom és az 5 cm-es pogácsaszaggtóval kiszaggatom. Sütőpapíros tepsire ültetem őket és ismét hagyom 30 percig pihenni. Ezalatt a sütőt előmelegítem 200 fokra. A megkelt pogácsákat lekenem felvert tojással, vigyázva, hogy az oldalára ne folyjon le, mert akkor nem lesz leveles. Kb. 16-18 perc alatt sülnek pirosra.
Én kicsit másképpen csináltam.Kinyújtottam a tésztát,és az egész töpörtyűt rákentem,amit előtte ízesítettem,sóval borssal.Hajtogattam,hagytam fél órát pihenni,akkor megint kinyújtottam,megint hajtogattam,megint fél óra pihi.Aztán megint nyújtás,kiszaggattam,és hagytam a tepsin még pihenni.Mivel én máskor is szoktam krumplis töpörtyűst csinálni,csak hajtogatás nélkül,így kicsit változtattam a mennyiségeken.Több volt a krumpli,kevesebb a tejföl,és vaj helyett baromfizsirt raktam bele.
A sósrudas nem én voltam,nekem csak olyan receptem van amihez liszt is kell.Viszont van egy ilyenem ami nagyon finom:
Sajtos rúd Ági módra
Hozzávalók: 50 dkg liszt
25 dkg margarin
2 dl tejföl
3 tojássárgája
só
reszeltsajt
zsir
Elkészítés: Összeállitjuk a tésztát a hozzávalókból,és öt cipót formálunk belőle.Mindegyiket kinyújtjuk,és olvasztott zsirral megkenjük,és hajtogatjuk.1 órára a hütőbe rakjuk.Majd ujjnyi vastagra nyújtjuk,tojássárgájával megkenjük,megszórjuk a sajttal,és megsütjük.
Ezt a töpörtyűs pogit szoktam még csinálni:
Töpörtyüs pogi (dupla adag)
Hozzávalók: 1 kg liszt
2 tojás
6 dkg élesztő
kevés tej
2 dl tejföl
12.5 dkg margarin
70 dkg darált töpörtyü
4 evőkanálnyi rum
2 dl kefir
só
bors
Elkészítés: Az élesztőt megkelesztjük,és a töpi nélkül összeállitjuk a tésztát.A töpit sózzuk,borsozzuk,és összekeverjük.A tésztát kinyújtjuk vékonyra, rákenjük a töpit,és hajtogatjuk.Fél órát állni hagyjuk,majd megint kinyújtjuk,és hajtogatjuk.Fél órát megint állni hagyjuk,majd kb 2 cm magasra nyújtjuk.A tetejét bevagdossuk,kis pogiszaggatóval kiszaggatjuk.Megkenjük tojással,és forró sütőben sütjük.
Tanácsok: A hajtogatásnál mindig ugyanolyan sorrendben hajtogassuk.A töpit elég intenziven borsozzuk meg.
Ez az anyu kedvence volt,azért is sütöttem dupla adagot mindig,és amíg tartott a pogi a muter nem volt hajlandó mást enni.Csak azt láttam,hogy egy pogácsával megpakolt kistányérral,és egy pohárral ment be a szobába.Most a tesóm csinálja ugyanezt.
További ajánlott fórumok:
- Trisót keresek, nagyanyáink tisztítószerét. Lehet ilyet kapni mostanában valahol?
- Ötletek, tippek, nagyanyáink házipraktikái
- Óvodai SZMK. Ti hogyan, milyen módokon gyűjtötök pénzt a kispajtásoknak? A mi ötleteink kifogyóban...
- Tudja valaki, mit használtak fogzásra anyáink, nagyanyáink?
- Avonosok! Ti mivel szoktátok fellendíteni a forgalmatokat? Osszuk meg egymással ötleteinket!
- Természetes kozmetikumok (ahogy nagyanyáink csinálták)