Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gyermekeidnek (kora?) milyen házimunkában kell rendszeresen segítenie? fórum

Gyermekeidnek (kora?) milyen házimunkában kell rendszeresen segítenie? (beszélgetős fórum)


1 2
36. mige
2012. febr. 29. 08:40

11 éves fiú: mindig az ő feladata: szelektív hulladék levitele (nem kis meló, sok van és a negyediken lakunk, mondjuk nem nehéz fizikálisan),

ha kell boltba megy, játszik az öccsével, főzni imád velem, ő kéri.

7 éves lány: cipősszekrény rendbetétele az ő dolga mindig takarításnál, ezen kívül rendbe teszi a szobáját, ahogy tudja, és segít a tengerimalaca tisztításánál, picit játszik az öccsével, főzés nem érdekli.

A világból ki lehet őket kergetni a zoknipárazással, de néha muszáj, általában az esti mese előtt vetem be a dolgot, és akkor megcsináljuk együtt. :)

Mivel van feladatuk, van zsebpénzük is, nagycsoportos óvodás koruk óta, minimális, és egyre emelkedő (most heti 400 és 300 Ft), de szerintem ez is fontos a munkaára nevelés mellett. Egész jól tudják, mi mennyibe kerül. :)

35. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 34. - Megryan)
2012. febr. 29. 08:29

Elvileg tényleg ugyanazt kellene elvárni egy fiútól, de néha képtelenség, legalábbis ismerőseimnél, rokonaimnál ezt látom, ahol 1 fiú, és 1 lánygyerek van. Nem csinálja meg, vagy csak ímmel-ámmal, aztán anya előbb-utóbb feladja, és inkább megcsinálja helyette.

Férfiból van:))

34. megryan (válaszként erre: 31. - Andi6020)
2012. febr. 28. 19:42

Miért más a fiú? Nem a segítség-adásban más, hanem abban amit elvárok tőle, azért mert az életben is jellegű feladatok a dominánsak.

pl. a háztartások nagyobb százalékában azt hiszem a nők főznek (nem mindenhol) és a férfiak fúrják a polcnak a lyukat a falba.

Meg talán a kamasz fiúk kevésbé háziasak mint a kamasz lányok.

Biztosan bele lehet kötni a fenti mondataimba is, alapvetően nem vitára nyitottam a topicot hanem kíváncsi voltam máshol miben segítenek a gyerekek.

33. 39694c0c70 (válaszként erre: 32. - Trixi82)
2012. febr. 28. 08:48
Azért ezt a 3/4 életet erősen vitatom! :)
2012. febr. 28. 08:31
Az én lányom 9éves én is beérem azzal ha rendet tart a szobájában és kitakarítja a tengerimalacát.Szerintem ez teljesen gyerekfüggő,van olyan gyerek aki szívesen megy segíteni,van akit nem érdekel.Erőltetni szerintem sincs értelme,úgyis a háromnegyed életét a háztartás vezetésével tölti el mindenki.A kötelező dolgokkal meg amúgy is elveszik a gyerek kedvét.Nekem szerencsém van,sokat segít a lányom,de csak ha kedve van és sokszor van.Pláne ha beteg vagyok,akkor mindenben segít,reggelit csinál nekem,elmosogat,lesi miben segíthet és ez sokkal többet ér,mintha kényszerből csinálná!!!Magától is érdekli minden,teregetés,sütés-főzés,mosogatás.Rántottát és pudingot már egyedül is csinál.Májusban jön a kis tesó is,biztosan körülötte is nagyon sokat fog segíteni.
31. andi6020 (válaszként erre: 30. - Megryan)
2012. febr. 27. 20:29

Elfogadhatnád azt a véleményt is, amely nem egyezik a tiéddel.


Kérdésemre válaszolnál?

2012. febr. 27. 20:17

"Én azt gondolom, hogy egy gyereknek nem csak a tanulás, játék jár ki, hanem az is, hogy megtanulja a "munkát", legyen neki kötelessége amit el kell végeznie."


Lexi röviden összefoglalta a lényeget :)

Azért továbbra is várom ki-hol-miben segít :)

2012. febr. 27. 12:37

13,5 éves fiú. Nincs lányom, ezért mindenre megpróbálom megtanítani. Ne legyen egy elveszett ember felnőtt korára.

Fokozatosan segített be - a korához mérten - minden házi munkába.

kb. 2 év óta saját maga süti ki a palacsintát:)) amit előzőleg én keverek be, de már nagyon kicsi kora óta ő szaggatta ki a linzereket is.

Leszedi, elrakja a fehérneműket,zoknikat,gatyákat. Megterít, elmosogat, kiviszi a szemetet, porszívóz, boltba megy...stb... sorolhatnám.


Kint a hobbin is rengeteget segít, idén tavasszal szerintem már a kert fordítással is megismerkedik nem csak a krumpli szedéssel.


Tavaly nyáron pl. a dekor csíkot segített felragasztani a falra - nagyon félt szegénykém tőle - de tökéletes lett!


Amit tudom,hogy utál az krumpli,zöldség hámozás:)) Így azt nem is erőltetem neki.


De most azért senki se gondolja,hogy szegény gyerek csak dolgoztatva van. Van amikor nincs kedve és nem csinálja meg. Akkor sincs baj, majd megcsinálja amikor kedve lesz. De akkor nagyon megcsinálja.

Én azt gondolom,hogy egy gyereknek nem csak a tanulás, játék jár ki, hanem az is,hogy megtanulja a "munkát", legyen neki kötelessége amit el kell végeznie.


A testvéremnek lányai vannak, de összeteszem a kezem,hogy az enyém nem vértyog és nem kényeskedik,hanem megcsinálja.

2012. febr. 27. 00:47
2, 5 éves lányom nagyon szépen hajtogat, porszívózik, törölget, mosógépet kezel (ha mondom neki melyik gombot nyomja meg). De nagyrészt a két kis tesóját babusgatja, nevelgeti. Ő a cumifelelős. És ez nagyon komoly hivatás. Ha sírnak, azonnal menni kell és a cumit a szájukba kell adni. Ha akarják, ha nem. Nincs mese, tömi. :) De amúgy teljesen mindegy, a nap végére ugyanolyan kupi van mindenhol, mint amilyen volt reggel hiába csinálom meg napközben.
2012. febr. 26. 23:49

13 a nagyobb lányom. Rendszeresen semmit nem KELL csinálnia, de besegít a mosogatásba, porszívózásba, takarításba, vásárlásba, főzésbe. De csak amikor KEDVE VAN.....


A kicsi lányom 3,5 éves..... Ő már "tereget" a szárítóra, takarítja a tükröt, stb. .....mindent akar: "Majd én!" Na ez fog elmúlni 13 éves korára :DDDDDD

26. 39694c0c70 (válaszként erre: 25. - Ee1dc9ba06)
2012. febr. 26. 22:31

Igazad is van!

Jól gondolod.

2012. febr. 26. 22:22

Nekem gyerekkoromban semmit nem kellett otthon csinálnom - na ez szépen visszaütött:) Mindent egyedül tanultam meg, segítség nélkül, pedig jó lett volna valami tapasztalattal rendelkezni, mire külön költöztem.

Kisfiamat ha nagyobb lesz, arra biztosan meg fogom kérni, hogy a játékait rakodja össze, szobáját tartsa rendben, amennyire tudja. Egyéb házimunkában örülök majd, ha besegít, de nem fogom erőltetni.

24. andi6020 (válaszként erre: 5. - Megryan)
2012. febr. 26. 22:00

Nekem meg az a fura, hogy miért más, ha fiú?

Ha az egyiket befogod a házimunkába, akkor a másikat is be kellene, nemtől függetlenül.


Amúgy nálam a nagy fiú, a kisebb lány.

23. Muraja (válaszként erre: 18. - Trapiti)
2012. febr. 26. 22:00

Ez helyes es igy jatszva tanulnak es tanulva jatszanak.

Sajnalatos a 9 gyerekes csalad nagyon ! ilyen emberek nem ertem miert akarnak gyereket ha nem tudnak nekik bisztosittani azt mihez joguk van.

Szegeny kicsik.. nekem is volt egy par kik ma mar nagyok de eletemben nem fogtam be ököt soha semire.

22. Bcicus
2012. febr. 26. 21:57

9,5 hónapos és segít rendetlenséget csinálni a szobájában:)

Komolyra fordítva, én nem fogom semmilyen házimukára fogni a szobáját nagyjából tartsa rendbe leehtőleg, ennyi.

Nekem sem kellett mást csinálni, gyerek voltam az volt a dolgom, hogy tanuéjak és játszak, még is felnőttem.

21. Muraja
2012. febr. 26. 21:57

Pontosan , ez a fözes nem olyan tragikus ahogyan sokan elöadjak.

Es sokszor a kenyszer dönti el a menut...

20. trapiti (válaszként erre: 19. - Muraja)
2012. febr. 26. 21:54
Főzni mindenki annyira tanul meg, amennyire szüksége van :) Anyukám pl. sosem tanult meg, 65 évesen sem tud, mert Apukám kitűnpen főz. Nem volt rá szükség, és nem is hiányzott sem neki, sem a családnak :) Nyilván ha más a férje, akkor megtanul. Nem kell ezt túlmisztifikálni.
19. Muraja (válaszként erre: 14. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:52

Szemelyesen utaltam mikor fiatal koromban ram akartak eröszakolni a föszes sutes titkat. Ruheltem amikor a sok össze jött banya megakarta mutatni a retes sutes csodajat . Fiatal voltam de nem tehetettlen , elfordultam töluk es olvastam , irtam mast csinaltam.

Ma mar unokaim is nagyok de soha nem jutna az eszembe igy ököt terorizalni . Fözes ha eljön az ideje megtanulja az ember anelkul is hogyha ebbol a szulök nem csinalnak orgiakat.

2012. febr. 26. 21:52

4.5 éves a kislányom, ha úgy adódik segít bepakolni a mosógépbe, kipakolni a mosogatógépből, porszívózni. De csak amennyihez kedve van.

Szomszédainknál 9 gyerek van, gyakorlatilag minden házimunkát a gyerekek végeznek, szerintem ez nincs rendjén...

17. andi6020 (válaszként erre: 14. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:51

Az, hogy nálunk nem KELL rendszeresen semmit segíteni, az nem azt jelenti, hogy nem is tudnak semmit megcsinálni.

Azt csinálnak, amihez kedvük van, de semmi nem kötelező.

Nálunk.

Aztán mindenki csinálja ahogy akarja.

16. trapiti (válaszként erre: 6. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:49

Igen :)

Nálunk otthon úgy volt, hogy mindketten abban segítettünk amit szerettünk. Én lány létemre apukámnak a műhelyben, betonozásban stb. A hugom inkább mosogatásban, mosásban. De csak ha kedvünk volt. 19 évesen lettem kollégista az ország másik végén, minden további nélkül megcsináltam magam körül mindent. Amit nem tudtam, azt megtanultam :) szerintem nem ezen múlik. A szobánkat rendben kellett tartani, és ha épp úgy adódott segítettünk, de kötelezettség-jelleggel nem.

15. megryan (válaszként erre: 8. - Urbanszkyviki)
2012. febr. 26. 21:48
A 8 éves nagyobbat már én is szívesen küldeném le boltba, de csak a forgalmas úttest túloldalán van, ezért ezt még hanyagoljuk. Majd a nagymamánál, mert ott van közel, úttest-mentes bolt.
2012. febr. 26. 21:45

Szerintem azért is nagyon fontos hogy a gyerekek segítsenek, mert az anyuka is lehet beteg, amikor mondjuk már 11-12 évesen megcsinálhatnak helyette pár dolgot 1-2 napig. (pl. boltba lemenni, kiteregetni, felmosni) de ezt csak akkor tudják megtenni ha előtte gyakorolták.

Szilvita is írja, hogy sajnálja hogy nem tud főzni mert sosem követelték meg tőle hogy figyeljen, tanuljon. Most, 2-3 éves gyerek mellett nem nagyon van idő kísérletezgetni, pepecselni, próbálkozni.

13. andi6020 (válaszként erre: 5. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:41

Semmi.

Szerintem nem kell.

Tanulnak, különórákra járnak.

Nem trehányak, nem kupisak. A szobájuk rendbe van, de takarítaniuk ott sem kell.

12. urbanszkyviki (válaszként erre: 6. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:37

Egyetértek, bár nagyon ráerőltetés már nem ok, de szerintem ez nálatok nem áll fent.

De egy gyermeknek igenis tudnia kell, hogy házimunka VAN, és tenni kell magunkért, a családért....Ez már egy kicsi gyermeknek is a javára válik.

11. Muraja (válaszként erre: 6. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:37

Lassan igy 12 - 13 evesen erdeklödnek de semit sem szabad tulzasba vinni. Hidd el mindent megtanultak es jobban is talan mind en . Igy elertem hogy a tradiciokat nem valcoltam tovab a gyerekekre. Hisz miert is ? ez az ö vilaguk es ok öruljenek neki .

Utaltam amikor nekem hajtogadtak azt hogy a ezt es ezt meg a nagyanyaek is igy csinaltak stb. francos fenet en igy akarom es kesz . Ezert a gyerekimnek soha nem eröltettem semit sem.

10. megryan (válaszként erre: 7. - Muraja)
2012. febr. 26. 21:37

jó móka és közös elfoglaltság, ők nem kényszernek élik meg.

Teregetés közben kitaláljuk, kinek milyen ruhája éppen ami kikerült a mosógépből, vagy panírozás közben arról lehet beszélgetni amit éppen panírozunk.

- gomba - mérges és ehető gombák

- sajt - sajt és tejtermékek készítése stb

- hús - csirke, sertés élete, jellemzői stb.

9. Szilvita (válaszként erre: 6. - Megryan)
2012. febr. 26. 21:35

Szerintem igazad van, én nagyon szégyelltem magam, hogy nem tudok főzni, mert anyu sosem követelte meg, én pedig nyilván mást csináltam inkább. Irigyeltem, aki tud főzni pl.

Amúgy nekem a 2,5 évesem is próbál segíteni, persze játékosan, de pl. mindig együtt mosunk fel, segít a teregetésnél.

2012. febr. 26. 21:35

Nálunk segítenek. Régebben megkérdezgettem őket, hogy az éppen adódó feladatban van-e kedve valamelyiknek segíteni, most már sokszor maguktól ajánlkoznak - bár vannak dolgok, amikre felszólítok. Lány 7 évet töltötte januárban, fiú most lesz áprilisban 5. A lánynak feladata a szobája rendben tartása (több-kevesebb sikerrel). Néha megkérem, hogy szedje ki a ruhát a mosógépből, ezt szó nélkül megteszi, de már rögtön megy a fiú is oda segíteni. Néha viszont kétszer is szólni kell - ezt akkor szoktam csak csinálni, ha valami sürgős dolgom van épp (van kicsi babánk is), hogy ne poshadjon be a ruha...Sokszor maguktól teregetnek - bár "utánteregetni" szoktam olyankor....:D

Panírozni mindig jönnek szó nélkül segíteni, már várják, mikor szólok, hogy jöhetnek. A lánynak néha kedve támad mosogatni, olyankor egyszerűen kizár a konyhából - kés és ilyenek fogdosása tilos, mindig ott kell hagynia. A fiún is számon kérjük a szobát, ő gyorsabban pakolászik, kicsit serényebb ebben. A lányt már le szoktuk engedni pl. egy tejfölért az éppen alattunk levő kisboltba, a lépcsőházkapunktól. kb. 10 méter, de fentről az ablakból kukkolni szoktam. :) A fiú is nyíg, hogy őt mikor engedjük már le tejfölért....

2012. febr. 26. 21:31
Gyerek kor az öveke es tiszteletben kell tartani , ha a ök akarnak segiteni az mas de kenyszer az keseru izu .
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook