Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Glikémiás terhelés fórum

Glikémiás terhelés (beszélgetős fórum)

8. Napsugár8 (válaszként erre: 7. - Peanutbutter)
2023. júl. 1. 17:12
Az előbb vacsoráztam, a hűtőmben láttam a cukkinit. Eszembe jutott, hogy amikor keményen fogyóztam, tészta helyett: a cukkinit megpucoltam, hosszában felszeltem, majd a szeleteket egymás tetejére rakva, hosszú, vékony csíkokra szeltem. Kb. mint egy makarónit. Felforrósított teflon serpenyőben láng fölött átforgattam a cukkini-makarónit, ezáltal egy kicsit meglágyult, kiengedett magából némi vizet = kifőzött tészta. Leginkább őrölt dióval szórtam meg, szerintem tökéletes vacsora lett belőle. :))
7. Peanutbutter (válaszként erre: 5. - Hattori)
2023. júl. 1. 16:10

Szia Hattori!

Ügyes vagy, hogy rátaláltál. Én már nem az elméletre vagyok kíváncsi, hanem mások gyakorlati tapasztalataira, amiből tanulhatok. Az elmélet már a könyökömön jön ki.

6. Napsugár8 (válaszként erre: 5. - Hattori)
2023. júl. 1. 16:02
Köszi a linket. Aranyos vagy! Miért is kaptam?
5. Hattori (válaszként erre: 4. - Napsugár8)
2023. júl. 1. 15:55
4. Napsugár8 (válaszként erre: 3. - Peanutbutter)
2023. júl. 1. 15:06
Nem szabad elhagyni a gabonákat és egyéb ételféleségeket, a szervezetnek azokra is szükségük van. Csak cseréljük más fajtára! Jól gondolod, és szerintem jól is csinálod. És a napi rendszeres mozgásra is szüksége van a szervezetnek. Én lehetőség szerint naponta megyek egy kis sétára, gyaloglásra. Nyáron többet, télen az időjárás miatt kevesebbet. De ha tudsz otthon is végezhető valami mozgást, az arra is jó, ha esetleg a napi bevitt kcal egy kicsit több lett, mint lehetett volna, akkor este egy kis plusz mozgással le is dolgozható. :))
3. Peanutbutter (válaszként erre: 2. - Napsugár8)
2023. júl. 1. 14:15

Szia Napsugár!

Köszönöm a hozzászólásodat. Engem az önmegfigyelés vezetett a glikémiás terhelés fogalmához. Laborral kimutatott inzulinrezisztenciám van. Az általad említett cseréket én is megejtettem, de megfigyeltem, hogy ez kevés az üdvösséghez. Tisztában voltam a glikémiás index fogalmával is, kerültem, kerülöm a magas gi-s élelmiszereket. Viszont azt figyeltem meg magamon, hogy reggel nekem sok a 40 g zabpehely vagy az 50 g tönkölybúzakenyér - hiába van mellettük fehérje és zsír. Figyeltem, hogy mi kell ahhoz, hogy jól is lakjak, de ne akarjak evés után egyből lefeküdni. Igen, jól olvasod, reggel ha a két tükörtojásomhoz megettem 50 g tönkölykenyeret, akkor nagyon elálmosodtam a kávé ellenére is. Ám ha csak 25 g kenyeret eszem, és a másik 25 g-ot úgynevezett proteinkenyérre cserélem, akkor minden rendben van. Nem leszek hamar éhes és fáradt. Szóval ezek után jutottam arra, hogy a gi mellett nagyon számít nálam a bevitt ch mennyisége is, így ismerkedtem meg a glikémiás terhelés fogalmával. Sajnos az sem megoldás, amire ebből többen következtetnének, hogy hagyjam el teljesen a gabonákat és a keményítőket.

2. Napsugár8 (válaszként erre: 1. - Peanutbutter)
2023. júl. 1. 13:55

Étkezési szokás, életmódváltás céljából cseréltem le bizonyos ételeket, étel-alapanyagokat a konyhámban:

- fehér kenyeret, fehér lisztet teljes kiőrlésűre

- fehér cukrot eritritre

- fehér rizst bulgurra, kuszkuszra


És persze az egyes ételféleségeket alaposan áttekintve, a zöldségféléket, gyümölcsöket is, inkább azt igyekeztem megjegyezni, hogy melyektől célszerű óvakodni a magas GI %-a miatt, és melyek, amelyeket bátran lehet enni. Akkor egy kis táblázatot írtam és napi szinten használtam, hogy az általam leginkább fogyasztott termékek melyik %-os kategóriába tartoznak...

Mivel szerencsére nem fennálló betegség miatti megszorításból, inkább a testsúly csökkentése, megtartása céljából, egy egészségesebb életmód rendszeressé tételének céljából csinálom, esetenként azért bele-belefér (mondom én!) :)) egy kis kilengés. Úgy 2-3 havonként 1-1 szelet sütemény, hasonló.

Az átállásra azt mondom, célszerű fokozatosan változtatni ezeken, ha egyszerre "takarítjuk" a konyhánkból a nem kívánatos alapanyagokat, a szervezet esetleg besokall, és a végén csalódottak leszünk, és felhagyunk az egésszel. Inkább csak fokozatosan szoktassuk magunkat hozzá. Menni fog az!

A titok egyszerű: ne legyen otthon olyan, amit kerülni akarunk, azt a valamit teljesen iktassuk ki. De gondoskodjunk róla, hogy legyen helyette valami más.

Én a KalGuru.hu táblázatait nézem, az alapján figyelem a termékek besorolását.

2023. júl. 1. 10:19
Olyanokkal cserélnék eszmét ezen a fórumon, akik diétájukban figyelembe veszik az élelmiszerek glikémiás terhelését is (glycemic load index). A 40 glikémiás terhelésű diéta egy nemzetközileg elismert új szemléletű étrend cukorbetegeknek, mellyel a vércukor hatékonyan kordában tartható. Aki cukorbetegként vagy prediabetesesként ezt a diétát követi, hogyan alakította fenntarthatóvá az étrendjét a mindennapokban?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook