Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Fiam 24 hónapos és csak pár szót mond tisztán...egyébként babanyelven "beszél" csak. fórum

Fiam 24 hónapos és csak pár szót mond tisztán...egyébként babanyelven "beszél" csak. (beszélgetős fórum)


1 2
40. Baby0309 (válaszként erre: 39. - Zebracsikó)
2012. márc. 15. 20:18

HÚ,NAGYON KÖSZÖNÖM A VÁLASZOD...

Nagyon sok tanácsot adtál,ezeket el is kezdjük holnap.

Akkor lehet,hogy ott hibáztam,hogy nincs nagyon tevékenység,csak a verseket,mondókákat hallja...


Remélem ezek lekötik majd :)

39. zebracsikó (válaszként erre: 38. - Baby0309)
2012. márc. 15. 17:37

Minden gyereknek más a fejlődési tempója és az érdeklődési köre.

Az általam javasolt mondókákat (könyveket) ölbe véve is lehet játszani, akkor talán jobban megül, nem szalad el.


Javaslom még, ha van rá lehetőség, hogy a falra vagy ajtóra, akár kívül is nagyobb falfelületre tegyél hatalmas papírt (az ún. csomagolópapír olcsó és prímán megteszi) és rajzolj rá (zsírkrétával) állatfigurákat meg egyszerűbb dolgokat: házat, fát, virágot, autót, kisfiút, kislányt, napocskát , madarat, kutyát, cicát, csigát... szép nagyok, jó figyelemfelkeltők, lehet róluk mondókázni (Süss fel nap, Fújja szél a fákat, Csipcsipcsóka, Csigabiga gyere ki...), színeket elmondani...hátha megindul nála is a vágy a hangos beszédre, megnevezésre.

Ha őt körberajzolod a falhoz állítva vagy ráfektetve a csomagolópapírra, akkor utána erre rárajzolhatjátok a szemét, fülét, száját....haját....ruhát -ruhafélét megnevezve , színét megnevezve.,

Nem baj, ha ő még nem mondja, csak figyel. Ha ez kinn marad a falon, sokat látja, személyes élmény kötődik az elkészítéséhez, többször elmondjátok, megmutatjátok a testrészeit, a rajzon is meg saját testén is, akkor előbb-utóbb beindul a dolog.


Érdemes még venni ujjfestéket, olyan bőrbarát festék, amivel a tenyerével, ujjaival "rajzolhat" - vagyis maszatolhat -de a nyomhagyás öröme így meglesz neki. Közben lehet énekelgetni...színeket elmondani. Pl. ő tapicskol a sárgával, Te meg rajzolsz egy napocskát a sárgával -így már össze is van kötve a két fogalom, bővülhet a belső szókincse. SZínegyeztetést is lehet játszani: Te rajzolsz egy almát pirossal, és megkéred, hogy keresse meg azt a színt és ő is "rajzoljon" egy almát.


A lényeg, hogy mindig valami tevékenység mellett haladjon a beszéd, ne csak önmagában "beszédtanítás " legyen.

2012. márc. 15. 17:19

Köszönöm a hozzászólásokat...első körben nagyon kíváncsi leszek a védőnő és a doktornő véleményére pénteken.

Aztán majd meglátom...

Erről még nem hallottam,hogy fontos a mutogatás is a mondóka közben,úgyhogy ezt jó,hogy írtátok.

Csak ezzel az a bajom,hogy nem tudom megállítani és leültetni a gyerekem,hogy végighallgassa többször egymás után a verset,mondókát,mert elszalad a "dolgára".

Most beszéltem barátnőmmel,neki másfél éves lesz a fia,ő saját maga viszi az anyukájához oda a kis képes könyvet,hogy beszélgessenek,a gyerek beszél is.

Az én fiamat nem tudom erre rávenni....erre valami praktika létezik??? :)))

37. 5e48d37001 (válaszként erre: 36. - Egypt)
2012. márc. 15. 16:12

Igen Igazad van,2 egyforma eset nincs. Ha azt nézzünk,az én lányom 2 évesen csak 10 szót használt,pedig a forma szerint ezt másfél évesen kellett volna produkálni.Vagyis ugyanannyit beszélt,mint a fórumindító kisfia.

Viszont Nála nem volt halandzsa,baba nyelv,ez inkább fiúkra jellemző. Van olyan fiú aki teljes nyelvrendszert dolgoz ki,és csak azon kommunikál.

36. egypt (válaszként erre: 30. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 14:05
Azért megjegyezném, hogy abszolút nem ugyanaz a két eset... Neki kisfia van, ráadásul csak 2 éves.
35. zebracsikó (válaszként erre: 33. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 13:24
az már jó, ha nem hivatalosan felvesz! Legalább nem telik az idő ellátatlanul.
34. zebracsikó (válaszként erre: 33. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 13:23

A nevtanos papír nem kötelez. Ennek ellenére mindenki figyelembe veszi, de a Nevtan nem "hatóság".

A szakértői bizottságos igen - az kötelez.

33. 5e48d37001 (válaszként erre: 32. - Zebracsikó)
2012. márc. 15. 13:12
Igen,mondta nekünk is a logopédus,hogy hivatalosan nem tud felvenni,mert nagyon sok a gyereke,csak ha nev.tanból viszek neki papírt,viszont nem hivatalosan igen;-)
32. zebracsikó (válaszként erre: 31. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 12:57
leginkább az óraszámától
31. 5e48d37001 (válaszként erre: 27. - Zebracsikó)
2012. márc. 15. 12:40
Nagyban függ a logopédustól is:-)
30. 5e48d37001 (válaszként erre: 23. - Baby0309)
2012. márc. 15. 12:38

Szió!

2 évesen kb. 10 szót mondott. 27 hónaposan,meg talán 30 szót.Rövid tő mondatban meg 3 évesen kezdett el beszélni.Ilyeneket,hogy "Igen,kérek",Köszönöm,nem kérek.

Elnagyoltan beszélt,nem ejtette tisztán a szavakat,szinte csak én értettem mit mond.


Sajnos az oviban,rájött,nem beszél úgy mint a többiek,ezért védekezőmechanizmust fejlesztett ki. Ha nem szólal,meg,nem beszél,nem játszik a többiekkel,akkor nem tűnik fel,hogy ő még nem beszél olyan jól.

Kaptuk a visszajelzéseket az óvónőktől,hogy nem kommunikál,nem társalog tb,látják,hogy mikor mi mg megyünk érte,nekünk csacsog,beszél stb.

Elmentünk pszichológushoz,aki több hónap után mondta ki,miért is van ez,hogy az óvodában nem beszél,csak otthoni környezetben.Közben egy logopédus megerősített minket,hogy megkésett beszédfejlődése van a gyereknek.

Ez már 4 évesen történt meg.

Elkezdtünk járni Aires mozgás terápiára. Ja jelzem, lányom nagyon mozgékony,fára mászik,úszik stb..a beszédindító mozgásterápiák nem arról szólnak,hogy az amúgy mozgékony gyereket ugráltatják.

Bordásfal,nagylabdás feladatok,közben mondókázás,verselés,a kettőt egyszerre dolgoztatják meg. beszédet,és a mozgást. Így fejlőik jól az agyban beszédközpont.


Na szóval,most már mindent mond 5 évesen. Összetett mondatokat,van még néhány probléma a beszéddel.

Viszont ez a védekezőmechanizmus reflexbe ment át,é ha megérkezik az oviba a gyerek bezár és nem akar beszélni.

Már 3 éves kora előtt eg kellett volna kapja a megfelelő kezeléseket,akkor most nem itt tartanánk,és élvezné z ovit,csacsogna stb...

..de én hallgattam arra,ejj!Ráérünk arra még.


Amúgy én is indítottam egy ugyanilyen fórumtémát a hoxán anno,és ugyanilyen nyugtató szavakat kaptam:-)

29. egypt (válaszként erre: 26. - Baby0309)
2012. márc. 15. 11:19
A fejlesztő torna egyébként tényleg sokat használ. Ha van rá pénz és idő, elvihetnéd valamire, mi Csiribiri tornára jártunk, és rohamosan beindult tőle a fiam beszéde.
28. zebracsikó (válaszként erre: 1. - Baby0309)
2012. márc. 15. 11:15

én azt mondom:

ha jól érti a beszédet és megindult már néhány szó és az tiszta, akkor nincs más dolgod, mint mondókázni, énekelni az ő életkorának megfelelően, lehetőleg mozgással kísért mondókákkal. (Javaslom a Mozdulj rá! c. könyvet. És a Libriben mostanában láttam Deákné B. Katalin: Anya, taníts engem! c. könyvét)

Fél év múlva ha még mindig nem bővült a szókincse, nem kezdett el rövid mondatokban beszélni, akkor továbbmennék a vizsglatokkal.


A védőnőtől meg úgyis csak a megszokott szlogent fogod hallani: "majd kinövi, ráér még, 3 éves koráig....stb)

27. zebracsikó (válaszként erre: 22. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 11:10
ez azért nem mindenhol így van!! :)
26. Baby0309 (válaszként erre: 25. - Egypt)
2012. márc. 15. 11:03
Igaz.
25. egypt (válaszként erre: 23. - Baby0309)
2012. márc. 15. 10:12
Neki lánya van, ne hasonlítsd össze a fiaddal. Fiúknak fél évvel később "kell" csak beszélnie.
2012. márc. 15. 07:59

A keresztfiam szintén későn kezdett el beszélni (már azt hittük néma marad :D), de akkor egyenesen mondatokat mondott.

A lányaim is így voltak. Már 2 évesek elműltak, amikor elkezdtek kisebb mondatokban beszélni.

23. Baby0309 (válaszként erre: 20. - 5e48d37001)
2012. márc. 15. 07:37

Neked 2 évesen miket mondott? A szakértő mondta,hogy megkésett a beszédfejlődése?


Barnus biztos nem tenné még fel a kezét,ebben biztos vagyok,hogy nem tudná,hogy mit kell csinálni,ahol a hangot hallja ...

2012. márc. 15. 06:31
Sajnos az oviban logopédia,csak nagycsoportban van.Szóval nem foglalkoznak előbb a gyerekkel,csak ha a nevelési tanácsadó ad rá javaslatot.
2012. márc. 14. 21:16
szia az én fiam is pörgős. Sosem ült sosem tudtam lekötni semmivel. Májusban lesz 3 és pár hónapja beszél. Nővéremék mindig nevetnek rajta hogy úgy beszél mint egy német vendégmunkás.:) de most sem beszél tisztán sok szót rövidít. 2évesen talán pár szava volt . De az apja sem beszélt 3éves koráig.állítólag ez is számit. Én tudtam hogy oké a hallása bár a védőnőt kérdeztem hogy nem lehet hogy rosszul hall azért beszél így de azt mondta hogy a hibát majd Oviban javítják a logopédusok. Nem mondom hogy ne vidd hallásvizsgálatra stb mert nem vagyok orvos csak a saját példámat írom le.
20. 5e48d37001 (válaszként erre: 1. - Baby0309)
2012. márc. 14. 19:40

Szia!

Én elvittem a lányomat hallásvizsgálatra,megkésett beszédfejlődés miatt.A manduláit s megnézettem,mert akadályozhatják a beszédértést.

A hallásvizsgálaton kell a gyerek közreműködése is.

Ugyanis fel kell,emelnie azt a kezét,ahol a hangot hallja.

24 hónapos gyerek,lehet nem is tudná elvégezni ezt a feladatott. Viszont otthon meglehet próbálni felkészíteni rá. Fülhallgatót a fülére,és amelyikbe hallja a zenét azt a fülhallgatót fogja meg.

A nevelési tanácsadóban is elmehetsz,hogy ők mit tanácsolnak,nagyon jó terápiák vannak már beszédindításra.


Én sajnos hallgattam a rokonokra,hogy áá,nem kell aggóni,pedig egy időben elkezdett terápia sokat dobott volna a helyzeten.

1 évig kerepeltem a lányomnak a mondókákat,meg kézzel lábbal magyaráztam a képeket mondókáskönyvben,alig volt eredmény.A mozgásterápia után meg szinte szárnyalt gyerek.

A beszéd és a mozgás az agyban egymás mellett van,és ha az egyik fejlődik automtice fejlődik másik is.Ezért alkalmaznak ilyen esetben mozgásterápiákat.

19. egypt (válaszként erre: 18. - Baby0309)
2012. márc. 14. 14:09

Na meg pl. ilyen dolgok, hogy halk zajokra, hangokra figyel -e? Ezt biztos tudjátok. Én el sem vittem a lányom a csecsemőkori kötelező hallásvizsgálatra, mert összevesztem az orvossal, de biztos voltam benne, hogy tök jó a hallása, mivel azt is meghallotta, ha lábujjhegyen belopakodtam a szobába, mikor aludt, meg úgy egyáltalán a legapróbb kis neszekre is reagált.

A védőnő a státuszon úgyis megvizsgálja majd a hallását is.

18. Baby0309 (válaszként erre: 11. - Zsuzsika83)
2012. márc. 14. 14:03
Én is ugyan erre gondoltam,hogy akkor nem tudná tisztán kimondani azt a párat se.
17. homern
2012. márc. 14. 14:03

A 25 hónaposommal teljesen ugyanez a helyzet,de mi még nem tartunk 8-10 érthető szónál.


Az ismerős aki ismer valakit :) ez jó :D


fejlesztőpedagógus nem mondott ilyet azt garantálom. 2,5-3 éves koráig én nem aggódom. ha tapasztalod hogy minden apró neszt meghall stb akkor nem valószínű hogy baj van a hallásával.ha ebben bizonytalan vagy csináltass egy vizsgálatot,ártani nem árt. az hogy mindent megért sajnos nem garancia a hallás épségére,mert nem tudhatjuk hogyan hallja amit hall.

16. EsztyMorgan (válaszként erre: 5. - *Vinike*)
2012. márc. 14. 14:03
Na.. Márk is így van. Hall.. de általában csak azt hallja meg amit akar. Amúgy meg értelmes, mert ha mondom neki, hogy ne piszkálja a cicát, békén hagyja (két percre..), ha mondom neki, hogy szóljon Esztike néninek (anyukám), akkor kimegy és behúzza a szobába. Szóval szerintem csak lusti egy kicsit, de mostanában már mondogat egy-két szót, szóval szerintem idő kérdése, és neki is szófo....sása lesz :)
2012. márc. 14. 14:02

Épp tegnap mondta a Dévényes gyógytornászunk, hogy kislányoknak másfél, kisfiúknak 2 éves korig kell elkezdeni szavakat beszélni.


Tehát nyugi, teljesen rendben van szerintem a kisfiad, 2 éves és már mond szavakat, tehát képes a beszédre. Gyakorolgassatok csak, előbb-utóbb ő is mondani fogja.


De ha bizonytalan vagy, inkább vidd el egy hallásvizsgálatra és vannak tesztek is, amivel meg lehet róla bizonyosodni, hogy van-e probléma.

Ártani nem fogsz vele, de megnyugszol! ;)

(amúgy ha minden más ok kizárva, akkor lehet kicsit gyengék az arc-izmai, ezen a dévényes szakember simán tud segíteni - az én kislányom hipotón izomzatú, ezért járunk a mozgását fejleszteni, ezért mondta a gyógytornász, hogy majd nála másfél évesen érdemes figyelnünk a beszédfejlődését is, ha nem mondja ki rendesen a szavakat, akkor irány vissza hozzá)

2012. márc. 14. 14:02
ZSuzsikával értek egyet..
13. Baby0309 (válaszként erre: 8. - Egypt)
2012. márc. 14. 14:02
Ohh,ez jó hír. Egyébként pont fél évet tűztem én is ki,hogy meglátjuk mi lesz 2,5 éves koráig. Remélem beindul,én már úúúúgy szeretném,ha dumálna mindenről,de úgy,hogy értjük :)
12. egypt (válaszként erre: 10. - Baby0309)
2012. márc. 14. 14:01
Minden gyerek más. A te fiad egyáltalán nincs lemaradva, kétévesen ennyi szó fiúknál abszolút normális.
2012. márc. 14. 14:00
Ne aggódj! A keresztfiam 3 éves koráig egyetlen szót sem szólt. Aztán egy nap elkezett beszélni, kristálytisztán, és egyik napról a másikra mondatokban. Meg mivel a kisfiad mozgásfejlődése gyorsabb, valószínű a beszédfejlődés meg kicsit lassabb és kész. Ha a hallásával baj lenne, szerintem azt a néhány szót sem tisztán, érthetően mondaná.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook