Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Feljegyzik valahol, hogy halálom után felhasználhatják a szerveimet? Hol kell bejelenteni? fórum

Feljegyzik valahol, hogy halálom után felhasználhatják a szerveimet? Hol kell bejelenteni? (tudásbázis kérdés)


1 2
35. unom (válaszként erre: 7. - Sz.Csirke)
2014. szept. 6. 11:50
Pedig elméletben így van, ha nem nyilatkoztál a tiltásról akkor a szerveid felhasználhatók. Gyakorlatban kérni szokták a hozzátartozók beleegyezését.
2014. szept. 6. 11:42

Van olyan is, amikor még életed során " kutatási célra " adod a tested. Ilyenkor azt hiszem a temeétsi költséget " ök " vállalják.

Gondolom előbb a betegségek miatt vesznek mintákat. És hamvasztás után kaoják meg a hozzátartozók. Kegyelet is van a világon....

2010. nov. 12. 15:58

az ellenkezőjéről szükséges nyilatkozni

[link]

2008. nov. 26. 05:48
Ez engem is érdekelne-köszönöm.
2008. nov. 25. 21:55
AlieNeetah, "vigyenek, ami kell" alapon gondolkoztam. Ha esetleg úgy lenne, hogy game over.
2008. nov. 25. 17:12
A hozzátartozók vétózhatnak, így érdemes nyilatkozni. Amúgy konkrétan szervdonor akarsz lenni, vagy csak engedni, hogy "vigyenek ami kell"? Mert az előbbi esetben úgy tudom, kell valami donorkártya vagy mi. A háziorvos tud segíteni, szerintem.
29. c42a13b98c (válaszként erre: 28. - Melodie)
2008. nov. 25. 17:05
Mondjuk MT korában túlzottan sok értelme nem volt ennek a rendeletnek...nem?!
2008. nov. 25. 16:53
Élt egyszer egy bölcs királynő,Mária Terézia,aki elrendelte:"a halott az állam-é"!Akár hiszitek, akár nem,ez a "rendelet" még mindig érvényes. Tehát,ha az elhunyt nem tett nyilatkozatot arra,hogy megtiltja a szervei donációját, felhasználatják.Ez persze csak az egészséges, közlekedési balesetben koponyasérülést szenvedett agyhalottakra vonatkozik,a krónikus betegek ha kérik,akkor sem alkalmasak rá.Külföldön létezik egy úgynevezett "donorkártya",ami nekem személy szerint nem tetszik.Ugyanis egy autóbaleset sérültjeként (esetleg)csupán mint potenciális donort kezelnének és nem tennének meg mindent az életem megmentésére...
27. anyuca66 (válaszként erre: 23. - Bajusz9)
2008. nov. 24. 18:13
Így igaz!
26. c42a13b98c (válaszként erre: 23. - Bajusz9)
2008. nov. 23. 20:04
Igen, és ezért is nem csinálják...túl nagy macera...bakker...
25. c42a13b98c (válaszként erre: 21. - 87ac0a653f)
2008. nov. 23. 20:03
Nem tudnék jogszabályra hivatkozni, de majdnem biztos vagyok benne, hogy gyerek esetén nem automatikus a dolog, hanem a szülővel megbeszélik(18 év alatt sztem).
24. c42a13b98c (válaszként erre: 17. - Sz.Csirke)
2008. nov. 23. 20:00

Kis ellentmondás van abban amit írtál. Ha mindenkinek a saját döntése kell legyen, akkor miért kérdeznék meg a családot? Hátha fájdalmukban mégis a halott akarata ellen döntenének?

Szóval éppen ez az, hogy a saját döntésem és nem a családomé...

23. bajusz9 (válaszként erre: 20. - Anyuca66)
2008. nov. 23. 19:59

Bonyolult dolog ez.

Először is, nem boncolnak mindenkit, csak azt akinél a halált megállapító orvos nem ír biztos diagnózist. Ahol van a halálesetet alátámasztó diagnózis, ott kérheti a család a boncolás mellőzését. Ezt a kórházat vezető Főigazgató Főorvos engedélyezheti. Otthon elhúnytnál is van erre lehetőség, ez valószínűleg a Családorvos kompetenciája. Tudom, mert szegény Anyósom otthon esett össze, és halt is meg abban a pillanatban, és nem boncolták.

A szervátültetéshez felhasználható szerveket pedig csak komoly előkészület után, még gépekkel mesterségesen életben tartott, de agyhalott emberekből, nagyon precíz műtéti technikával lehet eltávolítani. Mindig kérik a család beleegyezését, pedig törvény szerint nem kellene.

Az egész műtéti team (még műtősnő is) a transzplantációt végző intézményből jön, hiszen nem mindegy mekkora ér, ideg, stb. csonkokat hagynak, amit egy általános sebész nem biztos tudna.

22. Yulcsy
2008. nov. 23. 19:57

Sok mindent leírtatok amikkel egyet értek.Mo.-on felhasználják a szerveket, ha az életedben írásban nem rögzítetted az ellenkezőjét.Ma már nem boncolnak fel mindenkit(pénzhiány miatt)és sok esetben a család kérheti azt, hogy Ne boncoljanak.

Ha a szerveimet időben ki tudják menteni akkor igenis valaki más használja fel, nekem már nem lesz rá szükségem.

2008. nov. 23. 19:47

Sziasztok!Ez most off lesz,hiszen már leírtátok,h szabadon felhasználhatják a szerveimet(majd..),mindenféle bejelentés nélkül is.Oké..Mondhatjuk azt is,h az már csak egy test.És ezt is mondjuk..Mert magunkról beszélünk.Az első,ami megfordult a fejemben,h nem biztos,h örülnék neki,ha az én kicsi gyerekemet egy egyszerű tárgynak használnák(ha véletlenül úgy adódna..),és boncolás(brrr...)után "kiszednék" belőle,ami kell,és ennyi.:(Ja,és persze úgy,h nem is jelentik be..(Persze azt meg honnan is tudhatnám,h mi történik az ajtók mögött.)

De ebbe nem is merek,és nem is akarok jobban belegondolni.

2008. nov. 23. 18:52
18. Era06 van abba is valami. Azt is jó tudni mindenkit boncolnak, ha otthon vagy kórházba is hunyt el. Akkor meg valóban mindegy kéne hogy legyen, a szerveinkből kinek mit adnak. Van egy olyan gyanúm is, meg se kérdezik a hozzátartozót. Viszont a boncolást mindenképp mindenkin el kellene végezni. ( Volt sok éve a család nem akarta a boncolást, sok év eltelte után felmerült egy gondolat utólag mégis meg kéne tenni).
19. era06
2008. nov. 23. 14:48

Halálom után nincs szükségem a szerveimre, nyugodtan használhatná más ha szüksége van rá. Attól félnék egy ilyen nyilatkozattal a zsebembe, hogy azért kell meghalnom mert valakinek szüksége van erre. A szervkereskedelem jól fizet és ilyenkor bizalmatlan az ember.

Tudom, ez így bután hangzik,de mégis...

18. 7130b15964 (válaszként erre: 17. - Sz.Csirke)
2008. nov. 23. 13:31
Ezt a kérdést nem elvi szinten döntik el adott esetben, hanem a törvény szerint járnak el. Jelenleg a Magyarországon hatályos jogszabályok szerint az a helyzet, amit Bajusz leírt. Az már más kérdés, hogy megszokásból az orvosok megkérdezik a hozzátartozókat.
2008. nov. 23. 13:26

Nehogy ugy nezzen ki, hogy en ragaszkodom a testemhez, en a nyilatkozatomban azt irtam, hogy vallon alul barmit felajanlok.

Nekem csak az szurt szemet, hogy irtatok hogy a csaladot sem kerdezik meg. Egyszeruen az elvrol van szo. Mindenkinek a sajat dontese kellene legyen, hogy segit-e masokon vagy nem.

2008. nov. 23. 10:58
Néha belegondolok, amit lentebb is írt valaki, hogy halálom után a testem már csak test, nem én vagyok. Akkor miért ne segíthetne valamely szervem annak, aki rászorul? Bár beleborzongok, ha arra gondolok, hogy turkálnak, vagdosnak a testemben, de akkor szerintem ez már nagyon nem fog számítani. Valakinek meg nagyon is. Nagyon sokat gondolkoztam már ezen.
15. c42a13b98c (válaszként erre: 10. - Sz.Csirke)
2008. nov. 22. 22:56

Én vallásos vagyok(illetve hívő keresztény), de éppen ezért gondolom úgy, hogy használják fel, amit tudnak, ha úgy alakul.

Aki nagyon nem akarja, az írjon egy nyilatkozatot és tegye a TB kártyája mellé, ennyi.

14. c42a13b98c (válaszként erre: 12. - 3a35a2b906)
2008. nov. 22. 22:54
uhh, az kemény, őszinte részvétem.
2008. nov. 22. 22:25
valásosság ide vagy oda a hulla az élettelen test marad és hülyeség ragaszkodni a fizikális valósághoz ha egyszer nincsen értelme.
2008. nov. 22. 22:24
nézd engem a nővérem aki ezerszer vallásosabb mint én avval vígasztalt a hullaházban mikor a balesetben meghalt tesóim és szüleim néztem, hogy azok csak testek. igaza volt. ők már nem ott voltak.
2008. nov. 22. 21:52
Ha külön nem rendelkezel róla, akkor simán felhasználhatják a szerveidet.
10. Sz.Csirke (válaszként erre: 9. - 3a35a2b906)
2008. nov. 22. 21:43
Vannak vallasos emberek is, meg mindenfele elvekkel rendelkezok, es a halottnak lehet mindegy, de talan a csaladjanak nem.
2008. nov. 22. 20:48
én is így tudom, hogy perpill bizonyos körülmények között használják ha úgy kívánják te max ellenkezhetsz amíg élsz. Sz.CSirke ha meghalsz szerintem tök lényegtelen mi lesz a testeddel. Engem az sem zavar, ha kiakasztanak a templom tetejére. Az már csak egy test lesz semmi több
2008. nov. 22. 20:24
én is úgy tudom h arról kell nyilatkozni, ha nem akarod h felhasználják
2008. nov. 22. 20:22
En ezt nem tudom elhinni. Attol meg hogy meghalok, a testem nem lesz a korhaz tulajdona. Szerencsere nalunk ez nem igy van.
2008. nov. 22. 20:08

Valahogy én is így tudom ezt..

Kutatási célra a testét felajánlotta a "kórháznak" halála után egy ismerősöm. A temetési költség fejében. ( picit eltértem a tárgytól de hozzá kapcsolódik ez is)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook