Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Emelt szintű angol érettségi fórum

Emelt szintű angol érettségi (beszélgetős fórum)

1 2
25. MorninGlory (válaszként erre: 23. - Guruljka)
2015. máj. 11. 01:19
Köszi, hogy ezt elmondtad, nem is tudtam róla, hogy van ilyen lehetőség is. Lehet, hogy élni is fogok vele, és megpróbálom felvenni a kapcsolatot az ottani vizsgáztatókkal/nyelvtanárokkal, hátha...
24. Guruljka (válaszként erre: 22. - MorninGlory)
2015. máj. 9. 16:53

Ne padlózz, minden a legjobb lesz, még akkor is, ha előre nem tudod. Semmi nem történik ok nélkül.

Az én 76-os pontszámom is elég lett volna.

Én másik szempontból látom, régen külön felvételi volt. Na az se volt jobb.


Ha nem lenne emelt szintű, akkor sima érettségivel be lehetne iratkozni felsőoktatásra. Sok országban így van, még az ablakban is ülnek elsőévesek. De aztán a zárthelyik meg az év közi vizsgák fingatják meg a jónépet, és folyamatosan ritkul az évfolyam.

Én nem tudom, melyik a jobb rendszer, de ami azt illeti, levelezőn (az embernek egyéb dolga is van)ezekre a kissé nyugis vizsgákra is épp elég felkészülni.

23. Guruljka (válaszként erre: 21. - MorninGlory)
2015. máj. 9. 16:37

Eligazítás: talán elmondta volna, hogy miképpen zajlik az egész. Én annyira nem tudtam semmit magáról a vizsgáról, hogy nem is tudta kérdezni, ezért a tanár ismerős sem segített, azt hitte, minden oké.

Pl. az elbírálását sem tudtam, mármint amit írtam neked, hogy ha az egyik része nulla pont, akkor az egész vizsga nulla.

Vagy hogy milyen szakaszok vannak.


Szóbelin a témakörök miatt vannak tételsorok. Azokról kell beszélni. Én fontosnak tartom tudatosítani, hogy elsősorban a beszédkészséget nézik, nem akadémiai székfoglalót várnak az adott témában. Társalgási szinten a legfurább témából is ki lehet nyögni valamit, ha magát a nyelvet tudod. (Ha nem tudod, akkor pl. környezetvédelmi szókincsnek vagy egészségnevelésnek nézz utána kicsit. Ezek divatos témák, előjöhetnek bármikor.) Ha már elindítottál egy szöveget, akkor már átmehet beszélgetésbe, mert a tanár bele is kérdez. Az előttem vizsgázó lány egyiptomi volt, erről egész jól tudott beszélni, mert nyilván megszokta, hogy rákérdeznek. Ugyanis óhatatlanul rákérdeztek.

Megkérdezik, miért fontos neked ez a vizsga. Persze a választott nyelven.


Én se ismertem abban a suliban senkit, de a befizetés miatt oda kellett mennem a titkárságra, és véletlenül járt ott épp akkor a német tanár is. De ha erre gondoltam volna, akkor vadidegenként is kérhettem volna egy találkozást a szaktanárral szerintem.


A szóbelin a képek is egy témaválasztási lehetőség.

Nézz át amit csak találsz, hogy a lehető legkisebb meglepetés érjen. (Én se találtam sok mindent. A hallás utáni értés az írásbelin teljesen meglepett.)

22. MorninGlory (válaszként erre: 19. - Guruljka)
2015. máj. 8. 15:11
Idén sajna még egyet csavartak az egész felvételin. Mikor ősszel végignéztem a lehetőségeimet, padlón is voltam pár napig, mert mindenhova min. egy emelt szintű kellett (akkor is hogyha meg lenne a pontszámod nélküle), a minimum ponthatárokat az egekbe emelték, a kevésbé népszerű szakok közül pedig sok nem indult. Mostmár derűsebben állok hozzá, úgy vagyok vele, hogy igyekszem megtenni a maximumot, de hogyha nem jön össze, akkor lesz helyette vmi más.
21. MorninGlory (válaszként erre: 18. - Guruljka)
2015. máj. 8. 15:06
Mit értettek eligazítás alatt...? Ahova engem küldtek ki, nem is tudom, kikből áll a tanári kar.:$
20. MorninGlory (válaszként erre: 17. - Guruljka)
2015. máj. 8. 15:05

Értem, köszi:)

Akkor itt nincs olyan, hogy húzol egy tételt és egy témakörről 1-2 oldalnak megfelelő terjedelemben kell beszélned? (Mint a szimpla érettségin.) Most néztem a tavalyi szóbeli feladat-összeállítást, de ott sem volt ilyen, csak spontán párbeszéd, meg képleírások. Viszont keringenek a neten kidolgozott tételsorok emelt szintűre.

2015. máj. 8. 01:32

Későre jár, ma két beadandót írtam meg. Szóval első helyen volt a fősuli, második és harmadik helyen (csak hogy kitöltsem a lehetőségeket) egy-egy egyetem. A fősuli lett volna aránylag közelebb, és városi közlekedésre sem kellett volna költeni.

Most messzebb járok, és a városi buszra is fizetek, mint a köles, de cefetmód boldog vagyok. :D

2015. máj. 8. 01:24

Szóbelire ha bemész, ott ül pár tanár egy asztalnál, velük szembe ülsz le.

Mi kettesével voltunk a teremben. Az egyik várt, a másik vizsgázott, azaz a legelső kivételével, mindenki meghallgatta az előtte levő vizsgáját.


A tanárok nem mind abban az iskolában tanítanak, ahol vizsgáznak, de az ottani nyelvtanár is ott van.

Az elrontott írásbeli után, a fellebbezéskor derült ki, hogy a német tanár jó néven vette volna, ha az érettségi előtt megkeresem eligazításért. Végül is nem tudtam meg,ki javította az írásbelimet, de a tanár ismerős szerint lehetett volna jóindulatúbba is, és akkor elsőre sikerült volna.

No de így a legjobb, ahogy van, mert nagyon jó helyre kerültem az egyetemen. :D Amellett, hogy fősulira jelentkeztem, és ott ebben a tanévben mégsem indították a szakot. Ha oda kerültem volna a tavalyi tanévben, sok minden másképpen alakul.

2015. máj. 8. 01:17

Nem volt másokkal párbeszéd. De egy témában vitatkozni kell az egyik tanárral.

Húzol egy tételt, mondjuk hol nyaralnál, tengerparton vagy a hegyek közt? Te az egyiket választod, és a tanár a másik mellett érvel. Párbeszéd egy személlyel.

A felszereltséget illetően, változtatni végül is úgysem tudsz rajta. De a lehető legtöbb hanganyagot és/vagy rádióadást (ahol háttérzaj is van) keress a neten és hallgass sokat.

Németből tudnék konkrétan ajánlani, ott vannak a szöveghallgatás után ellenőrző feladatok is. De angolból sajnos nem tudok.

A háttérzaj nagyon fontos, mert ha azzal is érted a szöveget, akkor már tényleg jó vagy. Nem is hinné az ember, mennyire zavaró tud lenni.

2015. máj. 8. 01:02

Köszi köszi:)

Pest megyei vagyok, nekünk (akikkel anno együtt érettségiztem és most nekem is) az Oktatási Hivatal jelöli ki az iskolát. Nem tudom, mi alapján, de a távolságot nem veszik figyelembe, ahogy észrevettem. Szerencsére, nekem az egyik helyi középsulit jelölték ki, de nem tudom milyen felszereltség/egyebek szempontjából.

A szóbelin van spontán párbeszéd a többi vizsgázóval, vagy csak a tanárral kell beszélgetni? Hogyha párban kell lenni vkivel, akkor ugyanaz érvényesül, mint a nyelvvizsgán, hogy az én hibáim miatt levonnak a másik féltől is?

2015. máj. 8. 00:46

Ja, és a terem mérete és a suli felszereltsége sem mindegy.

Van az a bizonyos feladat, amikor magnóról játszanak le idegen nyelvi felvételt, kétszer.

Hallottam suliról, ahol az iskolarádióban recsegtették be. Nálunk jó kis magnó volt, de a terem sem volt nagy. Jól lehetett hallani, és nem is szóródott el a hang.

A hallott szöveg alapján rövid tesztet kell kitölteni. Nem sok, talán 8-10 pontos, és tartalmi kérdések, a hallott szövegből.

Ennek az a technikája, hogy az első lejátszás után kitöltöd, amire emlékszel, és sietsz a következőhöz, amíg még a szöveg a füledben van. A második lejátszás után lehetőleg csak javítani kelljen.

(A szóbelin tényleg csak szövegelni kell, de ott is vannak feladatok.)

14. Guruljka (válaszként erre: 12. - MorninGlory)
2015. máj. 8. 00:39

Németből és Hatvan városában nem voltunk sokan. Befértünk az adott gimnázium egyetlen tantermébe úgy, hogy egyesével ültünk.


Egyébként nekem kellett kideríteni, hová megyek emelt szintűre, és mivel reggel 8-ra (azaz kicsit előbb)kellett odaérnem, ez is amellett szólt, hogy a legkönnyebben elérhető gimit válasszam.

Hatvanban csak abban az egy gimiben volt emelt szintű német, így oda mentem.

Szívesen mentem volna másik helységben levő másik iskolába, ahol kedves ismerős (más nyelvet) tanít, de nem értem volna oda reggel, csak ha hajnalban elindulok és többször átszállok. Idegeskedni pedig nem érdemes még az odaérés miatt is pluszban.

13. Zebra25 (válaszként erre: 12. - MorninGlory)
2015. máj. 7. 10:31

Budapesti vagy? Vidéken nagyobb városokban kijelölnek 1 gimit ahol lesz az érettségi, és oda megy mindenki. De ez vidéken lesz így.

Én anno töriből érettségiztem így, vidékről, meg abból a városból mindenki abba a gimibe emelt színtűzött töriből. Nem voltunk sokan. Legalább is ez volt 7 éve. Most tavasszal bioszból fogok emeltezni, nem tudom másképp lesz e.

Sok sikert kívánok. Tanulj, mert tényleg kemény.

12. MorninGlory (válaszként erre: 11. - Guruljka)
2015. máj. 6. 18:35

Értem :) Igazad van, köszi a hsz-t.

Az én pályaelképzeléseimnek nincs sok köze egyébként az idegen nyelv aktív használatához, főleg az írásbeliséghez, hacsak nem külföld felé fogok kacsintgatni később, vagy netalántán eljutok odáig, hogy publikáljak.(...)


Egyébként hogyha egy ilyen emelt szintű vizsgára jelentkezik x ember, akkor egyszerre hány ember megy be egy megadott időpontra-helyszínre vizsgázni? Mindenki megy egyszerre akit besoroltak arra a helyszínre, vagy elosztják, hogy kisebb létszámú csoportokat tudjanak kialakítani?

11. Guruljka (válaszként erre: 10. - MorninGlory)
2015. máj. 6. 17:19

Nekem inkább figyelmetlenség volt a baj. Gyerekkoromban, kint tanultam meg németül.

De nem gyakorolgattam a fogalmazást mint műfajt, keveset is levelezek már németül.

Az egyetemen pedig germanisztikát tanulok. Amikor érettségiztem, ritkán indult "egy szakos nem tanári német szak", ahogy akkor hívták. Hát nem is felvételiztem.

Most szakfordítóit akarok tenni, ahhoz kell a diploma. Nyilván a germanisztika a legegyszerűbb.


Muszáj lesz kipótolni a nyugdíjamat, mert kevés lesz. Fordításokat csinálok, a szakfordítóival talán többet tudok keresni.


Kell az az íráskészség, és tényleg nagyon figyelj oda, sokat készülgetni más úgysincs idő.

2015. máj. 6. 13:51
Nagyon jó, hogy a kérdés megválaszolásával kapcsolatban mondtad ezt. Anno középszinten én is vhogy így jártam, mint Te. Írásban nagyon gyenge voltam, nekem egyszerűen ez a része nem megy annyira, a szóbeli viszont max pont volt. Igaz, nekünk mindig olyan tanáraink voltak, akik a szóbeliségre mentek rá az órákon, mondván, hogy a való életben azzal többre megyünk, hogyha spontán meg tudunk szólalni egy nyelven. Amiben van igazság, de sajna a vizsgákon általában nem a való élet érdekli az embereket.:$:S
9. MorninGlory (válaszként erre: 7. - Guruljka)
2015. máj. 6. 13:46

Köszi a választ:)

Én is plusz pontra hajtok...illetve, olyan szakra jelentkeztem, ahol akkor is alapkövetelmény egy emelt szintű érettségi, hogyha egyébként simán meglenne a pontszámod. (Nálam is így van.)

Anno nappalira jártam egy egyetemre x évig ahol ez nem volt követelmény. Szintén sok oka van, hogy ezt a szakot nem tudtam befejezni és csak most tudok újra felvételizni, már egy másikra.

2015. máj. 6. 03:51

Ahogy itt a Hoxán látom a nyelvvizsgázókat, valóban hasonlít az érettésgi és a nyelvvizsga manapság.

Nálam más volt a helyzet, mert 85-ben nyelvvizsgáztam, és akkor még politikai fogalmakat is kellett tudni, újságból kivágott rövid cikkecskét kellett a másik nyelven elmondani a szóbelin.

Ha oda-vissza elfogadnák, akkor mivel megvan a felsőfok, nem kellett volna emelt szintűt tennem, de kellett! (Külön rá is kérdeztem, csak pluszpontokat adnak, de ahogy írtam is, az emelt szintű középfokút ér. Ezt is meg tudod még nézni addig.)


Ja, még az érettségin: ha nincs nálad szótár, a terembe már előre bevisznek néhányat, és kérhetsz belőle.

7. Guruljka (válaszként erre: 1. - MorninGlory)
2015. máj. 6. 03:45

Én tavaly (és tavalyelőtt, akkor nem sikerült) emelt szintűztem németből.

A középszintű, azaz akkor még az volt a normál, 76-ban volt.


Későn érő vagyok, most akartam felvételizni. (Ez a viccesebbik szöveg, sok oka volt.)

Időközben felsőfokú nyelvvizsgát is szereztem, akkor még betűjelzés nélkül voltak, írásbeli és szóbeli. Ez az egyetemi felvételhez még 50 pluszpontot jelentett, egyébként az érettségiből számították a pontokat.

Ha valaki nem egyetemre készült, és sikerült az emelt szintű érettségije, az tényleg nyelvvizsga fokozatot jelentett, középfokot, nem tudom, milyen betűjel.


A teremben mindent egy külön asztalra kellett rakni, a kikapcsolt mobilokat is.

Az asztalon csak a kaja és az ital lehetett, sokan csokikat vittek, amit írás közben is lehetett enni.

Lapokat előre adnak a piszkozathoz. Ha kevés lenne, lehet még kérni. Időben, azaz a hivatalos kezdésnél korábban ha ott vagy pár perccel, az hasznos, mert akkor mond el a tanár mindent.

Van szünet is az írásban, amikor ki lehet menni, de amikor kimégy, a lapokat addig le kell adni a tanárnál. Van idő WC-re, kávéra, és még enni is.

Nézegess régebbi érettségiket, a tételfajták sorrendje nagyjából megegyezik.

Nagyon figylej arra, hogy a kérdést inkább kisiskolásan, elismételve válaszold meg, mert én ezzel buktam az első alkalommal. A négy feladattípusból ha valamelyik nulla pont, akkor az egész írásbeli nulla pont. A szóbelim jó lett, azaz úgy vágtak meg 2013-ban, hogy írásbeli 0%, szóbeli 98%. (Elmentem azért a szóbelire, ha már befizettem. Fellebbeztem is, de hiába.) Kínos pontossággal a kérdésre válaszolva kell írni a kis esszét is.

A végén ha marad időd, inkább még ötször is nézz át mindent. Hasznos lehet. (Én elsőre nagy mellénnyel kisétáltam, rá is faragtam, mert talán észreveszem a hibákat, ha még átnézem...) Töltsd ott a teljes időt.


Remélem, tudtam segíteni, és egy jó nagy kalappal! Én azóta már boldog levelező tagozatos egyetemista vagyok, az év végi vizsgaidőszak elején.

Te milyen tervekkel szaladtál most neki?

2015. máj. 5. 22:31

Még egy kérdésem lenne...középfokú nyelvvizsga anyagokból készültem. Úgy tudom, pár évvel ezelőtt még az emelt szintű érettségi helyett elfogadták a nyelvvizsgát is és fordítva.

Most, hogy ezt már eltörölték, van vmi különbség az emelt szintű érettségi és a nyelvvizsga között nehézségben, vagy nagyjából ugyanarra lehet számítani?

2015. máj. 5. 18:55
Huhhh, szuper végre kicsit képbe jöttem.:$:D Köszönöm szépen a válaszokat!!!:)
2015. máj. 5. 09:21
Vihetsz be szótárat, nem zvihetsz be lapot, és igen, kell az alkalmi viselet, nagyon is.
2015. máj. 5. 08:09

Nyugi annyi lapot adnak pluszban, amennyit szeretnél. :)

Nekünk elfelejtettek anno szólni, hogy lehet szótárt használni levélíráshoz, szóval úgy hoztunk a sulikönyvtárból. :D

2015. máj. 5. 06:04

Szia!

Az tuti, hogy semmiféle lapot nem vihetsz be. Csak az intézmény által kiadott, pecsételt lapokon szabad dolgozni. Piszkozat is csak arra írható, és majd beadod, feltüntetve a dolgozat elején, hogy beadtál 1-2 piszkozati lapot is.

Nálunk igen, alkalmi öltözetben jön mindenki, a külsősök is, akik nem a mi iskolánk diákjai.

Nyomtatott szótár a vizsga 4. részéhez, levélíráshoz használható csak.

Lesz magnó/hallás utáni értés, de szóbeli feladat nem.

2015. máj. 4. 23:20

Sziasztok,


Szeretnék pár kérdést feltenni azoknak, akik letették már/idén készülnek letenni az emeltet angolból.

A kérdésem az lenne, hogy használható-e szótár az írásbelin, illetve hogy bevihetek-e pár a/4-es lapot vázlat megfogalmazására a "Writing" feladatokhoz.

Valamint, hogy mennyire elvárás az alkalmi viselet, ill hogy az írásbeli vizsga során van-e bármiféle szóbeli feladat, vagy kizárólag a feladatsort kell kitölteni.

(Bocsánat, ha butaságokat kérdezek. Évekkel ezelőtt érettségiztem középszinten, már nem igazán emlékszem, hogy akkor mi volt az elvárás.)


Előre is köszi!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook