Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Emelt szintű érettségire fel lehet készülni egyedül? fórum

Emelt szintű érettségire fel lehet készülni egyedül? (beszélgetős fórum)

20. Várhegyi Márton (válaszként erre: 16. - B94b39b09f)
2011. dec. 14. 13:06

Biológiából nekem azt mondta anno a tanárom, hogy emelt szinten nagyon szerteágazó az anyag. Kémiából sokkal jobban behatárolt.

Én azért mentem kémiából középszinten, mert minek tanuljam meg a sok növényt, állatot, amire úgysem lesz szükségem?

19. b94b39b09f (válaszként erre: 18. - Nalla)
2011. dec. 14. 12:42
Igazán nincs mit, és nagyon örülök neki, hajrá! :) Nagyon drukkolok!
18. Nalla
2011. dec. 14. 12:39
Köszönöm szépen a sok segítséget, szerintem belevágok! :)
17. b94b39b09f (válaszként erre: 14. - Nalla)
2011. dec. 14. 12:25
A gyakorlati rész annyiból áll, hogy le kell írni részletesen egy (vagy több) kísérlet menetét. És ott is külön pontoznak minden lépést. Ezek vannak leírva a laboratóriumi vizsgálatok c. könyvben, de lehet, hogy azóta már kijött újabb könyv is.
2011. dec. 14. 12:20

Nem állt szándékomban túlozni. :) De tényleg nagyon nagy a különbség a közép és emelt szint között. (speciel kémiából nem mernék nekifutni...). Azért írtam ilyen nyomatékosan, hogy felvázoljam, mennyire széleskörű a követelmény. Meg hát az is lehet, hogy nekem volt kevés az ismeretem, más meg kirázza a kisujjából. Tényleg annyit tanácsolnék, hogy mindent tanulj meg a könyvekből, a fogalmakat is. (anno azon röhögtem egyet, hogy olvastam a taxis fogalmát, és nagy humorosan elképzeltem, hogy leírom: többnyire hímnemű, autóval rendelkező egyed, aki utasszállítással foglalkozik. Aztán a nagy poénkodásom miatt vesztettem 1-2 pontot.)

De ahogy olvaslak, biztos vagyok benne, hogy megcsinálod! :)

15. Várhegyi Márton (válaszként erre: 14. - Nalla)
2011. dec. 14. 11:17

Nem, a projektmunka nem kötelező, és emelt szinten nincsen.

Az emelt szintű biológiáról sokat nem tudok, mert én középszinten érettségiztem.

14. Nalla (válaszként erre: 12. - Várhegyi Márton)
2011. dec. 14. 10:38

Akkor a projektmunka nem kötelező... Oké.

És a kísérletek? Nincs "gyakorlati" része egy emelt szintű biosz érettséginek?

13. Várhegyi Márton (válaszként erre: 11. - Nalla)
2011. dec. 14. 10:10
OK, csak nem volt egyértelmű számomra.
12. Várhegyi Márton (válaszként erre: 10. - Nalla)
2011. dec. 14. 10:10

Emelt szintű biológia:


írásbeli: 240 perc (100 pont)


szóbeli: azt hiszem, két tétel húzása két különböző tételsorból (50 pont)


A %-ot pedig úgy számítják, hogy írásbeli (pontszám + szóbeli pontszám)/150, és ennek az egész részét veszik (tehát 0,599 esetén csak 59 %, azaz éppen nem 5-ös).


Középszintű biológia:


írásbeli: 120 perc (100 pont)


szóbeli: 2 tétel két különböző tételsorból. Projektmunkával az egy A tételsor tételét lehet kiváltani, tehát akkor csak a B tételsorból húzol. Az A tételsor könnyebb, mint a B, a projektmunkáva meg sok munka van.

(Én mondjuk, projektmunkát csináltam, mert érdekelt a biokémia.)

11. Nalla (válaszként erre: 9. - Várhegyi Márton)
2011. dec. 14. 09:26
Tudom.
10. Nalla (válaszként erre: 3. - Fiatal nő)
2011. dec. 14. 09:26

Egyébként ismerem magam, szorgalmas vagyok és kitartó, ha arról van szó, és a suliban jól tanultam, az érettségim is nagyon jó lett, sajna csak középszinten. Na de a vak sem indul távolbalátó versenyen...

Egyelőre nem vagyok minden konkrétummal tisztában, ami a biológia érettségit illeti...

Például anno egy lány az osztályomból bioszból érettségizett, és az utolsó évben a biológia tanárral összejártak felkészülni, és ott volt szó kísérletekről, a neten meg olvastam projektmunkáról... Máshol viszont csak olyasmit olvastam, hogy van írásbeli, meg szóbeli, mint bármi másnál, és pont.

Egyébként érdekelne a menete is!

9. Várhegyi Márton (válaszként erre: 7. - Nalla)
2011. dec. 14. 09:24
A pszchihiátriához orvosnak kell menni.
8. Várhegyi Márton (válaszként erre: 7. - Nalla)
2011. dec. 14. 09:23

"Az alapok megvannak, összeadni, szorozni is tudok, nem gondoltam, hogy ennél több kell... :("


A kolléga kicsit túlzott az előbb;-) A számolás inkább a kémiához kell (emelt szinten másodfokú egyenletet kell tudni megoldani).

2011. dec. 14. 09:12

A pszichológia/pszichiátria és az állatorvosi érdekel nagyon... Ha végül a pszichológia mellett döntök, akkor a Károli lenne a cél, ha meg az állatorvosi, akkor a Szent István.

De mi az, hogy kémia, meg fizika???!!!... :)

Az alapok megvannak, összeadni, szorozni is tudok, nem gondoltam, hogy ennél több kell... :(

2011. dec. 14. 08:56

Azért érdemes átrágni az elmúlt évek feladatsorát, mert több olyan kérdéssel is találkoztam már, ami egészségügyi ismereteket feltételez. (gondolom az egészségügyi szakközepesek másféle könyvből tanulnak). És emlékszem néhány feladatnál pislogtam, hogy honnan is kéne nekem ezeket tudnom?

Szerencsére a biosz a hobbim, imádom, minden érdekel, mindent elolvasok ezzel kapcsolatban, így volt honnan előbányászni a választ. De ha nem olvasgattam volna sokat, akkor bizony nem ment volna minden. A gimis bioszkönyvek nagyon felületesek ahhoz képest. És ha jól tudom, az orvosira is és a biológus szakra is ugyanaz a felvételi (nálam legalábbis így volt, a Debrecenin írtam). Te hova mész tovább?

5. b94b39b09f (válaszként erre: 1. - Nalla)
2011. dec. 14. 08:49

Szia, először is tuti, hogy meg lehet csinálni! :)

Viszont nézz utána, hogy mennyire is erős a követelmény, mert erős. Én is bioszból csináltam meg, előtte biológia szakra jártam gimibe, 4 évig tanultam emelt szinten. Először is szerezd meg mind a 4 éves biológia könyvet (azt betéve kell tudni, az apróbetűseket is, sőt, annyi magában nem is elég), fogalomtárat, tesztkönyveket, és van egy Laboratóriumi vizsgálatok című is, amiben a kísérletek vannak leírva. A gimnáziumi kémia könyveket is (elég sok kémia van benne) és a neten nagyon jó feladatsorok vannak. Nagyon sok lesz, de ha mostanában elkezded, akkor simán menni fog! Kíváncsiságból nézd meg, hogy milyen is egy ilyen felvételi feladatsor. Lehet, hogy ijesztő lesz, de menni fog, pláne, ha szereted a bioszt! :)

Nekem is sikerült, én is kihagytam előtte pár évet. Fizika sem árt, ha megy, és ha már itt járunk, akkor a matek sem (a számításos feladatokhoz). :)

4. Várhegyi Márton (válaszként erre: 1. - Nalla)
2011. dec. 14. 08:30
Persze, föl lehet. Én is jórészt magam tanultam meg, amit kellett (bár én kémiából érettségiztem emelt szinten), nem az isiben.
3. Fiatal nő (válaszként erre: 1. - Nalla)
2011. dec. 14. 08:28
Szinte mindenre fel lehet készülni egyedül, kinek rövidebb, kinek hosszabb ideig tart. Magadat kellene ismerned, hogy mire vagy képes és hogy neked hogy könnyebb. Millió egy emelt szintű érettségire felkészítő könyvet lehet kapni. Nézegesd meg őket, aztán döntsd el, hogy érzed, megy-e egyedül vagy sem. Neked kell tudni, neked kell tisztában lenned a képességeiddel és a határaiddal.
2011. dec. 14. 08:28

A húgom 2006-ban érettségizett és tavaly tette le az emelt bioszt, mert olyan helyre felvételizett. Egyedül készült fel rá, ha valamit nem értett, utánaolvasott. Nagyon jól sikerült neki!

Hajrá, sok kitartást kívánok neked és biztos sikerülni fog!

2011. dec. 14. 08:00

Sziasztok!

Én 2007-ben érettségiztem egy közgazdasági szakközépben, de nem azért mert ez volt az álmom, hanem mert ez volt... Sodródtam az árral, nem tudtam még, mit szeretnék, ezért kerültem oda...

A lényeg, hogy mostanában jövök rá, mi az, amivel tényleg szívesen foglalkoznék, ami már hivatásom is lehetne, nem csak egy napi 8 órás bejelentett fix (ahol most is dolgozom...) De ehhez mindenképp egyetemre kell mennem, oda pedig emelt szintű biológia érettségi kéne. Szerintetek fel lehet készülni egyedül, otthon, könyvekből? Sikerült ez már valakinek? Vagy ajánlott inkább előkészítőre járni?

Én középiskolában csak 2 évig tanultam bioszt, átlag 4-es voltam, de nem mondhatnám, hogy túl sok minden megmaradt... :)

Szóval? Vélemények? Tapasztalatok?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook