Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Diszlexia és diszgráfia fórum

Diszlexia és diszgráfia (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Diszlexia és diszgráfia

1 2 3 4 5 6
75. gerna (válaszként erre: 73. - C95c921ae7)
2010. márc. 15. 20:30
Én visszaolvastam! csak nem vagyok annyira árnyalt... érdemes tisztán látni.
74. c95c921ae7 (válaszként erre: 72. - Gerna)
2010. márc. 15. 20:26
Azért ez az egyenlőség nem tökéletes. Mert van értelmileg akadályozott is, pl . Az értelmi fogyatékos egy gyüjtő fogalom, melynek fokozatai vannak. A tanulásban akadályozottak inkább egy alcsoport. De mivel látom szakmabeli vagy, kár is vitáznunk:) Hisz nyilván ugyanazt gondoljuk.
2010. márc. 15. 20:23
Azért próbáltam árnyaltan fogalmazni, mert a laikusok számára a fogyatékos a teljesen debilis, képezhetetlen egyénnel azonos. Ezt képzelik az értelmi fogyatékosságról, nem ismerik a fokozatokat. És megmagyarázzák egymásnak, hogy kisegítőbe csak azok valók(..meg a hiperaktívak) Olvasd vissza, látod akkor, hogy miről van szó. Én is tudom, hisz részt vettem szakértői bizottsági munkában.
72. gerna (válaszként erre: 71. - C95c921ae7)
2010. márc. 15. 20:23
Hát rám előzményeztél a 65. hsz-ben... és részben ellent is mondtál, tehát válaszoltam. Tanulásban akadályozott = értelmi fogyatékos. Ez az új neve ;-)
71. c95c921ae7 (válaszként erre: 68. - Gerna)
2010. márc. 15. 20:18
Ezt is tudom, de az előzőekre reagáltam. Azt nem olvastad? Csak próbáltam rávilágítani, hogy mindent meg nem lehet ráfogni a disz-re. Mert tudom, hogy nehéz a szülőknek, de nem jó ha mindenki abba próbál kapaszkodni, hogy az ő gyereke csak diszes, de amúgy értelmes. (csak 14 évesen nem ír, olvas, számol)
70. c95c921ae7 (válaszként erre: 69. - Gerna)
2010. márc. 15. 20:15
Nem is mondtam ez ellen. De itt azt írták a kisegítő hiperaktív gyerekeknek van. Erre reagálta, hogy ne általánosítsunk. Igen van hiperaktív ért fogy is, meg hiperaktív okos, értelmes gyerek is. Tehát a hiperaktív gyerek önmagában nem kisegítőbe való.
69. gerna (válaszként erre: 67. - C95c921ae7)
2010. márc. 15. 19:15
Sokszor igen... viszont a hiperaktivitás önmagában csak egy tünet, így a csekélyIQ mellett is lehet hiperaktivitás. Hát ez van.
68. gerna (válaszként erre: 66. - C95c921ae7)
2010. márc. 15. 19:06

A "kisegítő osztály" az enyhe fokban értelmi fogyatékos tanulóknak (IQ 50-70 között) van. Az ide történő elhelyezésről a tanulási képességet vizsgáló szakértői bizottság dönt.

Éppen az IQ dönti el, hogy "disz-es" (részképességzavaros) vagy értelmi fogyatékos-e valaki. 70 alatti, körüli IQ esetében nem a "disz" a vezető tünet, hanem az értelmi fogyatékosság.


Itt lép be az integrált nevelés: ha a szülő nem fogadja el a kijelölt (kisegítő) iskolát, osztályt, akkor marad az addigi osztályában, de a számára törvény által biztosított fejlesztések, felmentések mellett.

67. c95c921ae7 (válaszként erre: 65. - 079e976004)
2010. márc. 15. 17:49
A hiperaktív gyerekek nem fogyatékosak, sőt, sokszor nagyon értelmes, kreatív emberek.
66. c95c921ae7 (válaszként erre: 59. - Gerna)
2010. márc. 15. 17:48
A kisegítő osztály nem az értelmi fogyatékosoknak van, hanem tanulásban akadályozottaknak. A gyerkőc akiről szó van, nem tudom milyen kategóriába tartozik, mert ahhoz le kéne írni a szakvélemény szövegét. A tanulásban akadályozott gyerekek is lehetnek diszesek, de attól még kisegítőben a helyük sajnos. Ha egy gyerek nem tud se olvasni-írni, se nyelvet tanulni, se számolni..könyörgöm..mindenből nem lehet felmenteni és gimnáziumba küldeni. Ha nem megy az olvasás nem képes tul.képpen az önálló tanulásra sem. Azok a gyerekek, akik diszesek csak , de átlagos, vagy sokszor átlag feletti intelligenciával bírnak, azért az idő előrehaladtával megtanulják kompenzálni saját problémájukat. 7.-ben már általában csak a helyesírás okoz problémát, valamivel lassabb olvasással párosulva. De az, hogy nem nagyon tud olvasni, írni, számolni egy 13-14 éves, nos arra utal, hogy ott sajnos az értelmi szint nem éri el az átlagot. Elnézést a szavaimért, de őszinte akartam lenni.
2010. márc. 15. 15:25

csillag,virág.Ne hagyd magad.Harcolj,harcolj,harcolj.Ha kell menjél egészen a minisztériumig vagy akár a médiához is fordulhatsz.Már ahogy irtam azek a gyerekek nem buták,hanem csak több odafigyelést és fejlesztést igényelnek.A kisegítő isk.pedig a nevébe foglalja hogy milyen gyereknek kell odajárni.Fogyatékos hiperaktív kezelhetetlen gyerek,stb.Ha meg nálatok csak az olvasási irási probléma van akkor mit keres ott.Engem nagyon felháborit.A pedagogusról meg annyit,ha nincs empátia készsége,és nem szereti csinálni a munkáját,menjen kapálni,de a gyerek életét ne tegye tönkre.Én is 4 éve küzdök a gyerekemért,és nem fogom hagyni hogy a szőnyeg alá seperjék e miatt.

Mégegyszer csak annyit.HARCOLJ!!)))))

64. gerna
2010. márc. 14. 21:21
Szívesen! de még nincs mit ;-)
63. csillag.virág (válaszként erre: 62. - Gerna)
2010. márc. 14. 21:18
Köszi! :)
62. gerna (válaszként erre: 60. - Csillag.virág)
2010. márc. 14. 21:17

Az előbb berakott törvény-részek segítenek tájékozódni :)


Iskolaigazgató - közoktatási iroda - jegyző, és mindenhol a friss szakvéleménnyel a kezedben! és mindig hivatkozz az oktatási törvényre. Ha harc, legyen harc.

61. csillag.virág (válaszként erre: 59. - Gerna)
2010. márc. 14. 21:14

Na jó. Akkor lehet nem ez a megfogalmazása az osztálynak. :)


Ahol eredetileg laktunk falun, is ez volt a felállás, itt a városban is.

Ebben az osztályba azok a roma gyerekek vannak, akik totál kezelhetetlenek. Nem tudnak velük mit kezdeni, mert nem tanulnak, nem figyelnek az órán.

Megverik egymást, csoda, hogy a tanárt nem.


Az osztályba rajta kívül még egy magyar gyerek jár.


Mondok egy példát.

Kötelező olvasmány, kőszívű ember... A tanárban fel se merül, hogy olvastassa velük a könyvet, mert nem olvassák el.

Nézi velük a filmet, több órára elosztva. Figyelni természetesen nem lehet tőlük, mert ordítanak. Úgyhogy a gyerek nézi otthon a filmet, hogy megértsen belőle valamit. :)

60. csillag.virág (válaszként erre: 57. - Gerna)
2010. márc. 14. 21:11

Köszi! Most már utánanézek ezeknek.

Ez a matek kettes most kiverte nálam a biztosítékot. :)


Az a helyzet, hogy teljesen különbözőek vagyunk.

Én mindíg egy kitünő tanuló, maximalista gyerek voltam.

Neki meg tanulási nehézségei lettek. Először nem volt egyszerű kezelni, főleg, hogy nagyon harcolt a tanulás ellen.

Most már hogy nő, látom, hogy ő is másképp gondolkodik, és próbál tenni azért, hogy jobbak legyenek az eredményei.


Félévkor ajándékot vettem neki a magyar 3-asért. Erre jön haza és mondja, hogy kettest adott a tanár. :(

Sajnos ez van.

59. gerna (válaszként erre: 58. - Csillag.virág)
2010. márc. 14. 21:10

"Kisegítő osztály" az értelmi fogyatékosoknak van, na ott aztán biztos nincsenek egyenletek. Valami más lesz az (úgy értem, az osztály).


Hogy mi lehet a legjobb jegy? a szakvéleményben általában az is benne van, hogy a tanuló értékelésénél a saját magához mért fejlődést kell figyelembe venni, vagyis a legjobb jegy lehet 5ös is :)

58. csillag.virág (válaszként erre: 56. - Gerna)
2010. márc. 14. 21:08

A hugom! :)

De most én voltam vele legutóbb, mert anyu dolgozott. Nagyon kedves volt a felülvizsgálatot végző hölgy, és kicsit ki volt akadva már a hangos olvastatáson is.

Mondta is, hogy ezek a felmentések törvényesen járnak neki.


A fejlesztő órákat megkapja, heti 3 alkalom, természetesen azt is csoportosan, gondolom nincs elég szakember. Ez is jó, hogy van.


Most már nagyon nem értem.

Pl. matekból mondta, hogy melyik könyve van, és nem is az alapszintet használják, hanem az emeltet. Na ezen már nevetnem kellett. :)


Nem tudom mivel foglalkozol, de egyébként kisegítő osztályban van olyan, hogy az igazgató elrendeli, hogy mondjuk egy témakörnél 3-as lehet a legjobb jegy? Vagy ilyenben nem vagy otthon?


Nagyon köszi a tanácsaid. :)

57. gerna
2010. márc. 14. 21:05

Hogy mi áll a törvényben, megnézheted itt:



[link]

56. gerna (válaszként erre: 55. - Csillag.virág)
2010. márc. 14. 21:01
Hát ha ez mind így van, ne hagyd annyiban. Az iskolának is van "felettese", ha önkormányzati, akkor a közoktatási iroda, utána meg a jegyző. A gyereked sajátos nevelési igényű, akkor pedig be kell tartaniuk a törvényes utat.
55. csillag.virág (válaszként erre: 54. - Gerna)
2010. márc. 14. 20:56

Hát pedig ott van 5.-es kora óta. :(

Mivel más osztályba nincs "idő" foglalkozni vele. Itt meg úgy sem haladnak sehova.


Nincsenek? Na ez érdekes.

1,5 hét alatt lezavarták az anyagot, ment belőle a dolgozat.

Az egyenletekben minusz törtes is volt, amit nem tudott megcsinálni, mert már nem volt időnk gyakorolni. :(


Most voltunk felülvizsgálaton 3 hete.

Előtte 5. osztályba volt.


Értékelési javaslat nincs.

Angolból felmentést kapott.

Most már rá van írva, hogy nem olvastathatja a magyartanár hangosan az osztály előtt, és csak úgy kérheti számon, ha ketten vannak.


Ezenkívül az is rá van írva, hogy egy dolgozatnál olvassák fel neki a kérdéseket, mert hátrányba kerülhet, ha nem tudja elég gyorsan értelmezni. Vagy hagyjanak neki több időt a megírásra.


Most a legközelebbi vizsgálat 3 év múlva lesz. Akkor már középsulis lesz.

54. gerna (válaszként erre: 51. - Csillag.virág)
2010. márc. 14. 20:27

"Kisegítő osztályba" csak úgy az iskolaigazgató nem helyezheti. Továbbá kisegítő 7. osztályban nincsenek egyenletek matekból.


Ha van szakvéleményetek a diszlexiáról, abban benne van a fejlesztési és az értékelési javaslat is, sőt osztályzás alóli felmentés is lehet bizonyos tárgyakból. Valami nem stimmel itt, beszélj az iskolaigazgatóval, esetleg azzal a hellyel, ahol a szakvéleményt kiadták. (A szakvélemény max. 3 évig érvényes, utána újítani kell.)

53. csillag.virág (válaszként erre: 52. - 079e976004)
2010. márc. 14. 20:16

Örülök, hogy nektek jó tapasztalatotok van, és hogy normál osztályba jár.


Az a baj, hogy pici korától gond van ezzel a egésszel.

Most már 7.-es, de rengeteget harcolt eddig.

Főleg, hogy folyamatosan kapta, kapja a rossz jegyeket, ami miatt eleinte szó szerint utált az egészet. Semmi sikerélménye nem volt.


A tanárok tényleg nem szeretik azt amit csinálnak, ma már a nagy többségük így van vele.

Viszont nem is irígylem őket, mivel ilyen közegbe kell bejárniuk, ahol kezelhetetlen gyerekek vannak.


Csak sajnos ami menne neki azt is lerontják.

Félévkor pl 3,1-es átlagra 2-est kapott magyarból. Természetesen nem megy neki az olvasás. Papírja van róla, ennek ellenére minden órán őt olvastatta a tanár, és mikor nem bírják kivárni, hogy kiolvassa, akkor még meg is van alázva emiatt.

A verstanulás nagyon megy neki, és a szózatot, himnuszt, nemzeti dalt 5-ösre tanulta.


De minek, ha úgy sem adnak neki 2-esnél jobbat? :(


Az a baj, hogy most már a továbbtanulásán kell gondolkodni, és hiába szeretne javítani, ha nem hagyják neki!

2010. márc. 14. 18:54

Bár nálunk még hivatalosan nem leirt a gyerek diszelixája és diszgráfiája,(mert még várunk a vizsgálatra)de az én fiam normális ált.isk.-ba jár.A pedagogusok meg maximálisan segítenek neki és nekem minden téren.Én azt mondom és tapasztalom,hogy minden a pedagoguson mulik.Saját édesanyám is pedagogus,és én plána személyesen is tudom bizonyítani,hogy hogyan kell az ilyen gyerekekkel foglalkozni és bánni.A fiam tanárainak pedig nem is kell olyan sokat foglalkoznia vele mert közös erővel,csak minimálisan kell nekik külön időt szánni rá.Bár nekem otthon 100x több a dolgom vele,de a gyerekért próbálok mindent megtenni,és meg is fogok tenni.Én azt mondom,az a pedagogus./-ok/ nem szívvel,léllekkel csinálja a feladatát,hanem csak kényszerből,mert ugymond valamiből élniük kell nekiki is.Ez számomra nagyon sajnálatos.Mert ha nem szereti a pájáját akkor megette a fene(bocsi).Én ezt igy gondolom.Én csak annyit tudok mondani,ne hagyd annyiba,harcolj az igazadért.Mert ezek a gyerekek nem""buták".Tudok olyat a környezetemben aki evvel kinlódott,és még is sikerült a főiskolát is elvégeznie.

Kitartást,és harcolj!!!(((((

2010. márc. 12. 12:40

Sziasztok!


Nem tudom mennyire van tapasztalatotok az iskolai eljárásmóddal kapcsolatban.


Egy általános iskolába a diszlexiás gyerek bekerül a kisegítőosztályba, mert nem tudnak vele foglalkozni.

Az osztályt gondolom nem kell leírnom milyen!


Papírja van róla, hogy különös odafigyelést igényel, plusz magyarázatokat.

Ennek ellenére úgy iratnak vele matek témazárót egyenletekből, hogy ott se volt a témánál betegség miatt.


Otthoni felkészülés és gyakorlás miatt 9 feladatból 7-et hibátlanra ír meg, és 2-est kap!


Ennek magyarázata, hogy abban a dili osztályban bizonyos témakörökben a legjobb jegy a 3-as, és azt csak az kap akinek minden feladat jó volt.


Tényleg létezik ilyen, hogy ezekben az osztályokban a gyerek eleve nem kaphat 4-est mondjuk?

Akkor minek tanul?


Hihetetlen amit megcsinálnak a gyerekekkel! :(


Ha tudtok írjatok véleményt nekem légyszi! Köszönöm!

2010. márc. 5. 15:25
Igen sajnos kevés,ezért kéne jobban támogatni szakpedagogusokat,és minden olyat ami a gyerekekkel foglalkozik.Legyen az oktatás,sport,stb.Próbálok türelmesebb lenni,és kivárni a sorunkat)).Addig is birkozunk az iskolával,vagyis a tanulással.
2010. márc. 5. 14:00
Sajna annyira kevés az ember a nev tan-ban és a bizottságokban is..a gyerek meg sok, hogy a több hónapnyi várakozás az alap:(.
2010. márc. 4. 18:59
Jelenleg most arra várok,hogy mikor kell mennünk az ujabb diszes tesztre.Még január végén beadta a tanárja,az ismételten kért vizsgálatra,de még mindig nem szóltak,hogy mikor menjük.Kezd a pohár betelni.Több mint 1 hónapja beadtuk,és még semmi.Ja tudni kell,én az egészségügyben dolgozon Sűrgősségi o.-on,és ha mi nem ugrunk,és azonnal nem csináljuk, az emberek életével játszunk.Nagyon kényelmesek.A gyermekemnek is telik az idő,mindjárt vége az isinek, és már 5.-es lesz.Mit fogok vele kezdeni,felsőben.Meg fogunk "halni".Nem fogja birni a tempót,és bukni fog.Azt meg nem,akarom.
47. c95c921ae7 (válaszként erre: 46. - 079e976004)
2010. márc. 3. 21:37
Sajna ilyenkor szeretik ráfogni, hogy az intellektus gyengébb volta okozza egyszerűen a problémát. Ne törődj bele. Ha 80-85 felett van, akkor az még nem vészes, és maga a stressz is okozhat néhány pont vesztést. Pár hónap múlva kérd újra a vizsgálatot. Ha másképp nem , magánúton. Keress egy jó logopédust, aki foglalkozik diszesekkel, ő felméri neked, és ha ő megmondja, hogy az a gond, akkor már van vmi a kezedben a legközelebbi hivatalos vizsgálathoz. Talán ne is mondd el előre, mit állapítottak meg, mert a gyógypedagógusok sem szeretik felülbírálni egymást:)
2010. márc. 3. 16:02

90 pont alatt volt.

IQ teszt meg számolásos,memoriás,kirakós,ill.a korának megfelelő kérdésekkel tesztelték.De volt a kérdésekben olyan is amit még nem tanult,és ezért nem tudta.Bár bent voltam vele,de nem szolhattam bele.

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook