Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » "Belső alkoholizáció" fórum

"Belső alkoholizáció" (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: "Belső alkoholizáció"

1 2 3
2009. aug. 8. 20:19

Adalék:


gyógyuló alkoholbetegek cukorfogyasztása nagyon gyakran óriásit ugrik (sok ilyet ismerek, aki beszámolt erről a váltásról), lehet gondolkodni, miért - utalnék a topik címére

62. Pirosalma (válaszként erre: 57. - Apokrif)
2008. jan. 20. 11:17
Ügyes módszer, csakhogy a kettő más hullámhossz (kb. 60-80-szoros a küpönbség).
61. dobos (válaszként erre: 59. - 0c97fbb607)
2007. nov. 11. 09:02

Nem tartom valószínűnek,hogy az embereknek így kellene élniük.Én nem vonom meg magamtól a jót és a

szépet se,filmet is nézek ami érdekel.Úgy élek ,hogy jó érezzem magam.

60. apokrif (válaszként erre: 59. - 0c97fbb607)
2007. okt. 9. 08:33

Kedves myly!


Igen azt szeretném, hogy egy kicsit gondolkozzon el akinek kell, és nem a felhasználóknak szeretnék lelkifurdalást okozni.


Én sem úgy élek, nem kell minden nap megerőszakolnom a tudatom, látom a másik oldalát is, igyekszem a külső, belső harmóniát megvalósítani.


„Három dolog szükséges ahhoz, hogy boldog légy: egészséges test, szabad lélek és tiszta szív” -

vallotta Voltaire, rátapintva életünk lényegére.

2007. okt. 9. 07:51

Azért nem volt mindez hatástalan,a magam módján harcolok ellene.

Nem volt mikróm ,se mobilom soha még.Ha megbetegszem ,nem megyek orvoshoz és nem szedek gyógyszert sem.Nem nézek Tv-t,sem bulvárt ,még filmeket sem.Sokat böjtölök.

Nem használok szinte semmi kozmetikumot,szappan , sampon és néhány smink "felszerelés" kivételével.

stb.stb.

Dícséretes amit teszel,felhívod az emberek figyelmét bizonyos dolgokra...

58. 0c97fbb607 (válaszként erre: 57. - Apokrif)
2007. okt. 9. 07:31

Kedves Apokrif!


Pont ilyen,s eféle dolgok miatt hagytam abba a tájékozódást,az un,egészséges életmódról és az összes többi témáról amiket felhozol.

Lehet ,hogy strucc politika ,de nem szeretném úgy végig élni az életem,hogy az apokalipszist várom.

Ha téged olvaslak,folyamatosan visszatér a világvégehangulatom!:)))A francba!

57. apokrif (válaszként erre: 56. - D3edebbda4)
2007. okt. 9. 06:11

Kedves Valcsi5!


Ezekben a gondolatokban tökéletesen egyetértek Veled.

Csak az a gond, hogy rengeteg szintetikus, mesterséges anyaggal az a helyzet, hogy nehezen vagy egyáltalán nem bomlanak le, kumulálódnak, felhalmozódnak a szervezetbe. Az egyszeri dózisban ártalmatlannak vélt adagok összeadódnak. Pl. húsz évvel a DDT betiltása után is kimutatható a szervezetben, állapította meg egy vizsgálat, amit az ENSZ diplomaták közt végeztek. egy magyar hölgy is részt vett benne. 101 vérben fennmaradó vegyületre mértek, és összesen 76-ot találtak is.


A másik probléma, hogy a különböző hatások halmozottan érnek bennünket, ami korábban nem volt. Pl. nagyon kevesen figyelnek oda, az elektroszmogra.

Mindenki tehet például egy egyszerű kísérletet, mikrója szigetelésének ellenőrzésére. Csukjon be egy bekapcsolt mobilt a mikróba (ne a mikrót kapcsolja be, hanem a mobilt és úgy tegye be).Másik mobillal hívja meg, ha kicseng akkor a szigetelés nem jó. Mert ha a hívó hullámok be tudnak jutni a mikróba - akkor a mikró hullámai is ki tudnak jutni (akkor a mikró szigetelése nem jó) és azok ártanak.


Tehát a koncentrált és halmozott hatások amik már igen is ártalmasak, annak ellenére, hogy külön-külön talán nem. Ezen kellene elgondolkodni.

Ha rossz egy városban a levegő, kimehetünk az erdőbe, de a savas-eső, az elektroszmog (rádió-, TV-, radar hullámok) elől nem tudunk elbújni. És akkor még nem is említettem a radioaktív hamut ...

2007. okt. 7. 10:28
Minden kölcsönhatásban van. Egy egészségtelen dolog, magában nem biztos, hogy káros; és egy egészséges, nem biztos, hogy magában is használ.
55. Pirosalma (válaszként erre: 53. - Apokrif)
2007. okt. 7. 08:43

Szia!

Köszönöm, igen, elírás. Most látom, tojást akartam írni. Ovalbumin = tojásfehérje.

54. apokrif (válaszként erre: 49. - Pirosalma)
2007. okt. 7. 07:14

Kedves Pirosalm!


Még egy gondolaterjéjig ...


"Aki nem gondol rosszat másról, maga is jó ember lehet!"


Biztos nem tudtad, hogy én tudom, hogy te nem tudod, hogy én is tudom ...


"Ezt már Apokrifnak is leírtam: az egészséges táplálkozás csak egy rész, ..."


Én ezt viszont nem biztos, hogy "Ezt már Neked is megírtam volna..." - ennyit ismeretet megelőlegeztem volna Neked...


A másik Fórumról ide másolom - szíves tájékoztatásul - ahogy én ott közzétettem ezzel kapcsolatos gondolataimat:

"Nagyon fontos felismerni, hogy az ember háromdimenziós lény, akinek ezenkívül még erkölcsi tulajdonságai is vannak. Az ember testből, lélekből és szellemből áll. Ha harmóniába akarunk kerülni önmagunkkal és a természettel, akkor a maga teljességében kell foglalkoznunk az emberi testtel. A három szintnek optimális állapotban kell lennie:


1. A helyes testi táplálék

- ne rosszul, rossz időben és hibás öntudattal együnk, mert „Az étel, amit elfogyasztunk, a végzetünkké válhat!”

- „Nem ami a testbe megy be, tisztátalanítja el az embert, hanem ami a helytelen összeállítás és elkészítés által abból lesz az emésztési folyamat alatt. Ami nem helyesen és teljesen emésztődik, az megromlik s megfertőzi a testünket.”

- PÁL 1. LEVELE A KORINTHUSBELIEKHEZ

11. RÉSZ

29. Mert aki méltatlanul eszik és iszik, ítéletet eszik és iszik magának, mivelhogy nem becsüli meg az Úrnak testét.

30. Ezért van tiköztetek sok erőtlen és beteg, és alusznak sokan.


2. A helyes lelki táplálék

- ne békétlenkedjünk, kerüljük a stresszhelyzeteket, ne tegyük egymást kölcsönösen „beteggé”,

- tisztán, igaz hittel, felszabadultan éljük az életet.


3. A helyes szellemi táplálék

- gondolkodásunk, beszédünk és cselekedetünk legyen pozitív, hiszen ha teljes tudatunkat erre összpontosítjuk, ilyenné is válunk, GONDOLJ JÓT! BESZÉLJ JÓT! CSELEKEDJ JÓT!

- hasonlóan fontos, hogy jól válasszuk meg mit olvasunk, hallgatunk és nézünk.

Helyes beállítottsággal képes lesz az ember megerősíteni „Testi-lelki-szellemi immun-rendszerét”, s éppen ebben rejlik a harmónia, a töretlen egészség titka. Hiszen ma olyan vagyok, ahogyan tegnap gondolkodtam, cselekedtem, s holnap olyan leszek, ahogyan ma gondolkodom, cselekszem. Amire tehát szükségünk van, az a helyes beállítottság révén elért megújulás.


Aki ismeri az egészség feltételeit, az nem követ el törvényszegést ellene, aki ismeri a lélek törvényeit (mert ezek is vannak) nem vét ellene, mert tudja, hogy minden visszahat, úgy a rossz, mint a jó. Éppen ezért akkor is hibát követünk el magunk ellen, mikor csak a testet ápoljuk lélek nélkül, de akkor is, mikor a lelket ápoljuk test nélkül, mert egy bizonyos viszonylatban a test már majdnem lélek…és a lélek már majdnem test…Mert oly összefontak, minek folytán, ha az egyiket elhanyagoljuk, vele romlik a másik is."

53. apokrif (válaszként erre: 47. - Pirosalma)
2007. okt. 7. 06:55

Kedves Pirosalma!


Most látogattam vissza erre a Fórumra és mit látnak szemeim:


Tulajdonképpen nem ez a témája ennek a Fórumnak, de ha már felvetödőtt - "ovolaktovegetáriánusok esznek tejterméket, ill. húst és tejterméket," ??????????

- bízom benne, hogy ez csak elírás, Te sem így tudod,

- vagy ha igen, akkor ez egy igen nagy tárgyi tévedés.

Hiszen ez kizáró alap lenne ebbe a besorolásba. Attól tartozik valaki is ebbe a csoportba mert húst nem eszik, akit ide sorolnak, sőt egyáltalán nem akik a nagyobb gyűjtőfogalomba soroltatnak.

Legalább is én így tudom ...

52. 0c97fbb607 (válaszként erre: 51. - Pirosalma)
2007. szept. 20. 16:35
Szerintem egyre többen ,többször mondanak le efféle dolgokról,mert divat az egészséges életmód.Legalább ezt köszönhetjük a médiának,ha mást nem is:)
51. Pirosalma (válaszként erre: 50. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 16:26
Hát...az népegészségügyi programot kellene jobban nyomni, talán, bár a szokások megváltoztatása igencsak nehéz. Hiába mondod azt, hogy ne egyen csipszet, ő eszik, mert finom. És nem érti meg, hogy nem egészséges nagy mennyiségben, és azt sem, hogy az ízlés alakítható, pl. a mérsékelten cukros íz (a nagyon cukros helyett) is megszokható.
50. 0c97fbb607 (válaszként erre: 49. - Pirosalma)
2007. szept. 20. 16:09
Igaz,bár úgy tűnik nem reménytelen a helyzet:)
49. Pirosalma (válaszként erre: 48. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 16:03
Ezt már Apokrifnak is leírtam: az egészséges táplálkozás csak egy rész, ill. az egészséges táplálkozással sincsen a legtöbb ember tisztában, így nem volna ildomos belőlük következtetést levonni:-)
2007. szept. 20. 16:01

"És persze az ország vagy a világ vegetáriánusainak egészségi állapotáról nincs teljes képed "

Az lehet,de a "másik oldal" egészségi állapotáról azért már van némi statisztika.....

47. Pirosalma (válaszként erre: 45. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 15:58

Egyrészt nincs annyi vegetáriánus, ill. a vegetarianizmusnak is több fajtája van, pl. a lakto- vagy ovolaktovegetáriánusok esznek tejterméket, ill. húst és tejterméket, ami optimális bevitel mellett biztosítja a szükséges tápanyagokat. Másrészt a hiány kialakulása vagy annak gyorsasága erősen függ a táplálék mennyiségétől. És persze az ország vagy a világ vegetáriánusainak egészségi állapotáról nincs teljes képed (nem is lehetne, még ha az adatok birtokában is lennél, mert sokan nem fordulnak orvoshoz).


"hogy az embernek létszükséglete a hús" - senki nem mondta, hogy létszükséglet. Ha a tápanyagbevitel kielégítő, akkor nincs gond.

46. Pirosalma (válaszként erre: 41. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 15:54

Pontosabb a megfogalmazás, hogy egészséges felnőtteknek 8 aminosav esszenciális (de a hisztidint is ide sorolják újabban, mivel az előállítás nem elégséges mai ismereteink szerint). Bizonyos körülmények mellett (pl. csecsemők: taurin + hisztidin; újszülőtteknél több aminosav + karnitin [bár ez nem aminosav, de olyan jellegű]; leromlott állapotú betegeknek glutamin, leucin, izoleucin, valin; stb.) ugyanis a szükséglet és a szintetizáló (előállító) kapacitás megváltozik, a belső előállítás elégtelen.


"A növényekben a hasznosítható aminosav tartalom sokkal nagyobb,mint a húsokban." - a hasznosíthatóaminosav-tartalmat nem igazán értem, mert többféleképpen is lehet értelmezni. Pl. emészthetőség (a növényi fehérjék emészthetősége általában rosszabb), 100 g-ra vetített fehérjetartalom (ez is magasabb általában a húsok esetében), biológiai érték (ez is magasabb a húsoknál), esszenciálisaminosav-tartalom (ez is magasabb ált.).


Kétségkívül bizonyos körülmények között jobb egyik vagy másik (növényi vagy állati) fehérjeforrás, pl. a kísérőanyagok (zsír, koleszterin, purinbázisok --> köszvény, vas), vagy az aminosavtartalom (pl. speciális igényű betegek) miatt.


Alapvetően minden fehérjeforrásban benne van mindegyik esszenciális aminosav, csak az arány nem mindegy, az arány szabja meg nagy mértékben a biológia hasznosíthatóságot.

45. 0c97fbb607 (válaszként erre: 44. - Pirosalma)
2007. szept. 20. 15:51

Félre ne érts ,én húsevő vagyok,de afelé hajlok,hogy az ember alapvetően növényevő.

Ha nem így lenne,akkor a vegetáriánusok,hullanának mint a legyek a fehérje hiánytól.Szóval nem teszik meg nekünk ezt a szívességet,hogy bebizonyosodjon,hogy az embernek létszükséglete a hús.

Nem ez a logikus ?

44. Pirosalma (válaszként erre: 42. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 15:45

Igen, a húsok szénhidráttartalma minimális. Ezért nem csak húst kell enni, hanem gabonaféléket, gyümölcsöt, zöldségeket, hüvelyeseket, és még lehetne sorolni. Nincs egy olyan étel sem, amiben minden szükséges tápanyag benne lenne.


Valamint minden energiát adó tápanyag tartalmaz energiát, és adhat is energiát, de a fehérjék alapvetően építésre vannak, míg a zsírok és a szénhidrátok energiaszolgáltatásra, de persze bizonyos körülmények között, ill. fölösleg bevitelekor a fehérjék is elégnek vagy zsírrá alakulnak.


Az Atkins-diéta ennél bonyolultabb, de végső soron igen, kalóriát valamiből be kell vinni az élethez (a zsír normális esetben nem helyettesíti a szénhidrát, az Atkins-diéta egyfajta kivétel).

43. Pirosalma (válaszként erre: 36. - Apokrif)
2007. szept. 20. 15:40

Szia, Apokrif!


"aki pedig növényevő, az jobbik esetben csak lefogy és elgyengül, rosszabbik esetben megbetegszik, és bele is hal a „hiányos táplálkozás”-ba." -a helyzet ennél árnyaltabb, de - ne haragudj, hogy ilyet írok - ezt neked fölösleges lenne magyaráznom, nem vagyunk egy hullámhosszon:-(


"A magyarnak csak a húsleves, a gulyás, a ropogós malacsült, a füstölt oldalas babfőzelékkel, a többször felmelegített tejfeles töltött káposzta az étel." - ha kérhetném, linkeld vagy írd be a forrást, melyik táplálkozástudományi szakkönyv vagy szakember mondott, írt, ilyet. Nem fogsz tudni, mert nincsen. Ha kézbe veszed (vennéd) a Táplálkozás, diéta (Medicina, 1996) vagy a Tápanyagtáblázat (Medicina, 2005) könyvet, elolvashatnád benne, hogy senki nem állítja azt, amit most te leírtál.

Ha pedig táplálkozási tanács kell, nem egy íróhoz érdemes fordulni, mert a hivatalos álláspontot nem ő képviseli.


"Olyan kisgyerekek, akiket cukorkával...jutalmaznak minden alkalommal. A falusi édesanya cukros kenyérrel hallgattatja el a kis pulyát..." - a cukorka és a kenyér pl. teljesen vega dolog.


"...a húsevés elfogadására kényszerítik az embert." - nem kényszerít senki. Azért írod ezeket, mert nem ismered a szakmai álláspontot, csak az írók, a közmondások, a falusi és a városi édesanyákét;-)

A halhoz mit szólsz (omega-3 zsírsavak)?


"...az ember ugyanis élettani és anatómiai felépítése szerint növényevő..." - igen, persze.


"Készséggel elhinném, hogy az „úgymond” vegyes táplálkozás az üdvös, de … - az orvosi leletek, korházi esetek, az országos helyzetkép valahogy nem ezt látszik bizonyítani…" - szerinted az egészségi állapotot a táplálkozáson kívül hány dolog határozza még meg? És igen, részben a táplálkozás az oka a rossz helyzetnek, de ez nem igazolja a te elméletedet (mivel a táplálkozás rossz volta nem csak attól függ, eszel-e húst vagy nem).


Azért abban megegyezhetünk, és talán ez a legfontosabb, hogy mind a ketten az egészséget támogatjuk, csak kicist más módon;-)

2007. szept. 20. 15:37

A szénhidrátok adják a testnek az energiát,nem?A hús gyakorlatilag nem tartalmaz ch-t,csak ha zsíros.

Ezért is válik be az Atkins diéta,mert a fűtőanyagot,a zsírból kell elvennie....???Rosszúl tudom:(

2007. szept. 20. 15:32

Szia!


8 aminosav van,amelyet a szervezetnek külső forrásból kell beszereznie.Vannak olyan zöldségek és gyümölcsök,amikben mind a nyolc egyszerre megtalálható,amit testünk önmaga nem képes előállítani.

Ilyen pl:Sárgarépa,borsó,krumpli,banán,valamennyi dióféle stb.

A növényekben a hasznosítható aminosav tartalom sokkal nagyobb,mint a húsokban.

40. Pirosalma (válaszként erre: 35. - 0c97fbb607)
2007. szept. 20. 15:23

Szia!


A fehérje megfelelő hasznosulásához (pl. izomzat építése) inzulin, ill. IGF-1 hormon szükséges.

A fehérje (az aminosavak) növelik mind az inzulin, és ezáltal mind az IGF-1-et, de csak kis mértékben. Relatív inzulinhiányban az aminosavak felvétele és felhasználása az izmokban gátolt, és az aminosavak jó része (nagyobb része, mint inzulin és IGF-1 jelenlétében) így glukóz- és energiaképzésre használódik el.


Míg szénhidrát és ezáltal nagyobb mennyiségű inzulin (és IGF-1) jelenlétében tudja igazán hasznosítani őket a szervezet.


"Tudom,hogy erre lehet mondani,hogy ez nem bizonyít semmit..." - hát, ez tényleg nem bizonyít semmit;-)

39. 'szti (válaszként erre: 36. - Apokrif)
2007. szept. 20. 06:30

az ember élettani és anatómiai felépítés szerint növényevő?

mi támasztja ezt alá?

38. dundy
2007. szept. 20. 06:23
Lényeg a lényeg, éhen döglök mire megfejtődik ez a dilemma.
37. 0c97fbb607 (válaszként erre: 36. - Apokrif)
2007. szept. 20. 05:11
Egyetértek.
2007. szept. 20. 04:50

Szüleink, rokonaink, barátaink, ismerőseink, tanítóink, később tanáraink, majd professzoraink, orvosunk, és minden rendű és rangú egészségügyi dolgozó, előadások, könyvek, intézményrendszerek, mindenkori környezetünk _ mint fémbe a savak _ belénk marták, hogy az ember mindenevő, aki pedig növényevő, az jobbik esetben csak lefogy és elgyengül, rosszabbik esetben megbetegszik, és bele is hal a „hiányos táplálkozás”-ba. Ebben az országban, ahol amúgy is céltábla az egyéni magatartás, a másság, különösen céltábla az életreformer, a vegetárius: „Sárgarépán akarsz élni, mint a nyulak?!

Minden ünnepi alkalmat húsokkal, süteményekkel és alkohollal ünnepelünk. Még nemzeti érzésünkbe is beprogramozták, hogy „magyar konyha” való a jó magyar embernek, a zöldség a „kákabelű német”-nek való. A magyarnak csak a húsleves, a gulyás, a ropogós malacsült, a füstölt oldalas babfőzelékkel, a többször felmelegített tejfeles töltött káposzta az étel. Nemcsak a lakodalmi rigmusok és közvetlen átlagemberi környezetünk, hanem legjobb íróink is ezt sugalmazzák.

Mikszáth Kálmán, külföldi utazásáról hazatérve, alig várja, hogy nekilásson a „magyar ebéd”-nek, amit elérzékenyülten, poétikusan így jellemez: „Akkor tör ki rajtunk a furor hungaricus (az étvágy), midőn a paprikás pörkölt illata újra megcsapja orrunkat, s a túrós csusza haván pirosló töpörtyűk nevetve megszólalnak.”

A közmondások, az állítólagos „bölcsmondások” is így bombáznak bennünket: „Jó gyomor _ mindent megőröl”; „Ami ízlik _ nem árt”; „Jó bor _ jó egészség”; „Bor, búza, szalonna _ égnek fő adománya”; „Bor nélkül szegény a vendégség”. A szólásmondások csak tódítják mindezt. „Egészségünkre!” _ lódítják vidáman a szeszesitallal koccintók. Kisgyerekek nézik, hallják őket. Olyan kisgyerekek, akiket cukorkával, édességgel, tortával jutalmaznak minden alkalommal. A falusi édesanya cukros kenyérrel hallgattatja el a kis pulyát, a városi anyuka drága bonbonnal békítgeti husikáját.

Bizony nemcsak tudatunkra ható, ösztöneinkbe befészkelődő, meggyőző, mert ismételt és sok irányból ható érvelésben volt és van részünk, hanem kemény leckékben is, melyek drasztikusan, erőszakosan is a vegyes étrend, a húsevés elfogadására kényszerítik az embert. Főként akkor, amikor még gyerek az ember, és ősi növényevő ösztönére hallgatva _ az ember ugyanis élettani és anatómiai felépítése szerint növényevő _, nem akar húst enni, hanem minél több, sőt kizárólag nyers növényi ételt, gyümölcsöt, zöldséget kíván. Pofonok csattannak, kemény verések esnek, és a pedagógiai erőszak különböző fogásai érvényesülnek, hogy az állítólag mindenevő ember gyerekét rátereljék a húsevés egyedül üdvözítő útjára.

Ritka hang Ady Endréé: „Hej, gyomor, hej kutyabendő, ti vagytok a Magyarország sírja!”

Ez nem „csak” irodalom, ez az élet.


Így alakult ki állítólagos „természetes” mindenevő ösztönünk! Mindebből az a tanulság, hogy nem test és vér ellen tusakodunk, hanem a belénk programozott tévhitek, előítéletek, az igazi egészséggel ellentétes, belénk erőszakolt, egészségtelen szokás, hamis tudata ellen.

Ismerjük meg a vegyes és a reform étrendre vonatkozó igazságot, és térjünk rá a természetes táplálkozásra, valósítsuk meg az életreformot. Legyünk képesek a negatív szuggesztiókkal, akadályokkal szemben képviselni és megvalósítani egy jobb, egészségesebb életutat. Egyre jobban meg fogunk győződni magunk is előnyeiről. A tapasztalat a tudás anyja.


Készséggel elhinném, hogy az „úgymond” vegyes táplálkozás az üdvös, de … - az orvosi leletek, korházi esetek, az országos helyzetkép valahogy nem ezt látszik bizonyítani …

2007. szept. 20. 04:11

"Az ember alapvetően úgy lett megtervezve, hogy fehérjét és szénhidrátot is (ill. bármely tápanyagot) fogyasszon egyszerre"


Ebben sem lehetünk teljesen biztosak,vannak már ellenérvek is.

Az egyik könyvben volt egy egy kis mondat,valahogy így hangzott(kb):"Tégy egy gyereket egy kuckóba,ahol van egy nyuszi és egy alma,ha az almával kezd játszani és a nyuszit megenni,akkor veszek neked egy autót"


Tudom,hogy erre lehet mondani,hogy ez nem bizonyít semmit(bár ha oroszlánkölyökben gondolkodunk...?),viszont elgondolkodtató....mert az ősi ösztöneink még mindig bennünk élnek,bárhogy próbálunk tudomást sem venni róluk.

34. 0c97fbb607 (válaszként erre: 33. - Erikpipi)
2007. szept. 20. 01:24
Ez jó:D
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook