Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Ahhoz, hogy kiderüljön van-e gond a pajzsmirigyemmel elég csak TSH-t nézetni vérvételen? fórum

Ahhoz, hogy kiderüljön van-e gond a pajzsmirigyemmel elég csak TSH-t nézetni vérvételen? (tudásbázis kérdés)


1 2
25. Channa* (válaszként erre: 23. - Cd2c5d53b7)
2016. febr. 25. 21:44
Igen! A rossz laboreredmény miatt súlyos betegségek alakulhatnak ki....
24. Channa* (válaszként erre: 21. - Csipkerózsika)
2016. febr. 25. 21:43

Ahogy gondolod! Csak ne terjeszd!


Ez a betegség nem játék, ha nem kezelik, akkor egy csomó más baja lehet az illetőnek (szív, hasnyálmirigy, stb. problémák), akkor is ha semmi mást nem csinál, csak jógázik.

A jóga nem fogja pótolni a hiányzó hormont, illetve csökkenni sem fog a mennyiség semmi hatására. Gyógyszer kell. Vagy pótolni kell (alulműködésnél) vagy csökkenteni (túlműködésnél.

23. cd2c5d53b7 (válaszként erre: 15. - Channa*)
2016. febr. 25. 21:40

Endokrin osztályon találkoztam sok betegtárssal, valóban nagyon eltérőek lehetnek az egyes betegek tünetei, ezért soroltam fel a legjellemzőbbeket.

Rossz laborlelet esetén igyekeznek a kezelést azonnal megkezdeni. A megfelelő hormonszint beállítása időigényes, sűrű ellenőrzést igényel.

22. Csipkerózsika (válaszként erre: 20. - Channa*)
2016. febr. 25. 21:40
Úgy van, ahogy írtad: ez nagyon változatos és egyénileg is tök más lehet. Nálam a depresszió és a túlsúly volt meg erősen + hideg végtagok és bőrszárazság.
21. Csipkerózsika (válaszként erre: 14. - Channa*)
2016. febr. 25. 21:38

De, ezek tették rendbe, illetve az, hogy megoldottam néhány konfliktust és figyelek rá, hogy kimondjam a véleményemet.

Bár nem volt szükség rá, de amúgy sem a gyógyszertől várnám a csodát, hanem az okokat keresem.

20. Channa* (válaszként erre: 17. - Csipkerózsika)
2016. febr. 25. 21:35
Én túlműködő voltam és vagyok, hetente max. 10 szál hajam hullik ki, de amikor a túlműködés kezelésekor "enyhe" alulműködésem lett, akkor kihullott a hajam fele 1 hónap alatt.....
19. Vykusz
2016. febr. 25. 21:35

Ha jó a háziorvosod először hozzá menj.Nekem mielőtt kiderült a pajzsmirigy alulműködésem,elmentem a háziorvoshoz.Elmondtam,hogy fáradékony vagyok,éjszaka mégsem tudok aludni,nagyon hullik a hajam,extra száraz a bőröm,a körmeim letörnek,berepedeznek,híztam vagy 10 kilót 3 hónap alatt,meg úgy alapból nagyon rossz a közérzetem.Erre azt mondta,hogy szedjek Béres cseppet és sétáljak sokat a levegőn...

Úgyhogy kénytelen voltam én megoldást keresni.Elmentem endokrinológushoz,aki rögtön vérvételre+UH-ra küldött,és ott ki is derült...

2016. febr. 25. 21:31

Mivel főként a hajhullásról írt, nyugodjon meg, ha az előbb felsorolt tünetekből nem tapasztalt magán semmit. Még valamit: tájékozódjon a családban, előfordult-e már ez a betegség szülőknél, nagyszülőknél, nagynéniknél, nagybácsiknál. Lehet örökletes a hajlam.

Bízom benne, hogy indokolatlan a félelme; a kivizsgálás megnyugtatná!

17. Csipkerózsika (válaszként erre: 15. - Channa*)
2016. febr. 25. 21:30
Nekem alulműködésem volt, de a hajam tökéletesen rendben volt. Az alulműködés hízásra hajlamosít és depresszióra.
16. Csipkerózsika (válaszként erre: 3. - 5c54c8b1c1)
2016. febr. 25. 21:26

Kutyát nem érdekli, mit szeretnek az orvosok, ha egyszer az ember saját egészségéről van szó.

Amúgy kevés ember van, aki hobbijának tekinti a vizitelést az orvosnál, már csak azért is, mert nem kap ott akkora figyelmet, amiért érdemes lenne ok nélkül odajárni...

Ha valaki egy ideje erősen gyanakszik valamire, az általában úgy is van.

15. Channa* (válaszként erre: 13. - Cd2c5d53b7)
2016. febr. 25. 21:25
Ezek az általános tünetek, azaz nem mindenkire igazak, sőt! Lehet senkire. Szerintem a pm. túlműködésnél nincs hajhullás, de az alulmúködésnél van, csak akkor van szemdülledés, ha olyan típusú a betegség =basedowkór). És persze nem mindig fpgyunk, csak akkor ha az értékeink csak kicsit térnek el és emellett magas a pulzus.
14. Channa* (válaszként erre: 11. - Csipkerózsika)
2016. febr. 25. 21:22

És gondolom azóta is megnézeted évente, ugye?

Ugyan is, ha egyszer már volt rossz értéked, akkor bármikor lehet újra, mert valószínű, hogy autoimmun pm. betegséged van, ami bizony így csinál (hol jól, hol alul, hol túlműködik).

Nem a jóga és a jód tette rendbe.

2016. febr. 25. 21:17

Pajzsmirigy túlműködése esetén a kísérő tünetek között szerepelhet szaladó pulzus, izzadás, testsúly jelentős csökkenése, idegesség, feszültség, a hajhullás is. A fő tünetek betegenként változók lehetnek. Következményként esetleg tapasztalható nyaki tünet (látható golyva), és szemtünet is (dülledő szemek), a gyors anyagcsere révén emésztetlen étel "távozása". A hiányos emésztés, felszívódás miatt feltétlen kivizsgálás kellene a babavárás előtt. Ez a betegség az anya és a magzat állapotát is rontaná. A pm. hormontermelésének beállíttatása kötelező! Magam is állandó kezelés alatt állok. A betegek hamarabb észreveszik, miben szenvednek, sőt egymáson fedezik fel; a családi orvosok általában csak "jelentős romlás" után indítják a kivizsgálást. Tapasztalatom szerint a beteglétszámban óriási ugrás van, amiről és az okáról nem beszélnek. Egy-egy betegnél provokáló ok lehet valamilyen súlyos személyes válság (pl. válás, haláleset...). Ha a Tsh értéke rossz, a többi laborértéket is meghatározzák. Hagyományosan a hiányos jódbevitelre hivatkoznak.

Az élelemben a jódtartalomra figyelnie kell a betegeknek, erről a kezelésben tájékoztatást adnak. Minden véleményt ellenőrizzen, én is csak laikus beteg vagyok.

2016. febr. 25. 21:14
hát :D
11. Csipkerózsika (válaszként erre: 2. - Gilmores)
2016. febr. 25. 21:14

No, hűt mindenképp várnod kell, úgyhogy nyugi.

Először elmész a háziorvoshoz, hogy ez meg ez miatt erre gyanakszol. Elküld laborba, ahol megnézik ezt a 3-4 értéket. Ha valóban nem stimmel, kapsz beutalót endokrinológiára (ez simán 2 hónap várakozást jelentett nálam). Ott már csak az eltelt idő miatt is ismét csinálnak egy labort, azzal kell újra menni vizsgálatra és akkor kiderül, hogy mi van. Írnak fel gyógyszert vagy épp nem, elküldenek nyaki UH-ra vagy nem...

Ha első körben a TSH-d túl magas lesz, érdemes jódot szedni, ezt tanácsolta nekem a háziorvosom. Plusz jógáztam is, így mire eljött az időpontom, az endokrinológián már csak azt állapították meg, hogy VOLT pajzsmirigyproblémám, de addigra már normálisak voltak a hormon értékek.

Szóval elvileg úgyis ismétlik a labort, szerintem nem kell aggódni.

2016. febr. 25. 20:45

Szia!

Beszélj a háziorvosoddal! A tüneteid alapján kérjen egy vérképet, amiben legyen TSH is. Ha azzal gond van, akkor automatikusan csinálják a T3, T4 -et is.

Az eredmény kimutatja, hogy gond van-e.

Én 1 éve vagyok pajzsmirigy beteg. 2 hónapba telt míg kiderült, hogy mi a gond. Nagyon szarul voltam, de nekem pajzsmirigy gyulladással kezdődött. Azóta kiderült, hogy sorvad el a pajzsmirigyem.

2016. febr. 25. 20:12
Köszi! :)
8. gilmores (válaszként erre: 3. - 5c54c8b1c1)
2016. febr. 25. 20:12
Azért mégiscsak utána néz az ember...
2016. febr. 25. 20:11
Elég a TSH.
2016. febr. 25. 20:07
A TSH fontos, de a legjobb ha megcsináltatod a T4, T3-at is!
2016. febr. 25. 20:05
Kérdezz meg egy orvost!
2016. febr. 25. 20:05
Nekem van alultermelő pajzsmirigyem, ha orvoshoz mégy ő dönti el hova küld, ill hova küldhet, mert nem minden orvos nézethet minden eredményt, jogosultsághoz kötött...viszont én már koros vagyok...hogy babatervezés ebben , hogy alakul nem tudom, azt is doki dönti szerintem el...
2016. febr. 25. 20:05
Nagyon szeretik az orvosok a neten tájékozódó öndiagnosztákat. Amúgy bármi más is lehet!
2016. febr. 25. 19:59
Segítséget szeretnék kérni valakitől, aki jártas pajzsmirigyproblémában… Fáradékony vagyok (nem olyan brutálisan, de ahhoz eléggé, hogy gyanakodjak, hogy valami problémám van), hullik a hajam, könnyen kiszárad a bőröm... Ez ugye lehet vashiány miatt, de amióta hallottam a pajzsmirigyproblémákról, aggódom emiatt... Arra gondoltam, hogy elmennék egy ezzel kapcsolatos vérvételre. De ahhoz, hogy kiderüljön, hogy van-e valami gond, elég csak a TSH-t nézetni, vagy mást is kell? Azért érdekelne, mert ahogy olvasom, a TSH vizsgálatához mindegy, hogy melyik ciklusnapon megy az ember, de a többihez megvan, hogy melyiken kell. Nekem meg már lejár a 2-5 ciklusnap (ami az egyik eredmény vizsgálatánál fel van tüntetve), és enyhén szólva nem örülnék, ha emiatt várni kellene egy hónapot... :( Ugyanis már benne vagyunk a párommal a családtervezésben! Azt értem, hogy a kezeléshez kell a többi érték is, de ahhoz, hogy kiderüljön, hogy van-e egyáltalán ilyen problémám, ahhoz elég csak a TSH..??
2016. febr. 25. 19:59
2-3 tünet alapján arra gondolok, lehet, hogy pajzsmirigygondom van. Ahhoz, hogy kiderüljön, így van-e, elég csak TSH-t nézetni vérvételen?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook